Отопление на пелети? Мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Чет 24 ное 2011 20:16


maxpayne написа:
swir4o написа:

Ще споделиш ли малко повече за тази въздушна риза? По колко големи тръби минава въздухът? Само тръбите ли минават във всяка стая или има и някакви по-големи "радиатори"? Вариантът става ли за два етажа?

Варианта става за два етажа , с два вентилатора и две разпределителни кутии, Горивната камера трябва да е по- голяма. Понякога се получава така, че при отопление на над 160 кв., парното се оказва по- ефективно. Трябва много добре да се изчислят кубатура, изолация, дограми, колко време ще се ползва през годината( ако не се живее постоянно, например вила, селска къща и т.н.)...




restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот restless » Пет 25 ное 2011 9:43


gogomil49 написа:
restless написа:
Петър Петров написа:В момента има малко качествени пелети, масата е боклук! Това колко гориш зависи от това какво гориш, нали ти е ясна разликата между чам, бук, дъб, габер, пелети от тия дървесини, пелети с корите и без корите пак от тия дървесини... Абе в момента много ебавка има с тия пелети и общо взето пак те цакат...

Ми не е ли по-лесно да си купиш дърва - поне знаеш какво дърво си купил )


Не знам дали си купувал , лъженицата е голяма, последния път като купих 20 кубика и ги наредих на двора се оказаха 15.

Така е. Много често ако се купува нарязани ти пробутват т.н. "палет" за кубик - а палето е 0.7 м3 (демек 20 палета са 14-15 кубика)
Най-изгодно е да се купят метровици и да си ги режеш.

А в САЩ масово отоплението по домовете е с въздуховоди (е ползват 99% газови горелки, просто има газификация)


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Чет 19 яну 2012 22:43


Тва с палетите го е обяснил колега, по горе. Скъпо, некачествени палети и голяма инвестиция. Плюсът е само, че е чисто и не се въртиш около него, уж.
За мен е недостатъчен.
Както си с климатиците, казваш че са два, значи не ти е голямо. Слагай една печка на водна риза да и се радваш. Климатиците си ги дръж. От хора занимаващи се с това често съм чувал, че е добре да се комбинира климатици и да кажем нещо на твърдо гориво. Защо? Защото както знаеш има едни периоди от годината когато е нито топло нито студено. Ако запалиш печка е топло, а без нея студено. Пускаш климатик тогава. И обратно за зимата. Печка около 300лв. и с радиатори и тръби(белите, не медни), помпа и т.н без работа не вярвам да минеш 2000лв. И то говоря за алуминиеви радиатори. Можеш абсолютно сам да го направиш цялото, лесно е. Само да почнеш.
Казвам го от опит.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот 110afn » Чет 19 яну 2012 23:10


След цялата тая тема и други мнения, които събрах, мнението ми се покрива изцяло от-до с това дето си написал :beer


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот black` » Пет 20 яну 2012 19:33


И аз хвърлих око на такава камина за пелети. Но няма как да кара топло по коридора във всички стаи само с тоя вентилатор дето беше отгоре и. А не ми се разбиват стени. Другия вариянт е камина на дърва с тухли вътре. Имаше едни много яки в Bricolage преди зимата с доста тухлички вътре. Като отвориш вратите и топлото само идва. И все пак разходите за отопление зависят и от зимата. Не можое да се каже точно еди колко си струва. Щото миналата зима със стара дограма плащах 100 лева, сега по 120 на месец ток с нова дограма. Градусите в стаите са ми същите, а просто е по-студено. Та както се казва домашните сметки не излизат на пазара. :lol:


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Пет 20 яну 2012 21:34


black` написа:И аз хвърлих око на такава камина за пелети. Но няма как да кара топло по коридора във всички стаи само с тоя вентилатор дето беше отгоре и. А не ми се разбиват стени. Другия вариянт е камина на дърва с тухли вътре. Имаше едни много яки в Bricolage преди зимата с доста тухлички вътре. Като отвориш вратите и топлото само идва. И все пак разходите за отопление зависят и от зимата. Не можое да се каже точно еди колко си струва. Щото миналата зима със стара дограма плащах 100 лева, сега по 120 на месец ток с нова дограма. Градусите в стаите са ми същите, а просто е по-студено. Та както се казва домашните сметки не излизат на пазара. :lol:

Камината на дърва с тухли се води тип "Огнище" и има КПД само 25%
Горивната камера е истината и то с въздух. Помислете, защо с климатик в къщи и в колата с обдухване на радиаторчето на парното се стопля толкова бързо? Ние усещаме температурата на околния въздух. Като духа вятър ни се струва по студено при една и съща температура на околния въздух. :idea:


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Пет 20 яну 2012 22:19


swir4o написа:Камината на дърва с тухли се води тип "Огнище" и има КПД само 25%
Горивната камера е истината и то с въздух. Помислете, защо с климатик в къщи и в колата с обдухване на радиаторчето на парното се стопля толкова бързо? Ние усещаме температурата на околния въздух. Като духа вятър ни се струва по студено при една и съща температура на околния въздух. :idea:

:bowdown Това което си направил е доста добро,но както сам каза,трябва много изчисления за да работи добре!Определено ме заинтригува!А пелетите са пълен shit!!!Те са за баровци,да си отопляват вилата!Въпреки че котле на ток ще е в пъти по-добре!Като даваш пари,поне да знеш за какво ги даваш!За другата зима ми предстои смяна на котлето и много се заинтригувах от твоята "система"!В момента се грея с 4/4.5 тона въглища и един кубик дърва!Котлето е 24киловата DAKON(чешко мисля)!Грея 10 радятора и бойлер!Къщата е с много хубава външна изолация и вътрешна и дограма!Пали се за по 6-7часа на ден!


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Пет 20 яну 2012 22:42


Защо не пробваш да го караш на по- ниска температура. Примерно да поддържа температура на водата между 50 и 60 градуса и да видиш как е разхода на въглища. Замери и температурата на входа и изхода на единия радиатор. Идеалният случай е ако докараш разлика на вход-изход от 18-20 градуса. Става с намаляване на скороста на движение на водата. Или от помпата или с байпас.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 20 яну 2012 22:53


k_garchev написа:В момента се грея с 4/4.5 тона въглища и един кубик дърва!Котлето е 24киловата DAKON(чешко мисля)!Грея 10 радятора и бойлер!Къщата е с много хубава външна изолация и вътрешна и дограма!Пали се за по 6-7часа на ден!


1 кубик дърва на 4 тона въглища :!: Това може да се постигне само ако ползваш дървата за разпалки и котела се пали с горно горене иначе не виждам как ще стане,ако е като при мен със 24часов цикъл /10 дена за сезона да има да не върти помпата/ е трудна работа с толкова малко дърва !
swir4o написа: Примерно да поддържа температура на водата между 50 и 60 градуса и да видиш как е разхода на въглища.


50-60 градуса добре ама навън трябва да е поне 10 градуса иначе ще трябва да е с пуловера а колегата може да е свикнал като мен по къс ръкав да си е у дома :wink:


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот 110afn » Пет 20 яну 2012 22:57


Нямам опит все още, но не е ли по икономично ако не се гаси парното, особено когато е голяма системата като на k_garchev


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Пет 20 яну 2012 23:09


swir4o написа:Защо не пробваш да го караш на по- ниска температура. Примерно да поддържа температура на водата между 50 и 60 градуса и да видиш как е разхода на въглища. Замери и температурата на входа и изхода на единия радиатор. Идеалният случай е ако докараш разлика на вход-изход от 18-20 градуса. Става с намаляване на скороста на движение на водата. Или от помпата или с байпас.

Това ще стане,но другата зима!В момента ми е прецакан регулатора,който отваря вратичката на определени градуси и е трудно!Обикновено гори на мах до някое време и след това се затваря и повече не се занимавам с него!Има много работи да се правят по отоплителната ми система!Смяната на котлето ми е най-важното!Преди повече от 10г беше добро,но сега...Проблема е че работи изцяло на въглища!Въглищата се слагат от горе,а не от челната страна!Повечето от радяторите са чугунени и събират много вода,а и тръбите са от старите от едно време!Може би грея около 200л вода!Ако се осъвремени ще грея по мои изчисления 70-80л!В момента помпата ми се включва ръчно,а не от датчик!Хубавото е че като угасне тока системата може да работи пак,не и е нужна помпата,просто не трябва да се товари!Преди две седмици ден и половина нямаше ток и навсякъде беше ужас!
Имам и дизелова горелка към котлето!Пробвах една зима,пак по мои изчисления излизаше малко по-скъпо,но предвид обстоятелствата си заслужаваше!Е в средата на зимата купувах въглища!Иначе е много гот!Стоя си в хола и си избирам всичко!
Как да измеря температурата на радятор при изхода и входа?При мен мисля че разликата е минимална!


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Пет 20 яну 2012 23:13


Stivi написа:
1 кубик дърва на 4 тона въглища :!: Това може да се постигне само ако ползваш дървата за разпалки и котела се пали с горно горене иначе не виждам как ще стане,ако е като при мен със 24часов цикъл /10 дена за сезона да има да не върти помпата/ е трудна работа с толкова малко дърва !
swir4o написа: Примерно да поддържа температура на водата между 50 и 60 градуса и да видиш как е разхода на въглища.


50-60 градуса добре ама навън трябва да е поне 10 градуса иначе ще трябва да е с пуловера а колегата може да е свикнал като мен по къс ръкав да си е у дома :wink:


Дървата са само за подпалка!Парното не е с горно горене!Ако поддържам 50-60градуса ще е топло,но не мога!В предният пост съм описал защо!Къщата има много добра изолация!
110afn написа:Нямам опит все още, но не е ли по икономично ако не се гаси парното, особено когато е голяма системата като на k_garchev

И аз така мисля,но в момента всичкото датчик не работи,а не мисе занимава да го правя!Всичко ще сменям това лято!


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Пет 20 яну 2012 23:25


Ами от регулатора на температурата, който притваря вратичката са тези 4-5 тона въглища. Оправи го и помисли за един редуктор с два датчика за температура ,който да ти отваря и затваря клапата на комина при определени градуси.Така горенето ще е оптимално. Котелът ти е хубав иска малко заигравка и си ти. Иначе за мерене на температурата можеш ползваш темп. сонда на обикновен мултицет.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 20 яну 2012 23:26


Ако смениш радиаторите /а най-добре всичко както мислиш/ ще се родиш :012: Един приятел беше на твоя хал до тоя сезон когато смени котела и радиаторите с алуминиеви и сега не моЕ се спре да се хвали с колко по-малко гориво се топли по-добре :wink:

За протокола да кажа че от началото на отоплителния сезон /началото на ноември/ съм горнал към 7 кубика дърва и 1,7т въглища като топля един етаж 80кв, тавански 40кв и една пристройка 40кв всичко без изолация но с хубава дограма !


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот swir4o » Пет 20 яну 2012 23:34


Аз пък познавам човек, който си продаде алуминиевите радиатори и ги замени с платкови с по- голяма мощност и сега у тях не може да се диша от жега. Котела редовно работи в диапазона 50-60 градуса. Всеки радиатор е с термоглава и изключва при достигане на желаната температура. От там се повишава темп. в котела,затваря вратичката и всичко става мн.икономично. Изкарва зимата с 2 куб.дърва и 1,5 тона въглища( къщата е изолирана и е с 5 камерна ПВЦ дограма) За протокола- котела му е чешки като твоя.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта