Отопление с пелетна камина???

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Apokaliptiko
Мнения: 1945
Регистриран на: Съб 06 дек 2008 19:21
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1998 AFN
Местоположение: гр. Русе

Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Apokaliptiko » Сря 20 апр 2016 21:58


Добър вечер, надявам се да си помогнем със съвет и решение за отопление с пелетна камина. Казусът е следния: Моето семейство е тричленно /за сега :) / живеем в панелно жилище, което е с квадратура 65 квадрата, и ме чака и повече от основен ремонт на цялото жилище. И имам желание да си закупя пелетна камина с водна риза, като съм решил да имам 3 радиатора / по един във всяка стая / бойлера да е вързан също и една лира за банята. Искам да ми дадете мнение, какви за Вашите отзиви на хора, които се отопляват с такава камина. Искам да събера положителните и отрицателните мнения, понеже крайната сума на това начинание по това, което съм проверил не е малка. Благодаря.

Моля, и също за коментари от сорта... Абе на моята братовчедка Митка, мъжа и има такава камина и като съм ходил да пием ракия много е топло... да не се пишат.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот group® » Сря 20 апр 2016 23:23


1во да отбележа, че раздела е грешен :mhihi (навик)

И по темата:
Не разбирам защо хората си причиняват такива неща?! Защо точно този вид отопление си избрал?
Не ме разбирай грешно, опитвам да съм полезен с мнението си и ще се аргументирам.
Точно сега и аз правя ремонти, преустройство и отопление, но на къща (сиреч още по-зле :Mr Green Fun ).
Четох, мислих, гледах, консултирах се с кой ли не и коя ли не фирма... Минах и през варианта за пелета, но на котле и не ми хареса. За апартамент пък дори не си го и представям.
Недостатъци:
- скъпо за направа - най-евтиния вариант за камина с радиатори, тръби и всичко, няма да е под 4к лв.(най-вероятно си направил сметката). Това ще е за камина със съмнителни качества и следователно възможни последващи доста ремонти и най-вероятно завишена консумация на пелетi. (давам цени от личен опит, след като поне 4 фирми са ми правили оферти и са ме навивали. Естествено преобразувал съм за камина.). Ще си разпробиеш целия апартамент, а и това не е лека задача.
- скъпо за ползване - тук не засягам цената на пелетите (най-вероятно си направил тази сметка), а по-скоро тяхното качество и работата с тях. Търсене на уж качествени пелети, набутване, после мъкнене, складиране, редовно зареждане, почистване на няколко дни (пък за апартамент ми е немислимо, дори и на 1ви етаж да си). Всичко това е време, грешки и рискове. Ние българите хич не обичаме да си ценим времето, но то си има цена. Тук информацията ми е от 1ва ръка и наблюдения над такава система. Некачествените пелети, костилки и ала бала мизерии са голям проблем!

За плюсове няма да говоря, защото си ги знаеш - топлина от огън, ала бала ...
Хубаво беше да споменеш и с какво си се топлил до сега?

С горното не мисля, че ще те разубедя(ако си решил твърдо), а се надявам да ти дам и негативите, защото не са за подценяване и мен поне ме отказаха.

Нямам идея какво точно ще правиш с този 'повече от основен ремонт', но лично аз за себе си реших да инвестирам пари в изолация и дограма, хубав климатик и после (ако има нужда), нещо за комфорт и романтика - алтернативна камина (газ, биоетанол и т.н.).

И понеже спомена топлата вода и бойлера, предполагам това ти накланя везните към пелетната камина. Имай предвид обаче, че няма да ти е по-евтино с пелетите да топлиш водата. Консумацията се вдига значително. Не е както при котле на въглища или дърва, където имаш излишна топлина! Бойлер 120л. и 3ма човека в домакинство харчи около 40лв./месец (толкова харчи и хубав климатик 12ка). На пелети няма да е по-малко, а и извън отоплителния сезон пак си на ток - тоест не е панацея.

Иначе, ако си твърдо решен - погледни Голдън Файър (golden fire). Евтини са (ако това ти е водещо), по проучвания качеството е сравнително средно. Лично аз не съм очарован от самата фирма обаче. Идваха да ми правят оглед и си е българска история - получих офертата(платена) с доста забавяне, написана на ръка и снимана с телефон - по мейл :rolleyes :banghead

Надявам се да съм бил полезен с еретичните си мисли :icon_lol


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11904
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 21 апр 2016 7:53


Аз не съм монтирал камина на пелети и не съм виждал как работи, но ако е шумна като котел на пелети, никак не е за препоръчване. Да, може би има нещо за обезшумяване, но като знам горелката какъв шум вдига като гори, не бих си го монтирал в кухнята.
group® написа:- скъпо за направа - най-евтиния вариант за камина с радиатори, тръби и всичко, няма да е под 4к лв.(най-вероятно си направил сметката

То и на дърва, няма да излезе много по евтино, системата е еднаква, разликата идва само от цената на печката.
За да е икономично и комфортно отоплението на пелети, може би трябва да се заложи повече отоплителни тела, т.е като за ниско температурно отопление, горелка с възможно най много модулации и хубави пелети. Трябва да избереш кой ще ти го прави и да сметне на място, вида и местоположението на апартамента, да изчисли топлинния товар на стаите и да подбере горелката съобразно инсталираните радиатори. Иначе бакалската сметка е лесна 100 квадрата на 2,50 м височина са 250 куб.м по 0.075 вата на кубик са 18,75 киловата + 3-4 за бойлер и 3 запас 24-6 киловата.
Съгласен съм с Галин, че преди парното е хубаво дограмата и изолацията да се направят, но за климатика като основно отопление, не знам. Аз на тоя веялник не мога да стоя. Да, някъде в обществено помещение за малко става, но да стоя постоянно в стаята и онова да вее, не мога да го понасям


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот group® » Чет 21 апр 2016 8:20


За веенето си прав и затова споменах скъп климатик. Там имат очи и разни такива органи :mhihi та не ти вее в теб и са тихи. Но и аз не си представям климатик в спалнята ми, дори и при варианта с вградени тела и подобните решения. Затова там залагам на лъчисти конвектори. Но да не изместваме темата. Все пак си има такава за климатици.

Относно системата за пелети - слагат се и допълнителни датчици за следене на температурата с цел оптимизация(освен термоглави). Като цяло за да нямаш излишна работа се изисква по-голяма начална инвестиция. И като всяко по-сложно нещо, то е и по калпаво.
За шума също си прав и съм пропуснал да го добавя към недостатъците. Не намирам обаче данни колко точно е при камините, но съм чувал такава и си бучи.

Едит: попадам на данни от 58dB , което ако е така си е значително ниво. Иначе на повечето пише 'ниско ниво на шум' :mhihi


Потребителски аватар
ел.техника
Мнения: 226
Регистриран на: Пет 18 май 2012 16:23
Автомобил: GOLF4 TDI
Двигател: AGR
Местоположение: Северозападна BG

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот ел.техника » Чет 21 апр 2016 19:07


Аз тая година за пръв път се отоплявах с пелети/котел БОШ/ и определано съм доволен.В къща съм и то не малка.Да знаеш"ПО–СКЪПО Е,НО НЯМА ДРУГА ТАКАВА ЛЕСНИЯ,освен ако не си решил да се топлиш на ток или на газ./Но те пък си имат други недостатъци.Камината незнам колко е шумна,но предполагам,че ако се постави в хола хем ще топли с открития пламък/зад стъклото/,хем и няма да шуми в спалните.Само предположение....Успех.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11904
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 21 апр 2016 19:55


group® написа:Относно системата за пелети - слагат се и допълнителни датчици за следене на температурата с цел оптимизация(освен термоглави)

Аз това имах предвид като писах за горелка с повече модулации. Има едни Български контролери НАТУРЕЛА, които с колкото повече датчици са накачени, толкова по добре работят и икономията и топлината е по добра., хем термо глави и то не на всичките радиатори, щото може да се получи инфекция, контрол по температура на водата, контрол със стаен термостат, управление на помпа и още други дивотии.
ел.техника написа:Да знаеш"ПО–СКЪПО Е,НО НЯМА ДРУГА ТАКАВА ЛЕСНИЯ

Че лесно, лесно е, но с голям бункер и качествени пелети. Ако купиш някои ментаци, които правят пепел колкото кубик дърва, чистенето става не на 3-4 дни или седмица зависи от котела, ами почваш на 12 часа да изхвърляш пепел. Освен това е опасно и да не ти прегрее горелката от такива пелети, щото умира от раз


Потребителски аватар
Apokaliptiko
Мнения: 1945
Регистриран на: Съб 06 дек 2008 19:21
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1998 AFN
Местоположение: гр. Русе

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Apokaliptiko » Чет 21 апр 2016 21:28


Ами жилището е със сменена дограма и баща ми на времето е правил някаква вътрешна изолация, но тя ще бъде премахната и ще е направена съвременно. Досега съм се топлил на твърдо гориво, но нямам желание вече да ми мирише на пушек, да ми връща печката при ветрове, да се запушват комини. Искам да съм спокоен и да е чистичко и свежо. Аз за себе си съм установил, че няма да се топля на климатици, не че нямам два Електролукса 12-ски инверторни, но няма Господ който да ме убеди, че могат да ме стоплят така както пламъка. Интересувал съм се тук в Русе, и се двуомя между две камини едната е Италианска, другата е Сръбска като инвестицията преключва грубо на около 5500 и 6000 лева. Но мненията по нета са много двусмислени за тия камини и се чудя, пък не са малко пари да ги разпилея за нищо. Благодаря колеги за дадените мнения.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11904
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 21 апр 2016 22:14


Ако имаш вариант за котел на пелети, нещо на тераса или в мазе го обмисли. Ако нямаш и камината е вариант, но коментарите наистина са доста противоречиви, особено ако се зачете човек из направи си сам форума


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Stivi » Пет 22 апр 2016 9:34


Аз самия се топля на пелети /преди тях на дърва и въглища/ и откакто смених горивото се родих,НО топля 180 квадрата като 40 от тях са с почти никаква изолация и имам доста загуби,искам да кажа ,че ако трябва да топля това което ти имаш ,и както се каниш да правиш нова вътрешна изолация със сигурност бих взел качествена термопомпа въздух-въздух и от там нататък всичко да се свежда до натискане на копченца :a045 Пак ще си имаш радиатори /и аз мразя топленето с климатик/ ,като пари ще ти е едно и също,но си спестяваш доста цапане и проблеми ! За газта съм съгласен че е много удобно,но за средностатистическия глажданин е скъпичко удоволствие ако иска да му е наистина топло а не само да поддържа темп. достатъчна колкото да не мръзне-личен опит,най-малкото докато Русия ни продава най-скъпата газ в Европа :twisted


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Vlad777 » Нед 24 апр 2016 1:15


Последните няколко мнения са изтрити, защото не можах да разбера с какво помагат на колегата?! Той търси съвет за инсталация за пелети, някви "дежурни" писачи пишат за сметките им на газ?!?

А по темата, ако си решил наистина да се впускаш в приключението "пелети в апартамент", мисля че ще е добре да разгледаш темите във форума. Има доста писано по въпроса:
:arrow Избор на пелетна горелка!
:arrow Отопление на пелети? Мнения
:arrow Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ
:arrow С какво се отоплявате вкъщи?


Потребителски аватар
Apokaliptiko
Мнения: 1945
Регистриран на: Съб 06 дек 2008 19:21
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1998 AFN
Местоположение: гр. Русе

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Apokaliptiko » Пон 25 апр 2016 8:35


Благодаря Влад, започвам ги. Една от тях бях изчел.


Потребителски аватар
niki300
Мнения: 129
Регистриран на: Нед 16 авг 2015 15:32
Автомобил:
Двигател:

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот niki300 » Пет 06 окт 2017 21:37


Колко средно е разходът на месец с пелетна камина? По-добър избор ли е от обикновените камини?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот VWGT » Пон 09 окт 2017 10:34


на този въпрос може да ти отговори само човек, който се е топлил няколко години първо на камина, а след това на пелети.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7641
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот goppa » Пон 09 окт 2017 11:10


Рaзходът нa гориво зa отопление зaвиси от къщaтa и обитaтелите a не от печкaтa.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Отопление с пелетна камина???

Мнениеот Pet_rov » Пон 09 окт 2017 11:15


Съседът над мен се топли вече трета година на пелети - камината е Бърнит (македонска) уж произведена от шуменската фирма Сънсистем - 2 - 2.5 тона на година му стигат, като се има не предвид, че не я гаси - имат бебе. Пали я октомври до май почти (тази година), 110 кв.м е апартамента. Но всичко е относително.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта