Охлаждане на компютър ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Охлаждане на компютър ?

Мнениеот groznika » Чет 12 окт 2017 19:23


Не искам да давам акъли и по тази причина само ще споделя как съм изпълнил охлаждането при мен:

Изображение

В случая кутията е Cooler Master 690 II.

Кейса идва с две перки 120 милиметрови Cooler Master. Едната е входяща, а другата е изходяща.
За моите нужди, машината е оборудвана с 2 броя HDD и 3 броя SSD, i7-ца 4790 с прилично въздушно охлаждане на EVGA, Един киловат захранващ блок и доста гореща GTX 1080 TI видеокарта. Също така и две плочки Рам. В общи линии това са компонентите, които генерират топлина в кутията.
За да получа оптимална работа на цялата машина без да прибягвам към водно охлаждане, нямаше как да остана само с двете 120-ки. За целта добавих още 3 по 140 мм на Фрактал и поразместих малко нещата.
Сега нещата работят както е показано на снимката. 1х120мм + 1х140мм входящ поток като по-голямата перка е пред дисковете и вкарва свеж поток първо при тях.
Захранването поради архитектурата на кутията ползва независим въздушен поток. Вкарва от към дъното на кутията и директно изкарва от към гърба без да меша с вътрешната циркулация. SuperNova-та е с 140mm перка.
Изходящия поток горещ въздух се отделя от два 140мм фрактала на тавана на кутията и една 120мм перка CM в задната част.
Като цяло, сумарно в кутията има общо 10 вентилатора. 5 на кутията, 1 на захранването, един на процесора и 3 на видеото.
Кутията е с множество филтри, които намаляват проникването на прах вътре до минимум.
По този начин съм осигурил оптимална работа на всички компоненти в разумни температурни граници дори през лятото. Хубаво е да отбележа, че видеото се нагрява до 70 градуса при натоварване и беше належащо да се помисли за доработки върху цялостната концепция.

Хубаво е да се има предвид, че аз не съм професионалист и за организацията на кутията съм ползвал елементарни правила за контрол на въздушния поток при PC конфигурации. Сигурен съм, че някой маниак би организирал кейса доста по-добре. :)

Резултатите на някои температури в машината без да е натоварена:

Изображение

Натоварена:

Изображение





Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта