Отопление на пелети? Мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Matematiks » Пет 11 май 2012 22:16


За апартамент не е рентабилно да слагаш камина.

Рентабилно е при нас дето сме в къщи и с едно палене топлим 13-15 точки


Прав е Гергин


Моето обаче си остана гравитачно щото тръбите ми го позволяват :beer


Неща никва помпа mhihi единственият проблем е,че реално ми трябват 15 Киловата котле а си купих 2 употреба за смешни пари едно италианско 25 киловата и практически като го набухам стабилно подаващата и връщащата вода си изравняват температурите(почти преди завиране) и спира да циркулира mhihi




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот muns61 » Пет 11 май 2012 22:57


Не е проблем само циркулацията, с приближаване на температурите пада КПД на котела. Колкото повече температура е отдала връщащата вода, толкова повече ще поеме от котела. Като влиза по-гореща, димните газове излизат по-горещи.


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Milanov » Чет 29 сеп 2016 14:00


Stivi написа:[quote="Гергин" Е то надписа Де Дитрих се вижда като увеличиш снимката :) Заедно с електрониката на Intiel Поморие за резервното захранване на помпата всичко дето е монтирано в котелното /с труда че двама човека една седмица идваха всеки ден / е 4000 лв,надявам се поне 10-15 год. да не пипам нищо освен вратичките на котела,е и акумулатора ще подменям със тези дето ще свалям от колите !


Здравейте включвам са в темата, имам същият котел /само е 25kW/ и подобно изградена система, като при мен е включен и бойлера.
В момента се замислям за палети и проверих, че на този котел му е малък отвора при решетката за горене и не може да се постави горелка или трябва да се реже подвижното дъно на котела!
Тоест ще се "съсипе" котела, за да се постави горелка, съответно, ще му падне и КПД-то...
Цената за преправяне с горелка е около 2000 лева.

Предлагат ми вариант да се вземе палетна камина 25kW и да се постави до котела, така, ще може да се ползват и двете зависимост от какво, ще горя.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Чет 29 сеп 2016 15:21


Milanov написа:В момента се замислям за палети и проверих, че на този котел му е малък отвора при решетката за горене и не може да се постави горелка или трябва да се реже подвижното дъно на котела!

Ако под "подвижно дъно" имаш предвид скарите които с лоста се движат за да пада пепелта те не се режат а просто се махат и всичко е ОК ! Мен разхода на пелети /тази ще е трета зима с пелети/ с този котел /със съвсем малки и лесни допълнения/ и горелка на Ferolli ме устройва напълно :th_up


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Milanov » Пет 30 сеп 2016 10:53


Stivi написа:
Milanov написа:В момента се замислям за палети и проверих, че на този котел му е малък отвора при решетката за горене и не може да се постави горелка или трябва да се реже подвижното дъно на котела!

Ако под "подвижно дъно" имаш предвид скарите които с лоста се движат за да пада пепелта те не се режат а просто се махат и всичко е ОК ! Мен разхода на пелети /тази ще е трета зима с пелети/ с този котел /със съвсем малки и лесни допълнения/ и горелка на Ferolli ме устройва напълно :th_up



Здравей "Stivi" не очаквах, че си преработил котела, то вярно темата е от 2012 година :)

Да за скарите става на въпрос.
Изображение

Под падане на КПД, ми обясниха, че ако взема камина тя ще гори примерно еди-колко си палете на час, но ако преработя котела, той, ще гори повече палети за същото време.
Другото обяснение е, че преработката е около 2000 лева, а една камина около 3000 лева... а за котела нямало продаване... не се търсят!

При мен става на въпрос за вила, та мога още да го мисля :)


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 30 сеп 2016 12:17


За около 3000 лева се намира готов стоманен комбиниран котел, на дърва и пелети бисолид сейвър Ц. Някъде около 3500лв беше 35 киловатов. По малки киловати, по малко пари струват


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот hellbull » Нед 23 сеп 2018 8:21


Да повдигна темата. В момента се отоплявам на дърва и смятам да минавам на пелети. Отоплявам етаж от къща с една камина но лошото е че стаята в която е камината е доста топла а в другите стай е по-хладно, а зимата в големите студове си е направо студеничко. Етажа представлява коридор 8 квадрата от който в лявата му страна има 2 спални, едната е 15 квадрата другата 18, в дясната страна остава хола 18 квадрата а на срещуположната страна е кухнята 8 квадрата или грубо казано към 70 квадрата трябва да се затоплят. Банята е след кухнята още 8 квадрата е но за нея за сега съм предвидил да си ложа печка за баня и да не я мисля много. Първо се бях спрял на котел и с радиатори във всяка стая но наскоро разбрах, че има и пелетни камини с въздушна риза а също и с един или два въздуховода за топъл въздух. Мисля си че това ще е по-добрия вариант, да сложа пелетната камина в коридора и от там по един въздуховод до всяка стая (двете спални, холда и кухнята). Във всяка от стайте съответно където влиза въздуховода ще се сложи и клапа за регулиране на притока на топлия въздух. През по-голямата част от времето вратите на всички стай ще са отворени и всичко ще е като едно голямо помещение.
Това добре ли е като вариант? Мисля че с въздушната риза ще е по-добре. Също не мога да разбера ако си взема само камина с въздушна риза без въздуховоди предполагам, че вече след това трябва да си сложа колекторна кутия и от там да си вадя въздуховоди. Също за клапите дето ще са по стените на другите стаи има ли такива които са електронни, в смисъл задаваш им някакви градуси да поддържат и те вече сами си приценяват колко въздух да пускат или това се задава вече на самата камина ако има такава опция?
За сега съм си харесал една малко скъпа камина: Edilkamin funny 11kw с два въздуховода е камината и си мисля всеки въздуховод да го разделя на 2 за да мога да вкарам топъл въздух във 4-те стаи. Не съм много в час с камините и ги проучвам от 1-2 седмици така че всякаква информация ще ми е от полза.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот silent » Пон 24 сеп 2018 13:44


Аз съм с пелетна камина с водна риза и мога да кажа само че с пелетна камина е мръсно има хамалогия и хич не е евтино...Ако нямаш алтернатива на пелетното отопление но имаш алтернатива на монтаж то по-добрият вариант е пелетен котел с водна риза извън помещение за живеенее...ще си спестиш мръсотията от ежедневното чистене и ежедневното зареждане по 2 и повече пъти на бункера с пелети...


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот 110afn » Пет 28 сеп 2018 20:41


пфффф....хамалогия??? Ако чистиш с метлата става мръсно, да.
Два и повече пъти на ден да зареждаш бункера си е скъпо


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот silent » Пет 28 сеп 2018 21:30


С каквото и да чистиш е мръсно...прахосмукачката се запушва след всяко чистене от фината пепел...отделно дори и с прахосмукачка част от фината пепел остава в стаята.
Хамалогия има ...2,3,5,6 тона зависи колко гориш примъкваш веднъж в склада като зареджаш втори път в печката...
С повечето марки пелетни камини имаш минимум по два пъти зареждане на денонощие...изключение има само за собствениците на голфове с разход 5/100градско..техните пелетни камини праят сауна и горят пак 5кила на денонощие пелети..ма те са малко хора и непредставителна извадка за статистиката...


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот 110afn » Пет 28 сеп 2018 21:54


ясно ! Минавай на ток
Според мен себестойността и реалната цена на пелетите е около 3лв за чувал. При тая цена финната пепел не се усеща
Моя бункер събира чувал и половина. Ако я заредя минимум два пъти в денонощие, както казваш, ще го изхвърля през терасата тоя голф


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот silent » Съб 29 сеп 2018 18:56


Миналата година цената на пелетите беше 330-350лв...тази е 380-480 зависи кой къде какви е успял да докопа...при 70 чувала в тон цената е доста над 3лв...
моята пък събира почти чувал но с почти чувал няма как да се топлиш освен напролет и наесен освен ако не топлиш кенеф и баня...
За 3лв. на чувал може да се доредиш до слънчогледови пелети с доза късмет...ма там филма е друг и не се гледа на камина...
Както и да е ...за хората без алтернатива като, газ, парно, възможност за термопомпа, това е единствената алтернатива...
Отопление с климатици на апартамент става, но за къща е несериозно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот group® » Нед 30 сеп 2018 9:18


silent написа:Отопление с климатици ... за къща е несериозно.


Недей така колега, ще подведеш някой!


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот silent » Нед 30 сеп 2018 17:14


Имам и климатици и пелетна камина и парно ....мога да стравнявам....това е мое мнение...


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот group® » Пон 01 окт 2018 10:06


От къща до къща - огромна разлика.
От климатик до климатик - също.
Не не разводняваме темата, има си такава за климатици.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kiko26 и 36 госта