Отопление на пелети? Мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Сря 23 ное 2011 20:24


110afn написа:И аз това щях да питам или chomakov е изчислил, че от 24 часа му се връзва 8-10 часа работа на горелката


Щом казва по чувал на ден едва ли става въпрос за 24ч горене макар че това "чувал" е малко неясно,може да е от 5 до 40кг :D




Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Сря 23 ное 2011 21:03


Имам камина с въздушна риза. Горивната камера е на чешката фирма BEF и е 14 kW.(10- отдава и 4- излъчва през стъклото. Ползвам я 6- та година. Горя само дърва(предимно дъб и мн. малко бук). До сега е нямало случай да изгоря повече от 7.5 кубика дърва за отоплителен сезон. Отоплявам 128 квадрата етаж от къща, която е изолирана, но под мен и над мен не живее никой и съответно- никой не топли. Имам две малки деца и при това положение надявам се знаете как се гори камина.По мои изчисления 8 кубука дърва по 60 лв. са 480 лв. за отоплителен сезон. Пак повтарям не съм изгарял повече от 7.5 кубика. Преди 6 години и аз много мислих и се спрях на това.
Предимства:
- икономично( под 100 лв. на месец)
- липсват радиатори и нямаш грижа при разполагане на мебелите.
- идилия. Придава друга визия на жилището.
- печеш мръвки на скара с кеф :D
- за разлика от парното не изсъхва въздуха в помещението
- зимата изпраните дрехи съхнат за около 3 часа и навсякъде ухае на омекотител.
- поради интензивното движение на въздуха липсва конденз и мухал по ъглите в помещенията. Температурата е постоянна във всяка точка от стаята.( Конвектора принудително сваля горещия въздух от тавана към пода.
-Камината започва да духа 50 градуса на 5-тата минута след запалването.
- Спирам да изброявам предимства- не съм търговски представител :lol:
Недостатъци:
- мъкнеш дърва, но кеф цена няма.
- може да се окаже шумна при неправилен подбор на конвектора( вентилатора за горещ въздух).

В крайна сметка всеки сам си решава. Аз никога няма да сложа котел и радиатори вкъщи. Искам да кажа само, че правенето на едно такова съоръжение си е цяла наука. Аз лично съм събирал инфо в продължение на 5 години преди да реша да я направя.
Желая топли зимни вечери на всички, независимо с какво се отопляват!!!


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Сря 23 ное 2011 22:06


Искаш да кажеш че топлиш 128км с една камина която духа само в стаята където се намира или той целия апартамент е една стая ??? И гориш 7,5куб. дърва на сезон,човече ти си като господ който със 7 риби нахранва хиляди хора :bowdown


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот 110afn » Сря 23 ное 2011 22:12


Stivi, тук става въпрос за въздуховоди до всяка стая, изчисления....абе човека си го е казал, че си е цяла наука


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Сря 23 ное 2011 22:31


110afn написа:Stivi, тук става въпрос за въздуховоди до всяка стая, изчисления....абе човека си го е казал, че си е цяла наука


Ами никъде не пише за въздуховоди а ако има такива предпочитам тръбите на парното под земята и красиви алуминиеви радиатори който определено не пречат на мебелите :) Вече ако проекта е правен преди да се довърши апартамента и всичко е изградено скрито по някакъв начин съм съгласен но това да се прави в готов апартамент ми се вижда доста трудно,трябва да се правят куфари от гипсокартон по таваните на всички стай където да минават въздуховодите !


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот maxpayne » Сря 23 ное 2011 22:40


swir4o написа:

Ще споделиш ли малко повече за тази въздушна риза? По колко големи тръби минава въздухът? Само тръбите ли минават във всяка стая или има и някакви по-големи "радиатори"? Вариантът става ли за два етажа?


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Петър Петров » Сря 23 ное 2011 22:51


maxpayne написа:
swir4o написа:

Ще споделиш ли малко повече за тази въздушна риза? По колко големи тръби минава въздухът? Само тръбите ли минават във всяка стая или има и някакви по-големи "радиатори"? Вариантът става ли за два етажа?

Въздуховодите са на 125мм или 150мм и няма други "радиатори", просто на края на въздуховода се монтира клапа - представлява розетка с клапа. При къща ефективността е по-добра, а пък и ако камерата е на, да речем, първи етаж, а грееш и втория - в самата облицовка на камерата се монтира вентилатор и въздуходовите и на втория етаж на пода има по един отвор с въпросната клапа. Пиша, понеже работя във фирма дето прави горивни камери и съм наясно с нещата! Не забравяй, че за всяка отделна къща има отделен подход.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот maxpayne » Сря 23 ное 2011 22:54


Петър Петров написа:Не забравяй, че за всяка отделна къща има отделен подход.

Да, предполагам, аз само за обща представа. А колко вентилатора има? Само един близо до камината или няколко? Няма ли да бучи - вентилатор, сложен в метална тръба...


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Петър Петров » Сря 23 ное 2011 22:58


Вентилатора е един, за това на всяка стая има въздуховод с клапа - от клапата регулираш! Тръбите са основно алуминиеви, като за абсорбаторите, но има и такива с алуминиево фолио отвътре, вата и отвън с тел на спирала и пак фолио, но пак леко се чува вентилатора. То няма как да има вентилатор и да не се чува абсолютно нищо, макар че има и доста тихи такива.


gogomil49
Мнения: 39
Регистриран на: Чет 29 окт 2009 14:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот gogomil49 » Сря 23 ное 2011 23:32


Да споделя и аз моя опит. Писна ми да ме цакат всеки път(наистина всеки)с количество и цени на дървата + хамалогията ...
Монтирах пелетна горелка на котлето (18 квт) и минах на пелети.
Плюсове- по малко мъкнене, по малко време прекарано в мазето, по малко дишане на прахоляк.
Минуси- пак те скубят с цени и качество на пелетите, по скъпо е с около 35%.
За 120 санирани квадрата + 200л бойлер на ден горя около 35-40 кг пелети. Нормален ли е този разход ,който има ориентири да сподели, моля.
Също - ако знаете добро качество и прилични цени на пелетите- кажете..... Много им скочиха цените :(


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Петър Петров » Чет 24 ное 2011 0:22


В момента има малко качествени пелети, масата е боклук! Това колко гориш зависи от това какво гориш, нали ти е ясна разликата между чам, бук, дъб, габер, пелети от тия дървесини, пелети с корите и без корите пак от тия дървесини... Абе в момента много ебавка има с тия пелети и общо взето пак те цакат...


chomakov
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 20 апр 2011 8:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот chomakov » Чет 24 ное 2011 9:30


110afn написа:И аз това щях да питам или chomakov е изчислил, че от 24 часа му се връзва 8-10 часа работа на горелката

Обяснявам. Първо един чувал с пелети е 15 кг. Пускаме камината сутрин до обяд. И след това се пуска следобед, до около 23 часа. Установили сме този режим на работа на горелката не от икономии, а просто защото е достатъчно, за да се поддържа жилещето ни топло. Нощно време, докато спим, камината не работи.
Пак казвам, става въпрос за жилище 68кв., с изолация на външни стени, таван и под, сменена дограма и изцяло южно изложение, защото смятам че и това от голямо значение. Не е най-евтиния избор за отопление, но се компенсира с това, че е чисто и я няма хамалогията и мръсотията с дървата, а и температурата на изходящите газове е сравнително ниска и не топлим комините на комшиите три етажа над нас :mrgreen: Мен ме устройва този вариянт за отопление и споделям как е в нас и при какви условия.


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот restless » Чет 24 ное 2011 14:10


Петър Петров написа:В момента има малко качествени пелети, масата е боклук! Това колко гориш зависи от това какво гориш, нали ти е ясна разликата между чам, бук, дъб, габер, пелети от тия дървесини, пелети с корите и без корите пак от тия дървесини... Абе в момента много ебавка има с тия пелети и общо взето пак те цакат...

Ми не е ли по-лесно да си купиш дърва - поне знаеш какво дърво си купил )


gogomil49
Мнения: 39
Регистриран на: Чет 29 окт 2009 14:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот gogomil49 » Чет 24 ное 2011 19:14


restless написа:
Петър Петров написа:В момента има малко качествени пелети, масата е боклук! Това колко гориш зависи от това какво гориш, нали ти е ясна разликата между чам, бук, дъб, габер, пелети от тия дървесини, пелети с корите и без корите пак от тия дървесини... Абе в момента много ебавка има с тия пелети и общо взето пак те цакат...

Ми не е ли по-лесно да си купиш дърва - поне знаеш какво дърво си купил )


Не знам дали си купувал , лъженицата е голяма, последния път като купих 20 кубика и ги наредих на двора се оказаха 15.


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Чет 24 ное 2011 20:06


Колеги, при мен коридора в къщата е Г- образен. Камината се прави винаги на вътрешна стена. Пътя на въздуховодите трябва да е максимално кратък и винаги се правят под лек наклон, за да бяга топлия въздух без вентилатор, ако спре тока. Най- дългата част от въздуховода при мен е 320 см. Камината е на ъгъл и от вътре цялата въздушна риза е изолирана с каменна вата- 5 см, алуминиево фолио 1 мм и два листа противопожарен кнауф. Вентилатора се поставя максимално близо до въздушната риза- при мен е на 35 см. от другата страна на стената. Тръбата с която засмуква въздух е Фи-300( алуминиев въздуховод)- издържа до 600 градуса и се монтира на около 25 см. по- надолу от най- високата точка на камината. Целта е да остава малко топъл въздух, който да влиза в помещението, където гори камината през специално оставена решетка.Помещението, в което гори камината се топли чрез излъчване през стъклото и този въздух, за който писах по- горе. След вентилатора следва изолирана кутия- разпределител. Влиза една тръба Фи- 300 и Излизат 5 тръби Ф- 125 към всички помещения, които отоплявам по въздушен път.Всички завършват с клапи, за да регулираш потока въздух или да спреш отоплението към дадена стая. Цялата тази инсталация е скрита в тавана на коридора и се получава нещо като окачен таван. Ако не знаеш какво е никога няма да ти направи впечатление. Вратите на всяка стая трябва да са повдигнати от пода на разстояние 2 до 3 см. в зависимост от дължината им.( изчислява се колко) През тези отвори студения въздух от най- ниската точка на стаята излиза и неговото място се запълва от по- топъл, който се нагнетява от вентилатора. Студеният въздух влиза в камината, обдухва я, затопля се и отново заминава по стаите. Принципа е подобен на парното в автомобила при затворена клапа на климатичния филтър и затова ефекта е много голям. Системата на отопление е френска и ако се изпипа както трябва резултата е потресяващ.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab и 33 госта