Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Чет 10 яну 2013 20:57


С какви настройки си си играл?




Потребителски аватар
lub0o
Мнения: 550
Регистриран на: Пет 29 фев 2008 12:38
Автомобил: Subaru Outback 2.5-05
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот lub0o » Чет 10 яну 2013 21:14


Честно да ти кажа незнам точно как ги настроих,има една готина функция "Stadium " при която не мога да спра да слушам песните mhihi
Незнам как точно трябва да са настройките,както ми харесва за сега
Лошото е че ми казаха първите 150-200часа да не усилвам много тонколоните,за да се разработят но не мисля да чакам толкова време mhihi


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 10 яну 2013 21:54


Аз нещо май пропуснах... Колоните нови ли са?
Ако да - първите 50-200 часа има фаза на разработване, в която аз лично не вярвах да даде осезаем ефект, но сякаш наистина само след 30-40 часа се осети разлика, особено в ниските! И наистина е препоръчително през тези часове да си нежен към колоните - не ги засилвай прекалено, пускай разнообразна музика и т.н.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Чет 10 яну 2013 22:00


lub0o написа:Честно да ти кажа незнам точно как ги настроих,има една готина функция "Stadium " при която не мога да спра да слушам песните mhihi
Незнам как точно трябва да са настройките,както ми харесва за сега
Лошото е че ми казаха първите 150-200часа да не усилвам много тонколоните,за да се разработят но не мисля да чакам толкова време mhihi



Това, което си пуснал сега е някакъв ефект(дефект), който привнася леко ехо и повдига леко басите. Тези ефекти само развалят звука и съм 100%, че е момента ти харесва само защото си нямаш и идея как трябва да звучат въпросните парчета. За съжаление това на, което се кефиш в момента можеше да го направим и с уредба за 100лв.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 10 яну 2013 22:18


Съгласен съм с горното междудругото напълно. Това е изкуствено "изкривяване" на звука.

От друга страна е важно теб да си те кефи, независимо дали звучи "грешно" или не. Освен ако не разполагаш с перфектно акустично помещение, така или иначе винаги има нещо "криво".

А от 3-та страна radi отново е прав - за така изкривен звук и доста по-малка инвестиция щеше да ти свърши работа.


Потребителски аватар
lub0o
Мнения: 550
Регистриран на: Пет 29 фев 2008 12:38
Автомобил: Subaru Outback 2.5-05
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот lub0o » Чет 10 яну 2013 23:53


Haralampi написа:Аз нещо май пропуснах... Колоните нови ли са?
Ако да - първите 50-200 часа има фаза на разработване, в която аз лично не вярвах да даде осезаем ефект, но сякаш наистина само след 30-40 часа се осети разлика, особено в ниските! И наистина е препоръчително през тези часове да си нежен към колоните - не ги засилвай прекалено, пускай разнообразна музика и т.н.


да нови са

radi_nrj написа:
lub0o написа:Честно да ти кажа незнам точно как ги настроих,има една готина функция "Stadium " при която не мога да спра да слушам песните mhihi
Незнам как точно трябва да са настройките,както ми харесва за сега
Лошото е че ми казаха първите 150-200часа да не усилвам много тонколоните,за да се разработят но не мисля да чакам толкова време mhihi



Това, което си пуснал сега е някакъв ефект(дефект), който привнася леко ехо и повдига леко басите. Тези ефекти само развалят звука и съм 100%, че е момента ти харесва само защото си нямаш и идея как трябва да звучат въпросните парчета. За съжаление това на, което се кефиш в момента можеше да го направим и с уредба за 100лв.



не съм казал,че така ще слушам за постоянно
докато имам време да си поиграя с настройките,тогава ще видя как е
А какви настройки да направя,незнам дали може да се обесняват по нета тия неща


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Пет 11 яну 2013 0:06


На моя усилвател има един бутон Direct, който изключва абсолютно всички корекции и така слушам аз. Така записа се чува максимално близо до това, което е записано.

Ако записа ти е зле корекции няма да го оправят.
Ако слушаш MP3 няма начин да ги накараш да свирнат както трябва.
Ако слушаш от вградената звукова карта на компютъра добър звук няма да получиш (само няколко дъна правят малко изключение но те са доста скъпички)


Общо взето трябва да се почне от носителя и източника а ние тръгнахме на опаки започвайки от колоните.


Потребителски аватар
pensiq
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 11 мар 2010 20:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот pensiq » Пет 11 яну 2013 1:24


Само аз ли не фанах, на къв са закачени малките принцеси?
За музика, не ползвай каквито и да е еквалайзери и всичките му сродни.
При филмите е друга бира, но там пък зависи от файла и как е кодиран.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Пет 11 яну 2013 9:40


Ресийвърче си е взел:

lub0o написа:http://www.crutchfield.com/S-CR7SU6AWUJW/p_158STDH520/Sony-STR-DH520.html#overview-tab
това ще е ресивъра с който ще ги изпробвам утре,най-важното за момента е да избера кабели
давайте съвети какви да бъдат те


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Пет 11 яну 2013 13:37


Да, и при мен има Pure Direct функция, която изключва всичко ненужно (хардуерно и софтуерно) по рисиивъра и изкарва звука такъв, какъвто е. Откровено казано за определени записи това наистина е по-добре (звучи много по-естествено), за други предпочитам "пипнатият" звук... въпрос на разбиране, музика, настроение.

Norah Jones звучи много по-чисто и натурално на Pure Direct.


Потребителски аватар
Ото Кац
Мнения: 910
Регистриран на: Пет 09 юли 2004 16:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот Ото Кац » Пет 17 юли 2015 20:14


Здравейте колеги!
повдигам темата, защото и аз реших да стартирам (най-сетне) домашния аудио-проект.
Прочетох мненията по-горе, тепърва почвам да се ровя в мрежата и да чета ревюта, но всички идеи/съвети са междувременно добре дошли.
Започвам с информацията, че съм лаик по темата... нямам познания за марки, конфигурации и прочее щуротии, но имам свободна стая и разрешение от нежната половинка за бюджета :) (мило, ако четеш тука, всички цени ще са на половина!) :th_up

Та, значи, целите за ползване са следните:
- слушане на музика (не много силно, че тука полицията идва и наказва)- музиката ще идва от cd плейър (имам няколкостотин диска, колекция от златните години на площад Славейков), но ако мога да стриймвам от apple music също няма да е зле.
- мисля да вържа плейстейшъна
- и да гледам филми....

Проблемът е, че стаята е таванска и е скосена от широката страна, има колона в средата почти... "лицето" на аудиото ще е в едната половина на стаята (на широката страна, не на дългата). Общата площ е около 30 кв.м., откъм акустика сигурно е много зле, но е единственото място, с което разполагам и където мога да затворя вратата, да пусна щорите и да се откъсна от околния свят :11

Прикачам и снимков материал, стаята още не е обзаведена, само е пълна със шезлонгите от терасата....

Утре мисля да ходя да слушам различни тонколони... в един от магазините за масова ширпотреба електроника имаше някакво изложение на Bowers&Wilkins... иначе изборът не е много голям..

Мерси за вниманието до тук, ще споделям каквото развитие се случи...
и разбира се, ще чакам съвети!

наздраве и до скоро!
Прикачени файлове
image1.JPG

Последна промяна от Ото Кац на Пет 17 юли 2015 20:42, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот kostik » Пет 17 юли 2015 20:24


Не можах да се сдържа, съжалявам.
Да искаш съвет за качество и да коментираме mp3 формат мисля, че тук говорим с какво аджеба можем да накажем съседа.
Ето ти и съвет:
Източник: Телефон (смартфон с AIMP плеър) чете даже и флак! УАУ!
Усилвател: Biema W110II цената му е добра за мощта, с която разполага.
Тонколони: Сглобяваш български ще струват около 200лв. от завода в Благоевград или купуваш готови от там.

Ефекта УАУ целият квартал слуша моята музика.
ЧЕСТИТО!
P.S. Аз няма да редактирам, но все пак е долно ;)

Последна промяна от kostik на Сря 15 мар 2017 23:07, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Ото Кац
Мнения: 910
Регистриран на: Пет 09 юли 2004 16:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот Ото Кац » Пет 17 юли 2015 20:43


kostik написа:.....


костик, ти се изказА, братле...


Потребителски аватар
beyker_boy
Мнения: 245
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 21:17
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Червен бряг
Контакти:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот beyker_boy » Пон 23 ное 2015 14:34


И аз имам питане към по-запознатите. Четох какви ли не теми и отзиви, за какви ли не марки тонколони и т. н. Може ли някой да ми каже, чисто теоретично какви трябва да са параметрите на дадени тонколони, в зависимост от това какъв е усилвателя. Примерно - усилвателя ми е 105 вата на 8 ома. Пише, че може да работи от 4 до 16 ома. Кой е най-правилния избор от гледна точка но омовете? Колоните, които ще се връзват към него, на какви ватове трябва да отговарят - на 105 максимум, или трябва да са малко по-големи. Четох мнения, че колоните трябва да са малко повече вата, за да не се изпържат, ако усилвателя е мощен и ги претовари. Други мнения имаше, че трябва да са по-слаби от усилвателя. Иначе знам, че избор на колони се прави на място и по слух. Но на мен може да ми хареса как звучат някои 60 или 80 ватови колони, което пък може да не е добре откъм гледна точка на техниката. Примерно усилвателя да товари колоните.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + кол

Мнениеот milmar » Вто 24 ное 2015 0:44


Нека оставим настрани слухарските мнения, защото те всичките са верни, според съответните им автори :icon_lol .
* Импеданс (някои неправилно му викат омаж) Трябва да се спазва препоръчвания от производителя на усилвателя импеданс, което значи да се избере високоговорител със същата стойност. Така може да се очаква най-добър резултат като мощност, качество и сигурна работа. Би могло да се допусне да се сложи високоговорител с по-голям импеданс от препоръчвания, във всеки случай не е опасно нито за усилвателя, нито за високоговорителя. Забранено е слагането на високоговорител с по-малък импеданс от допустимия (препоръчвания) за усилвателя или да се включват няколко говорителя паралелно, когато резултатния импеданс се получва по-нисък от допустимия.
* Мощност Не се впечатлявайте от разните числа, особенно за мощността, особенно на китайски усилватели :biggrin . 105W, не 104, не 106, а точно 105W. Това е работа на някой маркетингов агент, който подценявайки (напълно основателно :biggrin ) грамотността на масовия потребител е искал да подчертае, че усилвателя не е просто 100, ами е усилвател с мощност над 100W, както и да е, ти приеми че е 100. Така или иначе тук правилото е да се избира високоговорител с мощност над тази на усилвателя, с цел сигурност и безопасна работа на високоговорителя. Избирането на прекалено мощен високоговорител не се препоръчва, защото те няма да работят добре, не са чувствителни, когато работят на ниска мощност. Това означава, че когато си слушаш музиката на ниски нива ще има изкривявания, понеже мебраната е тежка, гофрата твърда, въобще всичко е прекалено здраво и подсигурено за да издържи голяма мощност. Понякога, с много условности може да се направи компромис, заради това че ти е харесал как звучи да избереш високоговорител (колона) с по-малка мощност (което аз не бих направил). Но лека-полека ще свикнеш да усилваш и накрая тя ще изгори, често в комплект с усилвателя .....



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 66 госта