tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот VWGT » Чет 29 сеп 2016 14:26


от доста време насам търся оптималното усртойство за проследяване (по-скоро локализиране) на разни неща (кола, колело, деца, багаж ...)
за различните групи съм намирал различни усртойства, някой от тях съм ги ползвал, но нито едно не е било оптималното. Всички до едно разчитат на мобилни оператори, т.е. платени са, с големи размери са, нямат голяма самостоятелност и тн. Дори тук във форума имаше теми за такива устройства, които могат да се ползват само в кола. За децата има часовници, което пак не е много удобно. Google също имат такава услуга за мобилни усртойства.

Наскоро попаднах обаче на нещо, което за мен специално технологично изглежда ново, освен това май ми покрива всичките изисвания :)
става дума за едни bluetooth стикери, със собствено захранване (разбирай батерия), но с прилична автономност (до 1 год). Проблемът е, че тези, които разглеждам имат доста слабо покритие у нас. За това ми се иска да разпитам форумното множество, дали не е попадало на нещо подобно, което да работи и у нас? Дори може да има нещо разработено от българи.

Конкретно продукта, който съм загледал в момента се нарича trackr (https://www.thetrackr.co/). Представлява метален цилиндър с големината на монета(!), в който се поставя и батерия CR2016, която осигурява автономност до 1 година(!). Може да се прикрепи към всичко. Работи с Bluetooth връзка. На телефона се сваля app и когато стикера влезе в обхват, може да се комуникира през Апп-а с него (да издава звук примерно). До тук нищо особено, обаче интересната екстра е в т.нар. crowd gps услуга. Т.е. всички телефони с този апп, засичат всички чипове, които попадат в техния BT обхват. Ако случайно някой от тях е обявен за издирване, телефона чрез своята data, подава gps координатите си на сървъра на фирмата, които координати се показват на човека, който издирва чипа. След което той може да отиде на мястото и да опита да намери чипа визуално или чрез звука, който издава. Примерно така може да се открие, кола, колело и тн. Услугата не работи в реално време, да си отвориш Апп-а и да видиш къде ти е нещото. Просто подаваш сигнал и чакаш някой да го локализира. Е, може да сработи и в реално време, ако точно в този момент чипа е в нечии обхват, но това е частен случай.
Проблемите тук са няколко:
1-во трябва да има много на брой потребители, които да осигуряват добро покритие на услугата (за тия trackr в Сф покритието е доста слабо, има около40-50 потребителя и то ако са реални, съответно шансовете да намериш нещо са малки).
2-ро телефона трябва нон стоп да е с вкл BT, което аз признавам не го правя.

при всички положения концепцията ми допада и реших да я споделя тук с цел да разбера, дали има и други подобни с по-добро покритие в Сф? както и попринцип бих участвал в някакво споделено пазаруване за тестови цели с други мераклии :)




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот milmar » Съб 01 окт 2016 8:42


Bluetooth e комуникация с особен тип протокол, изисква одобрение от двете страни за да се осъществи връзка. Да е позволено на всяко непознато устройство да се закачи към нечий телефон не ми се струва разумно и малко хора ще се навият. В този смисъл се чудя как може да има ''покритие'' и къде наистина има такова. А и такава малка батерия не ми се вързва с толкова енергоемко нещо като bluetooth, освен ако не се търси връзка 2-3 пъти на 24 часа, т.е. още намалява шанса да се хване телефон в тази система.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот VWGT » Съб 01 окт 2016 21:08


Пиша от тела и може да има грешки..

БТ е така ама това работи по друг начин. Само твоите чипове са регнати и авторизирани за твоя тел. На тела си слагаш техен апп, който само слухти ефира. Ако твоят БТ засече чужд чип не е нужно да го авторизираш за твоя тел, но аппа го разбира, прочита му ИД-то и го праща на сървъра без да има каквато и да е комуникация с чипа или необходимост от действие на телефона.

Иначе на това с издържливостта и аз се чудих. имало нова версия,стандарт,протокол на БТ, която намалявала консумацията драстично и позволявала разработката на това решение. Тва инфо е от сайта на тия. Може и да търси връзка на определени интервали, знам ли.


Потребителски аватар
niki300
Мнения: 129
Регистриран на: Нед 16 авг 2015 15:32
Автомобил:
Двигател:

Re: tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот niki300 » Пет 06 яну 2017 20:41


Аз имам този модел GPS устройство за проследяване на автомобил https://diversant.bg/gps-ustroistvo-za- ... e-na-kola/ . Купих си два такива тракера преди 6 месеца и ги използвам със служебна цел. Много съм доволен от тях.


sashko_bg
Мнения: 148
Регистриран на: Вто 22 юни 2010 20:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот sashko_bg » Съб 07 яну 2017 19:19


Може ли да дадеш малко информация как работи? С позвъняване ли се включва/изключва? Реагира ли на вибрации?


niki300 написа:Аз имам този модел GPS устройство за проследяване на автомобил https://diversant.bg/gps-ustroistvo-za- ... e-na-kola/ . Купих си два такива тракера преди 6 месеца и ги използвам със служебна цел. Много съм доволен от тях.


Потребителски аватар
niki300
Мнения: 129
Регистриран на: Нед 16 авг 2015 15:32
Автомобил:
Двигател:

Re: tracker device / устройство за проследяване и локализиране

Мнениеот niki300 » Съб 14 яну 2017 11:53


Има възможност да се активира и деактивира дистанционо, а освен това има и вибрационен сензор.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ktamen и 156 госта