Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Enforcer
Мнения: 152
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 20:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот Enforcer » Пет 27 апр 2012 19:54


passat_rs написа: ...и навсякаде синия ми кабел е фаза по цветно ми се видя :lol:

Колегите ти казаха, че е прието синият проводник да е нулата, а кафявия - фаза. Ти си направил точно обратното!? :screwy




Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот lent » Пет 27 апр 2012 20:10


Enforcer написа:
passat_rs написа: ...и навсякаде синия ми кабел е фаза по цветно ми се видя :lol:

Колегите ти казаха, че е прието синият проводник да е нулата, а кафявия - фаза. Ти си направил точно обратното!? :screwy


Сега трябва да остави на видно място бележка "Фазовия проводник е този със син цвят" че някой ден ако някой друг(например майстор) прави нещо да знае и да не направи някоя беля(то по принцип който си рабира от работата винаги проверява кое как,но все пак в момента действащия стандарт е че кафевия е фазов и лесно можеда стане объркване).


Потребителски аватар
Speedy86
Мнения: 1606
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 20:05
Автомобил: Audi A4 1.8 20V
Двигател: ADR 1996
Местоположение: samokov

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот Speedy86 » Пет 27 апр 2012 22:30


Монтажа на таблото е станал добре но си направил голяма грешка че си ползвал черните бергманови тръби за мостовия кабел и гофрирания маркуч също,мостовия кабел при скрита инсталация се монтира само и единствено замазан в мазилка за да може да се охлажда,когато е открита инсталацията се монтира само със скоби :012:

П.П:Колегите както и аз ти казахме че синия цвят винаги е нула,сега задължително постави бележка някъде в таблото да се вижда че преди 3 дни поправях една инсталация и ме удря тока 2 пъти точно заради това щото някой преди мен е направил като теб :012:


Потребителски аватар
passat_rs
Мнения: 628
Регистриран на: Сря 29 юли 2009 23:37
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57 T2
Местоположение: Разград

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот passat_rs » Пон 30 апр 2012 17:29


Няма нужда от бележка повече ел.техник няма да стъпи у нас а и старите гофри ги мачках с чука колкото мога че на места хоросана е станал по силен от бетона благодаря ви за съветите :beer


Потребителски аватар
nikson85
Мнения: 1721
Регистриран на: Пет 07 май 2010 20:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот nikson85 » Пон 09 май 2016 11:21


lent написа:Колегата като гледам се е презапасил доста с някои от предпазителите.Какво имам в предвид - за бойлера е напълно достатъчен 16А,за стаята контактите ако са с по4мм2 е допустимо 25А,иначе - 16А.А за онуй нещо дето "захранва" разградските села с интернет предостатъчен е един предпазител 6А.Друг е въпроса с каква крива на изключване са предпазителите.Да не се окаже че при претоварване или късо съединение вместо предпазителя на съответния токов кръг ще изключва този отвън в таблото на ЕОН и ще трябва да се разкарваш дотам,пък и ще ти спира централно захранването!!!

За бойлер, ако е с 4кв. и до 3000 вата е нормално да е с 20-25 ампера. Когата е с 2.5 може да е с 16 ампера.
16 издържа на до 3500 вата някъде, което е на границата.


Потребителски аватар
nikson85
Мнения: 1721
Регистриран на: Пет 07 май 2010 20:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот nikson85 » Пон 09 май 2016 12:00


passat_rs написа:Така дилемата е следната. Живея в двуетажна къща със стара инсталация, която си плаче за смяна. В момента правя ремонт и накарах е-on да ми изкарат електромера извън моята собственност. Сега на негово място искам да поставя табло с автоматични предпазители. След като вече 3-ти местен жичкаджия ме метна трябва да си го направя сам. Прекарах си нови кабели но незнам как се свързват предпазителите фазата е ясна но какво става с нулата, всичко на едно ли да бъде или :?: накратко да опиша как ще е;
63 ампера-главен
32 ампера-бойлер
25 ампера за всяка стая
16 ампера за едно чудо на покрива дет снабдява разградските села с интернет
Прилагам и снимка на таблото ако може някой да ми обясни подробно какво да направя точно ще съм адски благодарен Изображение

За осветление ако си 1.5кв кабел трябва да си 10 ампера предпазител, ако е повече има вероятност при късо съединение да се прекъсне проводника, ако си го направил с 2.5 няма такава вероятност.
На 25 ампера кабела е минимум 2.5кв.
Осветление се прави на отделен кръг с 1.5кв и 1.0кв с 10-6 ампера предпазител.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот drago_tr » Пет 13 май 2016 21:06


lent написа:..............Друг е въпроса с каква крива на изключване са предпазителите.Да не се окаже че при претоварване или късо съединение вместо предпазителя на съответния токов кръг ще изключва този отвън в таблото на ЕОН и ще трябва да се разкарваш дотам,пък и ще ти спира централно захранването!!!

Бихте ли ми обяснили по подробно това, тъй като при мен точно това се получава.....ако има късо...пада предпазителя в таблото на доставчика, а не тези в моето табло. :banghead Къде бъркам за да се поправя.
И какво значи крива на изключване на предпазителите :rolleyes

Ето и един въпрос от мен ако може да помогнете:
Три стай с общо 45 броя лунички 35W на 220V. Какъв предпазител в таблото трябва да се сложи. :rolleyes


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Пет 13 май 2016 21:25


Ще ти обясня. Проблемът е, че предпазителят в таблото на ЕРП е с крива B, а тези които имаш ти най-вероятно са крива C. Крива B е с по-високо бързодействие и по-нисък праг на задействане. За това първо пада в таблото на ЕРП - по-чувствителен е. Вариантът ти е да ги смениш с крива B, но с крива B са скъпи. Другият - да сложиш ДТЗ, ако го позволява инсталацията. Вероятно ще ти спести някои от разходките.
Не мога да разбера въобще защо си правил схема с 45 лунички по 35W. Това е абсурдно. Консумацията на електричество ще е космическа за едното осветление. Ако искаш да свържеш всичките лунички на един кръг, то (45х35)/220=7,15А. Можеш да сложи 16А предпазител, можеш да сложиш и 10А.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот drago_tr » Пет 13 май 2016 21:32


Значи да питам тия от енергото какъв предпазител са сложили В или С. Знам само че техния е син, а моите са оранжеви.
ДТЗ и представа си нямам как се прави. Ще трябва да почета малко литература.
45 съм сложил, защото не ми се набутваха пари за трансформатори да мина на 12 волта или диодни. Но пък иначе си ми е светло и не се блъскам в мебелите. Освен това съм с окачени тавани от гипсокартон, и трябваше да оставям ревизии за тия трафове, което никак не ми харесва.
А ако мина на такива 12V 35W с колко ще ми падне консумацията?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Пет 13 май 2016 22:13


drago_tr написа:Значи да питам тия от енергото какъв предпазител са сложили В или С. Знам само че техния е син, а моите са оранжеви.
ДТЗ и представа си нямам как се прави. Ще трябва да почета малко литература.
...
А ако мина на такива 12V 35W с колко ще ми падне консумацията?

Ако минеш на 12V, 35W ще ти падне консумацията и разходите ще ти спаднат точно с 0. Дори ще се увеличи, поради загубите в трансформаторите и необходимостта да пускаш по-дебели проводници. Трябвало е да помислиш за диодни. Те вече хабят малко ток.
ДТЗ е дефектно-токова защита. Тя те пази от повреди на инсталацията с токове, достатъчно малки да не могат да бъдат хванати от предпазител, но достатъчно големи, че да могат да те убият.
За кривата - щом са оранжеви, най-вероятно са C. А тези на ЕРП съм почти 100% сигурен, че са B.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Пет 13 май 2016 22:30


Буквичката я пише пред числото с амперите. Примерно С16.
Редно е от енергото да слагат D, ама се правят на улави и слагат квото им падне с цел да усложняват живота на клиентите си.
Съвсем отделен е въпросът, че в кварталната железария, откъдето масова се пазаруват предпазители, се продават негодни боклуци, надписите по които са само за украса и не значат абсолютно нищо.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот drago_tr » Пет 13 май 2016 22:45


А каква е последователността на B, C, D и т.н. Кой е най-бързо и най-бавно сработващ. И кой препоръчително да сложа. То е ясно че качеството в магазините на тези предпазители е по съмнение, но все пак....
Аз на 12V съм сложил само в банята, че там ми се вижда опасно....влага, конденз, а иначе по стайте и коридора на 220V. Еми така ще е. Като посъбера пари, след време минаваме на диодно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Пет 13 май 2016 23:48


Най-бързи са А, после В, после С, после D.
Предпазители си търси Мьолер (все още се намират, на тях имам най-голямо доверие), Итън или Люгран. Ако ти се виждат скъпи си сложи стопяеми. Стопяеми ментета няма.
Може да си късметлия и да си вземеш читави и от железарията, ама може и да се подпалиш.
Не слагай по-бързи от С, не са удобни за ползване и са по-скъпи. Може да пишеш на ЧЕЗ (или които са там), че не си доволен и да си сменят техния с по-читав. Много е вероятно да реагират адекватно и да си сменят предпазителя.
Захранвания има с всякакви размери, обикновено се избират такива, дето минават през дупките за луничките.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 11:20


ktamen написа:Най-бързи са А...

Крива А предпазители няма да се продават. Стопяеми предпазители не е сериозно, те пък хептен няма вариант да изгорят, преди да падне автомата в ГРТ преди електромера.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 11:55


Бях си купил 40А автоматичен от железарията. После направих късо. Автоматичният го издържа без проблеми. Вместо него изгоря 200А стопяем предпазител.
Тези боклуци по железариите изобщо не са предпазители и не предпазват от нищо :exclaim :exclaim :exclaim



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 199 госта