Отопление на пелети? Мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Вто 24 яну 2012 22:44


Гергин написа:
Stivi написа:Аз моята клапа на комина не съм я пипал откакто е почнала да работи системата /тоест си е все отворена напълно/ при положение че автоматиката ми управлява вратичката не виждам смисъл да пипам тая клапа !


А аз се чудя що зимата е мека. Грееш целият двор така.
Трябва да е максимално затворена. Ще е пъти по топло и ще харчи пъти по малко.


Добре де,като е напълно затворен притока на въздух /достигнало е температурата/ какво излиза отзад че да трябва да го запушвам и от там !




Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Вто 24 яну 2012 23:14


Stivi написа:
Гергин написа:
Stivi написа:Аз моята клапа на комина не съм я пипал откакто е почнала да работи системата /тоест си е все отворена напълно/ при положение че автоматиката ми управлява вратичката не виждам смисъл да пипам тая клапа !


А аз се чудя що зимата е мека. Грееш целият двор така.
Трябва да е максимално затворена. Ще е пъти по топло и ще харчи пъти по малко.


Добре де,като е напълно затворен притока на въздух /достигнало е температурата/ какво излиза отзад че да трябва да го запушвам и от там !


Видях че си на дърва и въглища. Предполагам не от скоро.
Аз се грея на дърва. За мен нещо не е както трябва при теб, при котлето де :beer , ако е така както казваш.
Няма логика да е винаги отворено към комина. Какво значи това - да е постоянно отворено? Това значи: Първо цялата топлина да бяга през него, а не да стой в камерата . Второ разходът ти е на макс, защото тягата на комина повишава скоростта на изгаряне, гори като факла с две думи. Не знам какво ти е котлето, но ако е отворено към комина постоянно, има проблем. Провери и разучи, не се връзва иначе.
И коя вратичка управлява автоматикът? Ако е долната само, и да го спреш все тая ще е. Ще си гори по същият начин. Даже е по добре да не работи, и тя да е постоянно затворена, за да не смуче още повече въздух. И да гори още по силно при напълно отворен комин.


Потребителски аватар
poni
Мнения: 1111
Регистриран на: Вто 26 окт 2004 18:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот poni » Сря 25 яну 2012 8:07


Тая клапа а я затвориш,а си изгасил котела.ако я оставиш отворена,а се опиташ да регулираш температурата с клапата на комина дали няма да почне да връща дим през въздушната клапа?според мен коминната клапа е поставена,за да се намери оптималната за скорост на горене,и след това да не се бара.Е,не че при мен не е отворена напълно и комина дърпа зверски


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Сря 25 яну 2012 11:39


Тази клапа не би трябвало да уплътнява кюнеца. Запълва го около 3/4 от диаметъра, когато е затворена напълно.
Обикновено (ако не е измислено нещо необикновено) регулирането е и от долу, и от горе. В зависимост от това как гори котлето, калоричност, тягата на комина (която се влияе от времето). Последователността на действия при запалване е следната общо взето, и е и за печки и за котли и за всичко. Клапа комин отворена напълно, клапа(врата и т.н) от долу под скарата отворена напълно. Запалване, почва да гори като луда, разгаря се - притваря се клапата от долу до край. Вече е дигнало температура, горенето е силно, коминът е загрят и дърпа. Започваме притварянето на коминната клапа. НАблюдаваме дали не дими от някъде. Притваря се поетапно, колкото е по затворена без да дими и да пада температурата, толкова е по икономично.
С затварянето от долу намаляме притокът на кислород в камерата, който е нужен за горенето, от там се регулира изгарянето.
От коминната клапа регулираме топлината в камерата, основно. Колкото по дълго стои в нея толкова повече използваме от топлината. При затваряне на коминната клапа дори температурата в камерата се вдига. Защото е притворен и не греем двора.
Притваря ме я така че да не пуши. Общо взето е на усет цялата работа.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Чет 26 яну 2012 21:14


Гергин написа:
Stivi написа:Аз моята клапа на комина не съм я пипал откакто е почнала да работи системата /тоест си е все отворена напълно/ при положение че автоматиката ми управлява вратичката не виждам смисъл да пипам тая клапа !


А аз се чудя що зимата е мека. Грееш целият двор така.
Трябва да е максимално затворена. Ще е пъти по топло и ще харчи пъти по малко.



Мдааа май си познал за топлата зима ама авантата свърши понеже днес в най-студения ден от годината /според показанията на външния ми термометър/ реших да пробвам и след достигане на 75 градуса затворих на 80% клапата /остана още един зъб на контрата/ и след 2ч като отидох да проверя какво става вместо 65-67 колкото по принцип би трябвало да е станало при тази външна температура за толкова време и с такова количество гориво /две половинки от 30см пън+2 лопатки въглища/ заварих 74 :shock Май ще се окаже че има сериозен ефект от "задушването" ! Ще споделя пак утре след като го нафраскам догоре за нощното дежурство !


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Пет 27 яну 2012 9:40


Бонбони не пия :drunk
Принципът ти го казах, сега може да си по експериментираш. Макар, че топлата вода е открита. Сега си я притворил на 80% и е добре, защото когато е студено, налягането е високо и коминът си смуче. Друг път може да попушва, зависи си от котлето и много от коминът, и от времето. Просто наблюдавай. ЗАтвори я напълно като се разгори и гледай какво ще стане. Според мен нищо. Притваряй, като се разпали и понагрее. Ще усетиш.
Наблюдавай. Знаеш от какво се влияе и как се регулира температурата. При въглищата е още по лесно. Те не са така екползивни като дървата. В смисъл, че горенето е по бавно. И да кажа само, макар, че си знеш. като отваряш да пълниш с дървата или въглищата, отваряй коминната клапа, за да не връща дим. Просто да си кажа, да не се учудиш случайно. Все пак до сега си бил само с напълно отворена. :dummy:
Сега като я наблъскаш, и притвориш, да не дигне пък много температура, то не е една беля :lol:


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 27 яну 2012 10:14


Гергин написа: Сега си я притворил на 80% и е добре, защото когато е студено, налягането е високо и коминът си смуче. Друг път може да попушва, зависи си от котлето и много от коминът, и от времето.

Няма откъде да пуши това да не е някоя самоделка :)
Гергин написа: И да кажа само, макар, че си знеш. като отваряш да пълниш с дървата или въглищата, отваряй коминната клапа, за да не връща дим.

Е аз ако не я отворя с тия донбаски въглища ще ме намерят после до котела :)
Гергин написа:Сега като я наблъскаш, и притвориш, да не дигне пък много температура, то не е една беля :lol:

Няма страшно,имам вече безусловн рефлекс като мина до "контролния" радиатор /най близо до разпределителната кутия и винаги отворен на 100%/ да пипам с ръка за да преценя температурата :)
А ето го я и "пароцентралата" :)
Изображение


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Пет 27 яну 2012 10:40


Това да не е Дедитрих котле? Иначе си е пипната инсталацията. Кранчета сферични на всякъде, байпас, затворен разширителен съд, изолация, скобички, помпи грунфост, - абе бая пари си дал.
И хвърляй по някоя троха на врабчетат дето си грял зимата, че сега ще умрът от студ. :beer


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 27 яну 2012 10:51


Гергин написа:Това да не е Дедитрих котле? Иначе си е пипната инсталацията. Кранчета сферични на всякъде, байпас, затворен разширителен съд, изолация, скобички, помпи грунфост, - абе бая пари си дал.
И хвърляй по някоя троха на врабчетат дето си грял зимата, че сега ще умрът от студ. :beer


Е то надписа Де Дитрих се вижда като увеличиш снимката :) Заедно с електрониката на Intiel Поморие за резервното захранване на помпата всичко дето е монтирано в котелното /с труда че двама човека една седмица идваха всеки ден / е 4000 лв,надявам се поне 10-15 год. да не пипам нищо освен вратичките на котела,е и акумулатора ще подменям със тези дето ще свалям от колите !


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот k_garchev » Пет 27 яну 2012 11:02


Хах!Аз съм се спрял на същото котле!Брат ми има такова и направо кърти!Колко киловата е твоето?


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Пет 27 яну 2012 11:41


Stivi написа:
Гергин написа:Това да не е Дедитрих котле? Иначе си е пипната инсталацията. Кранчета сферични на всякъде, байпас, затворен разширителен съд, изолация, скобички, помпи грунфост, - абе бая пари си дал.
И хвърляй по някоя троха на врабчетат дето си грял зимата, че сега ще умрът от студ. :beer


Е то надписа Де Дитрих се вижда като увеличиш снимката :) Заедно с електрониката на Intiel Поморие за резервното захранване на помпата всичко дето е монтирано в котелното /с труда че двама човека една седмица идваха всеки ден / е 4000 лв,надявам се поне 10-15 год. да не пипам нищо освен вратичките на котела,е и акумулатора ще подменям със тези дето ще свалям от колите !


Сега видях че мога да увелича снимката и се вижда надписа :lol: :lol: Хубава марка си е това.
4000лв. цялата инсталация с котела ли??? :shock maikomila


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 27 яну 2012 12:57


Уж се мъча да ги разбирам тия работи, обаче хич не мога да схвана защо са наплетени толкова много тръби :(


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Stivi » Пет 27 яну 2012 16:09


k_garchev написа:Хах!Аз съм се спрял на същото котле!Брат ми има такова и направо кърти!Колко киловата е твоето?

30kW
Гергин написа:Сега видях че мога да увелича снимката и се вижда надписа :lol: :lol: Хубава марка си е това.
4000лв. цялата инсталация с котела ли??? :shock maikomila

Поправям се,сега питах жената /тя е счетоводството в къщи/ и ми каза че 2500лв е котела и още толкова останалите неща с труда тоест 5000лв и това е цената за котелното иначе самата инсталация в къщата си е отделни пари :idea:
К.Одаджийски написа:Уж се мъча да ги разбирам тия работи, обаче хич не мога да схвана защо са наплетени толкова много тръби :(

За кои тръби питаш :?: Ако е за големите с изолацията вдясно дето отиват към помпата това е байпас на горещата вода с което се регулира колко от нея да се върне обратно в котела и колко да отива към радиаторите. А ако говориш за онези медните в задната част това е последната предпазна мярка против прегряване-ако се вдигне много температурата пускат студена вода от водопровода към котела и отвеждат горещата към канала !


dr_jake
Мнения: 1
Регистриран на: Чет 10 май 2012 21:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот dr_jake » Чет 10 май 2012 21:28


Здравейте и от мен,от известно време следя форума и бих искал да ви помоля за мнения.В процес на търсене съм на италианска камина на пелети.Става въпрос за отопление на апартамент от около 80 релани квадрата,с топлоизилация и сменена дограма.Прерових Гоогле и се спрях на няколко фирми.Едната от тях е http://kuoreterm.com -имат интересни цени.Някой чувал ли ги и може ли да даде мнения за техните продукти.Благодаря предварително


Гергин
Мнения: 1360
Регистриран на: Вто 22 май 2007 15:07
Автомобил: Passat 4
Двигател: AGG
Местоположение: София

Re: Отопление на пелети? Мнения

Мнениеот Гергин » Пет 11 май 2012 14:51


dr_jake написа:Здравейте и от мен,от известно време следя форума и бих искал да ви помоля за мнения.В процес на търсене съм на италианска камина на пелети.Става въпрос за отопление на апартамент от около 80 релани квадрата,с топлоизилация и сменена дограма.Прерових Гоогле и се спрях на няколко фирми.Едната от тях е http://kuoreterm.com -имат интересни цени.Някой чувал ли ги и може ли да даде мнения за техните продукти.Благодаря предварително


Не се занимавай ми слагай два климатика и си свиркай.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта