Маслен радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
JaDaWiN
Мнения: 921
Регистриран на: Пет 30 окт 2009 21:52
Автомобил: [VW Golf 3][VW Passat B5.5]
Двигател: [AHU 1996 ][AVF 2002]
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот JaDaWiN » Пет 22 окт 2010 20:03


milmar написа:...


И къде точно видя заблудата?
Да приемем, че трябва да затоплиш 1 обем. От температура Т1 до Т2. Взимаш един нагревател с мощност 1000W и един с мощност 2000W. Пускаш първия и температурата ти достига желаната Т2 за примерно 5 минути. Ако обаче беше пуснал по-мощният, Т2 щеше да е достигната по-бързо, да кажем за 2 минути. Причината е, че отоплителните елементи (в конвектора - тънки нишки) на втория имат много по-голяма площ => могат да отдадат много по-голамо количество топлина на цената на по-голям разход на енергия, разбира се. Но, ако направим едни по-груби сметки с дадените по-горе стойности ще се получи:
5'*1kW=5kWh
2'*2kW=4kWh
Обяснението на втората ми заблуждаваща точка е аналогично.

Последна промяна от JaDaWiN на Пет 22 окт 2010 20:10, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
barezifranko
Мнения: 999
Регистриран на: Вто 17 ное 2009 14:34
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: Haskovo

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот barezifranko » Пет 22 окт 2010 20:08


Никъде не споменавате фактора КПД който играе голяма роля.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пет 22 окт 2010 22:09


JaDaWiN написа:И къде точно видя заблудата?...


JaDaWiN написа:....1. Дали конвекторът е подходящ за стаята (ако обемът, който трябва да отоплява е по-голям от предвидения за този модел ще лапа яко)....


Количеството топлинна енергия (топлина) отдадено от източник на топлина с директно преобразуване (не термопомпа) е правопропорционално на консумираната енергия и НЕ зависи по никакъв начин от площта на излъчване ! Това че уредите се правят с голяма площ (радиатор с много ребра) или се обдухва с вентилатор (ковектор) е по друга причина и няма нищо общо с съотношението на величините мощност и топлинна енергия (топлина) .

Ако допуснем , че имаш две терморегулируеми печки (с термостат) - едната 1kW , a другата 10kW , то при достигната зададена температура да речем 20 градуса , то двете печки ще харчат точно една и съща ел. енергия . Просто печката 10kW ще достигне заданието по-бързо .

JaDaWiN написа:....Да приемем, че трябва да затоплиш 1 обем. От температура Т1 до Т2. Взимаш един нагревател с мощност 1000W и един с мощност 2000W. Пускаш първия и температурата ти достига желаната Т2 за примерно 5 минути. Ако обаче беше пуснал по-мощният, Т2 щеше да е достигната по-бързо, да кажем за 2 минути. Причината е, че отоплителните елементи (в конвектора - тънки нишки) на втория имат много по-голяма площ => могат да отдадат много по-голамо количество топлина на цената на по-голям разход на енергия, разбира се....


Това е така само в динамичен режим , т.е. само когато повишаваш температурата от една стойност до друга - от T1 до Т2 , не и ако поддържа температура . Това се дължи основно на факта , че при повишаване на температурата от Т1 до Т2 от една страна трябва да се преодолее топлоемкостта на всички предмети в стаята , включително на въздуха и да им се промени температурата от Т1 до Т2 , а от друга страна да се покриват по-големи топлинни загуби през стени , тавани и т.н. спрямо околната среда (вън от стаята) заради новата "делта" Т , т.е. спрямо Т2 . Естествено по-мощната печка ще се справи по-бързо и съотношението на времената не е пропоционално на мощността , както сам си отбелязал
JaDaWiN написа: ...Но, ако направим едни по-груби сметки с дадените по-горе стойности ще се получи:
5'*1kW=5kWh
2'*2kW=4kWh ...
, нещо повече "слабата" печка може да не се справи в даден момент :) .

JaDaWiN написа:....2. Дали се изключва. (Не е препоръчително, защото после докато навакса ще харчи повече. Температурата просто се намалява до някакви разумни стойности.)


Оставянето на печката да работи на еди каква си температура означва подържане на някаква температурна разлика спрямо околната среда (вън от стаята) , т.е. една постоянна загуба на топлинна енергия , съответно електрическа . Това е енергия "на вятъра" , енергия с която се отопляват врабчетата отвън на прозореца ти :D . Тази енергия няма начин да се превърне в полезна , тя се губи неминуемо . Колко ще си "вътре" зависи от това на каква температура си оставяш печката , когато те няма и колко време те няма в стаята . Останалото е въпрос на комфорт - като се върнеш да ти е топличко .

При климатиците е малко по-различно , особенно когато е много студено , или климатика не е добре оразмерен по мощност спрямо стаята . Климатика при голямо натоварване работи при ниско КПД , фреона трудно се изпрява във външното тяло и т.н. , върти се компресора а "нищо" полезно не се случва :) , това е проблема .


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Ivailo » Чет 06 яну 2011 23:01


Колеги, къде по магазините (в София) да търся конвектор ADAX?


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот vwfena » Чет 06 яну 2011 23:05


ISRalien написа:Колеги, къде по магазините (в София) да търся конвектор ADAX?

http://www.bergbg.com/contacts.php


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Matematiks » Пет 07 яну 2011 15:56


ISRalien написа:Колеги, къде по магазините (в София) да търся конвектор ADAX?


Вземи си от по простата серия,дето са прави като трупче,не дия извитите отгоре.Старите топлят по бързо,не зная защо,имам и от 2 вида


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот theultimate » Пет 07 яну 2011 20:06


Аз минах в едната стая от маслен радиатор на конвектор и съм по-доволен от конвектора. Загрява до максималната си температура за около една минута, много по-бързо от радиатора. Като цяло изличва повече топлина от същия обем. Сметката си е същата при положение че ползваш реотани.

Климатика естествено изкъртва всичко - много по-топло за по-малко пари. Ама едното е 100лв, другото е 1000...


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот KirilGeorgiev » Пет 07 яну 2011 20:14


И като го монтираш направи дупките точно защото ако решиш като мен че може лекичко да го напънеш после като загрява пука и къса нерви.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Ivailo » Пет 07 яну 2011 21:36


ъъъ... а може ли без дупчене?
има ли такива на собствена поставка?


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот KirilGeorgiev » Пет 07 яну 2011 21:40


То поставка си има с него но се монтира с 4 дюбелчета на стената.Ако говориме за Адакс.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Ivailo » Пет 07 яну 2011 23:59


Говорех за поставка, да си стои само на земята.. крака демек.


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Matematiks » Съб 08 яну 2011 3:47


Има,но като всяко нещо на този свят,не е безплатно :lol:
Може да се направи обаче :041:


Потребителски аватар
JaDaWiN
Мнения: 921
Регистриран на: Пет 30 окт 2009 21:52
Автомобил: [VW Golf 3][VW Passat B5.5]
Двигател: [AHU 1996 ][AVF 2002]
Местоположение: София

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот JaDaWiN » Съб 08 яну 2011 16:58


На моя Glamox си имаше поставка. :)


Потребителски аватар
mickoff
Мнения: 151
Регистриран на: Пон 07 авг 2006 9:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mickoff » Пон 10 яну 2011 16:12


От 6 години ползвам радиаторите на ADAX и съм ного доволен. Първо си купих един, после още един и така тази зима по време на стройкото си взех една печка за баня 400W - дават 10 процента отстъпка. Нагодина предвиждам за остъкления ми балкон да купя още една печка за баня 400 или 600W. Втора зима съм и с 1 климатик, но него го ползвам само пролет и есен - в студовете разчитам на конвекторните радиатори. На климатик не ми харесва да спя, иначе си има предимства при определени условия.
На всички хора, които съм препоръчал от тези радиатори и са си сложили са доволни: първо от комфорта, който носят и второ от намаляването на сметките за ток.
Отоплявал съм се и с маслени радиатори и с какво ли не, но от Адакс-а съм най-доволен. :beer
Относно поставката - племеничката ми миналата зима си купи ADAX + поставка за да го мести и е доволна - към 15лв струваше. Става за всички модели - така твърдят от Берг.
Resize of Снимка0207.jpg

Несъмнено качествените климатици са по-икономични, но по отношение на здравето с радиатори от този тип /а също и маслени радиатори/ са най-препоръчвани от лекарите алерголози. За болни от астма или други белодробни проблеми това е най-добрия вариант - това е доказано от много отдавна.


Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот kikata » Пон 10 яну 2011 22:41


Бях забравил, че съм я пуснал тази тема :banana иначе си купих конвектор Теси, който не работи само когато приятелката ми е навън mhihi , и сметките за тока са си добри!
На ъгъла на булевард Мадрид и Черкована, има една Била, в ляво до нея(на Мадрид) има магазин за паркети и ADAX.
:beer



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта