Що е то радиолюбител ?!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
porko
Мнения: 337
Регистриран на: Съб 28 окт 2006 19:58
Автомобил: VW POLO
Двигател: AAU 1994
Местоположение: Русе

Мнениеот porko » Сря 21 фев 2007 22:57


Dare_Devil написа:Трябва ми малко повече инфо за нормативната база - за какъв клас трябва да си извадя разрешително, при положение че искам да контактувам не само с хора от България, ориентировъчна сума, която ще трябва да вложа в апаратура, има ли нкакви срокове за закупуане на апаратура след като получа инициал, как става егистрирането на апаратура и т.н. Абе най-добре ще е да се срещна с човек, който е наясно с нещата, за да ме светне.


http://bfra.org/pages/org/about_bfra.shtml

http://bfra.org/pages/practice/practice.shtml

http://bazar.bfra.org/cgi-bin/classifieds.cgi

http://forum.bfra.org/




Потребителски аватар
Dare_Devil
Мнения: 273
Регистриран на: Вто 31 яну 2006 11:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Dare_Devil » Чет 22 фев 2007 9:18


Мерси за линковете.
На форума обаче не мога да се регистрирам - все не ми харесва потребителското име


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Чет 22 фев 2007 9:30


за форума ти трябва повиквателен знак.
значи първо трябва да изкараш клас 2 - можеш да щракаш 5 вата на УКВ, и половин година след това можеш да искаш клас 1 за къси вълни.
реално имаш ли клас 2 никои няма да възрази ако говориш и на къси.
за начало отиваш в БФРА има там една здравка тя ще ти обясни какво що, ще ти съдейства да попълниш докименти, ще ти каже кога има изпит и какво да правиш.


Потребителски аватар
Dare_Devil
Мнения: 273
Регистриран на: Вто 31 яну 2006 11:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Dare_Devil » Чет 22 фев 2007 10:16


Мерси. И последен въпрос - за последните 3 знака на повиквателния знак. Случайни л се дават или може да си ги избера (ако са свободни разбира се). Питам, защото бих искал да са HAK - инициалите на трите ми имена


Потребителски аватар
porko
Мнения: 337
Регистриран на: Съб 28 окт 2006 19:58
Автомобил: VW POLO
Двигател: AAU 1994
Местоположение: Русе

Мнениеот porko » Чет 22 фев 2007 22:24


В молбата за инициал предлагаш няколко.Първия може да е този,който искаш.И готово.Ако не е свободен ти дават следващия свободен.Ако всичките не са-тогава по тяхно усмотрение.


Потребителски аватар
lz1kka
Мнения: 295
Регистриран на: Вто 25 апр 2006 9:57
Автомобил: Audi S7
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот lz1kka » Вто 08 яну 2008 14:40


Dare_Devil какво направи с радиолюбителството? Отказа ли се или вече си пълноправен член? :) Някой и друг желаещ не се ли навъди? :)

Аз между другото още си седя без радио...


Потребителски аватар
santo_trafficante
Мнения: 7159
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 11:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот santo_trafficante » Вто 08 яну 2008 14:46


lz1kka написа:
Аз между другото още си седя без радио...
nii ще ти продаде едно :lol:


Потребителски аватар
lz1kka
Мнения: 295
Регистриран на: Вто 25 апр 2006 9:57
Автомобил: Audi S7
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот lz1kka » Вто 08 яну 2008 14:48


Сигурно ама аз играя на гоненица с едни all band радиа пък мен едно безпаричие и стиснатост ме подгонило... Yaesu FT-100 или Icom 706mkIIG ще да е... Кажете сега за новите членове пък мойте проблеми са лесни...


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Вто 08 яну 2008 14:52


lz1kka написа:Сигурно ама аз играя на гоненица с едни all band радиа пък мен едно безпаричие и стиснатост ме подгонило... Yaesu FT-100 или Icom 706mkIIG ще да е... Кажете сега за новите членове пък мойте проблеми са лесни...

новия член е Maks :) LZ1MKS
аз чакам от 3 седмици интегра да ми доставят едно Yaesu FT-857D ама много се мотат...
а докато чакам си поръчах автоматичен тунер и един двубандов дипол за 80/40

а ако ти трябва радио имам едно ново излишно токи 5 вата с литиева батерия и т.н.... евтинко ;) пиши лс


Потребителски аватар
lz1kka
Мнения: 295
Регистриран на: Вто 25 апр 2006 9:57
Автомобил: Audi S7
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот lz1kka » Вто 08 яну 2008 20:02


Честито на МАКС, който и да е той ;) Радостно е да чуя, че скромната група на българските радиолюбители е нарастнала с една единица!

Относно поръчката ти към Интегра-А... Как имаш сили да пазаруваш от тези скъпари. Аз, като цяло не бих си купил чисто ново радио. Пък за токито... Благодаря за предложението но ще събирам за някое FT-100 или 706mkIIg. Преди 2 години продадох едно Алинго DJ-G1 и от тогава седя без радио... пък така ме сърбят ръцете вече... :( Пу да можех едно радио под наем да взема да си начеша крастата :)


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Вто 08 яну 2008 21:59


lz1kka написа:Честито на МАКС, който и да е той ;) Радостно е да чуя, че скромната група на българските радиолюбители е нарастнала с една единица!

Относно поръчката ти към Интегра-А... Как имаш сили да пазаруваш от тези скъпари. Аз, като цяло не бих си купил чисто ново радио. Пък за токито... Благодаря за предложението но ще събирам за някое FT-100 или 706mkIIg. Преди 2 години продадох едно Алинго DJ-G1 и от тогава седя без радио... пък така ме сърбят ръцете вече... :( Пу да можех едно радио под наем да взема да си начеша крастата :)

MAKS ;)
integra са скъпари но 857-та не е чак толкова скъпа колкото 706
а новото си е ново, напатих се със стари радиа и вече само ново от магазина с гаранция
ако искаш под наем - за 150 кинта ще ти дам едно чсто ново под наем за цяла вечност mhihi


Потребителски аватар
lz1kka
Мнения: 295
Регистриран на: Вто 25 апр 2006 9:57
Автомобил: Audi S7
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот lz1kka » Вто 08 яну 2008 22:24


А бърже... :011:


Потребителски аватар
relaxxx
Мнения: 1279
Регистриран на: Съб 19 юни 2004 11:28
Автомобил: 4x4
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот relaxxx » Вто 08 яну 2008 22:45


:офф айде сега спецовете да се произнесат.... имам си една драма, ма няма да се смейте ей.... имам едни бебефони които бачкат на 40.660-40.700 Мhz и обикновенно бачкат перфектно, обаче някои вечери има само 100% шум.... какво може да ги заглушава така силно... идеи... сорри за спама пак... ма нали за радио вълни говорите и аз за това....


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Вто 08 яну 2008 23:20


може да ги заглушава какво ли не - прахосмукачката на съседа (или по-точно нейния мотор) абе за начало всичко което е електродвигател, освен това някой wifi или друг радиопредавател с кофти антена, базова станция на ГСМ или СОТ, бедна ти е фантазията с кви шумове е пълен ефира
най-добре си вземи бейбифони на по-висока честота (над 400мегахерца примерно) там тия проблеми са по-малко
има начин да се постигне 100% липса на шум - намираш си в портативни радисотанции (JEFF, Tecnomarket) които има CTCSS или DCS и VOX...


Потребителски аватар
joser
Мнения: 1492
Регистриран на: Съб 20 май 2006 17:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот joser » Чет 04 дек 2008 15:22


някой фен, ако се интересува КРС прави изпит за радиолюбители на 15.12.08г.:
http://crc.bg/section.php?id=453&lang=bg



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: rld и 190 госта