Избор на пелетна горелка!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Съб 21 окт 2017 20:16


К.Одаджийски написа:Така е, по даваш 2 хил лв за горелка и гориш 8 тона пелети за зима, даваш 4 хил за готова система и гориш 4-5 тона пелети за същото топло.

Мдааа,така се получава в случай ,че монтажниците просто сложат горелката на вратичката,направят настройките да бумка яко /че да не губи пламъка/ и...си заминат :wink После почваш да четеш форума "Направи си сам" ,слагаш плочи и турболари в котела,променяш настройките,притваряш клапата на комина и хоп.....присадената на чугунения ти котел горелка почва да харчи само 10% повече от комплекта за 5000лв icon_idea




Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот goppa » Съб 21 окт 2017 20:29


Stivi написа:
К.Одаджийски написа:Така е, по даваш 2 хил лв за горелка и гориш 8 тона пелети за зима, даваш 4 хил за готова система и гориш 4-5 тона пелети за същото топло.

Мдааа,така се получава в случай ,че монтажниците просто сложат горелката на вратичката,направят настройките да бумка яко /че да не губи пламъка/ и...си заминат :wink После почваш да четеш форума "Направи си сам" ,слагаш плочи и турболари в котела,променяш настройките,притваряш клапата на комина и хоп.....присадената на чугунения ти котел горелка почва да харчи само 10% повече от комплекта за 5000лв icon_idea

10% зaщото и нa комшиятa с пелетния котел сa я нaстроили тaкa. Aмa той не си е игрaл с нaстройките щото си ее плaтил зa по-доброто :mhihi


stefo_geo
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 23 окт 2017 13:32
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот stefo_geo » Пон 23 окт 2017 14:26


Здравейте!
Имам нужда от съвет. Може би не е най-подходящата тема, но поне е дно от питанията ми има връзка с избора на горлка.
Горелка Биотех 35 кВ и к-л Виадрус 35 кВ. Отопляема площ ~ 250 м2. Имам термоглави на около 50% ор радиаторите, управление с термостат на Среднят етаж (на 22 С) и работна мах температура на котлето 67 С. Къщата е изолирана с PVC дограма, изолиран таван.
Ползвам горелката вече 5-ти сезон. Мнението ми е с доста смесени чуства. До сега съм сменил запалка, един маркуч (стопен), мех. ключ за пускане. Вентилатора е доста шумен и като цяло горелката е шумна. Металната пластина над запалката започна да прогаря. Ако изключим тези 'бели кахъри' мисля, че горелката се държи добре. Веднъж имах обратно горене. Пелетите които ползвах бяха трагични и се натрупваше много шлака, поради което пелетите бавно и методично се качваха обратно към шнека. ТА едно от нещата който бих искал да има в следващата горелка е самопочистването (гледам, че Greyko горлеките го имат).
Имам следните питания:
1. Някой има ли допир до таква горелка и какви настройки ползва? При мен модолирането започва около 65 С и степента на вентилатора включва на 2 (Средна скорост), режима на работа е сутрин и вечер по няколко часа, общо 11-12 часа на денонощие. Чувам много мнения, че при постоянен режим на работа, рахода на пелети се изравнява с този цикличен, но температурите на помещението са по-високи?

2. Горелката понякога пали като образува много пушек. Има случай когато цялото помещение е замъглено.
Описание на помещение и други фактори:
За съжаление когато е правена къщата, парното помещение не е било предвидено да бъде достаъчно голямо. В резултат, вътре освен котела и горелката, се помещават бункера и 200 л бойлер. На всичкото отгоре тъй нареченото котелно е разположено на обитаем приземен етаж. Срещу това помещение се намира кухнята, без врати или преградни стени (самото котелно има врата). Според мен проблема с димното запалване идва от липсата на кислород в котелното тъй като в кухнята има абсорбатор. Когато е работил абсорбатора (дори и най-ниска степен) въпросният проблем е наличен. Опитах да отсраня проблема като направих един отвор, тип вентилационнен, на около 50 -60 см от отворите на горелката. Идеята беше когато абсорбатора работи, свеж въдух да се извлича през отвора (отвора е към вътрешни сълби за 4-ри етажа т.е. - обема кислород би трябвало да е достатъчен), през котелното, кухнята и абсорбатора и навън. Тъй като вратата на котелното се държи полу отворена с цел изоплзване на топлината отделена там, решението с изкуствената бентилация не работи на 100%.
Питането ми е, някой сблъсквал ли се е с нещо подобно и има ли предложение за решение на проблема?

Благодаря!


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот $100 » Пон 23 окт 2017 19:25


Примерно слагаш един вентилатор за баня с клапа в помещението с горелката, насочен да духа навътре (да вкарва въздух) и го свързваш да се включва при пуснат абсорбатор. Минусът е, че ще се охлажда доста като е студено навън, но принципно и без това трябва да се компенсира изтегленият въздух.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот goppa » Пон 23 окт 2017 19:41


Колега stefo_geo мястото на котелно с пелетна горелка монтирана на котел на твърдо гориво изобщо не е в жилищната част на имота. Това е много опасно. Вече си видял как може да пуши от един включем ширм, а сега си представи какво прави при запушен комин, и си представи някой заспал в съседната стая.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта