SVCHost:проблем с компютъра

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

SVCHost:проблем с компютъра

Мнениеот scuba » Чет 24 мар 2005 11:41


Ето с няколко думи какъв ми е проблема:
Както си работи машината, изведнъж запооооооочва баааавано да работи. После забива (спира да работи) за около 4-5 мин. И после се "отбива" и започва да си работи нормално. Направи ми впечатление, че точно тогава някакъв svchost.exe ми "изяжда" целия процесор.
Въпроса ми е: Има ли такъв процес в Windowsa или е spy? Защото никоя програма не го намира като проблемен файл, а държането на машината е типично за Spy?

Изображение




Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот °niksi° » Чет 24 мар 2005 11:59


Принципно това си е системен процес, освен ако не е някоя гадинка която да е със същото име /не знам дали е възможно/.
Кога ти го прави това, винаги ли опитай се да разбереш кога става така. От кога не си преинсталирал win-a. Имаш ли SP1, SP2.


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Tyan » Чет 24 мар 2005 12:10


SVCHOST.EXE e процес от изключителна важност за windows 2000/XP/2003!!! Той се грижи за изпълняването на *.DLL файловете и е изклучително важен за сигурността и стабилността на машината. АКО обаче името на процеса се различава дори с една буква (например SCVHOST.EXE и .тн.) ако в TASK Menager процеса не е обозначен като SYSTEM Има вероятност това да е вирус. Преди година вирус на име sasser използваше дупки в LSASS правейки се именно на SVCHOST.EXe с малка промяна в името.
С помощта на msconfig ( написан в Start Menu - run) или на това

http://rack5.free.evro.net/free2/moshen ... tartup.exe

може да провериш какво ти се стартира автоматично при всяко стартиране на системата... вероятно има доста излишни неща....

Може да си провериш системата с някоя антивирусна програма с нови вирусни дефиниции, както и с ANTISPYWARE програма... задължително от SAFE MODE

АКО ИМАШ WINDOWS XP SP2, WINDOWS 2003 SP1 в тях тези дупки за запушени и sasser отпада. на WINDOWS XP SP, WINDOWS 2000/2003 се инсталира кръпка..... (вероятно ти е инсталирана както за sasser така и за MSblast)

AKO след като поизчистиш процесите които ти стартират и проблема продължи... то той може да е доста комплексен... драйвери, кофти хардуер. кофти мрежа... и най-вече поразскапана операционна система.... за целта една преинсталация ще оправи това.... може и да не се стига до там ако някой с администраторски права ти пстегне машината :))))


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот scuba » Чет 24 мар 2005 13:03


Става въпрос за Win XP SP2. При 3GHz + 2 G RAM, въпросния процес отнема 98% от CPU!!!. Проверявах със всичко възможно под SaveMode, после за всеки случай и под ДОС. НИЩОООО не откриха. И интерестното е че имам 5 процеса с това име

http://www.o2-bg.com/svchost.jpg


barmalei
Мнения: 16
Регистриран на: Чет 20 яну 2005 23:03
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот barmalei » Чет 24 мар 2005 13:48


Използвай това: http://support.microsoft.com/?kbid=314056 (има го и тук: http://windowsxp.mvps.org/svchost.htm ) за да видиш с какво точно се занимава този svchost, дето ти вдига процентите (по PID-а ще го познаеш).


Mal
Мнения: 201
Регистриран на: Пет 29 окт 2004 8:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Mal » Чет 24 мар 2005 14:51


значи нормално е да имаш няколко инстанции на този процес. Виж това(А ето и линка на тоя форум.Мисля, че ще ти е от полза http://www.daniweb.com/techtalkforums/showthread.php?t=154&page=1&pp=15)

tRY THIS. IT WORKED FOR ME

it's funny how different things work for different people/computers. Here's how I solved it.

I tried the suggestions mentioned by others and got nowhere.

For xp pro

First-- open task manager control/alt/delete keep it open
(note which services are using memory and cpu.)
(some you don't even need like p2p networking - this come installed with kazaa but kazaa does't need it to work- you can uninstall at cotroll panel add/remove programs) and so on.

Second--open control panel/admin tools/services (not component services just plain services.

NOW arrange both windows so you can see them.

now go down the list of services and turn them off and back on while monitering the taskmanager until you see the culprit that is hogging your cpu usage.

note: my culprit happended to be "ssd discovery services" which was indicating it was "stopping" where the others read started.


HOPE THIS HELPS


Потребителски аватар
Rabbit
Зайцевъд
Мнения: 965
Регистриран на: Сря 15 дек 2004 8:50
Автомобил: Audi
Двигател: BAT 2005
Местоположение: София

Мнениеот Rabbit » Чет 24 мар 2005 15:41


:lol: :lol: :lol: не знам ама Scuba е офлайн от 13.05
Дали ще отцелее в неравностойната борба с svchost-a?
/без лоши мисли/ :wink:


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот scuba » Пет 25 мар 2005 9:57


3:0 за него . Но не съм загубил войната :banghead:.


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот scuba » Пет 25 мар 2005 10:57


След нЕкой мой намеси, svchost.exe вече отнема около 45-50 % от "енергията", но за сметка на това explorer_a си взема другите до 100%. Т.е. svchost - 45%; explorer - 50-55%. Май отивам на преинсталация. Дали има няква програмка дето да маха ненужните неща от registry-то? Щото мислял, че проблема ми е там някъде - има ненужни DLL_и


barmalei
Мнения: 16
Регистриран на: Чет 20 яну 2005 23:03
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот barmalei » Пет 25 мар 2005 10:59


scuba написа:3:0 за него . Но не съм загубил войната :banghead:.

Ако не те мързи направи каквото пише тук: http://support.microsoft.com/?kbid=314056 и кажи какъв е резултата за да го мислим. 'Щото ако не е вирус (а щом не го откриват антивирусните явно не е) трябва да видим с какво точно се занимава, та да можем да дадем мнение.


Потребителски аватар
valdo
Мнения: 340
Регистриран на: Нед 26 сеп 2004 13:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот valdo » Пет 25 мар 2005 12:21


Вирусът мисля, че се казваше ВЕЛЧИЯ (velchia). Сега ще поровя в сайта на Симантек.


Ето:

http://www.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.welchia.worm.removal.tool.html


"W32.Welchia.Worm
Category 2
Discovered on: August 18, 2003
Last Updated on: July 28, 2004 01:53:06 PM"



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 138 госта