Избор на пелетна горелка!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 110afn » Вто 10 ное 2015 10:46


Ivcho написа:По принцип ако искаш да гориш нещо различно от пелети, като например костилки, царевица, въглища и други подобни в автоматичен режим на работа се купува комплект котел с горелка, не може да се присади роторна горелка на обикновен котел. Когато гориш тези неща си правиш сметка когато ги купуваш дали ти излиза сметка в зависимост от това какъв разход ти дава фирмата производител за съответното гориво и цената на която го купуваш. За колегата с пелетната камина в момента на пазара има доста добър вариант пелетни камини произвеждат се в Шумен от НЕС ООД познати още като Сънсистем моделите са Burnit, има с и без водна риза и двата вида отделят топлина и топлят помещението в което се намират. http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/kamini/

Аз съм с такава камина 23квт с водна риза и сега ще ми е трета зима. Около 90 квадрата с 5 радиатора 2.5 тона клас А++. За цяла зима боклука е 2 кофи. С евтини пелети хем боклука ще е много повече, хем разхода ще е по-висок и превърнато в пари няма да ви хареса. Бойлера ми е със серпентина, но го грея на ток. Голям консуматор е и ужасно много вдига разхода на пелети.
Сега най-важното, сега вече Бурнит е гола вода. Първите като моята бяха триходови, с италиански софтуер. Сега са двуходови и много кофти за настройка, харчат повече и бункера едвам събира един чувал, а на 15квт и за един няма място
Сега за горелките и котлите. Кумът ми се занимава само с такива неща, та от него знам, че котела трябва да си е само за пелети. Става и с преправяне от твърдо гориво на пелети, но горивната камера си остава много голяма и харчат повече.




Потребителски аватар
Ivcho
Мнения: 1439
Регистриран на: Пет 10 сеп 2004 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Ivcho » Вто 10 ное 2015 12:10


В Ю Туб има и клипове как в Голф 1 е заврян 12 цилиндров мотор но това не е можене, колегите питат за реални промени по един котел за мен това не е реално, ако можеш колега да покажеш реално изпълнено и работещо това нещо с параметри разход на час отдадена мощност и т.н. веднага ще се съглася с теб. :th_up


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 110afn » Вто 10 ное 2015 14:29


Малко ми е трудно да разбера какво питаш по този начин, но... не виждам какво може да се промени в един котел на твърдо гориво. Проблема е, че българина иска да си има комбиниран котел с две врати и да гори каквото има и каквото му е изгодно за момента.Комбинирания котел заради дълбоката камера трябва да насочиш плавник с огън отсреща поне на 30-40см, а при котела само на пелети едвам гори и водната риза е до огъня.
Един приятел още миналата зима сложи на котел Бош за твърдо гориво хубава горелка Фероли. Е всичко е добре но не може да свали скоростите до край и да влезе в модулация


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 777 » Вто 10 ное 2015 15:17


Щом продават отделни горелки без котел с идеята да се монтират в/у съществуващ котел за дърва/въглища, би трябвало да са предвидени нещата. В моя случай котелът не е само за въглища, а обикновен. Има 2 вратички отпред - едната за пълнене, другата хваща решетката(вратичка) за палене и отдолу чекмеджето за боклука. Не съм сигурен къде е по-правилно да се закачи горелката. На горната ми изглежда по-удобно и с по-голям потенциал за трупане на отпадък. Нещо такова:

http://www.vedrana.lt/kieto_kuro_katilai_adarad/adarad_so_30_kaina/


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Вто 10 ное 2015 15:36


Закачи я на горната и ще топлиш здраво....комина :mhihi Слага се възможно най-ниско и после камерата се раздела с една или две плочи за да се забавят газовете и да се подобри топлоотдаването иначе разхода ще е страховит !


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 777 » Вто 10 ное 2015 15:39


Stivi написа:...иначе разхода ще е страховит !

Това се опасявам - да не стане уж голяма работа, а накрая "ама без специален котел не става".


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Вто 10 ное 2015 16:24


Става бе,аз съм с горелка Ferroli присадена на котел за твърдо гориво De Dietrich за 180 квадрата като една част от тях е приземно помещение с големи топлозагуби миналата година изгорих 4 тона пелети. На котела съм сложил само една разделителна плоча в камерата /малка е и няма място за две/ и няколко нагънати ламаринки върху нея и това е целия "тунинг" по него :wink Имам приятел с пелетен котел WATERLAND който топли горе долу същата квадратура /+бойлер какъвто аз нямам/ и има горе долу същия разход за сезона, с тази разлика че като ходя у тях на гости винаги ми е студено icon_idea Та извода ми е че не е фатално по-голям разхода при присадените горелки сравнен с оригиналните котли !


Потребителски аватар
ел.техника
Мнения: 226
Регистриран на: Пет 18 май 2012 16:23
Автомобил: GOLF4 TDI
Двигател: AGR
Местоположение: Северозападна BG

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот ел.техника » Вто 10 ное 2015 18:20


Изчетох всичко до тук и ето и моето мнение,защото и аз съм в играта.От миналата година съм с парно /котел BOSCH 2000/24kw,като отоплявах около 110 квадрата +бойлера.Изхарчих около 4тона въглища и отделно букови обрезки и летви за разпалки.Та за една година ми писна да съм кюмурджия и да ми мирише на продънек.От тази година съм с присадена горелка BISOLID 25kw.За сега разхода се движи мн.добре.Още е мн.топло и не гори постоянно,но по нататък ще пиша пак./Бойлера сега се вкл.на ток,защото е по евтино.Пелетите са 100%бук.Пробвах няколко дена да ги мешам с нискокачествени от слънчогледова обелка,но разхода скочи и искаше мн.повече почистване.Мнение и от един мой познат с горелка ЛАМБОРДЖИНИ и мисля че и ФЕРОЛИ е тяхна не съм сигурен,та мн.са капризни по отношение на пелетите и често се задръства и изгасва.Дано да съм бил полезен.


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот feikot » Вто 10 ное 2015 20:07


Пак темата отиде в пета глуха,човека пита за горелка,която ставана дакон/бош.Гарчев,аз съм с уотърленд вече трета зима започвам и мога да изразя мнение. Горелката е хит в ценовия си клас,а още повече,че всичко се произвежда тук,а и е българска фирма,това ако има значение де. За фероли,горелката е малко по-добре от майтап,дисплея е като от часовник от лъки бой,който се разваля след 2 месеца и разхода и е баснословен. Добра горелка е гп5 на ерато но е близо 3к.Ако решиш да сменяш котела,купи си пелетен котел на Теси,прилича на шкафче за дрехи с екран.Перфектен,но е около 7К.Скъпите варианти са над 12-15К,но няма сми.Има всегоривни горелки,като на Грейко ти я препоръчвам,пак е българска,правят ги в Горна Оряховица и гори дървесен чипс,царевица,пелети,въглища (дребни) и каквото ти дойде на ум,стига да влезе в шнека.Та,тъй като ти препоръчвам ИВГ-то,плюсовете и са определено повече от минусите,екран достатъчно голям за да не се кьориш,меню на български,не като на фероли с кодове все едно си със с++,възможност за ПЪЛНА,абсолютно ПЪЛНА настройка и корекция на всички стойности.

Доста изчетох,доста опитах,доста научих.Икономията е най-важното при избора на горелка,всички,каквито и да са ще ти изгорят пелетите и ще те стоплят,важно е да не е на всяка цена. ИВГ-то можеш да и настроиш мощността от 6 до 40 киловата(32),през 1(!) което автоматично ти вади от проблемите дали ще ти е мощна или слаба.Пали се с два реотана,а не 1 като на фероли и ератовските гп3 и 4,и има реална модулция (другия най-важен елемент за икономията) като плавно през 8% намаля мощността до 10% в модулиращ режим. Този режим е следния,нагласяш горелката на 60 градуса,включваш горелката и тя на 100% работи докато достигне зададената температура,после за около минута пада на 10% като си подава по 3-4 пелета,колкото да не загасне (ако ти е добре изолирана къщата със сигурност,ама със сигурност ще ти работи над 40мин на час в модулация). Най-важното,ама най-важното е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да имаш термоглави на радиаторите,иначе си аут. Ако нямаш ТГ горелката ще ти работи на 100% постоянно и все едно нищо не правиш. На ИВГ можеш да задаваш първоначална доза,време за запалване,доза за подаване,пауза между подаванията и пр. и пр. докато на другите (фероли) само паузата между порциите...майтап. Тъй като не е ефективно да пиша дълги постове,ако имаш въпроси,дори и да не са за тази горелка,мога да ти внеса изключително много разяснения,тъй като много се запалих тогава и навлязох надълбоко в материята ( дори и щях да произвеждам пелети,но редица фактори ме спряха).

Плюсовете срещу дървата и въглищата няма смисъл да ги казвам,чистя на 2 седмици,зареждам на 1....


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Вто 10 ное 2015 20:25


feikot написа: На ИВГ можеш да задаваш първоначална доза,време за запалване,доза за подаване,пауза между подаванията и пр. и пр. докато на другите (фероли) само паузата между порциите...майтап.


Това от опит ли го знаеш или една жена ти го каза в магазина :mhihi Няма да спорим,разбрахме че твоята е най-най,дъ бест ,ама не прекалявай с хвалебствията :a045


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот feikot » Вто 10 ное 2015 22:11


Този пък... :banghead от опит знам,че не е на ниво с ивг,от опит знам,че не е лоша,но има доста забележки. Далеч не бих казал,че моето магаре е най-мъжко,има забележки от типа на неизчисленото падане на пелети,съответно изсипването им в тавата на котела неизгорени,оправя се с регулиране на наклона,но си остава винаги.Детска болест.Не ми харесва и,че и е шумен вентилатора като си подава стъпка,а на феролито това не се чува,но пък бучи все едно Буран излита. Да ти кажа,че не съм се сблъсквал 48 пъти с нея,ще те излъжа... 5ма познати я имат,просто казах,че не ми допада.

И за да не съм голословен,хайде кажи ми как си изчислява порцията ?

И още нещо,ако се случи да смениш няколко пъти пелетите в един отоплителен сезон,колко време прекарваш пред екранчето колкото 50 ст. да пишеш P04 212 по ПИ...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Вто 10 ное 2015 22:32


feikot написа:И за да не съм голословен,хайде кажи ми как си изчислява порцията ?

Това не го разбрах,тя сама ли трябва да си я изчисли ?? Ако е така призначвам че моята не може,аз и я задавам :wink
feikot написа:И още нещо,ако се случи да смениш няколко пъти пелетите в един отоплителен сезон,колко време прекарваш пред екранчето колкото 50 ст. да пишеш P04 212 по ПИ...

Това се случва максимум веднъж в сезона и отнема около 5 мин да подбера правилната порция /друго не променям/ ,няма спор че боравнето с дисплея и бутоните не и е най-силната страна,но за парите си е екстра ! Но предлагам да не навлизаме в излишни спорове,ей тука е казано всичко за тази техника,ако на човек му се чете http://forum.napravisam.bg/forum/viewforum.php?f=10


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Сря 11 ное 2015 0:58


Много интересна тема се получи,дори не си и помислях,че толкова много ще се изпише!За пореден път се уверявам,че форума е сила и има хора с всякакви интереси и познания :bowdown !Много помагате, предполагам не само на мен!За момента не мога да се включа,щот не съм компетентен!Ходих разглеждах,имам три оферти от една от фирмите,които монтират всякакъв вид отопление в града ни,чакам и от другата да получа оферти тези дни!Само две са фирмите,които предлагат при нас,така че нямам много избор!Първата от която получих трите оферти е представител на Ерато!Дали са ми оферти за горелка Biotech,Грейко(която гори доста работи) и другата е Burnit или Tell(Pell),мисля Burnit е модела на самата горелка,а името е друго!Мързи ме да отида до колата да взема офертите!Като получа и от другата фирма оферти ще ги кача тук и ще ми е много от полза по-запознатите да коментират!Пък при първа топлина ще черпя,заредил съм тавана,ракията отлежава по бурета,а виното е почти готово! :Mr Green Fun


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот feikot » Сря 11 ное 2015 7:59


Burnit-ската не е оптималния избор. ГП 4 или 5 са наистина по-добре.Препоръчвам ти и Бисолид,пак е ератовска и се равнява на 3+ серията им,но шуменската бърнит според мен не струва. Виж и оферта за ИВГ,мой съвет е,заслужава си.

Стийв,при ивг-то въпроса с различните пелети е решен като след като ги смениш,пускаш шнека да работи 360 секунди и теглиш какво е изкарал,задава се като стойност и тя вече си знае примерно за 10 секунди,каква маса пада. Това имам предвид,не казвам,че напълно нищо не става,но е обрана от доста неща,за да е евтина.

Кристияне,обърни внимание на първия ми,дългия пост,доста неща трябва да ги вземеш предвид,най-вече за термоглавите,ако ще гориш по 10 тона пелети,няма смисъл да минаваш. А като гледам котела ти каква мощност е,като знам климата при вас и че си в къща,приготви се за минимум 5 тона.Минимум,макар,че много голямо значение има и зимата каква ще е,защото ако продължава както сега,нещата ще изглеждат по много различен начин.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Сря 11 ное 2015 10:13


За последното казано от feikot съм напълно съгласен,преминаването от твърдо гориво на пелети е икономически оправдано само при положение че къщата е изолирана, а ако не ти се слагат тепърва термоглави и стаен термостат ще свърши работа за да не бичи горелката излишно ! Аз я монтирах точно по причината че изолирахме къщата и отплението с твърдо гориво стана проблемно,за да не измрем от жега трябваше котела едвам да гори а това водеше до теч на катран в промишлени количества icon_idea



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 43 госта