Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
skydiver_pd
Мнения: 199
Регистриран на: Съб 17 дек 2011 14:47
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: 1z 95
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот skydiver_pd » Вто 20 сеп 2016 17:28


За 6-те години на отопление с няколко конвектори, не сме имали случай някои да се е опарил.
Загряват се, топли са, но чак да се опариш-далеч са от температурата на котлона.
Може да се пипат за няколко секунди без последствия.

Ако термостата ви е бил завъртян на МАКС , е възможно да се награва до степен да се опарите, при неправилно подбран конвектор, спрямо отопляваната квадратура(обем).
При нас конвектора работи в режим 25-33%, останалите почива.
Въртока на термостата е малко преди средата и подържа 23 градуса в стаята.
Във всяка стая има конвектор.




Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот $100 » Вто 20 сеп 2016 19:58


Може елементарно да сметнеш - примерно 2kW Airelec, ако е 1м, то аналогичният Adax е 2м. Съответно едно и също количество топлина се отделя при 50 градуса на едното и 30 градуса на другото. Числата са съвсем груби. За няколко секунди може да го пипнеш - не е като фурна или котлон, но адакса може да си държиш ръката и 1 мин. Спестеното пространство може и да си струва в някои случаи, просто казвам основната разлика между двете.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Сря 21 сеп 2016 8:50


За мен лично, ако един отоплителен радиатор (конвектор дето му викат) ще е закачен неподвижно на стената, трябва да е с вода :smile . Ако не е с вода искам лятото да е в кашона си и хвърлен в мазата, на тавана, в гардероба или някъде другаде и да не пречи.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Сря 21 сеп 2016 10:11


Кой ще го види, ако е в мазето, нали целта е да се изфукаш с него.
Аз бих му отлял бетонен фундамент по средата на стаята и ще го хвана там с най-големите болтове :mhihi


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот Re5Pec7 » Чет 19 окт 2017 8:58


Здравейте,

Ще се наложи закупуване на конвектор. Стаята е спалня, 8м2. Има дограма и изолация, 1 външна стена с прозорец (2.50м), всичко останало е вътрешни стени. До сега не съм я топлил с нищо и в най-студените дни, по-малко от 16 градуса не е ставало. Не обичам дам спя на топло и не ми пречи да не се отоплява, но приятелката ми иска топло :mhihi :mhihi Миналата година пускахме духалка за около 15 минути и вдигаше доста градусите. Неприятното е, че като лягаме я изключваме, защото много шуми и сутринта като станеш е хладничко. Та... решението е да вземем конвектор, който ще се пуска от 22:00 до към 08:00 - 09:00 сутринта. През останалото време ще е изключен. Ще е настроен на 19-20 градуса най-много (ще трябва да вдигне температурата с около 4-5-6 градуса най-много и то в студените дни.

btw Климатик не може да се сложи. Разположението на спалнята е такова, че няма как.

Видях, че в Метро са пуснали промоция на панелен конвектор Tarrington House GCH2000 (https://catalogues.metro-group.com/metr ... page/12-13). Как мислите? Ще върши ли работа за конкретната ситауция или е по-добре да се дадат повечко парички - 300-400 за хубав Adax. Целта е да не върти по 100лв ток на месец. Като търсих модела в google ми излиза Einhell (предполагам те са производителя).

В дневната сложих хубав климатик и виждам как по-скъпото се изплаща с ниски сметки за ток. Не знам дали и при конвекторите е така. Склонен съм да дам повече пари за конвектор, само ако наистина има нужда за конкретната ситауция.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот milmar » Чет 19 окт 2017 9:19


Смисълът една електрическа печка с реотан (конвектор му кажи :-) ) да е по-икономична от друга е в това (и само това!) да се регулира, т.е. да има колкото се може по-добре работещ терморегулатор. Ако регулаторът не е адекватен, печката топли повече, човек свиква с топлото и не му пречи, поне не и до момента, когато ще плаща сметката за тока :smile .
Адекватно работещ терморегулатор нямат дори и прехвалените (няма да споменавам марки) конвектори. Дори и да имат дисплей и електронна настройка с бутончета, това далеч не е достатъчно, нито най-важното за да работи регулатора добре.

Във чисто физически смисъл няма икономични конвектори, т.е. даден конвектор да произведе повече топлина от друг, при изразходвана единица електрическа енергия, просто физиката е "гадна" наука и не го позволява, не е като готината "наука" реклама :th_up .

Икономията е в климатиците, защото от същата единица ел. енергия, правят 3-4 и повече пъти топлина....


villystyle
Мнения: 163
Регистриран на: Сря 12 сеп 2012 16:08
Автомобил: VW Passat B6 2.0 FSI variant
Двигател: BLR 2005
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот villystyle » Чет 19 окт 2017 16:20


Според мен дали ще е Tarrington House GCH2000 (имам същия но не под тази марка) или ADAX разликата ще бъде малка в спестения ток между двете. Просто за ADAX-а парите ще са дооста по-големи, иначе и онова в метро има термостат и е безшумен(на 3 степени е 800 W 1200W или 2000W) има и вентилатор.

Последна промяна от villystyle на Чет 19 окт 2017 18:01, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот Re5Pec7 » Чет 19 окт 2017 17:00


Благодаря на отзовалите се

Мисля този да взема - http://eldominvest.com/bg/product/469.html

Прецизно електронно управление, произведено в ЕС:
- Осигурява 23% по-малък разход на електроенергия в сравнение с аналогичните модели с механичен терморегулатор.
- Електронният терморегулатор поддържа зададената температура с точност до +/- 0,1ºC.
- Автоматична термозащита - при неволно покриване на уреда и достигане на температура над 150º С изключва захранването.
- Функция против замръзване - включва автоматично уреда при температурА в помещението под 5ºС.
- Защита срещу падане - електрониката автоматично прекъсва електрическата верига.
- Функция „отложен старт“ до 72 часа.
- Защита на електронното управление от достъп на деца.
- Sleep режим на LED дисплея - благодарение на специален сензор, през нощта дисплеят намалява яркостта си.

Дълъг живот - неръждаемият нагревател е с оптимална форма и голяма площ. По този начин се осигурява комфорт и бързо нагряване на въздуха при много малко натоварване на самия нагревател.
Оптимална естествена конвекция, осигурена от конструкцията на уреда и двойният алуминиев радиатор осигуряват и 100% използване на отоплителната мощност.
Ултра тънък – само 59 мм.
Безшумна работа.
Защита от влага клас IP 24


Има точно програмиране на градусите. А като четох в setcom, доста ги хвалеха Елдом-а. Ясно, че по описание и реалност ще има разлики, но... Половината от "екстрите" му няма да трябват. По-полезно ми се струва, че програматора е на градуси, а не на степени.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот milmar » Чет 19 окт 2017 18:38


Така е, ще има големи разлики рекламна брошура спрямо реалността, особено по отношение онази точност от 0.1 *C, но е много по-добре от степени. Проблемът с градусите не е в това, че електрониката е калпава, а в това че датчика не е в средата на стаята, а е на самия отоплителен уред.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот viksanlg » Пет 20 окт 2017 14:46


Колегата milmar е абсолютно прав според мен за принципите на отопление на климатиците и отоплението с реотани.Също се съгласявам,че основната заигравка с доброто отопление е именно самия терморегулатор.Лично аз съм ползвал Теси като конвектор и още една измислена марка,но за себе си съм наясно ,че Адакса е много по добре.Преди 7-8 години ми подариха два стари Адакса и разликата е чувствителна като сметки за ток така и като усещане за топлина,като съм далеко от мисълта, че едното топли по-вече за единица ел. енергия от другото.Адакса за разлика от другите два конвектора релето му цъка постоянно докато другите са доста по "лениви".Това разбира се е мое впечатление!


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Re5Pec7 » Пон 30 окт 2017 12:03


Благодаря ви за съветите :) В крайна сметка взех Tarrington House-a (оказа се, че има настройка за градуси и не е на степени). Малко съжалявам, но както и да е. Въпреки, че е по-евтин от Елдом, предпочитах българското. Най-малкото да ги стимулираме да се развиват. Както и да е... имам питанка относно Tarrington-a. Като модел е същия като този - http://products.einhell.com/com_en/heat ... 000-w.html но под друга марка. Като го настроя на 22 градуса, включва, вдига температурата на стаята до 22 и изключва. Нищо не нормално до сега. Проблема е, че се включва чак когато температурата падне до 18 градуса. Както бях писал в някой от предните постове, стаята е сравнително топла и температата трудно ще падне под 18 градуса и не е много приятна цялата работа. Това очаквано поведение ли е или да го връщам. Има 14 дневен срок, в който бих могъл да върна конвектора и да си взема Елдом-а (надявам се там да няма подобен проблем.


goforit
Мнения: 89
Регистриран на: Чет 19 юли 2012 10:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот goforit » Пон 30 окт 2017 12:49


За мен не е нормално да включва чак като падне на 18 градуса. Имам 2 конвектора Tesy и двата включват като падне само с градус температурата. Даже се включват и преди вградения им термометър да е показал градус надолу.


darik
Мнения: 38
Регистриран на: Вто 15 яну 2013 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот darik » Пон 30 окт 2017 14:19


Малко късно, но да ти обърна внимание на конвектор, който ползвам вече 4 години - Noirot. Лъчист инфрачервен конвектор. Изключително мека топлина и чувствителен терморегулатор. В сравнение с климатика ми е по-комфортен, но и повече ток харчи. Дано успееш да го смениш твоя,но опредлено не е нормално това да включва чак при разлика 3-4 градуса. Моят цъка почти всяка минута, включ-изключ...
ето за какво говоря: Лъчист радиатор Аurea SAS http://shop.amigobg.com/product/2399/lachist-radiator-aurea-sas.html


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Stivi » Пон 30 окт 2017 14:49


darik написа:ето за какво говоря: Лъчист радиатор Аurea SAS http://shop.amigobg.com/product/2399/lachist-radiator-aurea-sas.html

Колегата като му види цената, такава пот ще го избие че отопление няма да му трябва :mhihi


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот feikot » Пон 30 окт 2017 15:29


Re5Pec7 написа:Благодаря ви за съветите :) В крайна сметка взех Tarrington House-a (оказа се, че има настройка за градуси и не е на степени). Малко съжалявам, но както и да е. Въпреки, че е по-евтин от Елдом, предпочитах българското. Най-малкото да ги стимулираме да се развиват. Както и да е... имам питанка относно Tarrington-a. Като модел е същия като този - http://products.einhell.com/com_en/heat ... 000-w.html но под друга марка. Като го настроя на 22 градуса, включва, вдига температурата на стаята до 22 и изключва. Нищо не нормално до сега. Проблема е, че се включва чак когато температурата падне до 18 градуса. Както бях писал в някой от предните постове, стаята е сравнително топла и температата трудно ще падне под 18 градуса и не е много приятна цялата работа. Това очаквано поведение ли е или да го връщам. Има 14 дневен срок, в който бих могъл да върна конвектора и да си взема Елдом-а (надявам се там да няма подобен проблем.

Взимай нашенския,тоя с 4 градуса хистерезис,ще ти гори повече в големите студове



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 186 госта