Отопление на пелети? Мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Пет 20 яну 2012 23:43


Замислихте ме и още утре сигурно ще отида да купя един датчик за температурата на клапата!Иначе съм го замислил да слагам радятори тип радятори за кола с вентилатори отзад!Имам много настройки кога и как да се включва и се замисля,но все още събирам мнения!




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 20 яну 2012 23:52


k_garchev написа:Иначе съм го замислил да слагам радятори тип радятори за кола с вентилатори отзад!


Тука вече изби рибата mhihi То у вас няма да се седи....от бученето на вентилатори :)


Потребителски аватар
nicom77
Мнения: 52
Регистриран на: Пет 31 дек 2010 0:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: panagiurishte

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот nicom77 » Пет 20 яну 2012 23:55


swir4o написа:Колеги, при мен коридора в къщата е Г- образен. Камината се прави винаги на вътрешна стена. Пътя на въздуховодите трябва да е максимално кратък и винаги се правят под лек наклон, за да бяга топлия въздух без вентилатор, ако спре тока. Най- дългата част от въздуховода при мен е 320 см. Камината е на ъгъл и от вътре цялата въздушна риза е изолирана с каменна вата- 5 см, алуминиево фолио 1 мм и два листа противопожарен кнауф. Вентилатора се поставя максимално близо до въздушната риза- при мен е на 35 см. от другата страна на стената. Тръбата с която засмуква въздух е Фи-300( алуминиев въздуховод)- издържа до 600 градуса и се монтира на около 25 см. по- надолу от най- високата точка на камината. Целта е да остава малко топъл въздух, който да влиза в помещението, където гори камината през специално оставена решетка.Помещението, в което гори камината се топли чрез излъчване през стъклото и този въздух, за който писах по- горе. След вентилатора следва изолирана кутия- разпределител. Влиза една тръба Фи- 300 и Излизат 5 тръби Ф- 125 към всички помещения, които отоплявам по въздушен път.Всички завършват с клапи, за да регулираш потока въздух или да спреш отоплението към дадена стая. Цялата тази инсталация е скрита в тавана на коридора и се получава нещо като окачен таван. Ако не знаеш какво е никога няма да ти направи впечатление. Вратите на всяка стая трябва да са повдигнати от пода на разстояние 2 до 3 см. в зависимост от дължината им.( изчислява се колко) През тези отвори студения въздух от най- ниската точка на стаята излиза и неговото място се запълва от по- топъл, който се нагнетява от вентилатора. Студеният въздух влиза в камината, обдухва я, затопля се и отново заминава по стаите. Принципа е подобен на парното в автомобила при затворена клапа на климатичния филтър и затова ефекта е много голям. Системата на отопление е френска и ако се изпипа както трябва резултата е потресяващ.

Колега мислил съм го и аз тоз вариант,но споменаваше нещо и за пържолки,едно друго... тея миризми няма ли да се разнесат и по спалните.....


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Съб 21 яну 2012 0:04


Stivi написа:
k_garchev написа:Иначе съм го замислил да слагам радятори тип радятори за кола с вентилатори отзад!


Тука вече изби рибата mhihi То у вас няма да се седи....от бученето на вентилатори :)

Ами брат ми е с един такъв радятор в хола и да ти кажа честно не се чува много!Доста тихичък е!По принцип мразя шум и трудно заспивам при наличието му,а съм пробвал при него и не ми пречи!Чува се осезаемо при най-високата му степен!При най-ниската е безшумен!Но как дърпа градусите на котлето,направо не е истина!


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Съб 21 яну 2012 8:29


"Колега мислил съм го и аз тоз вариант,но споменаваше нещо и за пържолки,едно друго... тея миризми няма ли да се разнесат и по спалните.....[/quote]"
Камерата така е сметната, че да не пуши. Слага се една клапа,която дърпа въздух отвън. Аз моята съм я монтирал на стълбището-от там взимам въздух че е по- топъл. Тази клапа се отваря сама повече, когато жена ми готви на аспиратор. В смисъл това, което аспиратора изсмуква се компенсира отвън. Даже не се променя температурата в помещението, защото новопостъпилият въздух минава през камерата и се загрява. Иначе при отворена камера,когато печеш мръвки изпушва леко само ако се затвори по рязко врата на помещението... При мен се е случвало 2-3пъти. Шеста година съм вече с този начин на отопление и още е станало за боядисване


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 21 яну 2012 10:05


swir4o написа: Примерно да поддържа температура на водата между 50 и 60 градуса и да видиш как е разхода на въглища.


Stivi написа:50-60 градуса добре ама навън трябва да е поне 10 градуса иначе ще трябва да е с пуловера а колегата може да е свикнал като мен по къс ръкав да си е у дома

При 50-60 градуса ще му е топло само ако си смени тръбните пътища с нови модерни материали и чугунените радиатори с нови панелни или алуминиеви според парите с които разполага или външния вид /много е важен за жените/
Като се направят хубаво сметките с тая изолация и дограма дето има колегата всичко ще е много хубаво.
Чугенен глидер от старите висок 600мм събира около 1,3 литра вода в него и има мощност от около 100 вата при 80 градуса на водата в него, като сваляш градусите на водата пада и отдаваната мощност /мисля при 50-60 градуса на водата е около 60-70 вата от глидер/
Алуминиевите италиански глидери на тая височина събират около 0,4л вода с мощност 175-195 вата при 70 градуса на водата в тях.
Сега за разхода, аз съм с котле ламаринено правено от мен и един приятел, с 9 радиатора топля жилищни помещения 80 кв.м, 2 бани по 4 квадрата, една стая от фазер на тавана за сушилня на дрехи, стълбища и един бойлер 80л с топлообменник, горя само дърва дъб, бук, габер, каквото има в горското. Къщата нямаше никаква изолация и дограмата беше сменена само на единия етаж, останалото беше дограма от топливо купувана и монтирана преди 30 години. При това положение харчех 25 кубика дърва за сезон от около 6 месеца, като се пали края на септември месец и се гаси април да не си хабиме кибрита mhihi . Постоянно има някой в къщата на който му е студено :mrgreen:
Сложих обаче изолация на таванските плочи на втория етаж и освен че се вдигна температурата в помещенията разхода падна с 5 кубика за двете зими от тогава, сега е трета зима. Тая година стискам зъби да изолирам къщата отвън цялата с което се надявам да сваля още поне 30% разхода надолу.


Потребителски аватар
nosex
Вечен БАН
Мнения: 2416
Регистриран на: Пон 08 яну 2007 11:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София (Волуяк/Бояна)

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот nosex » Съб 21 яну 2012 10:11


К.Одаджийски написа:...Тая година стискам зъби да изолирам къщата отвън цялата с което се надявам да сваля още поне 30% разхода надолу.

:да:


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот forski » Съб 21 яну 2012 10:36


Аз в къщи си направих система с въздушно отпление,това е горивна камера с въздушна риза и вентилатор под нея който издухва горещия въздух.От камерата излизат 6 въздуховода които минават в подпокривното пространство на къщата (по-тавана) и влизат в кутия с клапа за регулаж във всяка стая.
Къщата е едноетажна 90кв/м. температурата която се поддържа е 22-24 градуса,за целия отоплителен сезон от края на Септември до края на Март да речем си заминават около 14-16 кубика дърва.
Тази година дървата ми ги докараха на 50лв. за кубик което прави 800лв. за 16 кубика, което прави по-около 133лв. на месец за 6 месеца.
Хамалогията с дървата всички я знаете но при мен друго решение нямаше,цялата инсталация ми излезе около 3500лв. със труд материали,изграждане на камина и т.н.
До момента съм доволен от резултата, като изключим хамалогията около дървата системата си работи и цялата къщата е топла,с циркулацията на въздуха се реши и проблема с влагата :)


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Съб 21 яну 2012 11:44


Не говорим за чугунени радиатори. Това вече е отживелица. Става дума за радиатор с добра обтекаемост и голямо топлоотдавне. При някои от моделите платкови радиатори има по- голяма повърхност от тази на алуминиевите и съответно заемат и повече място. Трябва да се направи разумен компромис. А що се отнася до водата,това че е много не е загуба. По- бавно се затопля, но и по- бавно изстива. :да:


SStef
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 21 яну 2012 9:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот SStef » Съб 21 яну 2012 12:35


Здравйете колеги, решил съм да си подменя старото котле с такова на пелети ама се чудя каква марка да е? Гледал съм котли на Тангра CL 35 КВ и на Ерато Пелетерм 30 КВ. Май се спирам на Тангренският, защото ми изглежда доста по - добра изработка и ми казаха, че самопочестването му е по добро. Много ще съм Ви благодарен ако някой ги ползва или знае нещо повече за тях да даде отзив или мнение.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Съб 21 яну 2012 13:06


Ей тука влизай и чети,информацията е доста така че си приготви пуканки :)
http://napravisam.bg/forum/viewforum.php?f=10&sid=fce91b761f5b5085fb75306856623299


Потребителски аватар
poni
Мнения: 1111
Регистриран на: Вто 26 окт 2004 18:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот poni » Пон 23 яну 2012 23:09


swir4o написа:Ами от регулатора на температурата, който притваря вратичката са тези 4-5 тона въглища. Оправи го и помисли за един редуктор с два датчика за температура ,който да ти отваря и затваря клапата на комина при определени градуси.Така горенето ще е оптимално. Котелът ти е хубав иска малко заигравка и си ти. Иначе за мерене на температурата можеш ползваш темп. сонда на обикновен мултицет.

а как трябва да работи клапата на комина?Да речем при достигане на търсената температура да се затваря нацяло,или да работи като регулатора на вратичката?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Вто 24 яну 2012 0:06


Аз моята клапа на комина не съм я пипал откакто е почнала да работи системата /тоест си е все отворена напълно/ при положение че автоматиката ми управлява вратичката не виждам смисъл да пипам тая клапа !


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Вто 24 яну 2012 21:51


Stivi написа:Аз моята клапа на комина не съм я пипал откакто е почнала да работи системата /тоест си е все отворена напълно/ при положение че автоматиката ми управлява вратичката не виждам смисъл да пипам тая клапа !


А аз се чудя що зимата е мека. Грееш целият двор така.
Трябва да е максимално затворена. Ще е пъти по топло и ще харчи пъти по малко.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Вто 24 яну 2012 22:06


Хах!Аз мисля,че изобщо нямам такава клапа! :o



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта