Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот toraborat » Съб 29 сеп 2018 6:53


С какво е по-различен освен че вдига по-висока температура нажежаемата жица?




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Съб 29 сеп 2018 21:16


ако въпросът е към мен, дано този линк обясни магията ... http://dtv-bg.com/showthread.php?t=20332
Електромагнитния спектър е разделен на три части според дължината на вълните, и се измерват в микрони. Дължина на вълната от 0,076 до 1,5 микрона се наричат "къси" инфрачервени вълни, от 1,5 до 5,6 микрона са "средни" инфрачервени вълни, а от 5.6 до 1000 микрона се наричат "дълги" инфрачервени вълни. Тези невидими за окото лъчи загряват обектите без да затоплят заобикалящия ни въздух. Най-добрият пример за това е в планината, когато грее слънцето, а всъщност е студено. Ние чувстваме топлината от слънцето, въпреки че температурата на въздуха е ниска. Инфрачервената топлина, следователно е напълно безопасна енергия, която повишава температурата на предметите, без да затопля въздуха. Приблизително 80% от слънчевите лъчи попадат в инфрачервения диапазон. Това не бива да се бърка с ултравиолетовите лъчи, които са вредни за кожата. Инфрачервена енергия не е видима за човешкото око, но може да се наблюдава със специални камери, които превръщат светлината във видими цветове.
в темата има доста по въпроса, както и видео примери

намерих приятел, който от няколко години бил точно с това applimo. Сметките му за ток и парно миналата година (има тец, но плаща само топла вода и общите) са около 180 лева макс месечно за 70 кв.м. жилище, в което има 3 такива конвектора, 1кв, 1.5 кв и 2 кв, които работят нон стоп зимата. Факт е обаче, че съседите са на ТЕЦ.
Звучи нереално направо, но му видях онлайн фактурите. Говорих с някои хора за принципа на работа и направо реших да скоча на един радиатор от 1.5kw за детската стая. !5 кв.м.
Доста са скъпи обаче, от 600 лева та до 2-3000 стигат. Аз мисля да взема някво applino за 6-700 лева, поне са проверени така да се каже. Пък ако са толкова невероятни в дългосрочен план въпреки високата покупна цена определено си заслужават.

Няма да е лошо и друго мнение да се чуе, във форума никой ли не ползва такива радиатори:)


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот toraborat » Съб 29 сеп 2018 22:25


Значи такива печки имаше в Чикаго пред офиса на улицата, седиш на -30 градуса под нея и те грее :) Обаче е близко до климатик по цена...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот muns61 » Нед 30 сеп 2018 6:18


И по разход е съпоставим с всеки реотанен отоплител.

Недей да учиш физика и химия в училище и животът ти ще е пълен с магии, чудеса и вълшебства.


Хачо Стоев
Мнения: 68
Регистриран на: Вто 20 фев 2018 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Хачо Стоев » Нед 30 сеп 2018 8:56


VWGT написа:някой има ли мнение за тия лъчистите нагреватели?


Докато те грее е добре, но изключиш ли го, веднага става студ!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Нед 30 сеп 2018 13:08


"Магията" е в това, че на теория с по-малко ток, постигаш по-голям комфорт.
Физиката не може да се бори, и не това е целта. Няма как да бия климатика по КПД, и това не ми е цел.
На първо време си го представям като допълнителен нагревател, чиято цел е да осигури най-вече комфорт. Поне така както аз го виждам всичко е въпрос на усещане. В момента плащам 200-300 лв на топлофикация и не ми е топло и комфортно и усещането е кофти, защото от тези 300 най-вероятно реалната ми консумация е 2/3. За да постигна едни комфортни 24-25 градуса на въздуха, който вече да ме загрее мен, трябва да увелича с 20% ребрата на радиаоторите, обаче сметката заради шантавото разпределени ще ми скочи с 30%. Още по-кофти усещане. Климатик също не ми харесва да ми духа нон стоп. А и каквото да си говорим, той е компромис. За това си представям да поддържам темп на въздуха примерно около 20 градуса (без много зор дали с климатик или парно, още не съм решил), а комфорта да го осигурява този лъчист реотан, само когато е необходимо. Ако комфорта ми е ОК, може да пробвам да оптимизирам вече и разходите по натам.


Тази технология изобщо не е нова, но у нас някак не се ползва по къщите (за разлика от немци и скандинавци). Аз до сега не съм подозирал за нея и за това се оптивам да разбера повече.
До преди 2-3 години живеех на парно в кооперация, където всички си ползваха парното. Комфорта беше на 6, сметките по 100-140 лева (спрямо сегашните цени до 150-200 да кажем). Не знам кой е измислил глупостта с "отказването" от топлофикация, но така се разказва играта на цялото отопление в сградата. Или цялата сграда се отказва, или просто няма отказване. Има ли 10% празни или отказали се апартаменти, всички останали почват да страдат. При нас ползващите май са 30%, доколкото видях отчета с потреблението. Т.е. всички шмекерии и загуби се плащат от ползващите.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот Stivi » Нед 30 сеп 2018 13:19


VWGT написа:намерих приятел, който от няколко години бил точно с това applimo. Сметките му за ток и парно миналата година (има тец, но плаща само топла вода и общите) са около 180 лева макс месечно за 70 кв.м. жилище, в което има 3 такива конвектора, 1кв, 1.5 кв и 2 кв, които работят нон стоп зимата. Факт е обаче, че съседите са на ТЕЦ.

Нека този приятел да почни да топли с радиаторчетата,някой краен апартамент с кофти изложение в сграда без ТЕЦ /или малка къща/ и тогава ще го питам какви ще са му сметките :a045


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пон 01 окт 2018 9:05


Добре, да приемем, че всичко за смисъла и предимствата на лъчите е ясно. Не съм ползвал такова нещо, но си мисля, че това е зонално отопление, под излъчвателя ще е добре, но встрани ще е студено. Смисъла на това отопление е да топлиш обекта (човека) директно, без да е нужно да затоплиш и въздуха, който пък затопля стените, тавана, прозорците и се стига до загуби (при обикновено отопление). Но това би било некомфотрно, отиваш в другия край на стаята - студ. Предполагам, че хората които имат такова отопление не го ползват по най-ефективния начин, а в крайна сметка се опитват да затолят цялата стая с него и съответно се губи смисъла. Като допълнение кък отоплението, само така го виждам.

Това е като въпрос към тези, които ползват такова нещо.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Пон 01 окт 2018 12:22


относно затоплянето само да спомена нещо, което съм го чел, не знам дали е така ....

в зависимост от дължината на вълната на лъчението, може да се затоплят различни материали ... от човек (най-общо), до което се намира в дома (дърво, пластмаса и тн). Та уж тези уреди ползват целия спектър, така да се каже ... даже и въздуха може да затопля, т.е. водната молекула в него.

Нещо което на мен не ми е ясно: може ли да се монитра високо, да гледа към пода (или на тавана дори)?
чета че панела трябва да е на 30 см от земята и да е сложен на най-студената стена? защо?
също така разни продавачи обясняват, че нямало нужда от директно обгряване, радиатора излъчвал под широк ъгъл, дори лъчите рикоширали и се разпрострявали навсякъде (ако последното е вярно, как тогава въздейства върху предметите?)


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пон 01 окт 2018 13:01


Логично - щом има отразяване, значи няма поглъщане. А щом няма поглъщане - няма топлене.

Аз мисля, че загряването на въздуха, ако го има, би било недостатък и се губи ефекта. Истинско лъчисто отопление се слага над раб. място в някой огромен и висок 10м цех например, където няма нужда да се толи въздуха, защото топлия въздух ще отиде нагоре и ще се изгуби енергията в топлене на тавана.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот toraborat » Пон 01 окт 2018 13:32


Звучи като микровълнова печка за хора. Ако се бъгне и смени вълната няма ли да е лошо?


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот milmar » Пон 01 окт 2018 13:54


Колкото нагряването е с по-къси вълни (по-близо до видимия спектър, червеното) толкова е по-вредно. По-дългите вълни са по-безопасни, но те пренасят по-малко енергия. Тук се ползват основно къси инфрачервени лъчи.
Има и газови инфрачервени нагреватели, виждал съм цех, оборудван с такива. Монтирани са близо до тавана като луминесцентни ламБи.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пон 01 окт 2018 14:21


Уж нагрява само хората, а не въздуха. Тогава излиза, че си топъл, а около теб въздух с температура 10 градуса. Хващаш чаша от масата - тя умряла от студ, а иначе ти е топло. Някак си ми звучи като нещо, на което ще открият вредните ефекти след време.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот VWGT » Пон 01 окт 2018 14:31


по темата microwave vs infrared не мога да кажа нищо нАУчно, само съм чел това онова
infrared-a го водят даже полезен за хората https://volobeauty.com/blogs/news/infra ... microwaves

примера, който го дават навсякъде, и който може би всеки от нас е почувствал по планините:
при 5 градуса на слънце си по тениска, при 5 градуса на облаци си по яке

за такъв комфорт говоря, като да те напече през прозореца в стаята зимното слънце при -5 на вън, колко хора от вас намаляват радиторите (реално без повод)?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор?

Мнениеот MMX » Пон 01 окт 2018 14:42


Дали наистина си стоплен или е само някакъв ефект за заблуда на рецепторите? В смисъл да се простудиш, а иначе ти е топло. Подобно на безстрашен пияница през зимата, който замръзва без да усети студа.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта