С какво се отоплявате вкъщи?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане

С какво се отоплявате вкъщи?

Централно парно (ТЕЦ)
33
12%
Слънчеви колектори/панели
4
2%
Локално парно на природен газ
9
3%
Локално парно на твърдо гориво (дърва/въглища/пелети)
30
11%
Локално парно на ток
1
0%
Локално парно на мазут, нафта, пропан-бутан и др. течни горива
2
1%
Печка/камина (суха)
18
7%
Печка/камина (водна риза)
23
9%
Подово отопление
0
Няма гласове
Климатик
85
32%
Ел. уреди (конвектори, кварцови нагреватели, духалки и т.н.)
44
17%
Ел. одеало
3
1%
Не се отоплявам
2
1%
Живея в пасивна къща
0
Няма гласове
К'вото дойде от комшиите, т'ва е
3
1%
Яке, ушанка и ръкавици
7
3%
Други
2
1%
 
Общо гласове: 266
Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот goppa » Съб 11 мар 2017 23:34


Камина с водна риза, 4 радиатора. Разход на дърва 4-6 m3. Дървата ги уволних преди 3 години, вече се топля с брикети от слънчогледова люспа. Разход 1,5 до 2 тона на сезон.
Жилището е панелен апартамент 86 m2, пети етаж, ПВЦ дограма с двукамерен стъклопакет, вътрешна изолация.




profa_d
Мнения: 3
Регистриран на: Съб 11 окт 2014 8:16
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот profa_d » Нед 12 мар 2017 9:43


Батко Радко написа:Малко позабравена тема , но пак е зима и темата е актуална... И така , до преди един месец бях на локално парно тип „Направи си сам„ - камина с водна риза , три радиатора , лира и 80л. бойлер , в 68 кв.м. панелка , втори етаж , западно изложение , само с PVC дограма и с разход около 6/7куб. дърва на отоплителен сезон ( Окт. - Март) , средна темп. на жилището 22*С , на бойлера 55*С и на две/три години баданосване...До тук добре , ама да бях на 20 години... Да живееш и да влачиш чувалите с дървата по стълбите до втория етаж е по-гадно от колкото да живееш на последния и да ползваш асансьора , нали ?! Та от пусти мързел и малко гяволия , от вече близо месец смених добрата стара камина на дърва , с такава , ама на пелети и се почувствах бял човек ! Още е рано да се отчета като разход (от 15-ти Фев. както я запалих за сефте почти все е топло на вън) , но навсякъде пак си е същата температура , няма сажди , пушек и жарки по паркета и най-вече няма хамалогия ! А равносметката е точно 11 чувалчета за 24 денонощия - до днес или 11х4.5лв.=49.50лв. , но пак повтарям , че навън температурите са положителни за целия период !
Сега съм на вълна „Телфер за тераса” , с който да си кавам чувалите с пелети от пикапа - директно на терасата. Ако някой има или е ползвал такава джаджа , моля да сподели , интересува ме стойката (рамото , стрелата) на телфера , как ги е направил и закачането към терасата. Самия телфер е лесен , има ги по стотина лв. - Райдърчета (по-доброто менте) , вдигат по 125кг. на 6м. (както вече казах , съм на втория етаж , е имало си и предимства , пред последния , комшията нека влачи чувалите до асансьора а батко Радко , щот е по улав - от пикапа , та на терасата...). И те така...

Мой колега е от 3 години с телфер на 5 етаж. Тръба с рамо излизащо извън терасата в края е телфера. Тръбата се завърта и чувала е на терасата . Тръбата се захваща горе и долу.


Батко Радко
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Батко Радко » Пон 13 мар 2017 17:11


[/quote]
Мой колега е от 3 години с телфер на 5 етаж. Тръба с рамо излизащо извън терасата в края е телфера. Тръбата се завърта и чувала е на терасата . Тръбата се захваща горе и долу.[/quote]

Така де , това го знам , но ме интересуват точните мерки и теглилки - макс. дължина на рамото (за около 250кг. тежест) , вид и дебелина на тръбата /винкела , какви подпорки се слагат между вертикалата и хоризонталата , има ли лагери или лагерува в шенкелна връзка... :beer


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Stivi » Пон 13 мар 2017 19:30


Батко Радко написа: Така де , това го знам , но ме интересуват точните мерки и теглилки - макс. дължина на рамото (за около 250кг. тежест)

Ти сериозно ли мислиш да вдигаш 250кг наведнъж с телфер на терасата :eek


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот goppa » Пон 13 мар 2017 20:08


250kg не са кой-знае-какво-тегло. Хората си иззиждат терасите с Ytong, за едно иззиждане с 10 см блокчета отива около 1000кг блокчета. Така че телфера плюс товара от 250кг няма да събори терасата :). Просто трябва да е здраво анкериран в двете плочи и някой да не се е учил да заварява на него.
Препоръчвам на колегата да не се занимава с тая техника ако не е наясно какво прави, А да почне да си плаща за асансьора и да го ползва.
Бъдете умни, да са ви умни децата.


civilen
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 7:39
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот civilen » Пон 13 мар 2017 20:16


Къща на три етажа с ПВЦ дограма, лятна кухня 2бр панелни по стълбите и два бойлера ( почти по 100 глидера на етаж, като 5 са на височина 1.5. ). Всичко това се захранва от Viadrus Basic u22 46.50 kW. Средна температура потдържана 23-25 градуса. Запален котел в началото на октомври и до моменра не е гасен. Сметката до тук е поръчани 6 тона Домбаски въглища и 6 кубика дърва. Все още има от домбаските поне за месец минимум.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот ktamen » Пон 13 мар 2017 22:04


goppa написа:250kg не са кой-знае-какво-тегло. Хората си иззиждат терасите с Ytong, за едно иззиждане с 10 см блокчета отива около 1000кг блокчета. Така че телфера плюс товара от 250кг няма да събори терасата :). Просто трябва да е здраво анкериран в двете плочи и някой да не се е учил да заварява на него.
Препоръчвам на колегата да не се занимава с тая техника ако не е наясно какво прави, А да почне да си плаща за асансьора и да го ползва.
Бъдете умни, да са ви умни децата.

Терасите не са смятани за такъв товар, така че недей да даваш подобни съвети. 250кг на телфера ще натоварят терасата повече от 1000кг зидария. Като съдя по активността ти в логичната тема, бързо ще се сетиш защо е така.
И за мен подобна идея е лудост. Ползването на асансьора ми се струва много по-разумно, а и по-евтино. Инвестицията в лебедки и прочее ще стигне за много месечни такси.
Ако все пак някой реши да прави подобни щуротии, рамото трябва да е доста дълго и да натиска на перваза на вратата на терасата, а не на ръба на терасата, задния му край трябва да влиза вътре в стаята поне няколко метра и да е законтрено за вертикален панел.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот gergeto » Пон 13 мар 2017 22:15


Tопля се на ток-апартамент 2+1,климатик в стаята с изложение-изток-юг,конвектор в стаята изток,духалка в северна при нужда.Куня-северна,за мазохизъм-изнесена на самата северна тераса.Сметките-в темата за тока.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот viksanlg » Вто 14 мар 2017 0:17


Панелка на втория етаж 100 кв. От десет години на камина на водна риза в хола и по един радиатор в двете спални и кухнята, а в комбинираната баня с тоалетна се топли от лира и изравнителното казанче .Не утоплявам само самостоятелната тоалетна,пералното и килера защото няма нужда .Тази година сложих и добра изолация защото апартамена е на калкан и сравнително студена зима с един месец негасене на печката около 4-5 кубика дърва ще ми отидат меше за този сезон.Надявам се когато си изолирам таваните и терасите и да сложа и хубави дограми на спалните да успея да намаля още разхода.За да не се оставас грешно впечатление температурата в стаите е около 25-26 поне (имам бебе и лази доста по плочките)


Потребителски аватар
HYUGO
Мнения: 40
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В.Търново

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот HYUGO » Вто 14 мар 2017 13:34


viksanlg написа:Надявам се когато си изолирам таваните .....

Прави го в най-скоро време, топлото си остава у вас!
Преди да газифицирам и аз бях с камина с водна риза и радиатори в стаите, но не бах изолирал северните стаи и таваните.
Съседите горе над мен ходеха у тях по потници, а аз не можех да и насмогна на камината.
От как изолирах ме гледат накриво, но пък топлото си остана у нас и сметките за отопление паднаха .
Справка: темата за "колко газ харчите" ....


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот gergeto » Вто 14 мар 2017 14:25


От центр. отоплние ТЕЦ,Газ-по хубаво няма,тогава си струва на 100% инвестициите по дограми,изолации др.подобни,но много зависи и от съседите-ако се разбираме да се направи една външна изолация отгоре до долу,ама все ще има някой философ да каже-Аз зор нямам.
Истината е че цялата сграда трябва да бъде качествено изолирана-тогава ще има и поносими сметки за отопление.
М/у другото с какво изолирате таваните в стаите си ,освен картон на конструкция?


civilen
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 7:39
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот civilen » Вто 14 мар 2017 14:38


Каменна вата ;) ТЕЦА си е ТЕЦ. Няма хамалогия и е най - евтино!

Sent from my SM-G800F using Tapatalk


botceto
Мнения: 285
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 17:56
Автомобил: Passat B5 2000g
Двигател: APU
Местоположение: Sofia

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот botceto » Вто 14 мар 2017 15:01


И аз на ТЕЦ,70кв. югоизточен,ПВЦ,външна изолация,вътрешен.Повче от 110лв за месец никога не съм плащал :th_up


Батко Радко
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот Батко Радко » Нед 09 апр 2017 19:50


И така телферът , с товароподемност 200кг. (на единично въже) и 400кг. (на двойно) , за терасата е готов , закачен на оригинална немска стрела с товароподемност 300/600 кг. , която е закрепена към стойката , която я хванах към стената и към тавана на тераса , посредством 14 анкера Ф12 - стана по-яко от руско производство ! Тествах го с един чувал със земя (за китките на благоверната) , който от оня ден стоеше в багажника на колата и аз упорито отказвах да го влача по стълбите - около 40-45кила... Вчера ми писна дулсинеята да ми "трие сол" на главата и за 3 часа скроих стойката (телфера и стрелата от две седмици ги подритвах в коридора...) и днес за близо 2 часа въведох съоръжението в експлоатация !
Сега пак го разглобих и боядисах тръбната стойка... Ето няколко снимки на изобретението , в суров вид :
http://acceptoman.snimka.bg/daily/telfe ... asa.946554


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: С какво се отоплявате вкъщи?

Мнениеот parno » Пон 15 окт 2018 7:20


Някой има ли впечатления от камините на фирма Купро. Искам да купя Камина с фурна без Водна риза и се двоумя между тях и Прити. Купрото е доста по евтино от притито и от там са и съмненията ми,но на пръв поглед изглеждат много добре изработени...



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта