препоръка за dslr фотоапарат

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот lion_heart002 » Вто 16 май 2017 22:09


Canon Mark 3 си взе жената и е доста доволна. Не знам как са цените в България.




Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот apchih » Сря 17 май 2017 21:58


dostoevski написа:Главно ще снимам природа,но също и архитектурни забележителности.В крайна сметка нека запознатите да споделят дали по-удачен вариант е огледално-рефлексен или не.Важното е да прави хубави снимки както се казва :)


Искаш да снимаш природа и архитектура?
Знаеш ли какъв тип обектив ти трябва за архитекрура, за природа, пейзажи, портрети ако решиш да снимаш? Знаеш ли какво означават цифрите 10-24 или 85 1.4 или 70-300?
Сапунерките са супер за туристи, които не искат да носят раници, пълни с техника. Имат сравнително широки обективи, но понякога колкото и да се отдалечаваш от "архитектурната забележителност" все не е достатъчно да я хванеш цялата в кадър. Достатъчно "светли" са, за да правиш снимки при лоша осветеност, с добро шумоподтискане и куп други глезотии, за природа също ще ти върши работа, стига да не искаш да снимаш нещо, което се намира на много голямо разстояние и трябва да използваш цифрово увеличение, което най - вероятно ще развали качеството на снимката. До тук добре, НО .... не можеш да сложиш 50 1.2, 85 1.4, 70-300 или пък 10-24 за да успееш да хванеш точно онази "архитектурна забележителност", която не си успял да хванеш със сапунерката, защото обектива и не е достатъчно "широк". Не ме разбирайте погрешно, не отричам възможностите на сапунерките, но техните обективи няма как да докарат бокето на някой 30годишен ръчнофокусен обектив или дълбочината на фокуса при бленда 1.4 и т.н. (всеки занимавал се с фотография, ще ме разбере).

Ако си вземеш апарат със сменяема оптика, за 1500лв ще си вземеш нещо с така наречения "китов обектив". Не, че с него не може да се направят страхотни снимки, но той няма да покрива напълно твоите желания. Ако ще взимаш апарат със сменяема оптика, наблегни на разнообразието от обективи, а не толкова на качеството на апарата. Хубавата снимка не е задължително да е тази, която е направена с 24 мегапикселов сензор. Не отричам, качествата на най - новите апарати, но лично за мен, моя 7 годишен Пентакс ми върши страхотна работа.

Първо почети малко за фотографията (ако не си го направил още) и след това си прецени, какво ще ти е нужно за целите ти. Само ти си знаеш, колко си запален, колко ти хлопа дъската, колко пари си готов да влагаш, ако решиш да взимаш други обективи, защото ще ти се наложи, ако вземеш фотоапарат със сменяема оптика. Влезнеш ли веднъж във филма, както каза forski, раницата с апаратурата ще струва колкото една кола ;)

П.С.
Компромисен вариант:
Давам само пример, без да отдавам предпочитания за конкретна марка, просто за това се сещам в момента!
Взимаш Pentax К-50 с обектив 18-135mm - 1500лв нов
По нататък:
Tamron 70-300mm втора ръка за 150лв (горе долу) - за да снимаш далечни обекти, става и за макро
Samyang 14mm втора ръка около 300лв - за да снимаш архитектура
Някой "светъл" обектив за портрети 50ка или 85ца ... там цените варират, в зависимост колко "светъл" искаш да е :)
И светкавица ако решиш, че искаш да снимаш по барове или да си правиш експерименти, като за целта дори китайските Yongnuo ще ти свършат перфектна работа.
Не забравяй раницата, статива, задължително филтри (най - малкото за да предпазиш лещите от надраскване или пукане след нагряване от свещ в някоя църква) :mrgreen ... хубаво е да имаш 2ра батерия, още няколко карти памет, разни дреболии за почистване, акумулаторни батерии за светкавицата, зарядно за тях .... все още ли искаш фотоапарат със сменяема оптика? :)


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Чет 18 май 2017 17:42


apchih - първо благодаря ти за изчерпателния отговор! Както казах в някои от предните ми постове - новак,любител и нямам за момента досег с т.нар. хубави фотоапарати.Не съм чел достатъчно (за момента) ,но в бъдеще го направя,за да се запозная най-малкото теоретично с това,за което ще ми е нужно във връзка с фототехниката и снимките.Моето запитване за (хубав фотоапарат) ,което знам е доста относително е поради факта,че пътувам доста и виждам неща,които искам да "запазя",ако мога така да се изразя.
Като че ли клоня към някоя сапунерка (така се изразявам понеже доста хора така ги наричат),макар и да се двоумя,защото с дслр за в бъдеще ще мога да допълвам обективи,които както всеки знае са от особено значение.За момента съм в процес на обмисляне :)


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот apchih » Чет 18 май 2017 19:31


Ако ще е сапунерка, нека да е турбо-сапунерка или хибрид или там както му казват още ... давам само пример, без да казвам, че това е най - доброто:
Изображение
Изображение

Каквото и да вземеш (сапунерка, турбо-сапунерка или DSLR) ще трябва да направиш компромис с нещо ... или ще имаш сравнително малък и компактен апарат, покриващ до някъде или почти напълно, но не изцяло изискванията ти и ще си ограничен от към "стъкла", светлосила и други глезотии или ще мъкнеш килограми техника, за която ще си дал един куп пари, но ще имаш свободата да снимаш каквото и както си поискаш .... общо взето, няма пълно щастие :)


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот muns61 » Чет 18 май 2017 20:04


Започни от малко теория, композиция на кадъра например. Фотоапаратът е само част от фотографията.


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот vaskoto1 » Съб 20 май 2017 8:36


dostoevski написа:Важното е да прави хубави снимки както се казва :)


такаааммм... сега виждам темата.
не че съм капацитет, но колегите са ме дали за референция, така че, айде да се отбележа... :mhihi
за мене-не давай много пари.
първо се намери.
какво искаш, кое ти приляга, какво обичаш.
ама не да ми го кажеш, гледайки в тавана... това се разбира със снимане. това ми се отдава, това ми прави кеф, в това се чуствам по добър. другото съм го пробвал, ама някак не ми се получава и не съм баш доволен...
е така искам да можеш да си кажеш. на себе си-не на мене. на мене ми е все тая. аз съм зрител. аз искам да гледам добра фотография. с чуство, с емоция.
нещо от тебе. ама от ТЕБЕ. отвътре.

когато си наясно със себе си-всичко ще си дойде на мястото.
за момента техниката (каквато и да е тя) иска от тебе.
изчакай да стане така, че ти да започнеш да искаш от техниката и тогава няма дори да трябва да питаш...

хвърли едно оче на това:
https://petapixel.com/2017/05/13/photog ... ew-camera/
доста е показателно...


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Съб 20 май 2017 17:15


vaskoto1 - добре,това ми хареса :) линкът по-долу също - благодаря ;)


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Пет 09 юни 2017 18:28


Благодаря на всички,които се включиха в темата.Изборът ми вече е направен и той е d-srl Nikon 5300 в комплект с обектив.Както казах по-горе не съм наясно с фотографията и апарата ще го ползвам любителски.Когато имам дори и малко свободно време ще прочитам тук-там някоя книжка,за да се запозная с основните функции и как да работя с него.
Благодаря отново !



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 169 госта