Свързване на два рутера

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 18:03


Здравейте! Сдобих се с втори рутер и искам да го свържа след първия. Свързах ги, но юторент дава грешката от снимката.
Мрежата е следната: В рутер 1 влиза интернета от доставчика. От ЛАН на рутер 1 излиза кабел. Този кабел влиза в WAN на рутер 2. Рутер 2 е с променено ип на лан и динамично на WAN. И двата рутера са с включено DHCP, но това не е проблем до колкото разбрах, защото в рутер 2 влиза като WAN. С тази конфигурация всичко работи с изключение на този проблем с юторента. Когато е свързан само през един рутер юторента работи, но през два дава грешката от снимката. Ще съм много благодарен ако някой обясни как да донастроя рутерите за да работи юторента. Благодаря предварително!

П.П. Рутерите са еднакви - dlink DI-524 Rev.G2. Затова и съм сменил ип-то на втория.
Прикачени файлове
untitled.JPG
untitled.JPG (8.06 KиБ) Видяна 14406 пъти




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 19:25


Кабела от лан на рутер 1 просто го сложи в лан порт на рутер 2 и на него му забрани DHCP-то, така само първия ще ти раздава адреси и няма да има конфликти. А за да не ти се мъчи втория рутер постоянно да търси връзка през ван порта, го сложи на пппое с ръчно свързване и си готов.
По този начин втория рутер е конфигуриран като суич и работата му е по безпроблемна. В службата съм направил такава мрежа, само че рутерите след основния са вече 3


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 19:36


Като спра DHCP на втория не мога да му вляза в настройките и го ресетвам. Знам че има начин, но не знам точно как. Идеята на цялата работа е да има втора отделна уифи мрежа, разпръсквана от рутер 2. Към рутер 2 има само един компютър по ЛАН. Вече бях посъветван да махна DHCP, но после просто неможех да се свържа. Важното е да могат много устройства да работят на уифи-то на рутер 2. Четох за свързване с изключен DHCP, но така и не ми стана ясно как става и реших, че през WAN ще е по лесно с включен DHCP. Проблема с юторент може ли да се оправи при сегашното свързване? При свързването през ЛАН-а със спряно DHCP възможно ли е пак да го има проблема с DHCP-то?

Последна промяна от petarkolev на Пет 25 окт 2013 19:39, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот stefan4o » Пет 25 окт 2013 19:37


Снимай WAN настройките и на двата рутера и ги постни. Да видим вярна ли е грешката :th_up и дали можем да помогнем :a045
Никъде не си споменал ЛАН-настройките и на двата. Давам пример:
1. Рутер Но.1 - Лан мрежа от 192.168.0.1 до 192.168.0.100
Дава адрес между .2 и .100 на Рутер 2.
2. Оттам Рутер Но.2 е хубаво да му се зададе друг рейндж на лан-частта:
Примерно да раздава адреси от 192.168.2.1 до 192.168.2.100
Ако са еднакви модели,както е в случая, то дефолтните лан-настройки са им еднакви. Твърде е възможно от там да идва проблемацията.

Последна промяна от stefan4o на Пет 25 окт 2013 19:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 19:40


petarkolev написа:Като спра DHCP на втория не мога да му вляза в настройките и го ресетвам. Знам че има начин, но не знам точно как. Идеята на цялата работа е да има втора отделна уифи мрежа, разпръсквана от рутер 2. Към рутер 2 има само един компютър по ЛАН. Вече бях посъветван да махна DHCP, но после просто неможех да се свържа. Важното е да могат много устройства да работят на уифи-то на рутер 2. Четох за свързване с изключен DHCP, но така и не ми стана ясно как става и реших, че през WAN ще е по лесно с включен DHCP. Проблема с юторент може ли да се оправи при сегашното свързване? При свързването през ЛАН-а със спряно DHCP възможно ли е пак да го има проблема с DHCP-то?

Като му махнеш dhcp-то трябва кабела от ван порта да го прехвърлиш в лан. Тогава първия рутер ще ти дава ИП адрес и ще имаш достъп до настройките и на втория с неговото вече променено ИП


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 19:53


Това са снимките с настройките за които става въпрос, нали? Това са сега настройките и сега единствения проблем е юторента, но явно има и по добри начини за свързване, така че как да ги настроя за да мога да го ползвам със спряно DHCP като работи и като уифи точка за достъп, защото ще се ползва много през уифи.
Прикачени файлове
1.JPG
На първия рутер WAN
1lan.JPG
На първия рутер LAN
DHCP1.JPG
На първия рутер DHCP
2.JPG
НА втория рутер WAN
2lan.JPG
На втория рутер LAN


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 19:55


В миналото мнение не се събра и другата снимка
Прикачени файлове
DHCP2.JPG
DHCP на втория рутер


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот stefan4o » Пет 25 окт 2013 20:00


Разгледай из настройките да няма включен файъруолл. Иначе изглежда си се справил с настройката им, поне по снимките.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 20:11


Направи го както ти казах в предното мнение, на втория рутер не му ползвай ван порта, а през лан, спри му раздаването на ИП адреси и става като суич, работи си му безжичното и всичко, просто ип адресите за връзка към двете мрежи ги раздава първия рутер. Така се елиминират всякакви ип конфликти


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 20:16


Няма включени защити и firewall. Когато включа компютъра директно към рутер 1, без да минава интернета през рутер 2, няма проблем с юторента, но като са двата юторента дава тази грешка и не сиидва. Освен юторента всичко друго е наред. Имало някакво ми казаха Forwarding Port което било спряно и направих разни портове в настройките от снимката, каквито инструкции намерих за включване на Port Forwarding, но промяна нямаше и затова ги махнах. (на снимката ги няма допълнителните, защото не ми вършеха работа, а тия в списъка са си default)
Това Port Forwarding ми беше препоръчано, но така и никаква работа не ми свърши настройването му.
Други идеи как да направя юторента да работи нормално при сегашната построена мрежа?

К.Одаджийски написа:Направи го както ти казах в предното мнение, на втория рутер не му ползвай ван порта, а през лан, спри му раздаването на ИП адреси и става като суич, работи си му безжичното и всичко, просто ип адресите за връзка към двете мрежи ги раздава първия рутер. Така се елиминират всякакви ип конфликти

Готово! Спрях DHCP на рутер 2 и сложих кабела от рутер 1 в ЛАН на рутер 2. Светва лампичката, но до там. Компютъра е свързан към 2ЛАН на рутер 2, а в ЛАН1 на рутер2 е вразката с рутер 1. Ами изглежда ок, но от компютъра закачен към рутер 2 няма никаква връзка към рутер 1. Нещо пропуснал ли съм?
Прикачени файлове
ap2.JPG

Последна промяна от petarkolev на Пет 25 окт 2013 20:29, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 20:25


Иначе това е пренасочването порт форуард на длинк 524 http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DI-524/defaultguide.htm обаче като са вързани през ван порта сигурно пренасочването трябва да го направиш и в двата рутера, като отпушиш един и същи порт.
Ааа и в торент клиента задай един порт за ползване, че по подразбиране настройката е при всяко стартиране нов порт да ползва


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 20:30


petarkolev написа:
К.Одаджийски написа:Направи го както ти казах в предното мнение, на втория рутер не му ползвай ван порта, а през лан, спри му раздаването на ИП адреси и става като суич, работи си му безжичното и всичко, просто ип адресите за връзка към двете мрежи ги раздава първия рутер. Така се елиминират всякакви ип конфликти

П.П. Готово! Спрях DHCP на рутер 2 и сложих кабела от рутер 1 в ЛАН на рутер 2. Светва лампичката, но до там. Компютъра е свързан към 2ЛАН на рутер 2, а в ЛАН1 на рутер2 е вразката с рутер 1. Ами изглежда ок, но от компютъра закачен към рутер 2 няма никаква връзка към рутер 1. Нещо пропуснал ли съм?

Дори като въведа ип на рутер 1 не ми зарежда. Само на рутер 2. Все едно рутер 2 не е включен към 1. А и двата са свързани по ЛАН, като на втория му спрях DHCP.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 20:37


Рестартирай го първия рутер, извади го от захранването за минути, че от ръчкане по настройките сигурно е забил. Щом си се вързал към рутер 2 при спряно dhcp значи първия ти е дал адрес, но е позабил малце.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот petarkolev » Пет 25 окт 2013 20:47


Преди да ти видя отговора рестартирах рутер 2 и се свърза с интернет. Сега от рутер 1 изилза лан, влиза в ЛАН1 на рутер 2. През ЛАН2 на рутер 2 изилза кабел към компютъра. Преди рестарта на рутер 2 нямаше нищо, а сега при тази конфигурация споменатия компютър има интернет и достъп до рутер 1 чрез ип-то му, но като напиша ип-то на рутер 2 ни ми намира страницата. Всичко работи сега с изключение на това че не ми намира ип-адреса на рутер 2.

П.П. И преди ставаше нещо подобно - спра ли DHCP на рутер 2 немога да се свържа с него или да му отваря менюто - не му намира ип-то което си е 192.168.1.1.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Свързване на два рутера

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 окт 2013 21:02


Брех, странна работа, нали му въвеждаш промененото от теб ИП 192.168.1.1!?
Би трябвало да има достъп без проблем, ако няма достъп се страхувам че ще трябва да му ресетнеш настройките и да му преправиш ИП-то от 192.168.1.1 на 192.168.0.100 примерно



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта