Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 11:58


ktamen написа:Тези боклуци по железариите изобщо не са предпазители и не предпазват от нищо

Аз направих късо, като взех предпазител от ТМТ Бургас. Изключи предпазителят. В железариите продават жълти Шнайдери. Китайски вече почти няма.
И Моеллер няма. Стана Еатон.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 12:02


Мьолер все още се намират, макар и трудно. Въпреки, че минаха години, откакто бяха купени от Итън.
Аз съм ползвал китайски предпазители, бяха супер евтини и поне тези дето ги пробвах си бачкаха отлично. И кво от тва?

Последна промяна от ktamen на Съб 14 май 2016 12:32, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 12:10


ktamen написа:Аз съм ползвал китайски предпазители, бяха супер евтини

После не се чуди защо гори 200А предпазител преди 40А автомат. От китайските само Чинт стават, които общо взето покрадват от Шнайдер. И обратното.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 12:33


И как стигна до заключението, че този якият 40 амперов е бил китайски?
ПП Аз предпазители не купувам, квито ми донесат такива слагам. През живота си съм купил само няколко бройки, включително 40амперовия.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 16:57


ktamen написа:И как стигна до заключението, че този якият 40 амперов е бил китайски?
ПП Аз предпазители не купувам, квито ми донесат такива слагам. През живота си съм купил само няколко бройки, включително 40амперовия.

Не знам, човек. Бил си уникален карък и не си спазил каскадирането на предпазителите. Няма какво да философстваме, фабричен дефект. За това се прави подсигуряване. Най-сигурни са стопяемите, но подлежат на манипулации, които ги правят убийци и подпалвачи на домове. И са доста по-бавни.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 20:14


инжектопляктор написа:
ktamen написа:И как стигна до заключението, че този якият 40 амперов е бил китайски?
ПП Аз предпазители не купувам, квито ми донесат такива слагам. През живота си съм купил само няколко бройки, включително 40амперовия.

Не знам, човек. Бил си уникален карък и не си спазил каскадирането на предпазителите. Няма какво да философстваме, фабричен дефект. За това се прави подсигуряване. Най-сигурни са стопяемите, но подлежат на манипулации, които ги правят убийци и подпалвачи на домове. И са доста по-бавни.

Това червеното е единственото вярно, дето си го написал.
Не се опитвай да гадаеш какво и как съм връзвал, щото гадателските ти способности са кръгла нула.
Въпросният 40 амперов го сложих непосредствено преди една машина, 200 амперовият беше в главното табло. Наистина ли мислиш, че е трябвало да им разменя местата?
Автоматичните (дори и най-качествените) със сигурност са по-ненадеждни. И със сигурност също подлежат на манипулации. Не си ли виждал автоматичен подпрян с клечка?
Автоматичните са красиви, удобни и компактни. Но не са по-надеждни от стопяемите :exclaim


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот drago_tr » Съб 14 май 2016 20:58


Добре де...и какво правим сега?....Тия не стават...ония не стават.....
Моите предпазители са на шнайдер. Такива продават, такивавзех. Това има на пазара.
Ама те и самите кабели не са вече кабели, та да сме сигурни и в тях.
Всичко е божа работа май.
Еееееех.....едно време какви кабели какви предпазители имаше.......


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 21:18


Шнайдер имат супер качествени, но имат и боклуци, на едно ниво с Елмарк. Предполагам, че си взел от вторите. Може пък да си късметлия - божа работа.
На пазара има всякакви, ама качествените не са евтини и затова ги няма по железариите. Бих те посъветвал да си сложиш стопяеми.
ПП 40 амперовият го бях снимал, преди малко изрових снимката - Марлен Жарен с оранжево палче С40. Марлен Жарен също имат суперкачествени.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 21:36


ktamen написа:Не си ли виждал автоматичен подпрян с клечка?

