Чукане на мотора при загрял двигател

Раздел за бусовете на марката.
bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Нед 29 апр 2012 22:33


Здравейте на всички, колеги имам една дилема с моя транспортер 1.9 дизел.Значи изчетох целия форум и не можах да намеря отговор на проблема ми.Значи студен мотора не се чува нищо от него, щом обаче загрее почва едно чукане като на клапани.Не знам дали са хидравлични или не, но сам поръчал маслена помпа и мисля другата седмица да я сменям, защото имам подозрения, че не качва масло достатъчно. По рано подчукваше когато топал го запалех за момент и изчезваше но сега е постоянно почти и то най вече в града излезна ли на аутобана и карам ли с по висока скорост по продължително изчезва.Ако някои има някакви идеи от какво може друго да е моля да ми помогнете. Мотора е 1.9 чист дизел за Т4 става въпрос. Благодаря ви предварително.




Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот PACH » Нед 29 апр 2012 23:06


bobi_barzia27 написа:Здравейте на всички, колеги имам една дилема с моя транспортер 1.9 дизел.Значи изчетох целия форум и не можах да намеря отговор на проблема ми.Значи студен мотора не се чува нищо от него, щом обаче загрее почва едно чукане като на клапани.Не знам дали са хидравлични или не, но сам поръчал маслена помпа и мисля другата седмица да я сменям, защото имам подозрения, че не качва масло достатъчно. По рано подчукваше когато топал го запалех за момент и изчезваше но сега е постоянно почти и то най вече в града излезна ли на аутобана и карам ли с по висока скорост по продължително изчезва.Ако някои има някакви идеи от какво може друго да е моля да ми помогнете. Мотора е 1.9 чист дизел за Т4 става въпрос. Благодаря ви предварително.


Да не си сложил някое менте масло ? Преди да сменяш помпата, защо не навиеш обикновен стрелкови манометър към маслената магистрала и да видиш какво показва ?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот ktamen » Нед 29 апр 2012 23:36


Лагери? :roll:


bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Пон 30 апр 2012 7:32


Значи не вервам немците да слагат менте масло в специализирани сервизи за смяна на масла. Значи в момента живея и работя в Германия, а между другото добавих и добавка в маслото уж специална за клапани но няма ефект а и маслото е сменено току що а проблема е от малко по рано около 2 седмици.
Ако са лагери за кои имаш предвид щото на мен ми се чува много ясно чукането да е в главата горе. даваите акъл бите scare, че тука без буса сам за никаде, а един преглед само неми се мисли за какви пари става въпрос камоли за ремонт в сервиз


Потребителски аватар
avtohit77
Мнения: 1292
Регистриран на: Вто 08 дек 2009 20:22
Автомобил: VW T4 MULTIWAN + VW T3+T3 DOK
Двигател: AAB 2.4D 1992 + T3 1982 1.9TMTDI
Местоположение: Плевен-Елхово

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот avtohit77 » Пон 30 апр 2012 9:30


bobi_barzia27 написа:Значи не вервам немците да слагат менте масло в специализирани сервизи за смяна на масла. Значи в момента живея и работя в Германия, а между другото добавих и добавка в маслото уж специална за клапани но няма ефект а и маслото е сменено току що а проблема е от малко по рано около 2 седмици.
Ако са лагери за кои имаш предвид щото на мен ми се чува много ясно чукането да е в главата горе. даваите акъл бите scare, че тука без буса сам за никаде, а един преглед само неми се мисли за какви пари става въпрос камоли за ремонт в сервиз

Колега затова трябва да конкретезираш въпроса си за да можем да ти помогнем.Уточни модела на буса и с кой мотор е :screwy


bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Пон 30 апр 2012 17:04


bobi_barzia27 написа:Здравейте на всички, колеги имам една дилема с моя транспортер 1.9 дизел.Значи изчетох целия форум и не можах да намеря отговор на проблема ми.Значи студен мотора не се чува нищо от него, щом обаче загрее почва едно чукане като на клапани.Не знам дали са хидравлични или не, но сам поръчал маслена помпа и мисля другата седмица да я сменям, защото имам подозрения, че не качва масло достатъчно. По рано подчукваше когато топал го запалех за момент и изчезваше но сега е постоянно почти и то най вече в града излезна ли на аутобана и карам ли с по висока скорост по продължително изчезва.Ако някои има някакви идеи от какво може друго да е моля да ми помогнете. Мотора е 1.9 чист дизел за Т4 става въпрос. Благодаря ви предварително.



Мисля че достатъчно добре сам обяснил за какво става въпрос и за кои мотор и кои модел.В прочем днес като излезнах за работа сутринта, като загрея двигателя пак се показа чукането, да обаче като се заприбирах НЕ нито топъл нито студен а сега кажете що е то?


Потребителски аватар
avtohit77
Мнения: 1292
Регистриран на: Вто 08 дек 2009 20:22
Автомобил: VW T4 MULTIWAN + VW T3+T3 DOK
Двигател: AAB 2.4D 1992 + T3 1982 1.9TMTDI
Местоположение: Плевен-Елхово

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот avtohit77 » Пон 30 апр 2012 18:47


При смяна на масло трябва да се вземе под внимание визкузитет и качество на масло.Ти си със хидравлични повдигачи и не са първа младост така , че хлабините в повдигачите,и хлабините между разпределителният вал и повдигачите се обират от налягането на маслото.Ако си остава това чукане винаги първо се мери налягането на маслото със механичен манометър.Налягането ако е под 1бар.при 900 обр. е друга тема. А при теб е изчезнало най вероятно в следствие на уплатняване на тези хлабини.Може и да се е получило и запушване на някоя масленна магистрала след смяната на маслото.В доста сервизи правят промивка на мотора и ако има стари налепи от там се получават и запушванията :banghead:


bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Пон 30 апр 2012 20:43


Направо не знам.Днес ми пристигна маслената помпа и утре отивам да я сменя и ще кажа отзивите.Силно се надявам да е от нея ако не не знам какво да правим.Значи установих със сигурност 2 неща , че го прави само на топъл мотор и когато си поиска ( често) :banghead: А по въпроса за меренето на налягането на маслото малко инфо да дам. Значи тази услуга тука я предлага само фолксваген сервиз ходих 3 сервиза други по малки часнти и ми отказаха, от там вече се принудих и до фолксваген да отида и хората там ми искат 100 евро само да го измерят. Така затова предпочетох да направя следната операция да си поръчам маслена помпа от E-BAY която струва 32 евро и да си я сменим сам, понеже имам малко познание от коли и горе долу се справям с подръжката на колата си


Потребителски аватар
avtohit77
Мнения: 1292
Регистриран на: Вто 08 дек 2009 20:22
Автомобил: VW T4 MULTIWAN + VW T3+T3 DOK
Двигател: AAB 2.4D 1992 + T3 1982 1.9TMTDI
Местоположение: Плевен-Елхово

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот avtohit77 » Пон 30 апр 2012 21:02


Така ще отваряш картера прегледай поне биелните лагери :да:


Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот PACH » Пон 30 апр 2012 21:05


avtohit77@abv.bg написа:Така ще отваряш картера прегледай поне биелните лагери :да:


Ако няма динамометричен ключ, по добре да не пипа :)


bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Пон 30 апр 2012 21:16


Не където не разбирам не пипам,значи вътре в мотора нямам понятие за какво става въпрос за луфтове лагери и тем подобни.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот ktamen » Пон 30 апр 2012 21:57


Опитай да разклатиш биелите за да прецениш колко е луфта на лагерите. Макар, че подобна проверка би била твърде съмнителна. Не разбирам какво сложно има в развиването на няколко болта. Ако събереш смелост и ги развиеш внимавай да не объркаш коя черупка къде е била :!: Ако нямаш динамометричен ключ използвай пружинно кантарче.


bobi_barzia27
Мнения: 29
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 11:22
Автомобил: VW T5 1.9 TDI
Двигател: 2005 AXB
Местоположение: Krefeld Germania

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот bobi_barzia27 » Сря 02 май 2012 20:49


Здравейте, значи вчера смених маслената помпа на старата маслена помпа на цедката имаше остатък от хартия мисля :!: но така или иначе вече имах нова и я смених , НО няма го очаквания резултат, значи моторчето на буса пак като загрее чука.Да гледам биалини лагери незнам неим разбирам,тая материя е сложна за мене подпипнах ги така биелите няма някакви луфтове но като си нямам представа как мога да преценим.Добре бе хора каква е логиката само на загрял мотор да се случва това? Давайте акъл направо не знам не сам и чул некога друг да се е оплакал с такав проблем просто съм шах scare


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот ktamen » Сря 02 май 2012 21:11


Маслото минава през целия колянов вал и излиза през дупки до всеки лагер и изтича през луфта на лагера обратно в картера. Когато е горещо изтича доста по-лесно защото вискозитета му намалява и ако помпата не може да насмогне на това изтичане се получава чукане. Така от разстояние нашите диагнози са твърде съмнителни и затова недей да се впечатляваш особено. Според мен не е проблем да си караш така и и като идваш в Бг да го прегледа някой от форумните майстори. Положението едва ли е толкова сериозно и ремонта може да се отложи с месеци.


Потребителски аватар
DA@KA
Мнения: 1081
Регистриран на: Съб 24 юли 2010 18:41
Автомобил: Caravelle
Двигател: ACV 1998
Местоположение: гр.Русе

Re: Чукане на мотора при загрял двигател

Мнениеот DA@KA » Сря 02 май 2012 21:15


Хвърлих "боб" и тои показа калпаво масло.Колега докато не измериш налягането на маслото,само ще гадаем.Според това което казваш маслото си губи качествата когато загрее,налягането пада и хидравличните повдигачи не се отварят достатъчно.



Върни се в “VW Bus Club Bulgaria”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта