Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
beyker_boy
Мнения: 245
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 21:17
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Червен бряг
Контакти:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот beyker_boy » Вто 24 ное 2015 11:29


Благодаря ти много за отговора. Наистина не съм много наясно с терминологията. Значи на моя усилвател няма как да сгреша откъм тонколони от гледна точка на импенданса? Дават го от 4 до 16 ома, а масово тонколоните, които се предлагат са 4, 6 и 8 ома. А има ли голямо значение дали ще са 4 или 8, отново от гледна точка на самата техника? И двата са във възможностите на усилвателя. Иначе за ватовете, написах 105, за да съм точен колко е по спецификация. Значи наистина е по-добре да са с малко по-голяма мощност? Четох, много мнения, че е добре да са с около 20% по-мощни. Това значи, че трябва да са около 120 вата на 8 ома. Ако намеря качествени 4 омови ОТ, би следвало да са с мощност 180 вата, което ми се струва много.
Има и още нещо, което малко ме притеснява. Като намеря тонколоните, как точно се връзват към усилвателя? Има букси на канал А и Б. Отпред на усилвателя има копче с което избирам А, Б или А+Б. Ако бутона е включев на А+Б, би следвало колоните да са 8 до 16 омови? Ако е на А или Б, тогава би следвало да мога да пусна 4 омови.

http://www.fein-hifi.de/Verstaerker/Kenwood/Kenwood-KA-990SD-High-End-Verstaerker::2143.html




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот milmar » Вто 24 ное 2015 13:41


По принцип в пълната документация трябва да пише каква мощност отдава усилвателя на товари (високоговорители/колони) с различен импеданс. При импеданс 4 Ohm - еди колко си, при 8 Ohm- еди колко си и т.н. 6 ома е стандарт по-скоро за разните миниуредби, най-често избора е 4 или 8.

Когато вземеш и разсъждаваш за конкретен усилвател и сравняваш какво би се случло ако му сложиш 4 Ohm колона в сравнение с 8 Ohm, то основната разлика е в мощността, която ще получиш. Каква мощност ще "излезе" от усилвателя зависи от него, но и от товара върху който той я отдава. Усилвател, който на 4 ома товар отдава 100W, при товар с двойно по-голям импеданс ще отдаде двойно по-малка мощност, строго теоретично, иначе разликата пректически е малко по-малка. Например ако при 4 ома е 100W, то при 8 Ома ще получиш около 60-70W. По принцип усилвателя работи по-добре и криви по-малко, ако работи с по-високоомен товар, т.е. на по-малко натоварване.

С две думи ако избираш за този усилвател колони, гледай да са при 4 Ома 120-150W, a ако ще са 8 Ома - може да са 100W.

A и B са си стандартна опция на повечето домашни усилвателя. Усилвателя е с два канала реално, но има иведени два чифта клеми. На чифта "А" можеш да си свържеш коплект 2 броя ляв-десен колкони, и на "B" можеш да включиш още един чифт ляв-десен още две, т.е. общо 4 броя колони. Можеш от бутоните да включваш отделно група "А", група "B", или пък и 4-те едновременно. Когато са едновременно обаче става така, че има по 2 колкони едновременно на канал. Тогава колоните трябва да са по 8 ома и нагоре. Не можеш да включваш паралелно две 4-омови колони на канал.

ПП Чак като изписах всичко, видях че си писал какъв е модела на усилвателя. Усилвател с интегрално крайно стъпало, това по принцип не е предимство. Дават му като мощност 2x150W на 4 ома и 2x100W (да де, 105) на 8 ома, така че като избираш колоните ще трябва да ги завишиш малко спрямо това което съм писал по-горе :th_up ....

ПП2 Ти в по-предното мнение си писал правилно, 105W на 8 Ома, но аз нещо бързам, не съм го прочел добре и съм си втълпил че е мощността е за 4 Ома :redface .


Потребителски аватар
beyker_boy
Мнения: 245
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 21:17
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Червен бряг
Контакти:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот beyker_boy » Вто 24 ное 2015 16:38


С две думи казано - търся колони около 120 вата на 8 ома. Това е, което ми трябваше като информация. Иначе не съм имал намерение да му връзвам повече от две колони, но понеже гледах из нета, че има и колони, които имат 4 букси за вход и се зачудих, да не е да трябва да са такива някакви. Сега, след като знам числата, нужни за самата техника, спокойно мога да си ги подбирам по слух. Отново - много ти благодаря.


Потребителски аватар
beyker_boy
Мнения: 245
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 21:17
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Червен бряг
Контакти:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот beyker_boy » Нед 27 дек 2015 18:06


Пак аз съм с въпрос към по-компетентните. Имам един тунер. За атена съм сложил един кабeл. Каква антена бихте ми препоръчали за стая. Ползвал ли е някой примерно такава антена и доволен ли е от нещо подобно? Благоаря.

http://www.technopolis.bg/bg/TV-ACC-Oth ... 2/p/313620


nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот nanobanano » Нед 29 яну 2017 2:10


Малко стара тема,но да попитам.Наскоро ми докараха от чужбина 5.1 pioneer sx-sw77 без самото двд.С коаксиален кабел от тв-то качеството е перфектно и на макс не криви,но пустия бас ми е слаб.Местих го навсякъде и не е на нивото на останалия звук,не че го няма.


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот ma_in » Сря 01 мар 2017 15:33


Колега, силата на баса е едно от най-относителните неща които съм срещал някога. Според някои хора няма никакъв проблем да се наредят 2 каси по 500W в багажника и отпред едни пищялки от 3W. Точно затова музика, кола, жена и др. се избират лично след тест. :c020
Ако наистина има голяма дисхармония - хващай машинарията и в някой магазин за озвучение. Слагаш друг бас и ако свирне, хвърляш твоя и взимаш друг.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот VWGT » Сря 05 юли 2023 16:24


И аз имам един въпрос. Имам едно sony cmt-cp1 към което съм си вързал колони вътре в стаята. Искам да вържа втори чифт колони, които са изенесни извън стаята. Сонито има изводи само за един чифт колони, които не са чинчове, а са за голи жици (не е удобно да се превключват колоните).
Може ли да препоръчате някакъв превключвател (не знам как се нарича), който с един бутон да сменя активните колони, примерно както е А-В бутона при усилвателите.

Снимки на соните отпред и отзад.
Забележка: чинчовете са само за вход, изходите са отдолу

Изображение
Изображение


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Чудомир » Чет 06 юли 2023 12:13


https://www.reichelt.de/a-v-umschalter- ... tml?&nbc=1

Не съм сигурен обаче дали тези 2х2 L-R кабели можеш да ги свържеш към превключвателя без загуби в качеството, защото той очаква сигнал от усилвател 1х L-R


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот gadnyara » Съб 08 юли 2023 21:23


Показаният умшалтер ще свърши работа, като дори има възможност още две стаи да се озвучат по същия принцип. Недостатък е, че няма защита от едновременно захранване на няколко озвучителни тела в паралел, което може да доведе до късо съединение в изхода на усилвателя. Трябва да св внимава да има само един активен (включен, ON) изход от него.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот VWGT » Съб 08 юли 2023 22:33


Мерси за линка! Аз мисля този да поръчам https://www.reichelt.de/lautsprecher-um ... ol_3&nbc=1

Той е само за две линии и доколкото се ориентирам няма позиция за паралел или бъркам? Он/офф не е ли за самото устройство, а вторият бутон е за активната линия 1 ИЛИ 2?


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот gadnyara » Съб 08 юли 2023 23:27


Самото устеойство е пасивно (няма захранване и активни компоненти). Като такова бутон за включване не се очаква да има... просто няма какво да се включва.

Бутоните включват пренасочването на звука в посока "стая 1" и/или "стая 2", съответно бутон 1 и 2. Както вече написах, при едновремвнно включване на двата бутона (и свързани озв.тела, разбира се), има опасност да окъсите крайните транзистори на усилвателя.

Но как превключва и има ли блокировка, може да се разбере с 2-3 измервания.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот VWGT » Нед 09 юли 2023 14:54


Ясно. Значи за по-сигурно трябва да търся само с един бутон, което да работи само с ИЛИ.

ПП. Прочетох по-горе мниението на milmar, но не разбрах: Ако все пак се спра на варианта от линка, как да установя дали усилвателя ще издържи, ако и двата канала се окажат ON?
Целият сетъп е: Вътре в стаята има активен съб с два сателита (би трябвало да е 6 ома, но не съм сигурен). Връзата е уредба-съб-сателити. Ако съба не е включен свирят само сателитите, като се управляват от усилвателя на уредбата. Вторият сет колони са 2 по 4 ома / 80 вата всяка.
По спецификация на уредбата и дават:
DIN power output (rated): 20 + 20 W(6 ohms at 1 kHz, DIN)
Continuous RMS power output (reference):25 + 25 W(6 ohms at 1 kHz, 10% THD)
Music power output (reference):85 + 85 W


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот gadnyara » Пет 14 юли 2023 3:52


4 омовите сами по себе си вече са късо съединение за крайното, щом му дават 6 ома в изхода. Колко е чувствителен към това зависи от изпълнение, схема, охлаждане, тип музика, усилване...
Но Сонитата мисля бяха масово с STK, които бързо прекъсваха при малко усилване и намален импеданс в изхода.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот VWGT » Пет 14 юли 2023 9:00


ок, значи ще сменя външните с 6 омови, вътре със сигурност са 6 омови.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 158 госта