Отопление на голяма къща - варианти

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 14 май 2018 22:38


Метър и половина не стига, ако е минус 10 градуса отвън след няколко часа ще е минус 10 градуса на тръбите.




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 14 май 2018 22:39


Хмм, няма да споря, ама не си прав, на тази дълбочина температурата е постоянна. Ако на 1,5м пада температурата тръбите за водата на ВиК трябва да са закопани на 4-5 метра, а дори на 60 см не замръзват, което значи, че температурата най малкото е положителна


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот gadnyara » Вто 15 май 2018 6:46


ktamen написа:
gadnyara написа:Да замоля за подробности, защо изолация над 10см е глупост...
Че в цялата ми къща няма въшна стена/покрив с под 20см изолационни м-али и живо ме интересува къде сбърках.

Топлината освен през стените излиза и през вентилацията, дори при 5см изолация, загубите през вентилацията са много по-големи.
Демек ако сметката за отопление ти е 100лв с 5см изолация, при 10 ще е 91, а при 20см ще бъде 90лв.

Благодаря. Подозирах подобна посока.
Само, че разпределенията на топлозагубите категорично не са такива. Сравнително лесно се пресмятат при различните сечения на изолацията, всеки може да си пресметне вариантите. Има методология, има дори добри online калкулатори за целта, но трябват изходни данни за конкретната сграда.
От друга страна, в една изолационна система има много елементи, извън самия изолационен материал - примерно шпакловка, мазилка, мрежа, крепежи, труд. Те присъстват при 5 и при 15см изолация и са голямата част цената...
........
За мен правилното решение за толкова голяма сграда е да се направи проект ОиВ.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот ktamen » Вто 15 май 2018 7:42


gadnyara написа:има дори добри online калкулатори за целта,

И има и много хора дето им вярват на тези калкулатори и затова никой не може да смята без тях :exclaim
Накарай някой от тези калкулатори да сметне колко топлина ще излезе през прозорец с площ 1 квадратен метър с единично 4мм стъкло при плюс 20гр вътре и минус 20 вън. И после напиши числото тук и кажи дали още вярваш на тези калкулатори.


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот gadnyara » Вто 15 май 2018 10:05


Аз съм смятал преди да строя - и ръчно, и с калкулатори, и за проект съм плащал. Не съм намерил големи различия. Освен това, грея с техника по проекта и знам какви температури поддържам - т.е. проверил съм сметките и на практика.
Авторът търси решение за отопление, не мисля, че е нужно да си мерим знанията, затова пиша за последно за термозагуби в тази тема...

Топлинният товар за примера е 235W без да отчитаме корекциите от посока, слънце, ветрове и т.н. Напълно приемлив за мен резултат.
Калкулаторът казва с други "думи" същото:
Example.jpg
Example.jpg (64.18 KиБ) Видяна 2552 пъти


petrushkov
Мнения: 318
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот petrushkov » Вто 15 май 2018 11:07


Да добавя малко разсъждение по темата. Няма да коментирам термозагуби; дебелини на стени; изолации; дограми; септични ями; и васякакви други подробности който не са по въпроса.
А той е избор на отплителен и евентуално охлаждащ агрегат.
Според мен (и на практика) отплението със система тип парно/радиатори си е разправия и неоправдан разход за качествени компоненти. Предложението ми е термопомпа със централен топлообменик и един свестен проект за вентилация на помещенията. Доста от хората правещи термоизолация и изграждащи отоплителни системи ( клиенти и изпълнители) пропускат момента че помещенията трябва да имат вентилация. и като е вентилация то тя трябва да бъде пресметната с някаква кратност (обема на помещението в метри кубични/ отнесен към подмяна на въздуха в ПЪТИ ). Най удачният вариант е топлообменник със вентилациона система за цялото жилище (работи на охладителен и отоплителен режим). Като при изграждането на подобен тип система е извършена половината работа по включването на рекуператор който да обработва свежия външен въздух постъпващ в помешенията (това че не е в града означава че има достатъчно място за сондажи и тръбопроводи (последното зависи от типа на рекуператора). Възможно е да бъде изградено сушилно помещение използвайки изходящият топъл въздух (зимата си е голяма благинка). Едновременно със това ще бъде и извършена по голяма част от необходимите условия/разходи за монтирането на филтърна система за постъпващият въздух, със което ще се реши и част от проблема на груби и финни прахови частици.
Всичко това не пречи и да се предвиди допълнителна (авариина)система както за отопление така и за електроснабдяване.
Но всичко е въпроса на подбор на правилната техника и на финанси.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Вто 15 май 2018 15:04


Много правилно колегата отбеляза, че сравняваме различните видове отопление при напълно еднаква степен на топлообмен, тъй като изолация и дограми така или иначе няма да се променят съобразно с вида на избраното отопление. Много полезен се оказа сайтът, към който колегата по-горе даде линк относно вентилацията с рекуперация. Там е налична доста информация и дава представа за много неща, за които иначе дори не се бях сетил, а и не знаех. Благодаря за което!


Somi
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 22 фев 2011 20:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Somi » Пет 25 май 2018 14:23


Признавам си не прочетох всичко но да споделя мойто визждане. Сметни си кубатурата на къщата умножи я по 50 вата на кубик. Оразмери си радяторите за съответните стаи, сумирай пълната мощност за да придобиеш представа колко ти трябва. Направи си инсталация с радятори към нея кеф ти газ кеф ти котел на пелети или и ДВЕТЕ дядо попе, вържи си един газов котел 20кв или 32 кв в зависимост от нужната мощност на обитаваните помещения които ще се ползва ежедневно, ще имаш НЕОГРАНИЧЕНО количество топла вода за която сметките са по 20 30 лв на месец, няма да имаш проблеми с бойлери щот няма да ги купуваш и няма да им търсиш място, нама да имаш слънчеви колектори за които пак трява място и няма да имаш проблем с подръжка на предните две.За разликата в цената от липсата на бойлери, слънчеви колектори и по малък газов котел си вземи пелетен котел и когато искаш да топлиш другите етажи си го запали него, така ще съхраняваш 1,2,3 или 4 тона пелети, ще го чистиш от време на време . Ако не ти отърва на газ си превключваш крановете наобратно топлиш се на пелети , а за другите помещения газ.Така си независим доонякъде от монополите можеш да караш на каквото гориво си искаш. За термо помпа, въздух вода за тази квадратура си е промишлен чилър които е подсигорен и с ел. котел и не е далавера колкото е по голяма мощноста на такава машина КОПА и пада.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот niks76 » Пет 25 май 2018 18:44


газта е най чистото решение ,но за да е евтина има детайли-Дограмата с азот ли ще бъде и пода какъв ще е?
Споделям как е при мен -газов котел,радиатори тънки стоманени на корадо,тръбите са на магистрала(заровени) ,а не на колектор като само последните 60см са с алуминиева вложка-основните са полипропилен.денонощна температура 24-25зимата над 190лв сметка нямам .половината работи са купувани от чужбина-по евтини или ги няма в бг.
помисли и за VMC-забравяш за мухъл и конденз


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12786
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 25 май 2018 19:02


niks76 написа:помисли и за VMC-забравяш за мухъл и конденз

А какво е това?


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот niks76 » Пет 25 май 2018 19:12


vmc batiment -има за къщи и апартаменти
чукни в google.fr фото и ще ти стане ясно по картинките -нещо от сорта на усъвършенствана аспирация за домашни условия с повече входове за циркулация на въздуха,спрямо влагата се усилва и най важното че не е скъпо удоволствие>влага и мухъл гарантирано наистина не се появяват/морски влажен въздух не прави поражения тук в бг


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Пет 25 май 2018 21:55


Благодаря на всички за съветите. За съжаление няма да се реализира този проект или по-точно - ще го реализира някой друг. :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта