Отопление на голяма къща - варианти

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот goppa » Съб 12 май 2018 21:28


Ако освен централно отопление на къщата искаш и централно охлаждане. То само термо-помпите биха ти свършили работа. Възможни са и комбинации термо помапа + пелети или +газ.




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот tdi fen » Съб 12 май 2018 21:29


газ разбира се термопомпата е за топлите страни


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот ktamen » Съб 12 май 2018 22:05


И аз не разбрах има ли река или няма, сонда?
Защо отписваш климатиците?
Ако някой ти предложи да заравяш тръби не му се връзвай.
Това за немския ДВГ ми хареса, зелените талибани са взели властта в Германия :stumm


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 22:59


Климатиците ги отписвам по ред причини. Просто не мисля, че са толкова ефективни като другите варианти.
Река има на 200 метра, сондажи все още не са правени.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот group® » Нед 13 май 2018 4:50


Така като гледам газта ми се вижда най-удачно.
При нея, както и при други видове отопление икономия може да има при модерна и измислена система. Въсможно най-много и модерни термостати, управление и програмиране от телефон и т.н.
Няма кой да ти даде цени. Всичко трябва да се сметне на място според помещения и общо разположение.
Няма как да стане без фирми, изчисления и оферти.
Виж за газ, но виж и термопомпата, какво ще предложат.Не вярвам да има някакво особенно предимство.
Лично аз не бих избрал помпата, защото ставаш зависим от тока. На газ, ако спре газта - пускаш печки на ток, нали?! А ако спре тока и помпата? Друг плюс на газта - газови камини. Просто за кеф и интериор е готино.

Пак повтарям - най-важно е управлението на топлината. Затова хората изказват различни мнения за едни и същи системи за отопление.

Отделно - прекаляването с изолация води до проблеми с влагата. Това по повод изолирането между етажите.
Отделно - това да не се топли част от къщатата може да е по-скъпо от това да се топли умерено и преценено. Тоест пак опираме до управление и възможности на системата.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Iezekil » Нед 13 май 2018 4:57


Мисля,че колегата говори за над 600кв.м. площ за отопление,иска си сериозно смятане.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот petarkolev » Нед 13 май 2018 7:14


Съжалявам изобщо, че писах в тази тема.

Последна промяна от petarkolev на Вто 15 май 2018 11:13, променено общо 1 път.


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот gadnyara » Нед 13 май 2018 7:47


Преди да подберете топлоизточник, трябва да решите какви крайни отоплители предпочитате.
Примерно, аз реших нашата (200кв.м, едноетажна) къща да е с подово отопление и таванни конвектори за охлаждане. Оттам най-близките варианти за източник бяха термопомпа или някакво котле плюс класически климатици или мултисплит. Сложих ТП въздух-вода 7kW и с нея грея/охлаждам всичко - 300л бойлер и къщата. Колектор 30 тръби помага за БГВ, дори в студени, но слънчеви дни.
Такава система ми позволява да преборя най-големия недостатък на подовото - инертността. Като прибираме от почивка зимата, пускам таванните конвектори на максимум и за 4-5 часа имаме стандартната за нас t=23°С.
Всяка стая се регулира със стаен термостат. Но най-комфортно е навсякъде да е топло. Средно имаме за последната зима около 150лв ток за отопление и БГВ, отделил съм целогодишния разход за битовите уреди.

Сложихме много сериозна изолация по целия обем, както и много добри стъклопакети. Трябваше да се добави вентилация, за да няма влага.
Тя пък ми донесе друг ефект. С работещ рекуператор, през лятото при 26-27°С в помещенията, не се усеща нужда от охлаждане.

Нещо важно: не се насочвайте към екзотични системи с малко разпространение у нас. Трудно ще намерите изпълнител с опит и ще станете спонсор на опитна/учебна постановка, който плаща пробите и стои на студено.

Откъм пари, всичко ми струваше към 40хил.лв, по груба сметка ще се изплаща 15 години, в сравнение с ел. радиатори от първия техномагазин. :wink
Но комфортът се заплаща...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот ktamen » Нед 13 май 2018 8:22


Няма как термопомпа, използваща външния въздух да е по-ефективна от обикновен климатик :exclaim
Използването на вода за да разнасяш топлината из къщата също отнема поне 20% :exclaim
Проблемите с влага от изолация са от некадърна изолация и вентилация. Ако някой ти спомене за изолация над 10см, значи е аматьор и/или мошеник.
Управлението наистина е много важно, управлението през телефона е елементарно, ама не много смислено. И подозирам, че рязко ще вдигне цената на инвестицията, въпреки че чарковете са много евтини и монтажа е елементарен.
Ако някой го е страх от спиране на тока, може да си купи газова печка и бутилка.
Започни със сондата за вода.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот VWGT » Нед 13 май 2018 8:34


термо помпа на вода, обаче 200м са си доста, през какви имоти ще минава канала?
отделно сондите в района какъв дебит осигуряват? ще бъде ли достатъчен за помпа като за 600 квадрата

тези въпроси ще отговорят дали ТП може да е в шортлистата с кандидатите изобщо.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот stefan4o » Нед 13 май 2018 8:45


Термопомпата на вода не се ли ползва от сонда бита доста дълбоко в земята? И да се изкарва вода с температура над 10 градуса?


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот gadnyara » Нед 13 май 2018 11:06


Да замоля за подробности, защо изолация над 10см е глупост...

Че в цялата ми къща няма въшна стена/покрив с под 20см изолационни м-али и живо ме интересува къде сбърках.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Нед 13 май 2018 11:41


Няма вариант термопомпата да се закара до реката, това е безумие. Ако ще е ТП ще бъде със сондаж. Относно сравнение климатик - ТП - отдаването от тръбите ще е в къщата, така че не виждам проблем.

От спиране на тока не ме е страх - мисля да заложа на ЮПС и генератор.
gadnyara написа:всичко ми струваше към 40хил.лв...

40 хил. ми се струват доста. Може ли малко повече подробности за включените компоненти?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот group® » Нед 13 май 2018 12:11


За ТП трябва да се има предвид и дали има трифазен ток. За такъв обем няма да стане с монофазна.

Иначе по въпроса за сметка (съвсем бакалска и с 2 клика в нета):
ТП за такава квадратура към 15к лв. Сондаж по 100лв. на метър са още поне 2к. лв. И с цялата ВиК работа за самата помпа няма да е под 20к.
Газов котел ( на Бош някакъв попаднах с до 95kw) - 7k.
Ако приемем, че вътре в къщатата е еднакво, тоест радиатори, термостати и т.н., разликата е около и над двойна.
Естествено греша в сметката, но нека някой запознат каже, какво изпускам и това може да даде насоки.
Идеята е, че дори при 1/3та по ниски сметки за помпата и ток от примерно 400лв срещу газ от 600лв.(пак бакалска сметка), разлика от 10000лв ще се изплаща поне 10г. (5месеца отопление по 200лв =1000лв на година).
Не вярвам разликата да е такава!
Сега нека някой коригира и ще се придобие представа кое и как :Mr Green Fun

п.с. Добри генератор за такава помпа ще ти струва повече от помпата. 40к е съвсем реално предвид около 20к споменати по-горе за самата ТП и добавиш изграждане на цялата система вътре в къщата. Това второто ще го правиш и на газ. За моето къще (знаеш) ми искаха към 10к за замата система с модерни радиатори, термостати и всичко. За това твоето чудовище ще е късмет ако се вместиш в 20


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот VWGT » Нед 13 май 2018 12:44


помпата ще смуче от сондаж, но къде ще изхвърляш водата? реката ти трябва за канал... поне за София масово се пише, че не става да връщаш изходящата вода в друг сондаж. Постоянният дебит ще е поне 2кубика на час, ще избият ямите на всички под теб. Имам двама познати които са с вода-вода, единият хвърля в река, другият в канализацията.

200 квадрата с инсталация и пелетно котле излезе 20 к.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 191 госта