Избор на настолен компютър.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
kapeto
Мнения: 64
Регистриран на: Сря 03 мар 2010 13:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: софия
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот kapeto » Пон 17 сеп 2018 18:15


Да предложите компютър за около 600лв,който да става за по леки игри.




diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот diwaka » Вто 16 окт 2018 20:46


Колеги ,здравейте някои да има наблюдение над амд райзен 7 2700х този процедор читав ли е ,държи ли на много тормоз,как се справя в игрите на фул настройки 4К без да лагва ,засича,или да му падат кадрите в игра.Другият процесор към,които също гледам е и7 8700к според вас към кое да се насоча,доста хора ми хвалят амд-то ,което до някъде бил много по-бърз и мощен отколкото и7..С една дума този 2700х амд става ли за геймърски процесор.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2588
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот zografski » Сря 17 окт 2018 9:47


INTEL forever!!! Че става, става, но спец за игри INTEL е по-доброто решение!

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I ... 3940vs3958

има много нещо поради които винаги избирам интел пред амд, амд-то харчи повече ток - следователно иска по-хубаво захранване, повече топли - следователно иска по-хубаво охлаждане, инак му пада производителноста и т.н.
AMD бих избрал единствено заради цените (когато сглобявам комп, който искам да ми служи дълги години, не бих пестил 100-200-300лв и винаги бих предпочел INTEL), повечето ядра не носят по голяма производителност.


diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот diwaka » Сря 17 окт 2018 11:15


Също гледаме и към интел и5 8600к и и7 8700к гледам към тези два процесора,но ми казаха ,че трябвали да се скалпира процесора заради някакво си delid ,което било препоръчително за интелите ,защото държали високи градуси..


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4218
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот tdi fen » Сря 17 окт 2018 11:29


за 600 само втора употреба,но си иска търсене


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2588
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот zografski » Сря 17 окт 2018 12:08


diwaka - ако не клокваш компа няма да имаш никакви проблеми ;) пък и винаги можеш да подобриш охлаждането на компютъра чрез допълнителен вентилатор за процесор или за кутията. Като цяло това изобщо не е задължително, дори не бих казал препоръчително, особено за току що купен процесор, за който си дал 500лв., да не говорим че е рисковано. Слагането на едно водно охлаждане би било дори по-добра инвестиция и не води до рискове да си счупиш новия процесор.
Можеш да прочетеш малко повече за delidding
https://www.ekwb.com/blog/what-is-delidding/


diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот diwaka » Сря 17 окт 2018 15:30


Никога ,не съм ги разбирал тези клоквания или овърлоквания на тези процесори ,а и не съм почитател на тези неща..Почитател съм на стоковото състояние само ,че ще му сменя охлаждането няма да е стоковото ..Искам да знам ,че няма да имам проблем с това нещо,което му казват delid на интелските процесори..


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2588
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот zografski » Сря 17 окт 2018 15:46


Не знам кой ти е казал, че ще имаш проблем без delid... няма да имаш дори и без допълнително охлаждане, било то водно или въздушно, особено и щом няма да пренадуваш процесора ;)


diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот diwaka » Сря 17 окт 2018 16:03


Така ми говорят уж 'хора' ,които разбират от такива работи.Щом процесора е от К версията трябвало задължително да му се направи делид ,и да му се смени пастата ,защото иначе щяло да вдига температура при натоварване...Процесора няма да се надува купува се от магазина ,и се слага стоков ,и нищо няма да му се пипа..


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2588
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот zografski » Чет 18 окт 2018 12:57


Това се отнася само когато ги клокваш, но ти така или иначе ако клокнеш процесора, директно му пада гаранцията, така че не ти препоръчвам и да го правиш. Аз също съм с процесор от К серията, само че i5 и вече 3 год си живее без ядове. С риск да се повторя, не ти е нужен този delid, т.е. може да си спокоен с купуването на този интелски процесор, да не говорим, че може да избереш и аналог, който не е от К серията, ако това те притеснява ;) За сведение, аз лично не съм видял нито 1 готова конфигурация за продан (интел базирана), която да върви с delid.


diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот diwaka » Пет 19 окт 2018 20:43


Мерси колега може би този път ще заложа на интелска конфигурация! Ползвах 4-5 години амд ,и нямах никакви грижи с този процесор ,но при натоварен режим в игра му падаха кадрите от 100 до 30-40 ползвах амд атхоло х2 ..Сега от скоро съм с intel pentium g4400 3.3 и имам чувството,че графиката в игрите е по-хубава ,при натоварен режим в игрите Фпс-то стои на 100..Пък както казваш ,и за по силните процесори като И5 и И7 там вече е брутално...


