Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Каспър » Сря 14 яну 2015 22:06


Здравейте. След поставяне на PVC дограма в едната стая която е с външна стена се появи мухъл. Със старата дървена дограма нямаше такъв проблем. Цялата стена почерня, а на нея по цялата дължина и височина почти до тавана има холна секция. Стаята се отоплява с парно и температурата се колебае около 17*-20*, а влагата е около 60%. По другите вътрешни стени и по стъклопакета няма конденз или мухъл. Ясно ми е, че мухъла се появи защото запачетах стаята с дограмата и че секцията пречи на отопляването на стената и циркулирането на въздух и затова има мухъл. Въпросът е как най-лесно да го премахна. Като начало смятам да дръпна секцията и да напръскам със Саво. След което мисля за няколко варианта:
1.Вентилационни клапи от ТОЗИ тип. Изхождайки от факта, че със старата дограма нямаше такъв проблем (а с нея имаше сериозна вентилация дори и при затворени прозорци :mhihi ), мисля, че вентилацията на въздух чрез такава клапа ще помогне да се преборя с мухъла.
2.Ако клапата не помогне, мисля да пробвам с някаква термомазилка като ТАЗИ.
3.Ако и това не помогне мисля да купувам някакъв влагоуловител. Дали ми е необходим обаче след като влагата е около 60% което мисля е в рамките на нормалното, вярно в горната граница, но все пак в нормите ?
Интересува ме дали някой е ползвал въпросните клапи или мазилки за да сподели дали са ефективни. За влагоуловител и външна изолация не съм сигурен доколко ще помогнат в случая, а и средствата ми са ограничени и мога да си ги позволя само ако нищо друго не помогне.
P.S. Не съм сложил посочените сайтове с рекламна цел, просто не намирам други подобни продукти.




Потребителски аватар
pavel1828
Мнения: 243
Регистриран на: Пон 05 апр 2010 15:26
Автомобил: vw Passat b 5.5
Двигател: AVB 2001
Местоположение: Несебър

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот pavel1828 » Сря 14 яну 2015 22:54


Колега аз имах същия проблем и дори си купих машина за влага.На денонощие машината събираше по 10 литра.Живея на морето и няма да ти казвам колко много влага има тук.Монтирах такива клапани на всяка стая от същата фирма преди година и решетки на всички врати.Вече имам наблюдения(имам влагомер).Ако искаш ми звъни утре и ще обясня.А ако някой друг иска мога и тук да напиша. 0898277606


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот fox_vt » Сря 14 яну 2015 22:58


Точно такава външна стена която се явява мецду двата блока,се реши проблема с мухъла със вътрешна изолация.МАхаш секцията правиш изолация и я слагаш пак 2 см няма да те сбъркат.Преди това си напръскай със савото да го убиеш.Щом по стъклопакета няма конденз то тази стена се явява най студеното място в стаята и с изолацията решаваш проблема.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Каспър » Сря 14 яну 2015 23:04


pavel1828 написа:Колега аз имах същия проблем и дори си купих машина за влага...

Ако споделиш тук наблюденията си от клапите и влагоуловителя мисля, че ще бъде полезно и за други колеги, както и каква влажност при каква температура поддържаш в помещението за да нямаш мухъл.
fox_vt написа:Точно такава външна стена която се явява мецду двата блока,се реши проблема с мухъла със вътрешна изолация...

Стъклопакета е троен със стъкло "четири сезона" и е на южната стена на стаята и затова по него няма конденз. Въпросната стена наистина е доста студена и лишена от отопление и циркулация на въздух заради секцията. За вътрешна изолация не се бях замислял :rolleyes


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Bai Sando » Сря 14 яну 2015 23:04


Преди доста години пуснах подобна тема и аз :mrgreen
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=60&t=234857&hilit=%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0+%D1%81+%D0%BC%D1%83%D1%85%D1%8A%D0%BB
Проблема ми се реши на 80% с вътрешна изолация на проблемните стени с 2 см фибран.
От тогава няма и помен от мухъла,останаха другите 20% които се явяваха като влага по стъклата.С нея се справих като тази есен взехме влагоуловител който пускам нощно време и всичко се оправи.


sek.1
Мнения: 40
Регистриран на: Пет 17 фев 2012 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот sek.1 » Чет 15 яну 2015 5:29


Това лято измазах с термошилд http://www.pestimenergia.bg/thermoshield.htm и поне за сега влага и мухъл няма .


sashko_bg
Мнения: 148
Регистриран на: Вто 22 юни 2010 20:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот sashko_bg » Чет 15 яну 2015 14:43


И аз уикенда мазах с Термошилд. На пипане не забелязвам стената да е по-топла, но дано поне няма мухъл ( при мен мухъла беше над дограмата и в ъглите на тавана).


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Каспър » Чет 15 яну 2015 16:38


Сашо, благодаря за темата. В нея се обсъждат и вариантите за които аз питам. Полезно ми е и това което каза за вътрешната изолация защото от няколко човека вече чувам, че това решава проблема със студена външна стена.
Засега клапите отпадат от уравнението защото за тях чух доста несигурни отзиви. За мазилките и вътрешната изолация чета само хубави неща и може би ще се спра на вътрешната изолация с 2 см. фибран. Смятам, че е по-добре да спреш появата на конденз по стената отколкото да го събирам с влагоуловител, затова мисля, че въпросното устройство не е решение на проблема. Защо да събирам водата вместо да направя така, че тя въобще да не се появява ?
Не разбрах също как вътрешната изолация помага на стената да не се появява конденз по нея :redface Нали тази стена пак се изстудява отвън и не се отоплява отвътре като я запуша с фибран и секцията е пред нея, тоест тя пак ще е най-студената в стаята :rolleyes


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот i.e.i » Чет 15 яну 2015 16:46


Студена ,но "поносимо" :mhihi (намаляваш разликата в t)


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Bai Sando » Чет 15 яну 2015 18:37


Тя пак си остава студена,но до фибрана.Иначе новата дограма така запечатва,че няма как да не се потят стъклата,понеже като дишаме и отделяме влага.
Аз пробих по 8 мм дупки да става някаква вентилация,но влагата по стъклата си остана.След влагоуловителя вече няма и помен от мокро по джамовете.В началото събираше по литър и половина вода на нощ,след няколко нощи работа сега източвам по 200-300 мл.


Потребителски аватар
pavel1828
Мнения: 243
Регистриран на: Пон 05 апр 2010 15:26
Автомобил: vw Passat b 5.5
Двигател: AVB 2001
Местоположение: Несебър

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот pavel1828 » Чет 15 яну 2015 19:12


Каспър написа:
pavel1828 написа:Колега аз имах същия проблем и дори си купих машина за влага...

Ако споделиш тук наблюденията си от клапите и влагоуловителя мисля, че ще бъде полезно и за други колеги, както и каква влажност при каква температура поддържаш в помещението за да нямаш мухъл.
fox_vt написа:Точно такава външна стена която се явява мецду двата блока,се реши проблема с мухъла със вътрешна изолация...

Стъклопакета е троен със стъкло "четири сезона" и е на южната стена на стаята и затова по него няма конденз. Въпросната стена наистина е доста студена и лишена от отопление и циркулация на въздух заради секцията. За вътрешна изолация не се бях замислял :rolleyes

След поставянето на клапаните моя проблем се реши на 90%.От време на време пускам машината.В стаите поддържам около 23 градуса,а влажността ми варира от 50% до максимум 70%.Трябва да имате и вентилатор на който задължително се махат клапите ,за да излиза влагата.ЗА такъв в банята говоря.Ефект след монтирането се очаква след около 1-2месеца.Поздрави.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот fox_vt » Чет 15 яну 2015 21:20


Каспър написа:Не разбрах също как вътрешната изолация помага на стената да не се появява конденз по нея :redface Нали тази стена пак се изстудява отвън и не се отоплява отвътре като я запуша с фибран и секцията е пред нея, тоест тя пак ще е най-студената в стаята :rolleyes


Когато влажен въздух се допре до по студена от него повърхност влагата в него кондензира на повърхността.КАто се сложи фибран контактната повърхност която е в досег с въздуха е значително по топла и конденз няма.Тогава най студената част във стаята ще е стъклопакета което е съвсем нормално и неизбежно,и влагата ще кондензира там.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот Stivi » Вто 20 яну 2015 15:15


С качествена ВЪНШНА изолация никакъв мухъл няма шанс каквато и дограма да сложиш та ако ще космически вакум да прави :a045 Лошото е че е свързано с доста финикийски знаци,но пък който може да си го позволи е разбрал за какво иде реч !


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот IRRITATING » Вто 20 яну 2015 15:23


Точно с външна изолация и хубава дограма ми изби мухъл.На път съм и аз да слагам от тези клапи.Машина за изсушаване на въздух събира по един литър вода на ден.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Борба с мухъл - вентилационни клапи или термомазилка ?

Мнениеот fox_vt » Вто 20 яну 2015 18:25


Stivi написа:С качествена ВЪНШНА изолация никакъв мухъл няма шанс каквато и дограма да сложиш та ако ще космически вакум да прави :a045 Лошото е че е свързано с доста финикийски знаци,но пък който може да си го позволи е разбрал за какво иде реч !

Мхм така си мислиш ти :mhihi Прочети пак по горния ми пост и си помисли пак кое ще е най студено в стаята.Ако не вярваш както имаш външна изолация,вземи едно парче фибран или стиропор да речем 20*20 см внеси го в стаята и го сложи на стената.След 10 мин сложи едната ръка на стената а другата на фибрана и кажи на коя ти е по студено :wink



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 72 госта