Ключ с глим лампа и LED крушки?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 16 ное 2015 15:45


momchetoi написа: Искам глимката да си работи при изключен ключ, да гасне при включен и лампите да светят както трябва само при включен ключ.

При мен точно така работи. Да не би ключа да е некачествен, моите са Schnaider , крушките Led 10W e27 v-tac. Гася ключа, лампичката светва червено, лед крушката не мига, не мъждука. Пускам ключа лед-а светва , червената лампичка угасва и така. При пускане на ключа забелязвам едно забавяне преди да стартира крушката, някакви стотни е , но не е веднага както с обикновената крушка. Премигване при изключен ключ имах само с някакви енергоспестяващи за 3-4 лв китайчета. Всичко е изгасено и тя от време на време присветваше. Отдадох го на скапана крушка.




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот milmar » Пон 16 ное 2015 15:56


Ако се притеснявате за консумацията на ток заради това, че при изключено положение на ключа LED лампите мъждукат или премигват, няма проблем, консумацията не е по-голяма. Тя си е колкото да свети една газоразрядна лампичка, тази в ключа. Иначе предполагам е дразнещо...
Аз не бих препоръчал по-горната схема да се прави. Резисторите, не знам дали някой от вас знае (сигурен съм че някои знаят :th_up ) имат параметър напрежение, не само стойност съпротивление - в Ом. Стандартните резистори 0.125W издържат около 100V, 0.25W - около 150V, 0.5W - 250V, 1W - 350V. Стойността в омове ще трябва да се подбере опитно, примерно от 1M да се сваля надолу ако все още мъждука до около 100kOhm минимум, но трябва да е резистор поне половин ват или 2-3 последователно 0.25W. Ако се слагат 0.25 трябва сумарното им съпротивление да е от 100k до 1M.
DoH_KuXoT написа:
momchetoi написа: Искам глимката да си работи при изключен ключ, да гасне при включен и лампите да светят както трябва само при включен ключ.
.... Всичко е изгасено и тя от време на време присветваше. Отдадох го на скапана крушка.

Не е скапана крушка, а си е нормално, ако няма в нея вграден този минимален товар, за който говорим. Явно в някои са взети мерки срещу този ефект.


momchetoi
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 16 юни 2015 15:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот momchetoi » Пон 16 ное 2015 16:05


Ключът е Viko, крушките Ultralux. Ключът прекъсва фазата. Досега с този ключ и с обикновени крушки не съм имал никакъв проблем. За 5години съм сменил 1-2крушки. Проблемът с мъждукането при изключен ключ е свързан несъмнено с глимката, а не с крушката. От отговора на колегата milmar не ми стана ясно как да се подбират резисторите и кондензаторите - има ли значение колко мощни ще са крушките? Както и защо не препоръчва схемата с резистора и кондензатора да се прави? Както и не разбрах какво препоръчва да се прави?!


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот milmar » Пон 16 ное 2015 16:41


momchetoi написа:Ключът е Viko, крушките Ultralux. Ключът прекъсва фазата. Досега с този ключ и с обикновени крушки не съм имал никакъв проблем. За 5години съм сменил 1-2крушки. Проблемът с мъждукането при изключен ключ е свързан несъмнено с глимката, а не с крушката. От отговора на колегата milmar не ми стана ясно как да се подбират резисторите и кондензаторите - има ли значение колко мощни ще са крушките? Както и защо не препоръчва схемата с резистора и кондензатора да се прави? Както и не разбрах какво препоръчва да се прави?!

1. обикновени крушки - защо при тях няма светене? Так е, въпреки че си минава същия ток през тях. Токът, поради който глимлампата (в прекъсвача на стената) свети при изключен прекъсвач, така или иначе протича през лампата в полилея. Този малък ток (микроампери) не се лови от електромера (най-грубо казано), а лампа с нажежаема жичка не свети, защото този ток не е в състояние да накара жичката да се нагрее.
2. Резисторът трябва да издържа на напрежение 220(240)V rms, т.е. на максимална стойност поне 350V. Това е като за начало на избор на резистор. После стойността - колкото е по-малка, толкова по-добре ще премахне ефекта, защото ще шунтира лампата в изключено състояние. Но тази стойност на резистора не трябва да е под 100k по мои сметки, за да не разсейва голяма мощност, когато лампата е включена (при 100k ще се разсейва от резисторите мощност 0.5W). Аз бих взел набор резистори с мощност по 0.25W с различни стойности. Ще слагам по 3 броя последователно. Първо ще пробвам с 3 бр. 470k, ако пак мъждука - 3бр 220к, ако трябва ще сваля на 3 бр по 100k. Ако пак мъждука ще си помисля малко :smile и ще пробвам с 3бр по 47k, вече трябва да стане. Всичко се изолира в термошлауха и се опакова добре, че токът като удари, няма как да му върнеш :mhihi . Кондензатор не бих слагал въобще, няма нужда.
Това препоръчвам аз, или по-скоро препоръчвам който не се е занимавал с ток, да намери някой да му покаже. Елементарна работа е, но е на напрежение, достатъчно опасно за живота.

"огромния" брой резистори ще те принуди да инвестраш в тези "разхищаващи" проби "колосалната" сума от 5-10 стотинки :biggrin .


momchetoi
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 16 юни 2015 15:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот momchetoi » Пон 16 ное 2015 20:39


Благодаря за отговора. Да разбирам, че свързвам резисторите последователно, но всички заедно паралелно на крушката. Така ли?

Последна промяна от IvanMan на Пон 16 ное 2015 20:40, променено общо 1 път.
Причина: Не е необходимо да цитираш предишното мнение! Използвай бутон "Нов отговор"!


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот milmar » Пон 16 ное 2015 23:30


Резисторите последователно един на друг трите и после цялата група резистори,добре изолирани- паралелно на лампата. Някъде във фасунгата ако има място.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот mely » Сря 18 ное 2015 8:58


Факт е обаче ,че не го прави с всички енергоспестяващи лампи-били то лед или от луминисцентните.При някои луминисцентни го прави при други не.Същото и и с ледовете.Лично пробвано.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 18 ное 2015 11:16


mely написа:Факт е обаче ,че не го прави с всички енергоспестяващи лампи-били то лед или от луминисцентните.При някои луминисцентни го прави при други не.Същото и и с ледовете.Лично пробвано.

това имах предвид под "гадна крушка" :a045


ivs
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 30 мар 2008 18:50
Автомобил: Golf 5
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот ivs » Вто 03 дек 2019 19:01


Ultralux са голям ама мн. голям боклук,
В момента сменям 7 бр х15 W, 1450 lm, 4500 K. (13 лв /бр ) Забиват ми TV- то като включа осветлението.
TV- то е вкллючено с HDMI кабел, вход от цифров тунер Панда
1.HDMI кабела не е бау- бау - 2 феритни филтъра
2.Смяна на ключ за осветление - не помага - ля
3.Спей за почистване на контакти на фасунките - ля
4.Графитна смазка на фасунките - ля
5.Крушки V -Tag - ля
Единствено VIVALUX с държат добре. Не правя реклама.

Непитай сатрило - питай патило
PS. Престои ми и смяна на 6 бр лунички 220 В в банята по същата причина


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот milmar » Сря 04 дек 2019 14:11


Като допълнителна мярка, ако можеш намали дължината на HDMI кабела. Не си писал колко е при теб, но се избира минималната дължина, която е възможна. Всички ламБи са с възможно най-евтиния що-годе работещ вариант на импулсен източник на константен ток (т.нар LED-Driver). Освен това имат нулева мрежова филтрация след изправителя и ламБите (повечето) мигат ужасно с честота 100Hz, а за мерки срещу шум и смущения, за EMI т.н. никой източен (далечния изток :biggrin ) германец не е и чувал.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта