Избор на пелетна горелка!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Мнение за горелка за пелети

Мнениеот feikot » Пет 30 авг 2013 18:21


Реших да си правя парно с котел на пелети,като от предоставените оферти отпаднаха комплектите с оглед на цената,която имат...Ако се вземат отделно компонентите,често сумата излиза с до 50% по-малко (наполовина) та реших да сформирам нещо.

Искам да попитам хора,които са се сблъсквали с тоя проблем или просто информативно знаят по-добре.Имам оферта от фирмата Waterland,която е от гр.Козлодуй,като продуктите им са изцяло копие на италиански модели.Офертата е за Waterland S40 (котел + горелка (6-32 киловата),като цената,ако е такова качеството,каквото продавача ми обясни е приемлива.Друга оферта,пак българско производство,пак изцяло копие на италиански котел е Burnit WBS 20KW + горелка Termolux пак българска,като цената е поне 500 лв. по-малка.Има и друг вариант с малко по-евтин котел,но горелката пак е около 1500 лв.,което е приемливо. След това обяснение,питането ми е тия Waterland как са като качество,защото котела,който предлагат е само за пелети,не е комбиниран и за твърдо гориво,като другите варианти,котлите могат да работят на дърва и въглища,което винаги е плюс. Благодаря.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Мнение за горелка

Мнениеот Stivi » Съб 31 авг 2013 12:50


Във нашия форум са малко хората със толкова специфични знания /особено за конкретни модели и марки/ , тук би трябвало да са повече,доста полезни неща съм научил от там - http://napravisam.bg/forum/viewforum.php?f=10


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Мнение за горелка

Мнениеот feikot » Съб 31 авг 2013 14:20


:th_up


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Мнение за горелка

Мнениеот fox_vt » Съб 31 авг 2013 23:46


Тъкмо се връщам от един колега на който днес пускахме новия котел на пелети.Фирмата е Термосиликат от София принципно са нови в бранша и незнам копирали ли са нещо и откъде.Но май не продават отделно цената беше към 4к някъде не помня точно за 3-20 кв мощност.За съжаление не мога да кажа дали е качествен тая зима ще си обади.Междувпрочем казаха ми че не е добра идея да се купува горелка и котел отделно защото при всички комбинации ще има различни резултати спрямо котел и горелка които са създадени един за друг.

Комбиниран котел обаче може да е алтернатива но ако си карал на въглища и после сложиш горелката тия сажди на труднодостъпните места няма махане.И не на последно място по възможност търси триходов котел другото са компромиси.


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Мнение за горелка

Мнениеот feikot » Нед 01 сеп 2013 16:23


Разбира се,че ще има разлика между създадените един за друг и събраните :) въпроса е в това,че ако се развали тая горелка или примерно няма пелети или нещо друго форсмажорно,ще мога да изкарам примерно 2-3 дена на дърва докато се оправи проблема. Бърнит вбс котела е триходов


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Чет 05 ное 2015 1:24


Здравейте, от известно време се интересувам от монтирането на пелетна горелка! Предполагам, че доста хора са се сблъсквали с това, предвид това, че доста нашумяха в последно време! Та на кратко - коя точно да избера? Да кажем, че парите не ме притесняват! Искам като купя нещо да знам за какво съм си дал парите, а не после да се ядосвам! Котела на който ще се поставя е DAKON 24kw! Мислех да сменявам и него, но гледам, че вече са ги купили бош и са им сложили доста добри цени и мисля да пробвам да поставя на този котел на първо време! Всякакви коментари ще са ми от полза!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот VWGT » Чет 05 ное 2015 10:03


нашите са на FERROLI
комбинирана горелка, става и за пелети и за твърдо гориво. Ползва се и по двата начина. Вече 4 години по цяла зима. Проблеми не е давала.
мощен котел си избрал, явно питаш за къща, не за апартамент, но за да има икономия горелката трябва да е точно съобразена с кубатурата, която отоплява. Няма нужда да е по-силна, за по-слаба ясно. Горелката на нашите стана икономична едва след като започнаха да отопляват цялата къща. Преди това за един етаж харчеше 80% от това, което сега харчи за 2 етажа.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Чет 05 ное 2015 21:20


Чета в нета,че може да се настройват на каква мощност да работят!Пише да се вземе по-мощна горелка и след това да се настрои как да работи!


Потребителски аватар
djofar
Мнения: 278
Регистриран на: Сря 04 юни 2008 12:34
Автомобил: Golf 4 GTI
Двигател: 1.9TDI ARL 2003
Местоположение: щата Монтана

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот djofar » Пет 06 ное 2015 12:40


до колегата с FERROlI-то , те вече са купени от Ламборджини и другото което е че те не са толко ефективни при Дакона защото са с тръба отпред и трябва да се разкачат всички скари отдолу но пак не е ефективна . Най ефективната е Waterland, пелетна горелка Bio-energy к-т 6-32kW . потърси я в нета и ще видиш за мен са направени един за друг този котел и тая горелка
п.п: За протокола познавам хората сътворили софтуера както и дизайна на тази горелка и знам от каква неръждаема стомана е направена


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Нед 08 ное 2015 16:02


VWGT написа:нашите са на FERROLI комбинирана горелка, става и за пелети и за твърдо гориво..

Не бях чувал за горелка която работи освен с пелети и с твърдо гориво ,да не би да говориш за комбиниран котел :gruebel Иначе по въпроса с мощността колегата VWGT е прав ,че ако се вземе прекалено мощна горелка може да се окаче ,че и най-ниската степен на работа ти е много и тогава се стига до преразход на гориво и неоптимална работа горелката icon_idea А за марките е като при колите,всеки си харесва неговата и всичките си имат и плюсове и минуси :a045
k_garchev написа:Да кажем,че парите не ме притесняват!

Ако е така направо щеше да питаш за котел на пелети което е правилното решение, а не за горелка за присаждане което е бюджетния вариант :wink


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот phantom_ » Нед 08 ное 2015 16:19


Има и комбинирани горелки колега :c020 ретортни горелки който горят всичко :th_up А що се отнася до котела на колегата,този е най добрия вариянт за вграждане на пелетна горелка с малко доработки става 5 ходов :c020


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Нед 08 ное 2015 22:47


Нарочно не искам да сменявам котела!Ходя и разглеждам при познати и приятели и масово им продават точно такъв котел като моя,само че вече наименованието му е бош!В момента не мисля за котел,защото искам първо да се уверя какъв разход ще имам на пелети,да не се окаже,че ще ми е в пъти по-добре на въглища!Предвидил съм 30-35% по-висок разход спрямо въглищата!Преди години така ме подлъгаха,че на нафта излиза с 25% по-къпо и сега ми стои в мазето нафтова горелка за една чанта с пари,която използвах точно 3 месеца разхода беше двоен и отгоре!


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Нед 08 ное 2015 23:05


Мисля че правилно си предвидил процентите на оскъпяването като според мен това даже е максимума ,а може и да е по-малко,но комфорта при отоплението с пелети си заслужава всеки лев ! И аз съм бил кюмурджия и не искам даже да се сещам за този период камо ли да се върна към него :banghead Сега като напълня бункера само цъкам копчето когато реша че ми е хладно и...пей сърце, ако ме няма може и седмица да изкара без почистване и зареждане, а с дървата и въглищата по 4-5 пъти на денонощие ходех да го обгрижвам и си имах дрехи които да обличам за котелното че от въглищата замирисваха на стар комин :Mr Green Fun Да не споменавам миризмата която се стелеше над махалата при разпалване или после като задушиш огъня за да гори бавно от тлеещите въглища,съседите сигурно банкети са правили като минах на пелети :bowdown


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Нед 08 ное 2015 23:18


И при мен съседите ме гледат странно,като му драсна клечката :mrgreen !Всеки ми казва,че веднъж сложа ли пелетна горелка и повече няма да си и помисля за кюмур...Ама ще си каже!


Потребителски аватар
Ivcho
Мнения: 1439
Регистриран на: Пет 10 сеп 2004 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Ivcho » Пон 09 ное 2015 10:53


Наистина добър вариант е пелетната горелка Waterland 6-32 kW, горелката се прави в България и когато се започна разработката и опитите бяха върху котли Дакон за това и много добре пасва на тях. Много важно за разхода на пелети е качеството на самите пелети като разликата между добрите и лошите пелети може да достигне 40%.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта