Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Re5Pec7 » Пон 30 окт 2017 15:48


Благодаря ви за отговорите :)

Stivi написа:Колегата като му види цената, такава пот ще го избие че отопление няма да му трябва :mhihi


Видях цената и не е проблем, стига да си заслужава :)




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот milmar » Пон 30 окт 2017 21:40


milmar написа:... Проблемът с градусите не е в това, че електрониката е калпава, а в това че датчика не е в средата на стаята, а е на самия отоплителен уред.

Ами бях го писал 3-4 мнения нагоре, и друг път съм го писал.... За да си направиш регулатор не е достатъчно да си добър електронен специалист, още по-малко пък програмист :biggrin . Има си специална наука ...

Термометъра е натикан в самия отоплителен уред и не мери температурата в стаята, а в отоплителния уред :biggrin . Естествено, че се вземат мерки датчика да е максимално далеко от нагревателя, често пъти има и вентилатор, който вдухва въздух от стаята директно върху датчика и т.н. Колкото по-калпаво е направено всичко това, толкова по-малко можеш да разчиташ на онези числа, показващи температура " с точност 0.1 *C" .

А ако говориш, че отоплителния уред, по неговия си дисплей (регулатор), при настройка 22 изключва и после включва чак на 18, там вече работата е прекалено зле.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Re5Pec7 » Вто 31 окт 2017 9:22


Да, но има ли изобщо конвектор, на който термометъра е изнесен на отделно безжично устройство, което да се сложи на подходящо място? :)

А ако говориш, че отоплителния уред, по неговия си дисплей (регулатор), при настройка 22 изключва и после включва чак на 18, там вече работата е прекалено зле.


Вчера разцъквах доста конвектора. Проблема е, че се включва на "икономично" отопление веднага щом достигне градусите, но след това не се прехвърля само на "комфортен" режим. В книжката пише, че при "икономичен" режим ще се включи чак когато температурата падне под 5 градуса от предварително задададената. Не успях да намеря вариант, в който да държи само на Комфортен режим. Единствения начин, който успях да измисля е да го настроя от програматора, 24 часа да е на комфортен режим и просто да го включвам и изключвам на ръка, когато не искам да топли. Да ама при настроени 22 градуса изключва чак когато стигне до 24 и включва на 20 (отново я има тази разлика от 4 градуса). Така че работата наистина е зле :biggrin


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ivo_555 » Вто 31 окт 2017 12:38


Моя го купих от Лидл, миналата зима, същата работа е, 4 гр. лаг, замислям се дали да не го върна, яд ме е , че не го направих веднага, сега ми е едно такова неудобно. А чакам бебе, и мисля да го топля с него, ако не се получи обаче, ща неща, ще го връщам.


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот plameney » Вто 31 окт 2017 13:54


Преди години бях в Швеция,там видях интересно решение за отопление с конвектор.На една от стените имаше монтиран термо регулатор с контакт до него.Радиатора беше включен във този контакт,а самия радиатор беше отдалечен на около 2-3 метра.Така терморегулатора включва и изключва напрежението в контакта и не се нагрява директно от самия уред.Но,свестен терморегулатор на DEVI е около 160-180 лева.Ако човек има познания по ел.техника може да си го направи по този начин а терморегулатора който е на отоплителния уред да е завъртян на мах.Така регулирането на температурата ще става от по-чувствителния терморегулатор,а конвектора може да е по-нисък клас/по-ефтин


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Вто 31 окт 2017 15:26


plameney написа:Преди години бях в Швеция,там видях интересно решение за отопление с конвектор.На една от стените имаше монтиран термо регулатор с контакт до него.Радиатора беше включен във този контакт,а самия радиатор беше отдалечен на около 2-3 метра....

:th_up
Това съм го правил във времето преди студенските години (преди 20+ години), когато произвеждах регулатори за люпилни :biggrin , един си го ползвах за стаята, свързан към маслен радиатор. Не може да няма съвременни интелигентни решения, с датчик/дисплей изнесени на стената посредством Bluetooth, па дори с кабел...


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот viksanlg » Вто 31 окт 2017 19:36


Не вярвам единствената причина да има постоянна температура единственото решение е да има изнесен извън уреда термолегулиращ датчик.Както споменах Адксите, които ми бяха подарили от "най-евтините" с "обикновенни" механични терморегулатори от една седмица съм ги включил и поне според термометрите на стените не помръдват денонощно и с половин градус даже,а са вградени в самото тяло.Самите радиатори даже едва се стоплят и не вдигат по висока температура от 35-40 градуса и за децата няма опасност.Има и други скъпи и хубави марки които предполагам ,че човек ако си навие на масрафа с времето ще му се изплатят.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Чет 02 ное 2017 11:55


Изчакай температурната разлика вътре - вън да стане поне 25 градуса и тогава ще повярваш. Сега печките почти не работят, щото и навън е топло.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот viksanlg » Чет 02 ное 2017 15:50


Може и да си напълно прав колега ;) !Вече за мен мина преходния период есен-зима и от ония ден си паля камината на водна риза :)...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Чет 02 ное 2017 16:57


Като вземат да работят повече, грешката ще стане още по-голяма.
Това регулиране е ала-бала, нищо че сам за себе си регулатора (електрониката) работи с точност 0.1*C примерно. Затова и няма голяма разлика в подобен случай между механичен(биметален примерно) и електронен регулатор. Освен че електрониия може да включва опции като таймер и др.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Чет 02 ное 2017 17:13


Електронните настройки на температури са смешни когато показва дробна част. То с точност до градус трудно мерят, че взели и десетична част да показват. Колкото да се впечатляват хората. Пише 23,4 градуса, а реално е 25,1 примерно. Но много важно да се наблегне на десетите.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот viksanlg » Чет 02 ное 2017 21:31


milmar написа:Като вземат да работят повече, грешката ще стане още по-голяма.

Това можеш ли да ми обясниш колега ,защото не разбирам какво имаш предвид.В смисъл ,че конвекторите, които имам са на поне 12-13 години и ги включвам в преходните времена зима-пролет и есен-зима денонощно.Тези дни във Варна през вечерите се образува доста хубава слана ,но въпреки всичко както казва колегата по горе не е чак толкова студено разбира се,но температурата поне според термометъра не се отклонява и на половин градус и релето постоянно цъна на няколко секунди.Лично аз не съм срещал толкова чуствително реле при отоплителни уреди,а самата температура на корпуса на радиатора не надвишава моята телесна температура.В края на оитоплитения сезон ,ще си направя труда да я замеря до колко градуса стига корпуса на радиатора.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 27 сеп 2018 9:24


Нещо рязко застудя,а парното е далеч.
Вадих една духалка,но е шитня.
Днес ще взема някакъв конвектор,бюджетен.
Но гледам има със,и без вентилатор.
Та някой да разкаже,ако има впечатления...


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ivo_555 » Чет 27 сеп 2018 9:29


Аз изкарах миналата зима с един от Лидл, вентилатора го ползвах единствено като трябва да се затопли бързо, за къпане на бебе примерно, иначе си топли и без него. С други думи взимай някакъв евтин, може и без вентилатор, ще ти свърши работа докато пуснат парното.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 27 сеп 2018 10:05


Точно за комфорта на детето иде реч.
Благодаря колега!



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ZEDYCUS и 19 госта