С какво се отоплявате вкъщи?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане

С какво се отоплявате вкъщи?

Централно парно (ТЕЦ)
33
12%
Слънчеви колектори/панели
4
2%
Локално парно на природен газ
9
3%
Локално парно на твърдо гориво (дърва/въглища/пелети)
30
11%
Локално парно на ток
1
0%
Локално парно на мазут, нафта, пропан-бутан и др. течни горива
2
1%
Печка/камина (суха)
18
7%
Печка/камина (водна риза)
23
9%
Подово отопление
0
Няма гласове
Климатик
85
32%
Ел. уреди (конвектори, кварцови нагреватели, духалки и т.н.)
44
17%
Ел. одеало
3
1%
Не се отоплявам
2
1%
Живея в пасивна къща
0
Няма гласове
К'вото дойде от комшиите, т'ва е
3
1%
Яке, ушанка и ръкавици
7
3%
Други
2
1%
 
Общо гласове: 266
cekal
Мнения: 124
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 23:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR 1997

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот cekal » Чет 30 окт 2014 22:20


2 - стайна панелка с ПВЦ дограма без грам изолация. Камина "Прити" с водна риза и 3 радиатора от 2003г. насам, мятам само дърва. Няма такава температура, при - 20 градуса навън вътре съм по тениска. Имам познати, които се отопляват на природен газ - като им отида на гости зимата, все ми е хладно, като им разбера месечните сметки - :eek . Наистина, с дървата е известна хамалогия, но се получава най - доброто съотношение цена/ температура. Последната зима беше топла, ако щете вярвайте - изгорял съм 2 кубика и малко отгоре. Е, под мен са на същото отопление и ме подгряват доволно.




Потребителски аватар
sportul
Мнения: 1218
Регистриран на: Съб 06 сеп 2008 22:12
Автомобил: Passat B5 Peugeot 407 RHR BVM6
Двигател: RHR Delphi DCM
Местоположение: Варна

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот sportul » Пет 31 окт 2014 19:45


Много изкривена представа и самозалъгване :)
Защо трябва да се разхождаш точно по тениска или гол , между 22 и 25 не ти стигат сякаш чакаш пиленца да се люпят .
Трапеца ти сигурно е по-голям от моя въпреки че аз правя повдигане на щанга зад гърба с 100кг :biggrin


Потребителски аватар
luboveliki
Мнения: 1257
Регистриран на: Пон 11 дек 2006 22:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот luboveliki » Пет 31 окт 2014 19:58


гарсионера(тип Орбита)на първи етаж,не ме топлят от никъде,хубава дограма с тройно стъкло и изолация,климатик(Фуджицу 12) в голямата стая, работи цялата зима и отварям да грее навсякъде,вдига ми сметката с 30 - 40 лв. !Държи 22-23 градуса...пробвал съм всички отопления без природен газ,няма идеален вариант ,но ТЕЦА ако е колективен е най добро, но отдавна го няма...... ,6 месеца зима по 40лв =240 лв,... е идеално,никаква хамалогия и много чисто


Потребителски аватар
dimovip
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 19:16
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR
Местоположение: Бургас

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот dimovip » Пет 31 окт 2014 21:06


Както казваш няма идеален вариант, но 22-23-те градуса на климатика не могат да се сравнят с 22-23-те градуса на дървата.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот fox_vt » Пет 31 окт 2014 21:50


Инфрачервеното отопление си е по различно усещане от конвекционалното размесване на въздуха спор няма ,но 23 градуса при камина и 23 градуса при климатик като физична стойност е същото.Но от друга страна климатици духалки конвектори радиатори локални и тец всички разчитат на конвекцията за затопляне и в малък процент на лъчисто предаване на топлина.Най доброто отопление е с радиатори независимо какъв тип но това не е най евтиното в сегашния момент.


Батко Радко
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Батко Радко » Съб 11 мар 2017 10:18


Малко позабравена тема , но пак е зима и темата е актуална... И така , до преди един месец бях на локално парно тип „Направи си сам„ - камина с водна риза , три радиатора , лира и 80л. бойлер , в 68 кв.м. панелка , втори етаж , западно изложение , само с PVC дограма и с разход около 6/7куб. дърва на отоплителен сезон ( Окт. - Март) , средна темп. на жилището 22*С , на бойлера 55*С и на две/три години баданосване...До тук добре , ама да бях на 20 години... Да живееш и да влачиш чувалите с дървата по стълбите до втория етаж е по-гадно от колкото да живееш на последния и да ползваш асансьора , нали ?! Та от пусти мързел и малко гяволия , от вече близо месец смених добрата стара камина на дърва , с такава , ама на пелети и се почувствах бял човек ! Още е рано да се отчета като разход (от 15-ти Фев. както я запалих за сефте почти все е топло на вън) , но навсякъде пак си е същата температура , няма сажди , пушек и жарки по паркета и най-вече няма хамалогия ! А равносметката е точно 11 чувалчета за 24 денонощия - до днес или 11х4.5лв.=49.50лв. , но пак повтарям , че навън температурите са положителни за целия период !
Сега съм на вълна „Телфер за тераса” , с който да си кавам чувалите с пелети от пикапа - директно на терасата. Ако някой има или е ползвал такава джаджа , моля да сподели , интересува ме стойката (рамото , стрелата) на телфера , как ги е направил и закачането към терасата. Самия телфер е лесен , има ги по стотина лв. - Райдърчета (по-доброто менте) , вдигат по 125кг. на 6м. (както вече казах , съм на втория етаж , е имало си и предимства , пред последния , комшията нека влачи чувалите до асансьора а батко Радко , щот е по улав - от пикапа , та на терасата...). И те така...


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот 110afn » Съб 11 мар 2017 15:11


За разхода се приготви за средно по чувалче на ден
За пелетите на терасата малко не е добра идея ако е отворена. Поемат влага и стават мизерии


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Stivi » Съб 11 мар 2017 15:52


110afn написа:За пелетите на терасата малко не е добра идея ако е отворена. Поемат влага и стават мизерии

Няма такъв филм ! Цяла зима ми стоят под една тента завити с найлон /който от време на време се мокри от дъжд/ и нищо им няма :a045 И това не ми е първата година на пелети :exclaim


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 11 мар 2017 15:54


Мирко, я си уважавам ТЕЦ - а, ама къде що пелети съм виждал са в найлонови чувалчета.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот 110afn » Съб 11 мар 2017 19:26


ТЕЦа си е ТЕЦ. Вярно е, че и продавачи и производители ги държат под едни навеси на открито. Да ви кажа защо си мисля така. Имах близо два тона купувани 2015г. Започна сезон 2016, горя си ги и няма ядове. Края на декември качих 30 чувала на терасата. Минаха 10-15 дни се почна една шлака, много боклук, увеличи се разхода. Извадих от мазата от същите пелети и нямаше ядове. Маже и да е някакво съвпадение с кофти материал
Здравко, така си мисля, щото чувалчетата имат много дупки по тях да дишат


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Водния дух1 » Съб 11 мар 2017 19:35


ОТ 15г на централно парно-няма по-хубаво от това.Може би защото нашия ТЕЦ поддържа добра температура на водата и съоръженията в блоковете са сравнително нови. Сега сметката от най-студения месец е 195лв.заедно с топлата вода.Апартамента е 3стаи+кухня-80кв.м.Топлил съм се на всичко,но от това съм най-доволен.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот gergeto » Съб 11 мар 2017 19:38


По принцип пелетите са пресована технология-не би трябвало да поемат влага в големи количества ,та да им падне КПД-то фрапиращо.Друг е въпроса за фирмата-производител,качеството на крайния продукт на производството-компромиси в производствения процес и техника,за сметка на качеството и т.н.
Като цяло сме малко сбъркан пазар-би трябвало пелети,зелена енергия ,ВЕЦ и ВЕИ да са най-евтините и достъпни енергоносители,ама за съжаление в БГ засега не е така.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот ktamen » Съб 11 мар 2017 20:53


muns61 написа:Топля се с човешката глупост и невежество от форумите...

А как се опазваш от прегряване :mhihi


fighter-interceptor
Мнения: 317
Регистриран на: Пон 09 дек 2013 20:57
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHW 2000
Местоположение: София

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот fighter-interceptor » Съб 11 мар 2017 22:00


Ползва ги и за охлаждане.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот инжектопляктор » Съб 11 мар 2017 22:25


На твърдо гориво - с печкА...



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 224 госта