С какво се отоплявате вкъщи?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане

С какво се отоплявате вкъщи?

Централно парно (ТЕЦ)
33
12%
Слънчеви колектори/панели
4
2%
Локално парно на природен газ
9
3%
Локално парно на твърдо гориво (дърва/въглища/пелети)
30
11%
Локално парно на ток
1
0%
Локално парно на мазут, нафта, пропан-бутан и др. течни горива
2
1%
Печка/камина (суха)
18
7%
Печка/камина (водна риза)
23
9%
Подово отопление
0
Няма гласове
Климатик
85
32%
Ел. уреди (конвектори, кварцови нагреватели, духалки и т.н.)
44
17%
Ел. одеало
3
1%
Не се отоплявам
2
1%
Живея в пасивна къща
0
Няма гласове
К'вото дойде от комшиите, т'ва е
3
1%
Яке, ушанка и ръкавици
7
3%
Други
2
1%
 
Общо гласове: 266
Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот НарКол » Чет 30 окт 2014 11:58


Привет, колеги :beer

Моля, споделете с какво се отоплявате вкъщи и дали сте доволни. :c010
Ако искате да препоръчате нещо на колегите, тука е мястото. :th_up




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот georgebonev » Чет 30 окт 2014 12:20


Апартамент, юг/север, тухла, без изолации.
Климатика е в едната стая (25 кв.м.), а печката на дърва в другата и "помага" на климатика за коридора и евентуално друга стая.
За зимните месеци тока ми се вдигаше досега с около 50-70 лв. на месец. Климатика си работи постоянно в диапазона от 20 до 25 градуса.
За печката разхода ми е около 5-6-7 кубика дърва за периода октомври/ноември - до към март/април (6-7 месеца).
Равносметка - около 200 лв на месец за отопление.


stoyan0304
Мнения: 516
Регистриран на: Чет 21 ное 2013 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот stoyan0304 » Чет 30 окт 2014 12:43


Жилището е апартамент в панелен блок на първият етаж. Отдолу гранича с мази, 3-стаен апартамент. До мен в гарсониерата се отопляват с климатик, ама не хващам нищо защото апартамента ни граничи с тяхната кухня и баня. Имаме климатик, който беше в хола 2 зими но миналата го изместихме в спалнята. Климатика е 20 BTU.Зехме го за 1200 - 1300 лева. До миналата година се отоплявахме и на дърва в едната стая а в другата на ток. Отдолу е ламинат (нямаме дебела фибранова изолация от 2 или 5 см, а само 0,5 (половин) сантиметър е). На времето преди 8 години като прайхме ремонта на апартамента нямаше кой да каже да сложим по-дебела изолация. Сега ако съпиш бос на ламината зимата ти изстиват чорапите. Лятото е добре хладно в апартамента не става по топло от 25 градуса в южните хол и спалня, а в кухнята, която е северна и слънце не я огрява е не повече от 20 градуса в най-големите жеги лятото. Дърва отиваха 3-4 кубика (печката е тип чудо кръгла - казанчето се вади нагоре не отстрани)а за ток от лятото 60-70 лев зимата е скачал веднъж до 160 лв и веднъж до 147 лева. Ползваме през деня (събота и неделя) малка печка елва на 2 реотана 1.5 киловата е тя.Включваме я за 1-2 часа. Иначе през деня апартамента е празен само спим в него, не живеем.. :mhihi Ся в кухнята е 10-12 градуса, а в северната спалня е 8 градуса. В южната спалня (в нея е климатика и се пуска вечер от 00:00 до 8 сутринта)е 17-18 градуса.
Тази зима сме казали няма да взимамен дърва, щото и дървата отиват и тока отива ще се топлим само на ток.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот forski » Чет 30 окт 2014 13:35


Къща 100кв/м 5 стаи, горивна камера 18kW. с въздушна риза + 6 въздуховода които минават в под покривното пространство, и към всяка стая има изведен въздуховот чрез присъединителна кутия с рег.клапа на тавана.
Къщата е без изолация, с нова дървена дограма и изолирани тавани с гипскартои и вата, разходна норма 15-20 кубика (бук) на сезон, в къщи е Африка :biggrin

20куб. х 50лв. = 1000лв.
1000 / 6 (Октомври - Март) = 160-180лв. на месец за топло, зависи от годината, някой път е Септември-Април


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот НарКол » Чет 30 окт 2014 14:02


Май трябваше да започна с мен, хм? :redface :icon_lol

1. Природен газ - файда няма! Първо, че е скъп спрямо европейските ни събратя, второ мошениците допълнително го разреждат с въздух! :twisted Гледам пламъка на котлона от време на време е жълт (а трябва да е син) и си викам „брех, какво става тука бе“, докато не разбрах, че има хора, които са осъдили Овъргаз. Правили експертизи, комисии - метана разреден с въздух! Къде и как го вкарват те си знаят, но според мен не е никак трудно. А нали се сещате, че газомера не прави разлика между въздух и газ. По принцип за това трябва да следи ДКЕВР предполагам, но на хала който сме в момента... И така с газта, вече съм ги отписал, ще се топля с други горива.
2. Конвектори - не е перфектно, но е по-добре от газта. Поне уредите са евтини. Идеални за температури от 12 до 2 градуса навън.
3. Камина - доволен съм, вкъщи става 27 градуса. :mhihi


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот 110afn » Чет 30 окт 2014 14:25


Тристаен с дограма и изолация . До преди няколко години бях с климатици, с две думи скъпо и студено. После минах на камина на дърва, 5 радиатора + бойлера с 10 кубика изкарвах и супер жега навсякъде. Това е 600-650лв , но ръцете ми станаха дълги до коленете от носене - на 6 ет сме. Лятото смених камината с нова на пелети и сложих термоглави на радиаторите. Така като гледам как вървят пелетите, ще ми харчи по 3 тона на сезон. Лятото вървят по 300-320лв за тон. По-скъпо ще е, но чисто и леко, равномерна топлина като централно парно


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот milmar » Чет 30 окт 2014 17:46


На ток. Климатик и конвектори :Mr Green Fun от типа на духалка и маслен радиатор. Основно от конвекторите ползвам маслен радиатор- имам няколко.

Преди години когато се набутаха комшиите и си вкараха газ, аз си направих груба сметка и се убедих, че няма по-скъпо от това удоволствие. Тока, дори нафтата, да не говорим за кюмюрЯ са по-евтини.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Stivi » Чет 30 окт 2014 18:10


180 квадрата /пристройка към къщата,цял етаж и половин втори етаж/ ,изолация 5см,ПВЦ дограма,отопление за първи сезон с пелетна горелка /досега бях на дърва и въглища/ и първото 24 часово засичане при постоянна температура навън 4-5 градуса а вътре 22 НАВСЯКЪДЕ ПРЕЗ ВСИЧКИТЕ 24 ЧАСА разхода беше 45 кг пелети ! Писал съм с големи букви понеже някой топлят сутрин докато излязат от вкъщи,вечер като се приберат а през нощта се завиват дебело понеже било здравословно да се спи на студено и гасят отоплението а после се хвалят с малки сметки/разход :a045


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот phantom_ » Чет 30 окт 2014 19:01


Къща на 2 етажа160кв. +маза която и тя се отоплява :mhihi -стара инсталация,тръбите минават от там а и котела е там,горя около 7тона въглища "домбас".Тая година взех калпазанско котле "Дакон ДОР" и за сега съм доста доволен от него с едно зареждане в това време 4градуса изкарва 10часа..Преди бях с "Виадрус"който зареждах през час :horror


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот fox_vt » Чет 30 окт 2014 19:42


Гарсониера последен етаж инверторен климатик и духалка в кухнята.Цъкнал съм и слънчев колектор макар че той е за БГВ нз що е сложен в класацията за отопление :rolleyes


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Кайзен » Чет 30 окт 2014 20:10


В провинцията - среден етаж, среден двустаен апартамент - акумулираща печка и климатици. Топла вода с бойлер. Ако имаше ТЕЦ нямаше да се монтират климатици и бойлер.
В София - среден вход, среден етаж, тристаен на ТЕЦ (отопление и топла вода).
В Германия - среден вход, предпоследен етаж, двустаен с локално парно на природен газ (отопление и топла вода).


Потребителски аватар
nokiangage
Мнения: 3374
Регистриран на: Сря 03 фев 2010 12:40
Автомобил: Passat B3 - 35i
Двигател: 1.8 RP 1990 - 90 hp. LPG only
Местоположение: Плевен, Варна
Контакти:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот nokiangage » Чет 30 окт 2014 20:36


Дърт климатик Osaka за малка квартира, понеже няма централно парно или каквато и да е друга алтернатива.


Потребителски аватар
dimovip
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 19:16
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR
Местоположение: Бургас

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот dimovip » Чет 30 окт 2014 21:21


В апартамент 4 стаи и кухня общо 110кв един радиатор теси и малка печка на дърва.3 стаи се топлят от печката, едната не се отоплява а едната с радиатора.СМетакта е около 160лв ток на месец и 5 кубика дърва за сезона.Отметнах климатици защото другия апартамент е с нови инвреторни мицубишита по 1300лв парчето, 9-ки но не знам още как ще е положението там.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот muns61 » Чет 30 окт 2014 21:27


Топля се с човешката глупост и невежество от форумите...


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Bai Sando » Чет 30 окт 2014 21:34


5-ти етаж,панелка с вътрешна и външна изолация.Камина с водна риза зазидана с огнеупорни тухли и вкарана в междуетжаната стаичка.Топли 4 радиатора и у нас става баня.И вече няма дим и черно по таваните.Хамалогията е малко в повече,но пък така е най-евтино и топло.Горят се към 7-8 кубика дърва и към тон въглища :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ZEDYCUS и 19 госта