Отопление на голяма къща - варианти

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 16:23


Събирам информация за избор на отопление на голяма къща в полите на Витоша - сутерен, два жилищни и един тавански етаж. Сутеренът е около 230 кв.м., от които 70 кв.м. гараж (таванът на гаража е тераса, другото е под къщата). Другите три етажа по около 165 кв.м., 5-7 стаи на етаж, вътрешно стълбище, по два или три санитарни възела на етаж. Сградата ще бъде изолирана с възможно най-добрата изолация (каменна вата може би), добра дограма (дървена със стъклопакет и нискоемисионни стъкла), изолация на тавани, покрив и т.н. Трябва да има възможност за отделно отопление на етажите, защото няма да се ползват постоянно. Целта е средно около 22-24 градуса в жилищната част, не повече от 19-20 в спалните, 26-28 в баните, 15-16 в складовите помещения.

Четох доста за различните варианти, включително и в нашия форум почти всички теми. Със сигурност изборът няма да бъде дърва, въглища, ток или климатици, затова моля нека не коментираме тези варианти. Това мисля свежда изборът до термопомпа, пелети или газ (пред имота има). Комбинация със слънчеви колектори също е опция. Всичко ше се прави от нулата, защото няма нищо изградено.

Моля за аргуметирани мнения по темата. Сравнения първоначална инвестиция - ежегодна консумация са повече от добре дошли. Благодаря предварително.




Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 12 май 2018 16:38


Термопомпата е добър вариант, има реверсивни помпи, през зимата топлят, а лятно време охлаждат, само дето трябва да е подово отопление. Преди 2 години правих оферта за малка вила на едно швейцарско езеро, та там сложих термопомпа.

Изпарителя на термопомпата или се вкарва в една сондажна дупка, около 60-70 метра под земята, или се слага на голямо пространство засипано с 5-6 метра пръст.

Данни за инвестиции и други подобни могат да се вземат от фирмите или проектанти на подобни системи.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 16:42


Цени, мощност, време за изпълнение, месечен разход за отопление/охлаждане?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Кайзен » Съб 12 май 2018 17:12


Не зная дали нещо подобно се предлага вече в България, но според мен най-добрия избор би бил Mikro-BHKW (Blockheizkraftwerke, информация на немски има достатъчно). В момента може би най-монтираната система в Германия за многофамилни къщи. КПД около 90%.
Това е система, която горе-долу представлява: двигател с вътрешно горене (най-често на природен газ) върти генератор. С получения ток си независим от енергото, като излишъка може да го продаваш (не зная как е реулурано това в БГ), а ако имаш недостик - си "купуваш" от енергото. Електронно-управляема с-ма с два електромера. Топлината на двигателя се изполва за загряване на вода в резервоар със серпентина. С топлата вода си топлиш жилищата (най-често подово отопление) и имаш топла вода за къпане. Всичко може се регулира електронно, може и със смартфон.
Първоначална инвестиция от 15 000€ до 50 000€, в зависимост от марка, модел и електрическата мощност (между 15 и 50 kW).
За да "си заслужава" трябва да работи минимум 5 000 часа/година.
Негативи: нужда от периодична смяна на масло, отделно помещение с достъп до комин.
Позитиви: голяма част са с 10г гаранция, а аз зная за един BHKW с японски мотор на 13г., който не е показал проблеми досега.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот petarkolev » Съб 12 май 2018 17:41


:flag_bulgaria

Последна промяна от petarkolev на Вто 15 май 2018 11:12, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 18:17


Ако съотношението квадратура - отопляема площ е правопропорционално, то 1800 лева за газ на месец ми се струват множко.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Iezekil » Съб 12 май 2018 18:44


На газ е най-готино,понеже имаш отопление с огън/най-доброто/,а нямаш никаква хамалогия.Цената е относителна,понеже зависи от доста странични фактори,като например брой абонати и др. и не е много евтино наистина,но си плащаш лукса.
Пелети-при тази квадратура напълно е нормално по 100кг. пелети на денонощие да стигнеш,че и минеш.Сметката е ясна+хамалогия и склад.
Колектори- къща с такива лятото ври водата и завиват колекторите,зимата няма никой,когато е мрачно.
Първоначалните инвестиции са цифри във всички случаи,но са инвестиции все пак;


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот goppa » Съб 12 май 2018 18:52


Разходът зависи от къщата и от обитателите в нея. Както и от степента на автоматзация при контрола на температурата в отделните помещения. Така че разход за твоята къща никой няма да предвиди точно.
Ориентировяъчно с термопонмпа въздух-вода можеш да очакваш цена около 10 ст/кВт.ч.
Термопомпа земя-вода ики вода-вода около 6 ст/кВт.ч - ама тоя вариант е с най-голяма първоначална инвестиция и има куп дриги условия за изграждането на онсталацията.
Газ - около 10ст/кВт.ч.
Пелети -6 до 10 ст/кВт.ч. -зависи от пелетното съоръжение и от вида пелети. Ама си иска ои доста обслужване. Не е като дърва и въглища но все пак си е твърдо гориво. Остава пепел и трябва да се чисти.
Всичките варианти могат да се автоматизират добре.
Изборът си е твой.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 19:55


Прогнозно в къщата ще живеят постоянно 4-6 души. Стандартно ще се обитава само част от нея, затова и искам изолация между всички етажи или поне между сутерена и първия и между втория и таванския. С външната изолация, дограма и т.н. компромис няма да има. Естествено, в определени моменти ще се ползват всички стаи, т.е. ще се отоплява цялата.

Степента на автоматизация ми се иска да е максимална от гледна точка удобство, настройка на време, температура в отделните части на денонощието/седмицата, хамалогия и оптимизиране на разходите.

От написаното следва да разбирам, че при теоретично еднакви разходи за кВт/ч определящ би следвало да бъде размерът на първоначалната инвестиция и надеждността.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Iezekil » Съб 12 май 2018 20:01


Ами всичко опира до пари в крайна сметка.Ако не са проблем,съответно гоним лукса.Аз например гоня финансова изгода и съответно от парно на дърва минах на отопление с дърва без парно.Хамалогията не ме притеснява,а и време да се занимавам зимата имам.
Трябва да се сметне колко киловата ще са ти нужни и от там ще се сравнят вариантите от към разход и инвестиция,както и хамалогия и поддръжка.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот muns61 » Съб 12 май 2018 20:16


Газ. Ако нямаш река до теб, термопомпата не е изгодна.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Stivi » Съб 12 май 2018 20:18


При положение че ще се слага сериозна изолация и качествена дограма мисля че жълтата тръба пред къщата е правилното решение ! Нулева хамалогия и пълна автоматизация,с пелети дори да ти излезе малко по-евтино си има разправия /складиране пелети,чистене котел,настройки на котел и други такива,а намирането на качествени пелети за които да не искат един бъбрек си е цяло приключение :a045 Аз съм на пелети,но ако имаше газ в Поморие със сигурност щях да съм на него ! Само ме съмнява ,че това цялото нещо ще може да се топли само с едно газово котле,мисля че ще трябват поне две ?


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот fichtenweg » Съб 12 май 2018 20:38


Понеже до момента слънчеви колектори не се коментираха, но виждам че си загатнал - евентуална опция биха били PVT хибридни модули (едновременно за производство на електричество и затопляне на вода). Предимството е по-ефективно производство на електричество заради охлаждането на модулите и същевременно по-пълноценно усвояване на слънчевата енергия като цяло. Оттук и по-кратък общ срок за изплащане на инвестицията.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Съб 12 май 2018 20:45


Идеята като цяло е за отопление, което е оптимална комбинация между минимално време за грижа, максимална автоматизация/отдалечен контрол. Разбира се, че парите са от значение - не съм чул да растат по дърветата. Човек винаги си прави сметката. Но да го кажем така - не смятам, че е правилно да се правят икономии на всяка цена.
Четох за колекторите - най-вече помощ за топлата вода. Предполагам има и други плюсове.
Ако някой сподели ориентировъчни цени за различните опции ще съм благодарен. Примерни варианти естествено - конкретно ще си трябва индивидуален проект.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот VWGT » Съб 12 май 2018 21:23


според мен газта ще ти е най-удобна, най-малко хамалогия, пълна автоматизация, за всеки етаж отделно котле, прилична първоначална инвестиция.

Пелетите, не знам как ще оразмериш котлето за такъв начин на ползване ... отделно за 165 квадрата на сезон ще си отиват 4 тона.
Термопомпата изобщо не си я представям ... за толкова голяма квадратура ще дадеш маса пари първоначална инвестиция и след това ще я ползваш на 30-50% ... за реката те питаха вече.

Котлето едно на ръка, но ако трябваше да правя отопление, бих се огледал в подовото парно.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 26 госта