Маслен радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Вто 12 окт 2010 18:41


Понякога наистина климатика дърпа един киловат и отдава пет, ама това е при определени условия, които са доста далеч от реалните при които се експлоатира.
Сигурно си чувал, че някои вадят вода от 50метра за да я вкарат в топлинната помпа или заравят по километър тръби в двора си, за да използват топлината на почвата. Защо тези тъпаци си усложняват живота и не използват обикновен климатик. Прочети и малките буквички, там всичко си пише. А за вярата... вярвай щом ти харесва.




Потребителски аватар
Tihon
Мнения: 309
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 19:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Студград :D

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Tihon » Вто 12 окт 2010 19:40


kikata написа:Да колега, тука идва тънкия момент, на квартира съм, иначе съм обмислял варянти за климатик, но на този етап няма смисъл и най-вече финансовата възможност.
Може би ще е конвектор + някакъв овлажнител за въздух и това е!
:beer

Пробвай да говориш с хазяйна - да направиш саниране и дограма с фактури/на нормални цени, а после той да ти намали наема за същата сума, която си дал за ремонта.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4240
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот tdi fen » Вто 12 окт 2010 19:56


препоръчвам конвектор ADAX ползвам такъв в спалнята 2Kw заггрява много по бързо въздуха от маслен радиатор заради по-голямата площ на нагревателя за икономия не знам дали има но най-важното е да е приятно топло в стаята


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mely » Вто 12 окт 2010 19:59


ktamen написа:Понякога наистина климатика дърпа един киловат и отдава пет, ама това е при определени условия, които са доста далеч от реалните при които се експлоатира.
Сигурно си чувал, че някои вадят вода от 50метра за да я вкарат в топлинната помпа или заравят по километър тръби в двора си, за да използват топлината на почвата. Защо тези тъпаци си усложняват живота и не използват обикновен климатик. Прочети и малките буквички, там всичко си пише. А за вярата... вярвай щом ти харесва.

:lol: :lol: Всичко дето си го написап е много добре ,само вземи провери "тези тъпаци"колко пари са дали и ми сметни след колко години ще си ги избият.Същото е като слънчевите колектори-за обикновен колектор и система дал 2000лв и смята че сле 8 години ще е на 0 да не говорим за вакуумно-тръбни колектори които са х2.Всичко е модааааааааааааа.Ако желаеш можем да посмятаме


Потребителски аватар
joro_tt
Мнения: 256
Регистриран на: Съб 08 апр 2006 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот joro_tt » Вто 12 окт 2010 20:17


Ползвам маслен радиатор куче марка "Sang" от 5 години, купен за 57лв. (ако не ме лъже паметта). Точно за квартира. И върши работа прекрасно.
Никой не може да ме убеди, че "хубавите марки" по 200лв, електрически уреди за отопление (конвектори, радиатори), ще са по икономични.
Може би лъчистите отоплителни тела са, но и там не е сигорно.

Последна промяна от joro_tt на Вто 12 окт 2010 20:32, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Вто 12 окт 2010 20:19


Темата на колегата едва ли е най-подходящото място да смятаме, той май вече получи отговор на въпроса си, а и климатиците май не го интересуват.
За годините за изплащане си прав, но и обикновения климатик ще се изплаща доста години. А разликата в цената на топлинна помпа използваща подходящ топлоносител и обикновен климатик не е толкова голяма, особено, ако вече си имаш сонда или близка река или нещо от този род.
Ако искаш да смятаме още може би трябва да продължим по скайпа.


Uneek
Мнения: 1606
Регистриран на: Пон 15 май 2006 16:14
Автомобил: 1998 VW Polo Variant
Двигател: APQ
Местоположение: Благоевград

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Uneek » Вто 12 окт 2010 21:13


Аз се топля на 2 адакс-а и съм адски доволен от тях. Предимството им пред другите марки конвектори е че топлят на принципа на по голяма площ с по-малка температура на нагревателите, и така не се изсушава въздуха. Термостатите им са доста чувствителни и регулират добре температурата. Миналата зима най-голямата ми сметка беше 185 лв., като адакс-ите не се спираха, и всичко друго ми е на ток - бойлер, готвене и тн...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Сря 13 окт 2010 12:05


Ако стаята е офис или нещо подобно (нежилищна стая) и ако в стаята си само ти , аз бих ти препоръчал духалка сложена под бюрото . Ако питаш мен хич няма нужда да отопляваш цялата стая в такива случаи , а конфорта е даже по-голям :wink: . Това е от гледна точка икономия .
Сега , ако не ни вълнува икономията , най-добре един голям маслен радиатор + една духалка за предварително затопляне , понеже масления радиатор е инертен .


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Ivailo » Сря 13 окт 2010 21:04


В първата ми студентска квартира една малка стаичка я отоплявахме идеално с едно радиаторче TESY, като към него си имаше и вградена духалка.
Та идем си от мама и тати, в стаята се гонят бели мечки и пингвини. Пускам радиатора + духалката, 2-та компютъра и за 10-15 минути ставаше рай. След тия минути спирам духалката и намалявам радиатора ако е необходимо. Ама и стаята беше 20 квадрата де :)
И кво им е некачественото на теси, че не разбрах?
А сметката за тока ли? Ми наем = 35 лв + всички сметки, храна, пиене, таксита, а баща ми ми пращаше по 200 лв на месец. (в Благоевград бях студент)



А пак в Благоевград бях нацелил една квартира баш февруари се нанесох там, на тавана (естествено), ама между керемидите и дървените плоскости на тавана бяха само гредите :063: А и беше едно хале.. мани мани.. Та първата нощ беше инфарктна там, един червен радиатор (от едно време) на макс, печка елва на макс и 1 компютър... В леглото с 2 юргана и 2 одеала, съответно спя с дрехите... Еми измръзнах, хем печките бяха до леглото :lol: Ама добре, че времето после омекна, та си плащахме сметките :lol:


Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот kikata » Сря 13 окт 2010 21:27


http://www.tesy.com/bg/products/otoplit ... _200_mas_/
Взех горепосочения конвертор, цената ми се струваше доло-горе най-разумна за тенекия и реотан в нея, като ми дойде сметката за тока ще пиша дали си заслужава!
:beer


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Сря 13 окт 2010 22:04


kikata написа:.... като ми дойде сметката за тока ще пиша дали си заслужава!
:beer


Беше споменато по-горе , че при директно преобразуване на ток в топлина (маслен радиатор , духалка , ел.котлон , сешоар и т.н. :wink: ) няма уред дето да пести енергия , но и да топли :idea: .
Единствено термопомпата има КПД > 1 (не е вечен двигател разбира се mhihi ) , а когато е много студено навън , ефективността бързо пада , както каза колегата преди няколко мнения .


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот restless » Чет 14 окт 2010 10:12


mely написа:
ktamen написа:, че климатика топли само с 20% повече от духалка и това, че топли четири пъти повече отколкото консумира не е съвсем така.


Ако разбирам правилно не ти се вярва климатика да гори 1 кВ и да отдава 5кВ.Ако е така .....вземи и повярвай.
Това не е въпрос на ВЯРА, а на ФИЗИКА.
Под -8 градуса по Целзий, климатика се превръща в печка с реотан.
Ефективността му пада около и под 2х още при около -2-3.
Инверторните "деянат" до по-ниски темперератури, но и те при работят докъм -15, добре чу в България такива температури са рядкост и з а кратко.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mely » Чет 14 окт 2010 10:56


restless написа:
mely написа:
ktamen написа:, че климатика топли само с 20% повече от духалка и това, че топли четири пъти повече отколкото консумира не е съвсем така.


Ако разбирам правилно не ти се вярва климатика да гори 1 кВ и да отдава 5кВ.Ако е така .....вземи и повярвай.
Това не е въпрос на ВЯРА, а на ФИЗИКА.
Под -8 градуса по Целзий, климатика се превръща в печка с реотан.
Ефективността му пада около и под 2х още при около -2-3.
Инверторните "деянат" до по-ниски темперератури, но и те при работят докъм -15, добре чу в България такива температури са рядкост и з а кратко.

Естествено че COP -то пада но да го сравняваш с печка с реотан.Искаш да ми кажеш ,че ако топлим 2 еднакви стаи с еднакво изложение,изолация и дограма-едната с печка другата с инверторен климатик ще е едно и също от -2 до -15 гр.Ха на бас че климатика ще изгори в пъти по малко.


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот restless » Чет 14 окт 2010 13:43


Прочети внимателно какво съм написал.
При -10 печка-духалка ще е почти толкова ефективна колкото и обикновен климатик.
При -15 инвертора също става на практика неефективен(т.е. няма "далавера")
За по-ниски температури се ползват специални климатици - които в България не съм виждал. Или топлинна помпа - но там просто се ползва, че в земята температурата е оптимална (около и над 4 градуса)
Или мислиш, че Дайкин са идиоти пишейки, че инверторните им климатици имат работен диапазон на отопление от -15 Целзий? :)


Потребителски аватар
JaDaWiN
Мнения: 921
Регистриран на: Пет 30 окт 2009 21:52
Автомобил: [VW Golf 3][VW Passat B5.5]
Двигател: [AHU 1996 ][AVF 2002]
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот JaDaWiN » Съб 16 окт 2010 22:57


tdi fen написа:препоръчвам конвектор ADAX ползвам такъв в спалнята 2Kw заггрява много по бързо въздуха от маслен радиатор заради по-голямата площ на нагревателя за икономия не знам дали има но най-важното е да е приятно топло в стаята


:да: Имам такъв в стаята. Консумира малко ток и поне за мен, топли предостатъчно. Като няма никой у нас го оставям на 16-17 градуса, а когато се прибера си го слагам на колкото ми е кеф: 23-24. Няма вентилатор, така че не е оферта да се изключва напълно, защото докато достигне желаната температура ще се олее от към разход. Лошото е, че не е особено евтин. Не помня точни суми, но беше над 200 за не много голяма стая. :dontknow:



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта