Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Чудомир » Пет 30 дек 2016 17:33


Можеш ли да дадеш един пример, в който конфигурация за "работа с приложения за чертане и 3D графични програми" да се справя с някаква задача по-лошо от "конфигурация, предназначени за мултимедия"? Аз не се сещам за такъв пример, но може да гледам прекалено еднозначно на нещата.

Ясно е, че в марков хардуер всичко е по-скъпо: ЕСС памет, нестандартни дънни платки и захранвания, кутии, бракети за устройства и т.н. Но това при втора ръка почти не подлежи на дискусия - ако продавача е печен, винаги има начин от разкостена машина да се набави необходимото.

Ако иска да играе игри, е ясно, че ще трябва да вземе графична карта нова, ако наличната му окъсее. Ама ако реши да взима две, то горепуснатото Гигабайт дъно има лоши карти, с тези 21 PCI-е шини (ако съм ги преброил правилно) си заникъде.

Кутия за под 100 лева трябва ли да спорим, че е сгъната от капачки от кисело мляко? Вярно, шумът за питащия не е проблем, но далеч не е така, че една маркова HP кутия е сравнима с нещо от 80 лв.

Кое е точно предимството на даден и7 пред E5-1650, което да оправдава 300-400 лв горница? Аз заложих на и7 заради шума, ако това не ми беше най-важния критерий заедно с тока (защото при мен ПЦто е пуснато по 18 часа на ден всеки ден и тока ми е почти 30 цента на киловатчас), щях да съм също с Xeon на Z серия.

А да сравняваме сбирщайн лоу кост i5 система със HP Z420 и да дискутираме 100 лв разлика е просто смешно. Жалко, че radi_nrj не се включва в темата.




Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Stoyanov_Vw » Пет 30 дек 2016 17:39


К.Одаджийски написа:По скоро за около 1000-1200 лева може да се събере много добро нещо включващо i5 процесор на сокет 1151, задължително ССД за операционната система и примерно терабайтов хард диск, РАМ 6-8ГБ ДДР4
Не знам точно каква обработка на видео е необходима, но с куадрото на нвидия няма да стане, по скоро нещо от GTX серията, но нови GTX 780 и 1000+ са безумно скъпи видео карти, но пък останалото ново, видео картата втора ръка за 200-300 лева.

Подкрепям с две ръце! Най-правилен избор! Възползвай се от новия сокет на Intel и по-бързата рам :beer


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Vasseto » Пет 30 дек 2016 17:51


Не си прав. Виждал съм как Виндовс движи на по-стар марков компютър много по добре от колкото по-добър събран компютър. Виндовса се прави да е най-съвместим с големите производители на готови компютри.

Към автора: Гледай кеша на процесора да е колкото се може повече.


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Пет 30 дек 2016 18:08


Чудомир написа:.



Да взима две , Гигабайт дъното има лоши карти :screwy peace out .


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Чудомир » Пет 30 дек 2016 21:27


Milenkatara написа:Да взима две , Гигабайт дъното има лоши карти :screwy peace out .

Нещо повече да имаш да споделиш с нас, че аргументите ти ми убягват?
Специално за теб седнах да погледна за какво става въпрос:
http://ark.intel.com/compare/88196,64601

Виждаш ли колко PCIе шини поддържа 6700? Да, точно 16! Дори не са 21, както ги събирах по спецификациите на Гигабайт дъното. Така че при първата по-бърза графика ще има голямото чакане или "стани, да мина" върху PCI-e магистралата.

Ето тук сравнени 1650, 1650v3 и 6700:
http://www.cpubenchmark.net/compare.php ... 5B%5D=2565

и последно

http://cpu.userbenchmark.com/Intel-Core ... ating/3515

срещу

http://cpu.userbenchmark.com/SpeedTest/ ... 0---320GHz

Какво ни казва последното сравнение? Че макар 6700 да е с по-добра производителност на ядро (нормално, по-нов модел), то в общата производителност пада (при МС тестовете), защото e с по-малко ядра от Е-1650.

i7-6700
Min Avg Max
509 MC Int 561 584
566 MC Float 636 663
546 MC Mixed 606 632

89.9% 601 Pts

E5-1650:
Min Avg Max
547 MC Int 664 718
551 MC Float 697 778
550 MC Mixed 698 765

103% 686 Pts


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Съб 31 дек 2016 10:19


Това е само на теория и то ако пускаш повече от две карти. При наличието на 1070 или 1080 за чий ти са 2 такива карти ,че и повече ?! На колегата дори вградената ще му върши работа, както и той каза трябва ми процесор и рам добри :rolleyes


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот buller » Съб 31 дек 2016 10:42


Тази работни станции са доста добри, сглобени с добри чаркове и с отлични параметри. Но...
Но, аз ще го кажа по различен начин - колегата търси кола, за да си кара картофите и бурканите от село, а е дал линкове за товарен влекач и огромен бус.
Щом го влече - да взима някоя от тези машини и да гледа в task manager-a как ползва едва 10-15% от целия капацитет на машината.
За десктоп машина аз бих заложил на АМД конфигурация, с разумно подбран процесор (да, греят повече, но с допълнително охлаждане на процесора нещата си идват на мястото).


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот group® » Съб 31 дек 2016 11:56


Smeagol написа:Щом го влече - да взима някоя от тези машини и да гледа в task manager-a как ползва едва 10-15% от целия капацитет на машината.
.

Това не е ли добре?
Особено ако имаш собствен петролен кладенец за влекача :mhihi


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Съб 31 дек 2016 12:10


Ако ли не взимай една от тези и ще си по-доволен от това, което правиш на лаптоп 99% . За парите си са добре, единствения минус е гаранцията, но щом не ти е проблем.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Чудомир » Съб 31 дек 2016 12:25


Milenkatara написа:Това е само на теория и то ако пускаш повече от две карти. При наличието на 1070 или 1080 за чий ти са 2 такива карти ,че и повече ?! На колегата дори вградената ще му върши работа, както и той каза трябва ми процесор и рам добри :rolleyes

Мисълта ми беше следната:

След като процесорът поддържа само 16 lanes на PCI-e, то с една х16 графична bus-a е пълен. Всяка една друга карта, ако тя е PCI-e, или друг компонент, ползващ PCI-e bus-a като M2/NVMe диск и подобни ще доведат до падане на графичната надолу до следващия възможен мултипликатор, а той в случая е х8, което води до теоретичен спад на производителността на 50%.

Горепосоченото дъно на Гигабайт също страда от този лимит:

Expansion Slots Š 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
* For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed,
be sure to install it in the PCIEX16 slot.
Š 1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)
* The PCIEX4 slot shares bandwidth with the SATA Express slot and the M.2 connector.
When the SATA Express slot or the M.2 connector is populated, the PCIEX4 slot will
operate at up to x1 mode.
Š 1 x PCI Express x1 slot
(All of the PCI Express slots conform to PCI Express 3.0 standard.)
Š 3 x PCI slots


Това означава в прав текст: Ако имате само 1 графична на х16, то тя е най-добре да бъде в х16 слота. Ако обаче има примерно нещо на М2 порта вързано - а дъното поддържа макс х16 заради 6700 процесора - то тогава х16 слота ще работи в х8, а х4 слота ще падне на х1, защото си поделя ресурса с М2 или САТА експрес порта.

Е кажи ми сега що за куцо пиле е това?

При 1650 процесора такъв лимит няма, там се поддържат 40 lanes. Дори и с 2 карти х16 (приемам, че дъното ги поддържа, защото все пак има такива workstations с по 2 nvidia карти), остава 8 lanes за "зор-заман".

Единодушно всички казаха, че такава машина рано или късно ще получи SSD и друга графична. Шум и ток не са от значение. Остава да сравняваме процесор, рам (колкото повече, токлова по-добре) и бъдещи възможни ъпгрейди.

От показаните процесори пуснах линковете, че 1650 се справя overall най-добре, рам...май досега гледахме макс. 16 ГБ пак на Z420, за ъпгрейдите казах - броя шините са най-важни, за да няма клякане на пърформанс от един компонент за сметка на друг. Така сумирано аз не виждам нито един аргумент (освен евентуално по-дългата гаранция), който да дава плюсове на 6700 пред 1650 процесор.

И сумарно: Z420ката от линковете дава най-много за парите.


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Съб 31 дек 2016 13:25


Да не забравяме фактора и по лесно продаване в бъдеще на по-новите компоненти за разлика от другите.Дъното съм го дал примерно заради допълнителните слотове и USB , не е постно като по-евтините варианти.
А и ако е в m.2 порта не трябва да оказва влияние и картата да си остава на 16х.

Оказва влияние обаче на слота за втората карта, това което вие казвате. При положение ,че 95% от потребителите ползват само 1 карта достатъчно силна това,което вие казвате са вманиачени работи за намаляване на скоростта. Пак повтарям на човека в бъдеще една 1060,1070,1080, rx470,rx480 ще му бъде предостатъчна с това, което се занимава. Скорости на SSD от рода на 550/520 mb и съответните IOPS са НАПЪЛНО достатъчни за сега и за това, което човека ще ползва. Виждам ,че имате вманиачени изисквания към компютрите (стига да ги използвате рационално), но както колегата по-горе каза, ще използваме товарен влекач и бус за картофите и бурканите от село. Моето мнение е за новите компоненти, останалото оставям на вас да решите.

https://www.techpowerup.com/reviews/NVI ... ng/20.html


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Чудомир » Съб 31 дек 2016 15:39


Milenkatara написа:А и ако е в m.2 порта не трябва да оказва влияние и картата да си остава на 16х.

Тук бъркаш: Заради 6700 процесора имаме макс. от 16 lanes на разположение. Когато към една х16 графична се включи м2 порта, то той ще вземе минимум х1* (по-скоро х2 или х4) от споделения ресурс "х16" на bus-a и понеже е вързан заедно с х4-порта на PCIe-to, си споделят този "макс. х4 ресурс". Съответно х4 PCIe пада на х1, колкото "да сработи".

Така че квинтесенцията е:

Ако към 6700 процесор и х16 графична се включи или PCIe x4, или M2 устройство при въпросното Гигабайт дъно, то графичната ще работи на макс. х8.
Ако към горното се добави, че и двата PCIe x4 и М2 порта са заети, то тогава и PCI x4 порта ще мине на х1.

Дискусията стана доста теоретична, но сравняваме реално почти еднакви конфигурации, и затова разликата трябва да се търси в детайлите. Иначе съм съгласен, че повече от 90% от времето машината ще скучае, но това е така при всяка конфигурация, от най-евтината до хай-енд-а.

*: Ако помня правилно, М.2 стандартът почва от х2 и няма х1. Това би обяснило защо при произволно М2 устройство PCIx4 порта пада директно на х1 според упътването на Гигабайт дъното.


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Съб 31 дек 2016 16:39


Както се вижда от теста по-горе, дори и така да е разликата е минимална в производителността на GPU-то. Спора е излишен, аз го чета ,че оказва влияние само ако е пусната карта в този слот. :icon_razz m.2. засяга само карта пусната във втория слот иначе не. Демек ако си пуснеш видео картата в първият слот х16 той си се управлява от процесора и си използва пълноценно линиите. Ако я пуснеш във втория обаче тогава идва забавянето от m.2 и другите pcie слотове,защото те си се управляват от PCH и тогава дъното си показва "рогцата". Пак се стига до мнение ,че с въпросните видео карти по-горе няма смисъл от 2 броя от тях за работата на човека, която иска да върши и стигаме до вманиачаването отново. :mrgreen


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Чудомир » Съб 31 дек 2016 17:22


Не знам как да го напиша, защото четеш грешно моите редове:

Не говоря вече за 2 графични. Говоря за 1 графична на х16, която изчерпва напълно ресурса на 6700 процесора, защото той поддържа макс. 16 PCIe lanes. Това е първия кусур.

После идва Гигабайт дъното, където

1) ако имаш х16-карта в х16-слота и едно-единствено произволно м2/х4 устройство, то графичната пада на х8
2) ако имаш х16-карта в х16-слота и 2 устройства - едното на х4-слот а другото на м2, то графичната пада на х8, а х4-устройството пада на х1.

Доколкото аз разбирам текста тук
https://en.wikipedia.org/wiki/Platform_Controller_Hub

и тази картинка

Изображение

не е така, както ти писа

картата в първият слот х16 той си се управлява от процесора и си използва пълноценно линиите. Ако я пуснеш във втория обаче тогава идва забавянето от m.2 и другите pcie слотове,защото те си се управляват от PCH и тогава дъното си показва "рогцата".


а са общо 16 lanes, който са общ ресурс между CPU и PCH. Така че и в първият слот х16 да я сложиш, при първото допълнително у-во в един от другите слотове/портове вече графичната няма да работи на макс. пърформанс, което за мен е 2 рия принципен кусур на тази архитектура с 16 lanes.

Отделно линка с бенчмарка на ВоВ е интересен, не съм предполагал, че разликата в х8 / х16 е толкова малка.

P.S. Ето тука сравнението на моето ЦПУ 5820 от старата генерация на и7 с новия 6700. Просто превърти таблицата и виж разликите.

http://ark.intel.com/compare/82932,88196,64601

Последна промяна от Чудомир на Съб 31 дек 2016 17:35, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на компютърна конфигурация (конкретна дилема)

Мнениеот Milenkatara » Съб 31 дек 2016 17:33


Добре от 16 на 8 за gpu-то и спад с 4 ФПС. Много голяма работа направо ужас. Пак казвам ,че си слага една карта в първия слот 16х :eek и едно SSD na SATA 3 и забравя за всичко това, което говорим. Ама ако сложи диск на м.2. ама ако сложи диск на pcie с 1.5гб/с ?! Просто човека няма нужда от това. и 16 линии дори са му достатъчни :stumm А допълнителните 20 линии на Z170 на чипсета за какво са ? Хайде на B150 са 8.

https://linustechtips.com/main/topic/46 ... onception/

Последна промяна от Milenkatara на Съб 31 дек 2016 17:48, променено общо 1 път.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: mrsch66 и 130 госта