Моля, стига се прави на дървен философ. Цялата надеждност на стопяемите заминава, когато някой смени жичката с тел от 2 квадрата или директно сложи болт или пирон, защото му "горели често". Правил съм не една електрическа инсталация, която е горяла, заради замостване на стопяеми предпазители или нагаряне на основата, поради това че не се разтоварва мрежата, преди да се смени предпазител.
Не знам какъв си ел.техник, ама явно не знаеш, че независимо как ще спреш палчето, това по никакъв начин не неутрализира изключващият механизъм. Пак изключва.
Автоматите са удобни, многократни предпазители. Първо те се каскадират, а второ - в главното табло винаги има и стопяем. По този начин се парират възможни проблеми.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Съб 14 май 2016 22:23


Изобщо не трябваше да споря с теб. Ти си имаш някакви свои представи, които очевидно са погрешни. Обаче нищо не може ги разколебае.
Все пак да те уведомя, че напоследък (поне от 5 години) и в ГРТтата не се слагат стопяеми, пък дори и да сложат, не мога да си представя как 200А стопяем предпазител, ще предпази от запалване 1,5мм2 кабелче.
И много, много не разчитай, че автоматите са за многократна употреба. В ръцете на такъв, като теб, няколко сработвания може да им изчерпят ресурса.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Съб 14 май 2016 23:05


ktamen написа:Ти си имаш някакви свои представи, които очевидно са погрешни. Обаче нищо не може ги разколебае.
Все пак да те уведомя, че напоследък (поне от 5 години) и в ГРТтата не се слагат стопяеми, пък дори и да сложат, не мога да си представя как 200А стопяем предпазител, ще предпази от запалване 1,5мм2 кабелче..

При повечето ново изградени табла се слага DZ предпазители преди главният автоматичен предпазител. А старите табла така или иначе имат стопяеми предпазители. И в ново изградените табла слагат DZ, лично съм видял РТ на ЕРП, монтирано пред мен. И не, не се слагат 200А. Представи си, има предпазители с номинален ток различен от 200А. Предпазителите тип "автомат"имат 3 гарантирани сработвания по производител. От там нататък не се гарантира нищо.
Не ме прави на луд, много ти се моля. И не етикетирай кой какъв е и какви са му ръцете.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Нед 15 май 2016 0:34


инжектопляктор написа: И не, не се слагат 200А. Представи си, има предпазители с номинален ток различен от 200А. .

Добре, представям си, че има и 500А предпазители (стопяеми или каквито ти харесват на теб), те ще предпазят ли кабел 1,5мм2 да светне по-силно от ламбата или няма да го предпазят :gruebel По мои спомени 1,5мм2 си гори отлично и с 63А предпазител, или спомените ми са грешни :gruebel
Автоматите са удобни, многократни предпазители. Първо те се каскадират, а второ - в главното табло винаги има и стопяем.

Предпазителите тип "автомат"имат 3 гарантирани сработвания по производител

3 сработвания достатъчни ли са за да напишеш, че са многократни :gruebel И наистина ли става въпрос за 3 сработвания или за 3 други случки :gruebel
И не разбрах каква ти е последната версия - винаги ли слагат стопяеми или само, ако са на кеф :gruebel
Не те правя на луд. Просто бъди по-внимателен какво пишеш.
Ако на някой подобни глупости са му интерсни, може да разгледа и тази тема http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=21361 и в нея се коментират качествата (или некачествата) на джунджуриите, дето се продават в нашенските магазини.
ПП Преди месец ми потрябва 50А предпазител за моето табло. В торбата с Мьолери, дето съм си я скътал, не намерих такъв. Предпочетох да сложа стопяем, вместо да рискувам с нещо неизвестно от близката железария.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот инжектопляктор » Нед 15 май 2016 1:03


ktamen написа:3 сработвания достатъчни ли са за да напишеш, че са многократни... И не разбрах каква ти е последната версия - винаги ли слагат стопяеми или само, ако са на кеф

Най-големият предпазител, който се използва в бита е 63А. Често ЕРП инсталират автомати крива B с номинален ток 50А. Нормално направените табла имат преди главният автомат и един стопяем предпазител тип DZ.
Автоматите са по-бързи устройства, с многократна употреба. Истината е, че един правилно работещ автомат изключва преди масовите типове стопяеми предпазители. Така че с 200А стопяем има по-голям шанс да светнеш, отколкото с 200А автомат. Във всеки случай нито 200, нито 500А са си на мястото в битова инсталация.
3-те сработвания - гарантира се изключвателната способност при максимален ток на късо съединение, посочен на предпазителя. Това обикновено са 6-10kA. Килоамперите са малко непостижими... Това да не е трафо или подстанция?
Последно, на всички нови табла на ЕРП има DZ преди електромер и главен автомат.. На старите от време оно никой не знае какво е пипано и какво има.
Кво предпочиташ ти не е важно. Важно е какво трябва да се прави и какво не. Чакам крива "А" предпазител да ми покажеш с линк, както и да ми покажеш видео, където държиш палчето на автомат, правиш късо и той не сработва.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот ktamen » Нед 15 май 2016 2:03


инжектопляктор написа: Истината е, че един правилно работещ автомат изключва преди масовите типове стопяеми предпазители.

Най-после и ти да напишеш нещо вярно. Обаче явно имаш за даденост червената думичка. А тя никак не важи за бушоните от железарията.
200А и 500А си прав, че нямат място в домашното табло, ама нали си говорехме за ГРТ.
инжектопляктор написа: в главното табло винаги има и стопяем.

Или вече си забравил какво си писал.
3те сработвания ги провери много старателно дали са 3 и дали са сработвания :exclaim
Килоамперите не са толкова труднодостижими, ама това не е толкова важно в случая.
инжектопляктор написа:Кво предпочиташ ти не е важно. Важно е какво трябва да се прави и какво не.

Аз предпочитам да съм сигурен в предпазителите, за теб вече разбрах, че надеждността не е от значение. Всеки си отговаря за неговите действия и предпочитания.

Никъде не съм писал, че по-железариите масово се продават, предпазители от категория А. А че такава категория има май е излишно да доказвам, ама щом настояваш моля: http://www.acdc-bg.com/media/wysiwyg/Rykovodtsvo/_2.pdf
Съгласно
международния
стандарт
IЕС 60947
-
2
прекъсвачите могат да
се разделят на
Категория А, т.е.
бързодействащата
защита на прекъсвачите
изключва без
времезакъснение
при
тока на късо и
Категория В, т.е.
бързодействащата
защита е с възможност
за определено
времезакъснение на
изключване
при ток на
късо съединение.

Също така никъде не съм писал, че клечката ще спре изключването на предпазителя (Макар, че ми се струва, че поне ще увеличи малко прага на сработване. С клечка не съм пробвал, но съм пробвал да задържа палчето с пръст и май имаше малък ефект, не при късо, а при малко претоварване) Писах за клечката само за да намекна, че и автоматите също могат да се манипулират. Поне аз мога да ги манипулирам, за теб не знам.
ПП Намерих една много полезна таблица за ремонт на стопяеми предпазители от домашния майстор.
жици за бушони.jpg


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Помогнете за монтаж на автоматични предпазители

Мнениеот milmar » Вто 17 май 2016 22:15


:th_up
Таблицата на домашния Smokemaster много ми хареса :biggrin .
Аз лично обичам автоматичните прекъсвачи, защото са много удобни (лесно вкл/изкл при нужда). Смятам също, че са достатъчно надеждни, освен ако не са закупени от "специализиран" за Feuerwerk-и магазин :biggrin и вкъщи не бих ги сменил с стопяеми. Даже имам намерение да сменям скоро в къщата на село с автоматични, най-вече защото се борави лесно с тях, а и не се поддават лесно на болт-тунинг.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта