Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Пет 28 сеп 2018 10:40


случаят е такъв. Съседите не ползват парно, съответно моите сметки (особено след последните увеличения) почват да ми стават много дебели. Отделно парното е и слабо.
Освен парно имам и прилични климатици.
Вариант 1 е да ползвам и двете, когато е много студено, но сметките към топлофикация ще останат.

Вариант 2 е да спра и аз топлофикация, но тогава ми трябав основен отоплител.

Вариант 2.1 е тоя конвектор.

Вчера се появи и вариант 2.2 - инфраред нагреватели. От това, което разбрах за тях се чудя дали не може да се постигне нещо такова ... ползвам нещо за основно затопляне на въздуха, а инфраред-а го ползвам за загряване на предметите (нали уж така работи) и основно на пода (паркет, ако пода е топъл е съвсем друго) и хората, които присъстват вътре. Така без да се стремя да имам висока температура на въздуха (което е скъпо) ще имам необходимия комфорт, топъл под и усещане за топлина в хората. Това реалистично ли е?




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот muns61 » Пет 28 сеп 2018 11:01


Дрехи се сушат перфектно в банята с обезвлажнител. Вечер слее къпане се разпъва сушарника, затваря се отдушника на банята и се мятат изпраните дрехи. Включва се осушителя и сутринта имаш сухи дрехи и приятно топла баня.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12753
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 28 сеп 2018 11:30


Влагоабсорбатор ли имаш предвид?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пет 28 сеп 2018 11:35


Има предвид влагоуловител на ток. Но сушилнята е по-съвършен уред в тая посока. Ако някой каже, че 1000-1200лв са много, то 400лв за влагоуловителя са необосновано доста повече за по-съмнителна работа. Една от най-безсмислените ми покупки.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пет 28 сеп 2018 13:15


MMX написа:...
Топленето на климатика пак става чрез компресор и фреон, който действа като влагоуловител. Оттам идва изсушаването. Влагата отива като конденз навън. Чувал съм, че евтините климатици имат реотани и са нещо като печка-духалка на стената, но говорим за нормален климатик.

Позадълбочи познанията си в материята, поне за обща култура, много повърхностни са, не е критика, а съвет.

Едит:
Климатика е подобие на влагоуловител само лятото в режим охлаждане!

Последна промяна от milmar на Пет 28 сеп 2018 13:19, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пет 28 сеп 2018 13:17


milmar написа:
MMX написа:...
Топленето на климатика пак става чрез компресор и фреон, който действа като влагоуловител. Оттам идва изсушаването. Влагата отива като конденз навън. Чувал съм, че евтините климатици имат реотани и са нещо като печка-духалка на стената, но говорим за нормален климатик.

Позадълбочи познанията си в материята, поне за обща култура, много повърхностни са, не е критика, а съвет.

Обясни ти по-задълбочено. Моите са повърхностни наистина, но най-грубо имам идея как става. С кое не си съгласен - че работи компресор и фреон при топлене или че има ефект на влагоуловител?

PS: Тъй като виждам, че не вярваш в изсушаването на въздуха се чудя имаш ли научно обяснение защо като пуснеш климатика в колата изчезва влагата? Стъклото може да е тотално изпотено и се изчиства за секунди като работи климатика.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пет 28 сеп 2018 13:23


MMX написа:....
PS: Тъй като виждам, че не вярваш в изсушаването на въздуха се чудя имаш ли научно обяснение защо като пуснеш климатика в колата изчезва влагата? Стъклото може да е тотално изпотено и се изчиства за секунди като работи климатика.

Това е лятото, когато климатика охлажда! В сушилните и влагоуловителите - също е така. А защо един влагоуловител, който охлажда, всъщност стопля стаята като цяло, е тук вече не ми се задълбочава, макар че и това не е сложно, просто КПД.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ivo_555 » Пет 28 сеп 2018 13:26


Климатика работи като влагоуловител само на студено, доколкото знам в колата е на същия принцип, въздуха през стъклото минава през питата на климатика, която е студена, изсушава го, след това парното го стопля.

Аз лично недоумявам как зимата климатиците ви изсушават въздуха.


П.П. влагоабсорбатора работи на принципа на климатик през лятото, влагата кондензира върху студената пита.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пет 28 сеп 2018 14:19


Не знам какви са научните обяснения, но навън може да е +8 градуса. Пускам компресора на колата (A/C) и ако има влага по стъклото изчезва веднага. Дали топли климатроникът или охлажда някой друг да каже - щом е студено в купето и му искам 23 градуса явно няма да охлажда. За мен работи ли компресорът, има изсушаване.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Re5Pec7 » Пет 28 сеп 2018 14:31


MMX - На колата е по-различно. Дори климатроника да ти е включен на високи градуси, въздуха първо минава през питата за охлаждане, а след това минава през радиаторчето, където се стопля. Има го процеса на охлаждане и затова обира влагата.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пет 28 сеп 2018 14:38


Освен това, колкото и парадоксално да изглежда (всъщност е естествено) фреонът излиза от компресора с по-високо налягане и по-висока температура. Самият компресор на домашния (и на който и да е) климатик, независимо в какъв режим (охлаждане/затопляне) повишава температурата на флуида (т. нар. фреон). Има един цикъл, обаче на някакъв си Карно :smile , той обяснява в голяма степен хватката.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот muns61 » Пет 28 сеп 2018 16:55


Да учиш неук е безсмислено...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Пет 28 сеп 2018 17:03


Ама е много эабавно да се четат подобни лекции. Иэключително подробни и изчерпателни и въпреки това съвършено неразбираеми эа тези, за които са предназначени.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Пет 28 сеп 2018 18:18


някой има ли мнение за тия лъчистите нагреватели?


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Mishonti » Пет 28 сеп 2018 21:09


Чувам добри отзиви. Мисля и аз да купя сега за на малкия стаята, да пробвам тази зима.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bahyr, powerade и 21 госта