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот ma_in » Пон 22 окт 2018 16:13


Ще ти препоръчам да гледаш първо цените, след това да погледнеш бенчмарк тестовете на няколко сайта и накрая да купуваш. Няколкото пъти, които съм си избирал компоненти, винаги съм стигал до заключението, че АМД е по-изгодно. Това, кое грее и кое било по-добро за игри... няма да коментирам, само ще кажа, че в момента АМД произвеждат по 12 нанометров процес и преминават на 7, докато Интел са още на 14 и в момента последните процесори греят като луди и с водно охлаждане не могат да ги удържат при лек клок (i9-9900K). От друга страна Зен поколението на АМД е доста хладно, няма общо с булдозер. Между Х2 и г4400, разликата е .... няколко поколения и един куп оптимизации и инструкции, т.е. несравними, но за да ти е станала по-хубава картината е могло само ако вдигнеш детайлите на графиката.
Така, че започни да четеш и хубаво си направи сравненията и прецени какви пари искаш да дадеш и какво да постигнеш. Разлика между двата производителя в приложения и игри няма. Няма да ти стане по-хубава графиката, няма да стреляш по-бързо и т.н. Единственото което можеш да гониш е кадри на секунда при определени детайли на картината, а за това има достатъчно ревю-та в много сайтове.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2163
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот buller » Нед 29 дек 2019 22:05


Здравейте, колеги.
Имам питане, което не е свързано с нова машина, а дърто, но доказано куче от 2009-та :Mr Green Fun
HDD-ът е 1TB WD Green, но започна много да чегърта и бави, въпреки че не е задръстен.
Та, въпросът ми е следният:
Може ли да се сложи PCIe SSD на това дъно: ASUS P5QL PRO?
Има следните PCIe слотове: 1 x PCIe 2.0 x16; 2 x PCIe x1; 3 x PCI (https://www.asus.com/bg/Motherboards/P5 ... fications/).
Логично, PCIe 2.0 е зает от видеокарта.
Подготвил съм вариант със SATAIII SSD, 256GB, кабелчета, кутия 3.5" и т.н., но не съм го закупил още, защото се чудех дали първият вариант би проработил.
Ако може, има ли как да прилъжа компютъра да boot-ва първо от SSD-то на дъното, едва след това от стандартния HDD?
Малко съм извън сферата от 15-тина години и ако въпросите са ми тъпи - извинете ме :redface


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот darknessevil » Нед 29 дек 2019 22:25


Ако имаш под ръка диск за PCIe SSD - няма причина да не работи. Имаш свободен слот - аз на този принцип имам 2 такива диска. Ако ще купуваш нов диск обаче - според мен по-лесно ще намериш стандартен SSD диск на SATA. Това дъно няма полза от SATA III, защото подържа само SATA 2 (3 Gb/s) - сиреч, ако попаднеш на по-евтин диск SSD SATA 2, може да вземеш него.

Относно буутването - можеш да го накараш и от флашка да зареди, SSD-то няма да го спре по никакъв начин. Другото е с колко рам разполагаш - ДДР2 трябва да е значително евтина и достъпна, за да си позволиш максимума на дъното.

П.П.: Няма смисъл от кутия 3.5" - тоя SSD диск може да го хвърлиш някъде в кутията. Ако щеш и със свински опашки го закрепи - тая кутия ще са пари, хвърлени на вятъра, а и най-вероятно ще намали производителността на самия диск.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2163
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот buller » Нед 29 дек 2019 22:59


Мерси за отговора!
Искам да сложа SSD SATA 3, за да може да бъде прехвърлен в една бъдеща машина, без да я лимитира до SATA 2 скоростта.
RAM e 4GB, като компютърът се ползва само за офис приложения, филми и интернет.
За да избегна усложнения откъм подкарване на PCIe SSD, съм се насочил към:
https://www.emag.bg/solid-state-drive-s ... v_pd-title
https://www.emag.bg/pamet-ssd-256gb-add ... v_pd-title
Повече клоня към първия, заради 3-годишната гаранция.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта