Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
stanlley
Мнения: 60
Регистриран на: Чет 01 окт 2015 13:48
Автомобил: VW Passat 6 Skoda Superb
Двигател: CBAB 2010 AVF 2005

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот stanlley » Чет 27 сеп 2018 10:25


Zdravko Zankov написа:Нещо рязко застудя,а парното е далеч.
Вадих една духалка,но е шитня.
Днес ще взема някакъв конвектор,бюджетен.
Но гледам има със,и без вентилатор.
Та някой да разкаже,ако има впечатления...


От 2 години се топля на конвектори във спалните. Без вентилатори. На Елдом - Български от Варна. С електронно управление.
Взел съм ги една идея по-силни от препоръката за съответната кубатура на стаите. Много съм доволен. Стоплят бързо, стаята се стопля равномерно. Не вдигат шум и не правят течение, като климатика.
Роди ми се дете и 2 зими го гледам на конвектори. Не изсушават въздуха. Доволен съм от марката и от уреда. Един минус имат, че не са компактни, като по-скъпите марки, но при мен не е проблем. Ако не искаш да ги закачаш на стената имат и крачета и стоят на пода.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Чет 27 сеп 2018 10:43


имам въпроси относно тези конвектори ... примерно за една стая 12-15 квадрата (30-35 кубика) колко мощен (като консумация и като отдаване в kw) конвектор трябва? Имам умен контакт, който може да захрани уред с консумация до 2.7KW, който искам да ползвам.

има ли читави конвектори с дистанционно управление?


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот viksanlg » Чет 27 сеп 2018 10:47




Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ivo_555 » Чет 27 сеп 2018 13:32


И на мен ми се роди бебе миналата зима, в спалнята нямам климатик, и решихме да изкараме с конвектора а за тази зима климатик, още съжалявам, че не го взех от миналата зима, тоя конвектор направо ми изяде ушите, сметки от по 300+ лева, само за.една стая, имам база за сравнение, с климатика в другата, сметка повече от 120 в най големия студ не съм плащал, тоест климатика не харчи повече от 70 лева.
Ако трябва да работят два конвектора целодневно, ще трябва да работя само за ЕВН.
А това, че климатика вдига шум, изсушава въздуха и прави течение, за мен е мит, може би важи за ниския клас, но аз моя фуджицу за 1300 лева съм много доволен, вероятно ще взема подобен. А относно изсушаването на въздуха, бих се радвал да е така, щото с конвектора по стените беше водопад, та се принудих и влагоабсорбатор за 300 лева да купя, и стана една тя миналата зима, че хвърлих пари на вятъра за половин климатик.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Mishonti » Чет 27 сеп 2018 17:20


Мит едва ли. Климатика изсушава въздуха, става течение и е изключително непрепоръчатилен за стая, където има бебе или малко дете.
Ако имаш влага повярвай ми, не климатика ти е виновен.
Разликата в консумацията на енергия между хубав климатик и хубав конвектор е макс 20лв месечно.
Аз зимата под 180лв така или иначе не падам, без значение какво ползвам


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот muns61 » Чет 27 сеп 2018 17:51


Знаеш ли какво е рязана краставица?
Конвекторът, макар и космическа технология, е електрическа печка.
Климатикът е термопомпа.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ivo_555 » Пет 28 сеп 2018 8:24


Това.за 20те лева разлика ме разсмя и разсъни още в леглото. Може би с една 1ца отпред ще излезе сметката. Това както и да е. За изсушаването, имам предвид, че климатика може би наистина изсушава, и нямах такъв проблем с влагата, а С конвектора стените бяха буквално мокри, та купувах влагоабсорбатор, не стига че е скъп, ами и той ток харчи.

И пак за течението, казвам ти, инверторен климатик от среден клас, 1300/1500 лева, правилно оразмерен, правилно монтиран и настроен не прави никакво течение, е няма как да не духа изобщо, но чак пък толкова.


П.П. нека не забравяме още едно предимство, климатика се ползва и лятото.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот stefan4o » Пет 28 сеп 2018 8:27


Разликата в отоплението е малка, но ако жилището е с хубава изолация и дограма.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 28 сеп 2018 8:46


stanlley написа:
Zdravko Zankov написа:Нещо рязко застудя,а парното е далеч.
Вадих една духалка,но е шитня.
Днес ще взема някакъв конвектор,бюджетен.
Но гледам има със,и без вентилатор.
Та някой да разкаже,ако има впечатления...


От 2 години се топля на конвектори във спалните. Без вентилатори. На Елдом - Български от Варна. С електронно управление.
Взел съм ги една идея по-силни от препоръката за съответната кубатура на стаите. Много съм доволен. Стоплят бързо, стаята се стопля равномерно. Не вдигат шум и не правят течение, като климатика.
Роди ми се дете и 2 зими го гледам на конвектори. Не изсушават въздуха. Доволен съм от марката и от уреда. Един минус имат, че не са компактни, като по-скъпите марки, но при мен не е проблем. Ако не искаш да ги закачаш на стената имат и крачета и стоят на пода.

https://www.technopolis.bg/bg/Freestand ... K/p/699515
Ей тоя взех.
Снощи се препредстави добре.
Днес съм го оставил на 1.


Потребителски аватар
stanlley
Мнения: 60
Регистриран на: Чет 01 окт 2015 13:48
Автомобил: VW Passat 6 Skoda Superb
Двигател: CBAB 2010 AVF 2005

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот stanlley » Пет 28 сеп 2018 9:51


Zdravko Zankov написа:
stanlley написа:
Zdravko Zankov написа:Нещо рязко застудя,а парното е далеч.
Вадих една духалка,но е шитня.
Днес ще взема някакъв конвектор,бюджетен.
Но гледам има със,и без вентилатор.
Та някой да разкаже,ако има впечатления...


От 2 години се топля на конвектори във спалните. Без вентилатори. На Елдом - Български от Варна. С електронно управление.
Взел съм ги една идея по-силни от препоръката за съответната кубатура на стаите. Много съм доволен. Стоплят бързо, стаята се стопля равномерно. Не вдигат шум и не правят течение, като климатика.
Роди ми се дете и 2 зими го гледам на конвектори. Не изсушават въздуха. Доволен съм от марката и от уреда. Един минус имат, че не са компактни, като по-скъпите марки, но при мен не е проблем. Ако не искаш да ги закачаш на стената имат и крачета и стоят на пода.

https://www.technopolis.bg/bg/Freestand ... K/p/699515
Ей тоя взех.
Снощи се препредстави добре.
Днес съм го оставил на 1.


Моите са от този тип (1.5кв и 2.5кв):
https://www.technopolis.bg/bg/Wall-moun ... 0/p/699543
Стават за отопление за истинска зима.
Този който ти си взел е по-скоро за междинния период, докато пуснат парното. Поне като търсих информация преди няколко години така ми обясниха. Не знам каква точно е разликата.


Потребителски аватар
stanlley
Мнения: 60
Регистриран на: Чет 01 окт 2015 13:48
Автомобил: VW Passat 6 Skoda Superb
Двигател: CBAB 2010 AVF 2005

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот stanlley » Пет 28 сеп 2018 10:01


ivo_555 написа:И на мен ми се роди бебе миналата зима, в спалнята нямам климатик, и решихме да изкараме с конвектора а за тази зима климатик, още съжалявам, че не го взех от миналата зима, тоя конвектор направо ми изяде ушите, сметки от по 300+ лева, само за.една стая, имам база за сравнение, с климатика в другата, сметка повече от 120 в най големия студ не съм плащал, тоест климатика не харчи повече от 70 лева.
Ако трябва да работят два конвектора целодневно, ще трябва да работя само за ЕВН.
А това, че климатика вдига шум, изсушава въздуха и прави течение, за мен е мит, може би важи за ниския клас, но аз моя фуджицу за 1300 лева съм много доволен, вероятно ще взема подобен. А относно изсушаването на въздуха, бих се радвал да е така, щото с конвектора по стените беше водопад, та се принудих и влагоабсорбатор за 300 лева да купя, и стана една тя миналата зима, че хвърлих пари на вятъра за половин климатик.

Конвекторите определено не са най-икономичния начин за отопление.
Климатиците имат по-високо КПД и отдават повече топлина за единица консумирана енергия - спор няма.
Конфорта от конвектора в случая е по-важен, при наличие на дете.
Също така на климатиците трябва да се прави профилактика иначе се въдят гъби и други амеби в тях и после всичко се разнася из въздуха, като духат.

В хола съм с климатик Фуджицу Дженерал, а в спалните с конвектори на Елдом и топлината е съвсем различна в двете стаи.
Като ми се роди детето всичко бичеше на макс и плащах сметки по 450лв. Топлих и банята заради честото миене на насрано дупе с кварцова печка за баня пак на Елдом. Проветрявахме няколо пъти на ден за да е свеж въздуха.
Първата зима сметките бяха високи. На следващата зима, като държахме по-ниски температури и топлих банята само преди къпане вечер сметките паднаха наполовина. Сигурно има и по-евтин вариант за отопление, но аз търся баланса между икономия и комфорт. Не бих спал на климатик, колкото и да е тих и безшумен.
При мен влагата изчезна като остъклих терасата. Преди това течеше вода по дограмата отвътре.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пет 28 сеп 2018 10:14


Най-големият недостатък на климатика за мен е мизерията при монтаж. Трябва да държиш пистолет до главата на майстора с предупреждение да прави минимален пушек и пепел и пак няма гаранция. В общия случай идват и къртят смело сякаш са на строеж. За да си спестят те 5-10 минути ти отварят работа за 3 дни, но нали монтажът е "безплатен" и климатикът е платен или капариран - карат през просото.


Потребителски аватар
stanlley
Мнения: 60
Регистриран на: Чет 01 окт 2015 13:48
Автомобил: VW Passat 6 Skoda Superb
Двигател: CBAB 2010 AVF 2005

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот stanlley » Пет 28 сеп 2018 10:16


VWGT написа:имам въпроси относно тези конвектори ... примерно за една стая 12-15 квадрата (30-35 кубика) колко мощен (като консумация и като отдаване в kw) конвектор трябва? Имам умен контакт, който може да захрани уред с консумация до 2.7KW, който искам да ползвам.

има ли читави конвектори с дистанционно управление?

Много зависи какво е жилището: тухла или панел, къща или кооперация от фамилен тип. Има ли изолация, какво е изложението и каква е дограмата. Топлят ли те съседи, дали си на първи или последен етаж, вътрешен или външен апартамент и т.н. За едно и също жилище в Драгоман и в Пловдив си трябва различна печка, заради разлика в средно годишните температури.
В общия случай ако препоръчват конвектор 2KW за стая с квадратура 12-15 кв, аз взимам следващия по мощност 2.5KW за стая 15-18кв. Резерва от мощност никога не е излишен (ако можеш да си го позволиш). Напротив, много по-рядко уредът ще работи на пълна мощност и реално може да излезе, че е по-икономичен от по-слабия вариант.

За уред с дистанционно не мога да дам пример. Теси се рекламираха миналата зима, че имат такъв вариант - нямам отзиви.
Също така има и умни преходници за контакт с андроид приложения, които можеш да командваш от телефона си. Трябва си ровене и четене.

Тук има много полезна информация за отопление и климатизация и хора, които доста разбират и дават адекватни съвети: https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1%82 ... %B8%D0%B5/

Последна промяна от stanlley на Пет 28 сеп 2018 10:18, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пет 28 сеп 2018 10:16


Разлика в консумацията на ел. енергия няма да я коментирам :biggrin .

Независимо какъв е отоплителния уред, влага по прозорците ще има при всички случаи, особенно пък ако се сушат дрешките на дребосъка в стаята, неизбежно е. И най-вече по прозорците и стените на неотопляема стая, ако има такава.
Трудно мога да си представя техническо обяснение на твърдението, че "климатика изушава въздуха", какво прави с водата (при отопление говорим, при охлаждане е ясно).
Течение от климатиците има, няма как да е иначе. Най-силен е ефекта в преходен режим, когато е студено в стаята и го пуснеш. Колкото е по-мощен климатика, толкова за по-кратко време ще достигне температурата на която е нагласен и ще му е нужен по-слаб въздушен поток да я поддържа. Ако не го спираш въобще е най-добре за комфорта. Аз съм гледал малки деца на климатик, но вземах разни мерки за борба с течението.

stanlley написа:....
Резерва от мощност никога не е излишен (ако можеш да си го позволиш). напротив, много по-рядко уредът ще работи на пълна мощност и реално може да излезе, че е по-икономичен от по-слабия вариант......

За другото съм съгласен, но това за икономията при по-мощен отопл. уред, особенно от тип "реотан" няма как да стане, просто няма как, не се заблуждавай :smile .


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пет 28 сеп 2018 10:25


milmar написа:...влага по прозорците ще има при всички случаи, особенно пък ако се сушат дрешките на дребосъка в стаята, неизбежно е....
Трудно мога да си представя техническо обяснение на твърдението, че "климатика изушава въздуха", какво прави с водата (при отопление говорим, при охлаждане е ясно).

За сушенето една сушилня е не само добър вариант, а по-скоро задължителен. А и помага в отоплението през зимата :)

Топленето на климатика пак става чрез компресор и фреон, който действа като влагоуловител. Оттам идва изсушаването. Влагата отива като конденз навън. Чувал съм, че евтините климатици имат реотани и са нещо като печка-духалка на стената, но говорим за нормален климатик.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], opito2 и 25 госта