препоръка за dslr фотоапарат

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Нед 14 май 2017 19:52


Здравейте съфорумници!
Моля,препоръчайте ми хубав фотоапарат (огледално-рефлексен) .По възможност да е една от водещите марки Канон,Никон,Фуджифилм .Няма да го използвам професонално,защото съм любител,но искам да е нещо добро. Бюджет до 1500лв.
Благодаря за препоръките !




Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Нед 14 май 2017 20:21


1500 за тяло, а за обективи, светкавица, филтри, раница, статив ...
Ако тези пари са само за тялото, още колко можеш да дадеш за останалото?


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Пон 15 май 2017 5:57


По възможност всичко да влиза в тази цена.Като за начало не ми е нужен обектив за 1000лв. тъй като съм новак.Стативът също ще го пропусна засега :) препоръчай и филтри,но да влизат в цената.


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот Ivaile » Пон 15 май 2017 6:15


В последно време т.нар. ,,безогледалки,, настигнаха и даже, надминаха огледалните от нисък и среден клас дори.
Предимствата им , за твоя случай, са важни - голяма матрица с високо качество,
възможност за ползване на различни по цена,марка и система, обективи, с преходник.
Много важно за любителското ни снимане - те са леки и удобни за носене!
Който е носил раничка с dslr и обективи, знае за какво говоря....
Затова те насочвам към
Sony , a5100 или а6000.
Лично аз ценя много компактните апарати с голяма матрица - серията на сони - sony rx100 mark II или sony rx 100 III.
Нови са между 1000-1400 лв. , компактни, с отлични възможности!
Чудесeн като апарат за ежедневно снимане е и canon g7x II. И той е , като данни, близък до сонито, от един клас са, с отлична, светла оптика.
Най-добре е да ги видиш и пипнеш ,, на живо,, .
Мисля, че sony rx100III ще ти хареса.

(То тук Ваското 1 има богат опит с dslr, предполагам, и той ще сподели...)


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Пон 15 май 2017 7:13


Sony RX100 III или VI и нищо повече не ти трябва :th_up
Мъкненето на фото багаж си е живо наказание, особенно ако си решил да го правиш на високо в природата :biggrin


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот escrime » Пон 15 май 2017 8:45


Честно казано, не съм съвсем съгласен.
Да, при ISO 100 и добро осветление модерните компактни фотоапарати показват супер резултати.
Но все пак огледално-рефлексния ми D5300 има по-висок Dynamic Range, много по-малко шум при високо ISO и доста по-точно предаване на цветовете.

За препоръка не знам дали да се ангажирам... Най-добре е да се отиде в някой магазин, да се хванат няколко тела и да се пробват. Аз лично избрах Nikon D5300. Доволен съм. Вече има и наследници - D5500 и D5600. Ваското ме укорява, че трябва да мина към тяло от серия 7000, което е по-близо като усет до FF, но не ми е сега времето за ъпгрейд. Среден клас кропка с един варио и един твърд светъл обектив ми се струва доста удачно за начинаещ, какъвто съм и аз.

Смятам, че по-важно от конкретен модел или марка, е да се направи стъпката към снимане с ръчни настройки и познаване на условията и режимите.
Какъвто и апарат да се купи, няма как да се извадят забележителни резултати в режим "Auto".


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Пон 15 май 2017 8:49


Има, с фотошоп ... единственото за което трябва да внимава е да не я направи много бяла или прекалено черна :biggrin


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот escrime » Пон 15 май 2017 8:57


Е, тук нали се пита за препоръка за фотоапарат, а не за курс по Фотошоп? :icon_lol

Нека авторът сподели какво обича да снима и дали иска да се занимава с хоби фотография или само да щрака. :smile


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Пон 15 май 2017 9:23


Главно ще снимам природа,но също и архитектурни забележителности.В крайна сметка нека запознатите да споделят дали по-удачен вариант е огледално-рефлексен или не.Важното е да прави хубави снимки както се казва :)


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Пон 15 май 2017 9:30


Зависи какво ще прави със снимките, ако ще ги показва допълнителната обработка е задължителна, а тогава няма особенно голямо значение дали си снимал с турбо сапунерка или обледално рефлексен. Освен разбира се, ако не е любител птичар, или иска да снима спортни събития или нещо по-специфично. Ако ще снима природа или нещо подобно, демек неща които стоят неподвижно и чакат да ги снимаш, според мен турбо сапунерката е много по-практичния избор.
Ако ще ги събира само за семейния албум, то тогава всяка щракалка за 200лв. ще му свърши работа.
Имам D80 със пълен комплект обективи и оборудване, миналата година му купих и малка чанта за да е по-удобен за носене, и пак не ми се мъкне. Предпочитам да си сложа в джоба едно Сони RX100 и да си снимам като японски турист, като качеството на изображението по-нищо няма да отстъпва от това на евтиния огледално рефлексен.
Демек не бих препоръчал купуването на евтино тяло и обектив, пред набичена сапунерка.

п.п. Изпреварил си ме, щом ще снимаш природа, къщи и забележителности, според мен хубавата сапунерка ще ти върши идеална работа!
Защо, защото е малка, лека, удобна за носене, защото е набичена софтуерно и е със хубав светлосилен обектив.
Това го казвам като човек мъкнал 13 килограмова фото раница на 2800м. надморска височина :mhihi
Единственото което може да си вземеш към нея(сапунерката) е един монопод, с който освен друго, може и да се подпираш ако се качваш на високо в планината :biggrin


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот escrime » Пон 15 май 2017 9:54


RX100 II - 1100 лв.
RX100 III - 1300 лв.

Може и да е предразсъдък, ама... толкова пари за сапунерка. :stumm


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Пон 15 май 2017 9:59


Аз казвам че на мен ми харесват и мисля да си купя, а ако бях на негово място повече от 500-600лв. за апарат не бих дал.
Това сега, инъче раницата в къщи струва повече от колата, ама пуста краста тогава ... сега подобни пари за фото оборудване с изцяло любителска насоченост не бих дал никога :smile

Eто три снимки от преди десетина години снимани със турбо сапунерка Сони DSC-H2 за 300 долара, и малко фотошоп :biggrin
Прикачени файлове
4_1182243645.jpg
4_1182758568.jpg
o_1185777147_DSC04493-1.jpg


Потребителски аватар
dostoevski
Мнения: 109
Регистриран на: Вто 17 фев 2015 22:34
Автомобил: audi
Двигател: BKE 2005

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот dostoevski » Пон 15 май 2017 11:21


Forski направо ме накара доста да се замисля за така наречената сапунерка :) освен сони,може ли да ми препоръчаш и друга марка : фуджифилм (чувал съм добри коментари за тях) , никон или канон ?
Мисля и за никон 5300,макар че тук ще ми е нужен и добър обектив,който предполагам ще струва поне 300 и нагоре лв.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот forski » Пон 15 май 2017 11:38


Не мога да се ангажирам с това да ти предложа точно определен модел апарат, отдавна не съм се интересувал какво е излязло на пазара, не съм търсил и чел ревюта, и не съм ровил за инфо по-форумите.
Но мога да ти кажа че добър обектив струва около и над 1000лв. и пак не е гаранция за добри снимки.
Добри снимки могат да се направят и с апарат за 200лв. с малко повече въображение, и спазване на някой малки основни правила, които ги пише във всяка книжка за фотография на нешънал географикс!
Канон, Никон, Сони ... не мисля че някой предлага нещо много повече спрямо своите конкуренти, ако говорим за апарати позиционирани в един и същ ценови клас.
В смисъл, каквото си купиш за 500лв. от Канон, то ще си купиш и от Сони, така че ...


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: препоръка за dslr фотоапарат

Мнениеот Ivaile » Вто 16 май 2017 20:24


Бих препоръчал малко повече теоретична подготовка,защо не - и курс по дигитална фотография.
Като начало се порови във photo-forum.net, има образователна секция.

п.п.
sony rx 100III , rx100IV нямат нищо общо с едновремешните сапунери....

Човек, който може да снима, изобщо няма да ги пренебрегне.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 129 госта