4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Вто 01 май 2018 23:10


Рутъра ще се ползва на място, където нивото на мрежата като цяло е близко до 0. С нормален GSM (смартфон примерно) не може да се проведе разговор. Въпросният рутър успява да се "закачи" и осигурява 2Mbit Down и под 1Мbit Up. Имам нужда от подобряване на работата на един такъв рутер и идеята ми е да получа по-високо ниво на сигнала с външна антена на покрива. Търся информация каква антена слагат (който, ако е слагал) на тези рутъри. Чувал съм, че на стационарните клетъчни телефони слагат понякога антена с кабел....




Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот apchih » Сря 02 май 2018 9:38


На Huawei B315 съм слагал такива антени: Изображение

Имаше подобрение, но кабела е 3м и не стават за външен монтаж и също така, трябваше да се смени фирмуера на рутера, защото стария не поддрържаше работа с външни антени. Има си такава опция в менюто.

За същите рутери съм търсил в ebay външни антени, но докато поръчам, бяха оправили сигнала :mrgreen

Ето една такава антена, покриваща нашите честоти: https://www.ebay.com/itm/Omni-Direction ... SwP8hTxorE

Тази антена знам, че е тествана и работи: https://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/ ... /mw2012-21, но ще работи по добре на 1800Mhz честота, от колкото на 900Mhz. Aко не се лъжа, на 1800Mhz минава 4Gто на всички оператори в България. 3G e на 900 и 2100Mhz, но може инфото да е старо.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот инжектопляктор » Сря 02 май 2018 23:40


А нещо да помислите, че при тия високи честоти кабелът между антената и приемащото устройство ще внася големи загуби?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 03 май 2018 6:46


Не внася никакви загуби. Ползваме такава антена на едно място без никакво покритие, клетката е на десетина километра и антената усилва екстра. Не става за интернет, но поне има покритие на телефона, каквото иначе няма. Проблемите ги решихме с монтиране на ГСМ рипитър, но за 4Г са по скъпички рипитрите и трябват повече камбанки за разпространение на обхвата.
Изображение
Там горе на високото е рипитърът, а насоченото яги дето е закачено на парапета на терасата е с 5 метра кабел и е вързано към стационарния телефон за улавяне на сигнал от клетката.
Разполагам със солиден клуб на радио любители и мога да ти разкажа всичко за антените


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Чет 03 май 2018 9:26


Благодаря колеги.
@apchih - в моя случай, мисля че тези антени (от снимката) няма да помогнат. Той рутъра си подържа две външни антени стандартно, тези, дето са на гърба му. Защо с антените с 3м кабел се е наложило смяна на фирмуеъра?
По-скоро нещо от типа в линковете, но ми се вижда скъпо. Ако няма друг вариант, нещо подобно ще търся.

@инжектопляктор - защо реши, че не сме чували и не знаем, че сигнална линия (примерно коаксиална) има затихване? Знаем, и какво? Търси се ефект - приетия сигнал от антената да е с такова ново, че след загубите в кабела да е по-добър от този от стайна антена. От много години е известен метода :biggrin

@К.Одаджийски- интересувам се само от интернет. Мястото е село в котловина, няма местна клетка, лови се от някъде си някакво си ниско ниво. Някой, някога :biggrin бил успявал (уж) да осъществи връзка с GSM от това място. Стационарен телефон с антена като за WiFi обаче работи нормално. Рутъра също тръгна, но хваща само 3G и то не много стабилно. От времето, когато нямаше сателити и ловяхме телевизия с антена+антенен усилвател, такива мачти не съм вдигал :-).


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот инжектопляктор » Чет 03 май 2018 9:45


milmar написа: Знаем, и какво?

Тогава сметни затихването и ще видиш, че да слагаш антена с 5-6 метра кабел е афиф.
2dB/m е затихването в кабел RG316U при честоти 2-3Ghz. Не знам колко е тая антена, но не е повече от 10dBi навярно. Загубите заради SMA конекторите са от порядъка на 0.1dB/брой. Сам можеш да сметнеш че при 5 и повече метра кабел не само няма да печелиш сигнал, ами ще губиш. Мислете малко. Закарайте кутийката възможно по-близо до антената, а не опъвайте 15 метра кабел, защото при тия честоти кабел по-дълъг от 30-40см е непрепоръчителен.
К.Одаджийски написа:Не внася никакви загуби.

Айде бе. Вземи питай някой от тоя солиден клуб радиолюбители.
Сателитната телевизия също идва с високи честоти. Затова има конвертер директно на чинията, който сваля получения сигнал до по-ниска честота и тогава го изпраща към приемника. Защото при честоти от гигахерци, загубите от чинията на 3-ти етаж на покрива до устройството долу ще са съкрушителни. Загуби има винаги. Въпросът е съотношението сигна/шум да е достатъчно високо, което се постига с добро ниво на сигнала, т.е загубите да са по-малки от усилването на антената. Не знам ти какво си учил, аз 8 години съм учил електроника.
milmar написа:Рутъра също тръгна, но хваща само 3G и то не много стабилно.

A местен доставчик няма ли? Между другото - щом лови 3G, значи трябва да може да се проведе и телефонен разговор.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Чет 03 май 2018 10:46


@инжектопляктор, моля без да се определяме кой колко е учил и какво, да не се хващаме за думата, например "не внася загуби" - едва ли някой вярва че загубите могат да са 0. Освен това никой не е казал, че непременно ще се ползва кабел от типа "миши @уй" със затихване 120dB/100m.
Въобще темата ми не е с научна насока и ако смяташ, че нивото и' е обидно ниско за теб, просто не участвай!


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот инжектопляктор » Чет 03 май 2018 11:26


milmar написа:Освен това никой не е казал, че непременно ще се ползва кабел от типа "миши @уй" със затихване 120dB/100m.

Милмар, няма какво да ми се сърдиш. Сметнал съм го със стандартен кабел, който се използва на SMA конектор. Харесва ли ти или не, дебел кабел не можеш да сложиш. Това са високи честоти. Послушай ме и сложи кутийката възможно по-близо до антената. Никой не е казал, ама не можеш да кримпнеш на SMA конектор кабел RG6, колкото и да ти се иска. А преходниците внасят допълнителни загуби. SMA конекторите са предвидени за връзки на много къси разстояния вътре в устройство или антена буквално на него. Където загубите от късото разстояние са малки.
Искаш съвет, аз ти казвам как да спестиш пари и да получиш добри резултати. Кабел повече от 5-6 метра и няма да видиш значително по-добър сигнал.
По дейташийта кабела, който може да влезе в SMA конектора го дават около 60dB загуби за 30 метра(100 фута). Това е RG 316U, можеш сам да го провериш.
Не бъди като мен с колите - да се набутваш с глупости.
milmar написа:моля без да се определяме кой колко е учил и какво

Не се хваля, просто 2Ghz не са като да вържеш жица на антената на ВЕФ-a.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Чет 03 май 2018 12:50


Така и така ми омаза темата, дали се сещаш каква честота излиза от конвертора за Sat Tv, понеже го спомена горе, дали не е GHz-ова? Какво, да не би и SAT приемника да си качваш на прозореца до антената?
Аз съм дал постановка на задачата и търся решение в някаква посока. Дали има местен доставчик, дали няма това-онова, ти си умен мъж и можеш (вярвам) сам да се сетиш, че ако имаше, нямаше да я има темата. Като се стигне до там, да няма друго решение и кача рутъра на керемидите, ще потърся съвет какъв чадър да ползвам за него.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 04 май 2018 6:33


Тая насочената антена дето е закачена на терасата е собствена изработка, има още една, която е направена просто от алуминиеви пръчки прекарани през напречни отвори на Ф25 ППР тръба за вода. Схеми за такива антени има много в интернет и работи с 5 метра кабел и сма конектор или както се води тоя към стационарния телефон. Тъпото е, че в Трънско където е селото се лови с такива антени само вивакомската клетка на която по всичко изглежда 3г-то е пуснато на 900 мхц, щото слагахме и един 3Г рутер и ловеше приличен сигнал.
Мачтата така или иначе я вдигнахме заради многото други антени, просто я използвахме и за един рипитър на ГСМ синал от този вид https://www.ebay.com/p/65db-850-1900mhz ... 2871089356 пък и дали не беше точно тоя.
С него имаме покритие на всички оператори и освен телефони си ползваме и интернет с прилична скорост. Тъпото е, че трябва да се монтират още камбанки, че им е много малко покритието


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Пет 04 май 2018 9:46


Да, интересно.
На този Repeater пише, че е 3G, но в ebay има и 4G.
Аз не съм сигурен дали въобще клетката е с пуснат 4G, но ще отида с телефона до съседното село да проверя :biggrin .
Този интернет ме връща към времето преди 20-30г. когато се катерех по покривите на хората да им слагам антенни усилватели, а и ме подсеща как през м. май са бурите и след всяка гръмотевица свалях и ремонтирах половината усилватели в селото :mhihi .


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот MMX » Пет 04 май 2018 13:43


инжектопляктор написа:А нещо да помислите, че при тия високи честоти кабелът между антената и приемащото устройство ще внася големи загуби?

Казваш тия антени ги правят с цел измама или са за хващане на радио?


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: 4G рутер Huawei B310, външна антена с кабел

Мнениеот milmar » Вто 15 май 2018 12:38


Когато нивото на сигнала уловено от външната антената минус затихването в кабела (да речем в dB-ли) е по-голямо като резултат от сигнала уловен от стайната антена, която няма загуби в кабел, тогава има полза от външна антена. Много от нас, дори и с любителски знания в областта знаем, че излъчването на сигнал във вид на електромагнитна вълна във вискоките честоти (примерно около и над 1Ghz) изисква малко мощност и това е предимство, но на практика вълната не заобикаля и не преминава през препятствия.
В смисъл с една и съща антена, това което уловиш като ниво в стаята, ще е много, ама много различно от това, което можеш да хванеш на открито, в този смисъл е лесно да преглътнеш загубите в кабела. Естествено, че всичко си има условности!

ПП все още не съм намерил антена, защото и не съм търсил, имах други ангажименти. Дори не ми остана време просто да кача целия рутер на покрива, просто за проба, какво ще хване със собствената си антена без кабел.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта