Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
genevaboy2
Мнения: 330
Регистриран на: Вто 17 апр 2012 22:00
Автомобил: Volkswagen CC
Двигател: CUVC 2016
Местоположение: Конфедерация Хелвеция
Контакти:

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот genevaboy2 » Пет 23 дек 2016 1:10


При мене, всичко каквото съм си поръчал е идвало горе долу на време, а тва са основно дреболии, като зарядно за запалката на колата и т.н

Един път само, получих писмо от пощата че пратката е задържана, защото не могат на определят стойноста на пратката и да им пратя документ. Любезно ме молят , следващият път , да помоля изпращача да даде и документ със стоиноста на пратката.

Пратих им принт на поръчката от Али, и след 2 дена си получих пратката. Върхо червената етикетка с код бар, която означава че има мито за плащане, беше залепена зелена етикетка която пък означва че няма мито за плащане.

Веднага пояснявам че става дума за Швейцарската митница и поща.

В други случаи обаче, със безплатна доставка по DHL, след време получавам фактура за мито ... но става дума за малки суми от реда на 20 - 30 Швейцарски франка .




Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот vanesto » Пет 23 дек 2016 9:59


Ами така се получава защото фактически стоката се шипва от Китай, макар че пътува с PostNl. Аз последните дни се разрових да потърся продавачи, които шипват от ЕС, според мен там е ключа от палатката. Ако ти изпратят стоката от ЕС, ще ме хванат за дедо..я да им платя ДДС. Има доста такива продавачи, но лошото е, че не поддържат Lenovo, не знам защо.


Потребителски аватар
stan4o_mc
Мнения: 1078
Регистриран на: Нед 18 мар 2007 19:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот stan4o_mc » Пет 23 дек 2016 22:02


Mihailov78 написа:Да споделя мненията на колегите. Митница София последните месеци спират пратки със стойност от около 20-30 долара! Три пратки с въпросната стойност и малко по-голяма ми задържаха, за две от тях платих ДДС, отделно разправията с митницата, платения паркинг, непредвидени отпуски. Това с Китай напоследък е кошмар или иначе казано по-добре от тук да си го купиш.


Ако пратката пристига с куриерска фирма (FedEx, UPS, DHL...) не попадат на митница стоки със стойност под 30лв или съответния валутен еквивалент по курса на митница за месеца. Това включва и стойността на транспорта - върху него също се дължи ДДС.
Има разлика в сумите ако пратката е от физ. лице за физ. лице. Ако едната от страните е юридическо лице, лимита е 30лв.

При доставка от Български Пощи съм забелязал аномалии които не мога да обясня - не съм компетентен.

Аз с повечето китайци вече работя с направен от мен инвойс. Пиша стоката като... Smartphone for parts - 1pc - 10USD, Shipping - 4USD.
Жълтура е навит защото имат експортни мита и имат изгода от занижаване на стойности.

Вариант Б: Ако китаеца има човек в UK - праща до там и после към BG. На острова прага на ДДС плащания от физически лица е доста висок (за моите разбирания). Така законно отпада нуждата от плащане на налози и не извършвате данъчна, митническа и там каквато и да е измама.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот vanesto » Пет 23 дек 2016 22:20


А този инвойс за какво го ползваш, представяш го на митницата ако спрат пратката ли? Върши ли работа? Защото това може да ти го напише и на пакета, въпроса е като я спрат кво праим.


Потребителски аватар
stan4o_mc
Мнения: 1078
Регистриран на: Нед 18 мар 2007 19:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот stan4o_mc » Пет 23 дек 2016 22:27


Изпращам го по мейл на продавача. Той си го печата и прилага към пратката. Винаги предварително му споменавам, че заради българските закони, ако не използва проформата която съм му пратил няма да приема стоката и ще му я връщат за негова сметка. Реално би трябвало това да не ги вълнува, но вероятно притеснени от негативни коментари удовлетворяват желанията ми.
Руснаците редовно използват такава схема. Получаването на пратка от физическо лице в русия изобщо не е лесно, а в не малко региони е забранено. Имат строги изисквания за вида и съдържанието на инвойса. По тази причина братушките подготвят предварително фактурата и я дават на изпращача (китаеца).

От други държави - САЩ, Австралия... трудна работа с готова фактура, но все пак може да се пробва. Случвало ми се е американец да откаже да ми продаде стока след поставени подобни условия от мен.

Ако някой митничар не е имал много крив ден - няма кой да ви гледа колетите дали са коректно декларирани. Гледат на каква стойност са обявени. Ако са под 30лв - да пътува към получател, ако е над 30лв - ДДС и ако има мито и тогава при получателя.
Ако няма обявена стойност - задържат пратката до изясняване на ситуацията.
Ако има приложена от изпращача подробна фактура - граничи с невъзможно някой митничар да обърне внимание и да се заяде.

Също имат периодични акции - по сигнал или нареждане от горе. Проверяват за определен тип стоки, за пратки от определени държави. Присъствал съм на проверка на хранителни добавки от ... неква екзотика беше. Не ги интересуваше дали стойността е коректна, за какво ще се използват, разрешени ли са за употреба в Европа. Интересуваше ги дали съдържат няк'ва билка за която имат нареждане да не допускат в БГ. Въпреки всичко, ако тотала в инвойса е под 30лв - шанса някой да види е минимален.

Имат и постоянен мониторинг над стоки със защитени марки. Ако на пратката пише, че получаваш телефон Самсунг - вероятно ще я спрат за проверка, за да се уверят, че не менте. Ако има 5 АйФона и не са ментак - ще поискат да докажете, че не са за продан или че имате разрешение от Apple да продавате техни продукти. Ако пише "телефон" е възможно да я спрат защото няма обявена марка и може да има нарушени търговски права.
В инвойса който подготвям винаги пиша марка и модел, дори да не мога да ги произнеса хахахаха - да не будим подозрение :)

Отново казвам - тези вероятни ситуации са в случаите когато стоката попада в митница. Това са методи на действие при вече задържана стока. Ако е написана ниска стойност - 99% няма да имате проблеми.
Внимавам от както видях баба която плаща близо 100лв ДДС и Мито за подарък от дъщеря си. Картички, две книги, рокля и бижу. Щерката ги обявила над 400AUD...


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот mely » Съб 24 дек 2016 16:26


И в UK е като при нас ...изобщо във всички EU страни лимитиъе са еднакви.Китайците пращат с NL post зсщото само те превозват батерии..всички други не.Точно от това че идват с NL post им става ясно на митничарите що годе какво е(всеки телефон идва с батерия). Отделно се лепят в Холандия жълти лепенки че са по директива 9и10...което значи че ДДС И МИТО се дължат от получателя...и митничарите я виждат мноооого добре.


Потребителски аватар
LILO&STICH
ябълката на раздора
Мнения: 13068
Регистриран на: Сря 17 авг 2005 15:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот LILO&STICH » Сря 28 дек 2016 14:04


mely написа:И в UK е като при нас ...изобщо във всички EU страни лимитиъе са еднакви.Китайците пращат с NL post зсщото само те превозват батерии..всички други не.Точно от това че идват с NL post им става ясно на митничарите що годе какво е(всеки телефон идва с батерия). Отделно се лепят в Холандия жълти лепенки че са по директива 9и10...което значи че ДДС И МИТО се дължат от получателя...и митничарите я виждат мноооого добре.

глупости на търкалета :mhihi
Аз получавам телефони със сингапурски пощи :c020 и си ми идват на адреса в офиса. Ходил съм заради приятели на митница за неща и под 30лв :confused


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот nikolay_ss » Сря 28 дек 2016 14:12


Скоро бях поръчал един телефон и бях на 99% сигурен, че ще го спрат на митницата, обаче китайците тарикати написали, че е някакъв player и даже с обявена стойност $21 на опаковката на пратката отидох и си го взех от пощата без проблем. Имам няколко познати които също са си поръчвали, но на всички са им ги спирали на митницата. Казват, че при тях пишело mobile phone, може би, ако пише някаква друга техника не са толкова стриктни или е просто до късмет и настроение.


Потребителски аватар
jijibs
Мнения: 698
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 10:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас, Golf 3, AEA

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот jijibs » Сря 04 яну 2017 19:01


Много полезен сайт с подробни тестове и описание на руски език http://mysku.ru/
Иначе съм поръчвал от ebay (китайски търговци) и като цяло качеството си отговаря на цената. Много важно е внимателно да се чете описанието на дадения продукт. Преди седмица пристигнаха едни led крушки за колата. В заглавието с големи букви Canbus Error Free , слагам ги - дава грешка. После гледам по-надолу в описанието Error Free Design явно дизайна им само е такъв :) За 5 лв все едно, но за големи суми трябва да се гледа внимателно! :a045


Потребителски аватар
marianchev
Мнения: 2296
Регистриран на: Вто 27 мар 2007 14:03
Автомобил: Passat B5 + B6
Двигател: AFN + BKP
Местоположение: Вкъщи

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот marianchev » Сря 04 яну 2017 22:29


Привет колеги. Как се процедира ако от Али'то не дойде пратка? В смисъл имам още приблизително 6 дена срок да получа практата. Гледам че има опция за open disput и refund, обаче кога се пише там? След като изтече срока за доставка или преди това
От написаното разбирам че заявката ще бъде приключена след определеното време. Дали ще мога да си искам парите обратно след това време? Правил съм плащане с виртуална карта.
Поръчката е от 11 ноември
Прикачени файлове
Untitled.jpg


K
Мнения: 1332
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 21:01
Автомобил: Passat B6
Двигател: DSG 4x4 CBBB

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот K » Сря 04 яну 2017 23:20


На първо време иди до пощата да видиш дали пратката не е там и не са ти пратили бележка. След това може да поискаш търговеца да удължи срока до получаването на пратката. Ако ли не, претендирай да ти върне парите. Поне аз така процедирам.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот dontaskdontsay » Сря 04 яну 2017 23:34


Пиши на търговеца да удължи срока и ако пак не дойде отвори диспут и си искай парите.

На мен така ми се забавиха последните няколко поръчки. Бях поръчал лед крушки за колата и едните пристигнаха 7 дни преди крайния срок а другите 10.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 09 яну 2017 11:14


Здравейте колеги,
Вчера получавам следния мейл:
- Seller has extended Purchase Protection for you.
До 15.03.2017 година.
Някой има ли представа защо се получава така?
Мисля,че само купувача можеше да удължава срока.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот vanesto » Пон 09 яну 2017 11:18


И продавача може, стига да е съгласен. Удължил ти е срока с два месеца, защото явно още не си получил пратката. И на мен ми го удължи миналия месец, че една пратка стана вече 2 месеца и никва я няма, а нищо не съм му писал.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 09 яну 2017 11:20


Не съм я получил,да.
Но няма да го чакам една година я.
Нали това е идеята,няма пратка,връщаш парите.Той може да си удължава до безкрай,деа и жълтура скапан.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта