Охлаждане на компютър ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Сря 28 юни 2017 5:59


Здравейте. Кутията на компа е стандартна АТХ. Няма други вентилатори освен стандартните на процесора и захранването. На гърба на кутията имам място за два вентилатора, а на дъното един конектор с три пина за захранване на вентилатор. Компа е забит в бюро с гръб и реално само предната му част е открита, тоест няма добро охлаждане. Има два 3.5" харда. Сега в жегите първия хард WD държи 43°C, а втория Maxtor 48°C. Тъй като тези температури ми се струват високи искам да ги сваля с няколко градуса за да не заминат хардовете. Какъв е най-подходящия вариант за охлаждане ? Един или два вентилатора отзад на кутията или гледам че има някакво охлаждане специално за харддискове ? Каква температура на хардовете да гоня за да ги запазя възможно най-дълго ? На Maxtor-а му се беше стопила платката в зоната на sata захранващия конектор и два пина бяха замасили поради стопената пластмаса между тях, предполагам това е станало заради продължителна работа при висока температура. Затова сега търся адекватно решение.




petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот petrushkov » Сря 28 юни 2017 6:34


Здравейте колега. По едно охлаждане на хардовете, и някой който да изсмуква от кутията навън, ако има начин през предната страна.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот stefan4o » Сря 28 юни 2017 8:21


Тези температури не са високи. Не се занимавай с глупости. Високи са температури над 50 и няколко градуса. Тогава може и да мислиш варианти.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот zografski » Сря 28 юни 2017 9:30


баш, stefan4o ти го каза, не се занимавай с глупости, високи градуси са над 50, даже да не кажа над 60 +. Не пречи да сложиш още 1 вентилатор ако толкова имаш желание, има не лоши за по 15-20 лв. но компа ще стане малко по-шумен. Имаш и др вариант, ако толко хардовете те притесняват, може да монтираш вентилатор от горната страна на кутията (ако има място там) ги изкарваш хардовете извън кутията и ги слагаш в/у вентилатора, нооо аз лично не бих се занимавал, по добре си вземи 1 бекъп/външен хард и перйодично си качвай най-важното там, аз лично така правя. Има 1 американска ИТ приказка: бекъп, бекъп и пак бекъп, а за по-сигурно, бекъп на бекъпа :D


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот kris11 » Сря 28 юни 2017 10:18


petrushkov написа:Здравейте колега. По едно охлаждане на хардовете, и някой който да изсмуква от кутията навън, ако има начин през предната страна.


Oхлажданията за хардове хубавичко набиват прах в хардисковете.
Както е писал Зографски 1 вентилатор извеждащ въздуха в горния край на кутията е много полезен.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Сря 28 юни 2017 12:30


След като тези температури не са високи, мога да пробвам само с един или два вентилатора отзад на кутията или един на кутията и една двойка на по-топлия диск. Отстрани и отгоре не ми се дупчи. Бекъпи си правя редовно на трети 3.5" външен хард. Това с прахта от охладителите за хардове не го разбрах. Къде набива прах - по платката на харда ли ? Защото самия диск е затворен, до него няма как да стигне прах.
И друго се замислям. Ако тези температури не са високи защо тогава се е стопила платката на Maxtor-а в зоната на захранващия sata конектор ? Вярно че стана късо като сложих китайски преход от 4pin molex към sata захранване, но мислех че е окъсило заради стопената платка на харда, а то явно е окъсило заради скапания преход и оттам е стопило платката на харда.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот stefarata » Сря 28 юни 2017 12:38


От тези температури нищо не може да се стопи. Късото го е стопило


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Сря 28 юни 2017 15:06


Има ли проблем ако се закачи 2 пинов вентилатор на 3 пиновия конектор на дъното, за какво е третия пин за да знам има ли смисъл да търся такъв вентилатор ?


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот bobocamaro » Сря 28 юни 2017 15:12


Няма проблем. Пинове едно и двe са земя и +12 волта, пин 3 е мониторинг на оборотите от дъното. В случай че вентилатора на процесора, например, е блокирал дъното ще те предупреди. Пин 4 е за PWM контрол на оборотите със съответния софтуер.
Слагайки вентилатор с два пина, то той ще развие максималните си обороти за 12 волта, но без никой да знае колко са тези обороти.


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот ma_in » Чет 06 юли 2017 9:28


Температури до 50 градуса не са много опасни, въпреки че е препоръчително да са под 40. С вентилатори не знам какво ще охлаждаш, като си го набил на неподходящо място. Препоръката ми е да махнеш гръбчето на бюрото и да сложиш два вентилатора отзад на кутията, иначе ще си въртиш един и същ топъл въздух. Не можеш да стопиш нищо, което ти е вкъщи освен лед и сладолед с температури до 50 градуса.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Чет 06 юли 2017 9:34


Поръчах един 80 мм. китайски 3 пинов вентилатор да видя въобще ще има ли някакъв ефект от него. Ако нищо не се промени ще помисля да преместя PC-то някъде.


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Xaxy » Чет 06 юли 2017 14:06


Аз съм а кутия на BMW, някой може ги знае,доста бяха търсени като излязоха. Та,при мен е същата работа,апартамента ми е така разположен,че където и да сложа компа е горещо. Свалих пресния панел,сложих един голям на 120мм да вкарва свеж въздух,два отгоре по 80мм и 2 отзад да изкарват тооплия въздух. Малко е шумничко,тъй като съм сложил най-обикновенни,но вършат работа лятото,под товар тъй като племенника,като дойде на гости и не се гаси компа,играе тежки игри над 60 градуса не качва.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот georgebonev » Чет 06 юли 2017 22:37


Моята кутия е същата, от няколко години съм и махнал единия капак, отзад има един допълнителен вентилатор 80х35. Като го избирах, търсех с повече дебит и по-тих...
Колегата ако може да измисли един-два въздуховода да изсмукват горещия въздух отзад.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Пет 07 юли 2017 1:45


Да измисля, ама той компа взе та се предаде от тези китайски боклуци с които го тормзя :banghead Първо ми се запали един китайски spliter от един молекс към два и ми стопи платката на харда и ми гръмна захранването. После заради usb 3.0 to pci-e картата която му добавих почна да се пуска сам. А сега вече въобще не буутва. Пуснах отделна тема за проблема, но си мисля че китайската карта е скапала нещо по дъното. Охлаждането засега ще остане на заден план.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот Каспър » Вто 29 авг 2017 20:01


80x80x25 mm. китайско 3 пиново вентилаторче за 2,5лв. отзад на гърба на кутията свърши работа. Сега въпреки че добавих още един хард и станаха три, всеки от тях държи около 40-45* температура което с около 5* по-ниско от преди.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта