Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
svetlin
Мнения: 743
Регистриран на: Съб 23 сеп 2006 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: На Софията
Контакти:

Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот svetlin » Пон 13 юни 2011 15:30


Колеги нова драма с въпросната пералня :mhihi Вече дори не знам защо се занимавам с глупости ама уж да си улесня живота на вилата. Наложи се да сменя нивомера за водата в казана отбелязан като "LR" на схемата по-надолу. Естествено забравих да си запиша кой кабел от къде е и сега ги разбърках. Проблема е че цветовете на кабелите дадени на схемата не отговарят на цветовете на тези на пералнята. Ако някой успее да удари едно рамо... при мен са 2 сини (по-дебел и по-тънък), жълт, черен, и 2 бели (двойни)

Последна промяна от svetlin на Сря 13 фев 2013 13:03, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблем с пералня Перла 04

Мнениеот kris11 » Вто 14 юни 2011 11:44


Колега огледай тук :http://www.tehcomservis.com/forum/topic.php?forum=1&topic=328
Има писано, има и идея за замяна на коксовия лагер с месингова втулка и семеринга
Приятно четене


Потребителски аватар
Dead man
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 9978
Регистриран на: Съб 27 окт 2007 11:02
Автомобил: Hyundai Sonata 2007
Двигател: 2.0 16V 145HP
Местоположение: София,Дружба 1
Контакти:

Re: Проблем с пералня Перла 04

Мнениеот Dead man » Съб 18 юни 2011 20:30


Колега,шайбата може да опира в корпуса на лагерното тяло.Това че си сложил шайба със зегерка е добре,но не трябва да остава много резба от оста да стърчи от гайката.
Не повече от 3 видки,ако са повече е възможно оста на шайбата да стърже в лагерното тяло.

Да съм ти помогнал поне малко.


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Проблем с пералня Перла 04

Мнениеот black` » Пет 24 юни 2011 18:43


Малко по рано да се беше обадил щях да ти пратя тамън два казана заедно с барабаните за без пари. :lol: Или поне да ги разчарковам, за да ти кажа. :)


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с пералня Перла 04

Мнениеот Asen_D » Нед 28 авг 2011 16:08


Перла 04 = Перла 05

Изображение


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот dreadx » Нед 02 апр 2017 2:00


Някой ремонтирал ли е програматор за Перла-04 ? - счупи ми се едно от белите пластмасови чопчета, които натискат контактните пластини.

Има ги на тази снимка, най-долу. (снимката е от нета, не е на моя програматор) - стърчат от средата на пластините и програмните колела ги натискат.
http://www.service-ruse.eu/forum/upload ... 1bC241.jpg

Въпросните пластмасови чопчета могат ли да се сменяват поотделно? (без да разнитвам контактната пластина от сглобката)

Виждам, че контактите са занитени. Ако трябва да сменя цялата контактна пластина, може би ще стане с някакво пилене/разпробиване и после да я залепя с Поксипол.
/ в краен случай така и ще направя.

Вторият ми въпрос е, когато тръгна да разглобявам програматора за какво да внимавам -- да не изпопадат разни зъбни колела и после да се чудя кое от къде е? ;)


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот ktamen » Нед 02 апр 2017 6:01


Струва ми се, че пластмасовият нит, който крепи пластината, може лесно да бъде заменен с обикновено болтче с гайка или пластината да се върже с тел и после с поксипол или друго лепило.
Чопчето, вероятно има същото закрепване и едва ли ще можеш да го прехвърлиш от друга пластина.
Дали няма да е по-разумно да нагласиш някакъв програматор от друга пералня. Само веднъж съм пипал пластмаса от Перла и не останах очарован от здравината и. Струва ми се, че дори да оправиш програматора, след седмица ще се счупи нещо друго.
И аз много обичам антики, ама ползването им е прекалено проблематично.


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот dreadx » Нед 02 апр 2017 10:01


Сега като ги гледам (доколкото може да се види, без да съм разглобил програматора), май си изглеждат на изляти в контактната пластина и май ще трябва да сменя цялата пластина.

---
А, не е задължително ползването на стара техника да е прекалено проблематично.

Някъде през 2009-та един приятел си беше разглобил неговата Перла за скрап и ми даде едни части.
- От тях смених водни съединения на моята, плюс че пружинките на клапаните за пълнене гният и сложих пружинки от химикалки.
- После още един път през 2013-та се наложи да сменя пружинките от химикалки (значи средно през 3-4 години), други проблеми не ми е правила.
- И онзи ден, в четвъртък вечерта я пускам -> пак се прецака пружинката на единия клапан и остана отворен:

Викам си: - майната му, ще си пускам водата от кранчето на чешмата и ще си довърша работата - а после ще я гледам. - тя нали спира, когато има за пълнене и си чака вода.
Така и направих, обаче след второто-третото пълнене я чакам да спре и по едно време се усещам, че си върти повече от един час -> брей, сега пък какво друго се прее*а.. вече съвсем се ядосах и я разхвърлях да гледам - някъде към 3 през нощта стигнах и до дефекта в програматора.

Това за нещо, което се разваля през 3 години или по-рядко, да се съберат два, абсолютно несвързани помежду си технически проблема в едно пране --> или трябва много каръшки ден да съм уцелил, или някой да я е урочасал. Затова и не обичам да си обсъждам техниката с никого, понеже все ще ми урочасат нещо - та и нея избягвам да я споменавам.
Всъщност за какво ли да си обсъждаме пералните, сигурно не беше ставало дума от години. И тъкмо по-предния ден си говорих с един съмнителен субект и стана въпрос, че си ползвам Перла-04 и много си ми харесва - а после я пускам да пера и се прецака. - дали е случайно съвпадение, не знам.. ;)
В тази връзка много ме дразнят разни хора, общителни, дето от нямане на каква тема да водят разговор, почват: - Как е колата, върви ли.. ;)

Та вече беше станало 3 часа, а и реших, че в този ден определено не трябва да я пипам повече. На следващия ден извадих завещаните части от пералнята на онзи приятел, между които имаше и един резервен програматор, с липсваща бобинка на двигателчето -> с бобинката ремонтирах една Вятка, на майка й на едно бившо гадже, дано поне да я е ползвала известно време, че да се оправдае ремонта. Поне откъм ел.инсталация я направих да изкара още много, но така я беше курдисала на един наклонен под в банята, че горката пералня се разхождаше из цялото помещение. Когато човек не й разбира на техниката, все нещо му пречи, та знам ли, може и вече да е отишла на скрап -> като я направих си я ползваше де.

В крайна сметка изчаках да мине каръшкия ден (включително и следващия). И вчера си прехвърлих програматора, а цялата работа ми отне по-малко от един час. И добре, че го имах, вместо тепърва да обикалям и да търся програматор - нямаше да стане нито за един час, нито за един ден. Но сега трябва да си оправя стария, за да си имам пак резервен.
Някой ден, като свършат програматорите, винаги можем да я направим с някое Ардуино или MegaSquirt.. ;) - ама за сега се намират.

А също да питам, понеже нещо тече по малко отдолу, или по-скоро мокри - не винаги, а само когато си иска. И сега покрай програматора попаднах на теми за Перла-04-ки и прочетох също, че им гният казаните, ама някъде отпред май, не разбрах. И понеже не се вижда какво тече, човек си мисли, че е от скъсано водно съединение, ама може би не е, ами било от въпросното място, където гние. Та се чудя сега дали да си поръчам един казан резервен, или първо да извадя този и да видя какво е.
Ако някой е разглобявал и го е гледал, може ли да помогне със съвет - къде гният, много ли гният, може ли да се уплътни с нещо или трябва ново?


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот kris11 » Пон 03 апр 2017 8:41


Казаните гният долу около щутцерите / от заварката/ и ,ако е удрял барабана в казана -там има нарушен емайл.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот muns61 » Пон 03 апр 2017 9:17


Конзолите на мотора са на точкова заварка към барабана. От вибрациите с пука емайла и корозията прави дупки. Ремонтира се, но е безсмислено, предвид цената от 300 лв за нова пералня.
За Перла имам докторат! :mrgreen


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот dreadx » Пон 03 апр 2017 19:50


Явно при първа възможност ще трябва да се навра под нея с едно огледало, за да огледам казана за дефекти и ръжди - че не мога да разбера, един път го прави този номер, един път не. (май като се напълни повече с вода го прави, или като пусна програма на по-висока температура.)
А, перални има много -> и за 300 лв. нови, и за 200 лв. Миелета втора употреба (май по- струват), ама пък тази си ме кефи.


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот feikot » Пон 01 май 2017 17:56


dreadx написа:А, перални има много -> и за 300 лв. нови, и за 200 лв. Миелета втора употреба (май по- струват), ама пък тази си ме кефи.


Щото простира сама ли ? :mhihi :mhihi


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с пералня Перла 04 ново 20

Мнениеот dreadx » Пон 01 май 2017 19:21


Някои от Перлите имат един "бъг". Когато започва центрофугиране, нали първо развърта прането насам-натам, за да го намести. В момента, в който се включи центрофугата е много важно въртенето да продължи в същата посока. Иначе насмотава прането така, че се получава ужасен дисбаланс, пералнята започва да подскача и да се разхожда из помещението - оттам и историите, как простира сама и т.н.
Ако центрофугата тръгва в обратна посока, трябва да се раменят жиците на едната от намотките на мотора, за да си дойде всичко на мястото.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта