Какъв лаптоп да си купя?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот gugun4u » Вто 20 яну 2015 12:03


TiL написа:Абе май ще избера варинта пц и някакъв лапъоп втора ръка, че лапъопите не ми харесват с тия пластмаси, охлаждания...

Това с лаптопа втора ръка е по - рисковано от кола втора ръка. Живота на един лаптоп е средно между 2 и 3 години, ако се гледа повече и с късмет 4. Да ще кажете има и лаптопи на по 10 години и работят. Да има, ама в масовия случай умират преди 4-тата ако се ползват всекидневно. Лаптопите втора ръка са предимно на 2+ години. Тоест има всички шансове да го вземеш и до макс една година да загине. А най - често умира дъното, което струва повече от лаптопа. Изобщо неговорим за амортизираните батерии, и някой други недостатъци, които просто са неминуеми при стар лаптоп.




myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот myrshavija » Вто 20 яну 2015 12:17


Не мога да се съглася.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот gugun4u » Вто 20 яну 2015 12:37


TiL написа:Само дето ще търся нещо от славната "Т" серия на леново която е почти вечна :icon_lol


И като цена/параметри/функционалност незнам доколко ще ти е по - добре от нисък клас лаптоп за 5-600 лева. Нищо лично, всеки си има мнение, но според мен, ако ти трябва наистина преносима машина, взима се нещо с добри параметри от ранга на 1000-1500 лева, при по - скъпите не съм сигурен доколко е оптимално съотношението цена/параметри, купуваш му още поне 1 година гаранция към стандартните 2, и си решаваш въпроса за 3 год напред.
Вариант 2, трябва ти задължително лаптоп, но нямаш финанси - взимаш възможно най - евтиното, колкото да ти свърши работа към момента и след 1-2 години, ако вече имаш възможност, си взимаш нещо читаво, а това го даваш на възрастен роднина или малко дете, да му довземе здравето, или го продаваш на някой, който мисли, че втора ръка лаптоп е мега далавера. И тези неща повярвайте не си ги измислям. Имам доста познати, които работят в най - големите дистрибутори за ИТ техника, лично аз бачках около 2 год в подобна фирма. Освен най, най - високите класове на марките, които струват колкото 2 лаптопа със същите параметри - нисък клас, всичко друго се чупи. На кой се разлепила видеокартата от дъното, кой го прегрял, кой нещо друго му станало, и всички, ама как така, то на Пенка лаптопа е 100 годишен.

В крайна сметка, всеки преценя за себе си.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19687
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот Vlad777 » Вто 20 яну 2015 13:08


gugun4u написа:Живота на един лаптоп е средно между 2 и 3 години, ако се гледа повече и с късмет 4.

Имам 5 броя BENQ от доста нисък клас купени края на 2008 г по 700 лв. Три от тях все още са при мен и си работят до ден днешен. Другите два ги дадох преди 2 години на хора и си работяха също.

Имам и един Asus G2 серията 17", купен 2007 г. за около $1800. До началото на 2014 г. работеше всеки ден по много часове без проблеми и го разнасях навсякъде - батерията му държеше по половин час, което за 17" дисплей и мощен процесор си е доста. Тогава му се отлепи видеокартата и вече нищо не става от него.

До късмет си е, но 2-3 години живот е доста пресилено и за мен е по-скоро 5-6-7 години живот, след което може да се очаква всичко.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот gugun4u » Вто 20 яну 2015 13:36


Vlad777 написа:
gugun4u написа:Живота на един лаптоп е средно между 2 и 3 години, ако се гледа повече и с късмет 4.


До късмет си е, но 2-3 години живот е доста пресилено и за мен е по-скоро 5-6-7 години живот, след което може да се очаква всичко.


Казвам го на база 2 неща, от по близките хора около мен, от 10 човека, само една Тошиба доживя до 6. На всички останали заминава по нещо, като лаптопите, повечето бяха са 1000 лева нагоре.
В офиса около 10-15 лаптопа, бизнес клас ДЕЛЛ - ове и НР - та, за 3 год, имаме само 1 без дефект.
В старата работа, също служебните се скапваха нонстоп, на клиенти, лаптопите - средната възраст беше около 2-3 год, когато идваха. Да вярно, че ако е 5-6 годишен може и да не пробваш да го ремонтираш, но...
Да и нашите имат един 10 годишен, както казах и 6 годишната Тошиба е още жива но...
А и колко статистики има в нета по този въпрос.


Потребителски аватар
nikistoichev
Мнения: 76
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 21:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот nikistoichev » Нед 13 ное 2016 18:57


Аз също много се колебая дали да си взема нов или втора ръка. За лаптопите втора ръка съм съгласен, че е малко опасно, но например гледах, че в https://ardes.bg/laptopi/laptopi продават и използвани и като не е от някое измислено място, сигурно не е толкова опасно. Какво мислите, според вас да си взема по-слаб нов или с по-добри параметри, но стар?


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот M3ntata » Нед 13 ное 2016 20:20


Работата е там че повечето хора не избират правилния лаптоп за себе си, гледат характеристики и външен вид... Причините може да са различни познания или пари все тая. Много функционални неща няма или искаш коварна машина или ултрабук. А ако искаш лаптоп за мама или баба вземи нещо за +/- 500лв и ще се учудиш колко дълго време ще издържи като се завива след употреба да не събира прах или да се размята в леглото, не усетно чиповете да прегряват до като си се изпънал и си гледаш филмче :wink


Потребителски аватар
bobovo
Мнения: 219
Регистриран на: Пет 22 окт 2010 15:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Петрич

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот bobovo » Нед 13 ное 2016 23:21


Аз си взех в перфектно състояние Lenovo ThinkPad T420 core i5 със 5 gb dd3 1333 mhz, Intel HD Graphics 3000 3D-ускорител. Износване на батерията 0% която издържа до 4,30 часа за 380 лв. и 1 год. гаранция. Невероятна машина и като бързина и като изработка.

Изображение

Изображение


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот Mishonti » Пон 14 ное 2016 0:01


Лаптоп втора ръка - просто не си заслужава. Огромен компромис и инвестиция, която я те изкара година - я не. При наличието на чисто нови лаптопи за 5-600лв е смешно да се мисли за такъв втора ръка.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот milmar » Пон 14 ное 2016 12:36


То с електронна техника от "приятел" или OLX-подобни, където хората се отърват от неработещи или "ремонтирани" изделия е така. Но ако го вземеш от боклука на Европа, въобще не е задължително да попаднеш на дефектен. Просто са морално остарели, затова се изхвърлят. А морално остарелите стоки за тях, са в пъти по-добри от чисто новите- евтини при нас. Но всеки си поема риска дали-или :biggrin .
Аз лично никога не бих си купил евтини нови кола, телефон, компютър и т.н. само защото са евтини, нищо че са боклук. Но всичко това е за случая, когато парите са изчерпаем ресурс, не говоря за друг случай :biggrin .


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот Mishonti » Пон 14 ное 2016 16:56


Аз също не бих си взел евтин лаптоп. Но ако имаш 500лв и искаш нещо, на което да си сърфираш и гледаш филмчета, по добре да си вземеш едно Леново за 500лв и да ти е мирна главата 2 години. Аз последният лаптоп си го взех 2011 септември - Acer някакъв си - за около 1100лв и все още си работи без да съм правил нищо по него. Вярно е че последните години много рядко го ползвам - главно да си съхранявам снимките на харда, защото имам телефон на който върша всичко, но съм изключително доволен от модела.

Първият ми лаптоп си го купих 2010 година от приятел - беше на 3 години - закупен за 1700лв, аз му дадох 450лв. Изключително пазен, почистван и т.н. Работеше си супер 2-3 месеца докато просто не умря внезапно.


Потребителски аватар
Golf_Gogo
Мнения: 147
Регистриран на: Съб 05 юли 2014 14:41
Автомобил: Passat Alltrack B8 + Golf 4
Двигател: 2_0 TDI DFCA + 1_6 16V BCB
Местоположение: гр. София

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот Golf_Gogo » Вто 15 ное 2016 11:10


Ползвам като служебен 14-ка Lenovo ThinkPad T430s с i7-3920XM и 16 GB RAM. Мога да потвърдя, че са уникално здрави и надеждни - мъкна го навсякъде с мен в раница на гърба и не е мръднал, а е видял почти всички пещери в БГ, работа в сериозен прахоляк, завишена влажност и какво ли още не ... Да, цената като нов е безумна, за личен надали бих наринал толкова пари, но пък като качество и изработка направо ме изуми. Та в тази насока по-скоро бих заложил на старо Т от колкото на нов нисък или среден клас.


Потребителски аватар
nikistoichev
Мнения: 76
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 21:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот nikistoichev » Нед 27 ное 2016 14:07


Реших да се опитам да заделя малко повече пари и да си купя нов и по-скъп, поне като ще инвестирам в нещо да има смисъл.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2191
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какъв лаптоп да си купя?

Мнениеот w_smith » Пон 28 ное 2016 11:06


Има само едно нещо, което никой не спомена. Лаптопите втора употреба от висок клас са ремонтопригодни за разлика от новите днодневки за 1000 лв., при които нищо не може да се смени. Да не говорим че имат поддръжка откъм драйвери години наред за разлика от ... еднодневките.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 151 госта