Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот muns61 » Пон 01 дек 2014 21:11


Малко е изгорил, ами като стане -20 градуса? Те хората за това си купуват извънземни конвектори, дето с 20 киловатчаса на денонощие топлят апартамент 75 квадрата и прозорците се отварят за проветряване и против прегряване.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот ktamen » Пон 01 дек 2014 21:12


милева написа:И това ли се разбира под икономичен уред препоръчан в магазина.

Уредя е евтин - вероятно това са имали предвид, че даваш малко пари за да го купиш. Ако майка ти смята да се топли денонощно с това Теси пенсията няма да и стигне да си плати тока. Първо трябва да изолирате жилището, после климатик за 2000лв и после ще се радвате на ниски сметки.
Другия вариант е електрическо одеяло, с него ще е най-евтино и икономично.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот fox_vt » Пон 01 дек 2014 21:53


Другия вариант е електрическо одеяло, с него ще е най-евтино и икономично.

Потвърждавам майка ми има турманиев ел дюшек 200 вата е и се топли само с него хич не и е че чашата и с вода до нея може да замръзне :mhihi :mhihi

Милева малко по горе пях писал за един експеримент с духалка и резултата от него.Няма какво да очакваш от обикновен реотан при тези цени на тока.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milmar » Пон 01 дек 2014 23:08


милева написа:.....Това нормално ли е.И това ли се разбира под икономичен уред ...

Ами ако печката е включена, а инсталацията и електромера изправни - да, нормално е, печката е на ток все пак. А понятието "икономичност" е твърде общо, за да е конкретно :-) .
Всъщност, ако въпросът е в това, че става много топло в стаята, а печката не изключва, може да се търси неизправност.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот $100 » Вто 02 дек 2014 1:01


милева написа:Майка ми си купи конвектор теси mc 201.Понеже сметката за миналиия месец и се видя висока пита в магазина но и отговориха че е нормална/Вчера го включи на първа степен (1 реотан)и на третата чертичка след снежинката и от 1 на обед до 9 сутринта навъртя 27 киловата(през това време е работил хладилник,телевизор и крушка) и релето не е изключило нито веднъж и има навъртяни 27 киловата-за тези 20 часа.Това нормално ли е.И това ли се разбира под икономичен уред препоръчан в магазина.Апартамента е тухлен,стаята е вътрешна,с южно изложение,около 3,5 на 4 метра ,но с доста мебели,без изолация.

2kW печка * 20 часа = 40kWh (max). Значи 27kWh влиза в сметката, т.е. нормално (възможно) е. А какво са казали в магазина - нали знаеш, че каквото и да погледнеш в някой магазин, все много се търси, много го купуват - съответно е много икономично/изгодно/добро/модерно/хубаво и т.н. Много рядко се случа магазинер да ти каже - не купувай това. И ако се случи обикновено следва - по-добре вземи онова.


Потребителски аватар
Freakylol
Мнения: 927
Регистриран на: Нед 10 юли 2011 16:55
Автомобил:
Двигател: asz++
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот Freakylol » Чет 18 дек 2014 18:34


http://konvektori.bg/atlantic/seriya-f117-design/konvektor-atlantic-f117-design-513820-za-20kvm.html

Аз съм с въпросния конвектор, последната ми сметка бе 87лв като се пускаше от 17-18 следобяд та до 9-10 сутринта, всяка вечер бойлер (през ден се пуска и по 2 пъти) и сутрин и вечер духалка в кухнята + 2 лаптопа и ел.печка през ден. Сега като ме засякога съм го пуснал на 21 градуса да поддържа да видим как ще е сметката :th_up


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milmar » Чет 18 дек 2014 21:23


Не знам как ги правите тези неща градски :smile , аз лятото не падам под 70-80 лв за ток ...
:th_up


Потребителски аватар
milenapiv
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 20 дек 2014 14:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milenapiv » Съб 20 дек 2014 15:04


Здравейте, снимам квартира, в която няма отопление. До сега съм ползвала духалка, но понеже е много шумен и не икономичен уред, искам да си взема конвектор, който да е изгоден като цена и да не харчи много ток. Какво можете да ми препоръчате? Ще бъда благодарна за помота ви.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milmar » Съб 20 дек 2014 19:01


Не е важно какъв е уреда, но ако е електрически нагревател, основното, най-важно и неизбежно условие, най-сигурия принцип и метод за икономичност, е този уред да е с къс захранващ кабел :a045 . Следващото съществено условие е да се монтира на такова разтояние от най-близкия контакт, което да е с поне 5см. по-голямо от дължината на кабела :mhihi :mrgreen .

Сега сериозно, от тези 50-100 страници на темата ако не намериш това което ти трябва, то няма какво повече :beer .


Потребителски аватар
milenapiv
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 20 дек 2014 14:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milenapiv » Вто 23 дек 2014 20:40


На мен ми трябва по възможност по-евтин, т.к. бюджета си ме стяга. Какво бих могла да си взема за 150 лв? Чула съм, че ADAX не са лоши като марка.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот muns61 » Вто 23 дек 2014 21:24


За 150 може да си вземеш половин Адакс. И ще е много икономичен, със сигурност. Особено ако не го включиш в контакта...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milmar » Сря 24 дек 2014 10:16


Основият метод да икономия на ток при отоплителните уреди от този тип (директно преобразуване на ел ток в топлина, т.е. реотан), ако изключим фактори като излация, дограма и т.н. е регулиране на температурата. Много интересна е особеността на човека да свиква да стои на топло :icon_lol и това не му пречи. С обкновена печка без регулиране, включена на "6" човек може да си кара и при 18 градуса в стаята, и при 28 :mhihi . Дискофорт ще усети ако стане знам ли колко горещо в стаята, че да се сети да намали. Уредите с регулиране са иконмичи с това, че не допускат разхищение от този тип. Просто казваш "толкова ще бъде" и няма излишен разход.

Интересна заблуда и търговски трик е как радиаторите(конвектори) на марката "марка" имали регулатор с точност 0.0000001°C , пълна глупост :smile . Не е невъзможно теоретически да се направи "много" точен регулатор (за нещо друго), но температурата е невъзможо в този случай да се регулира, а и напъло безмислено, с кой знае каква точност. От тук произлиза и друга заблуда, че всички тези терморегулаторчета регулират температурата в стаята, нищо подобно. На съвсем малко отопления се контролира действителната стайна температура, освен това който не се е занимавал, не знае какви тепературни разлики има в различи точки на стаята, съответно коя точно температура ще регулираме :biggrin ?

За да може наистина да се регулира стайната температура, то датчика за температура трябва да е монтиран на подходящо място в стаята и по Ви-Фи, Блу-ту :mrgreen , жица, с размахване на флагчета :mhihi или с каквото се сетите, да "казва" на регуатора каква е реалната температура в стаята. Другият вариат, много по неточен, е датчика да си е в отоплителното тяло, някъде встрани, не където е отделянето на топлина и да се обдухва с вентилатор, така че долу-горе тепературата му да е близка до тази в стаята, а не да се нагрява от самия отоплител и да показва 55°C, пък в стаята да си с балтон.

Най-често използвания начин на "регулиране" е този последният, т.е. датчик в самия отплителен уред, няма вентилатор, нито нищо. А при маслените радиатори например си е един регулатор на температурата на самия радиатор. Всъщност нагласяш температура 40-60-95 или колкото си искаш (по "врътка" без скала за температура), до която да се загрява радиатора и като я достигне да изключи, като изтине да включи и т.н. Специално за подобни уреди, които като тип на регулиране са най-разпространен, дори и регулатор с точност една стохилядна от градуса да сложиш, както уж го правят, ефекта няма да е по-голям. Но така или иначе, такъв уред е много по-икономичен от уред без никакво регулиране.

ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА КОЛЕДА!


Потребителски аватар
milenapiv
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 20 дек 2014 14:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milenapiv » Чет 25 дек 2014 16:45


muns61 написа:За 150 може да си вземеш половин Адакс. И ще е много икономичен, със сигурност. Особено ако не го включиш в контакта...


Аз пак си намерих ADAX около 150 лв, колкото и да е странно. стаята не е голяма мисля, някой от тези ще ми свърши работа. :smile

Последна промяна от hooligans на Нед 28 дек 2014 0:44, променено общо 1 път.
Причина: Махнах линка, моля без реклама!


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот $100 » Пет 26 дек 2014 0:55


milenapiv написа:
muns61 написа:За 150 може да си вземеш половин Адакс. И ще е много икономичен, със сигурност. Особено ако не го включиш в контакта...


Аз пак си намерих ADAX около 150 лв, колкото и да е странно. стаята не е голяма мисля, някой от тези ще ми свърши работа. :smile

Намерила си, но в тая тема 2/3 от хората като чуят Адакс и вдигат кръвно - най-вече защото е "много скъп". Всичко, което е по-скъпо от Теси е хвърлени пари на вятъра. Изглежда Теси са станали някаква единица мярка за оптимален продукт, най-вече на принципа "за толкова пари е добро".


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор

Мнениеот milmar » Пет 26 дек 2014 10:28


Ако си избрал(а) модела за 150лв., дето е 400W, ами сигурен съм че ще е много икономичен.

Описанието на продукта е просто рекламна диплянка, предназначена за неграмотен в областта клиент.

Високо било КПД-то, и колко ще да е по-високо от на любимата на колегата по-горе марка- Теси? На Теси е 100%, на Адакса може би 200?
Регулатор с точност 0,1 градус, и какво регулира с тая точност, стайната температура ли? абсурд.


Не си купувайте отоплителен уред с мощност под 1500W при никакви условия. Аз бих казал 2000W. Ако е въпросът в икономията, и 3000W да е, има начин да е най-икономчния уред на света .... знаете как.


ПП много ми е интересно когато някой се регистрира в даден форум за да чете и пише в Офф разделите му. Нямам нищо против разбира се, то и аз не пиша вече в другите.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 120 госта