Маслен радиатор или конвектор?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот kikata » Пон 11 окт 2010 20:27


Първо да помоля да пишат хора с преки наблюдения, такива които са ползвали или ползват въпросните ел. уреди.
Сега по темата, чудя се кое да избера от двете, ще се ползва за отопление на една стая около 20кв.м., за около 6-7 часа на ден. Финансите са до към 180лв., нямам изисквания към това каква марка да е, въпреки че за теси, делонги, нео и т.н. хич не са хубави отзивите.
:beer




Потребителски аватар
chefito
Мнения: 9527
Регистриран на: Сря 02 фев 2005 12:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот chefito » Пон 11 окт 2010 22:06


От както разкачих духалките от стените и аз търся алтернатива на климатиците. Изчетох всичко из нета и още не мога да намеря решение.... :roll:


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Пон 11 окт 2010 22:17


Конвектор, щото е по-евтин, все пак не си вземай най-евтиния, ако искаш да го ползваш дълго време.


Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот kikata » Пон 11 окт 2010 22:21


Мненията по сайтовете са много смесени и от това объркващи. Въпреки че клоня към конвекторна ми е малко трудно да разбера какво в нея струва 150-200лв. все пак е ламарина и един реотан в долната част.
иначе съм се спрял на този конвектор http://www.tesy.com/bg/products/otoplit ... 2_250_mas/ или този радиатор http://www.tesy.com/bg/products/otoplit ... ne_2500_w/ ,но пак казвам, че клоня към конвектора!


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот dobrin » Пон 11 окт 2010 22:25


Вентилаторна печка (конвектороподобна), която се закача на стената. Предимсва - по-добро отопление за по-ниска консумация на електроенергия. Недостатък - шум и изсушаване на въздуха. По-икономична е от масления радиатор.
Но от както взех инверторен климатик, не бих го заменил с нищо друго. Сметката е два пъти по-ниска. Не го спирам никога. В къщи е винаги топло.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Winner25 » Пон 11 окт 2010 23:28


На масления радиатор му трябва време за да стопли стаята. Подходящ е за постоянно отопление - да работи постоянно. За по бързо затопляне са подходящи вентилаторните печки, но те пък са шумни :)
Според мен конвектора е по-добър вариант, по възможност да е с вентилатор.
Ако ще е конвектор това е добро като вариант
http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside/%28xcm=bulgarian&cpgsize=10&layout=7.0-9_1_70_90_72_6_9_82_91_80_3&uiarea=3&carea=DEBA710A3FEFB4F1A90A002481B479E9&cpgnum=1%29/.do?productguid=DEBA71309A239AF1A90A002481B479E934217D03601F014F90A24D136152365B&productarea=DEBA71309A239AF1A90A002481B479E9&scenario=&detailScenario=


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mely » Вто 12 окт 2010 8:01


Колега,ще споделя наблюдения за отопление с маслен радиатор ТЕСИ 12 ребра.За топленето топли НО ....ползвах го преди 8 години/тогава го купих /един месец.Стая 14 кв постоянно включен /бях с малко дете/ къде на 1-ва степен къде на 2 ра степен.Като ми дойде сметката за ток само дето не припаднах.За ония времена с ония цени на тока сметката беше 180 лв.За сравнение -сега с 3 климатика работещи постоянно сметката ми е 210 лв.Така си седи в мазето опакован и го държа за дълбока резерва -повече не го и включих.Чета много добри отзиви за финладски конвектори АДАКС .Прочети и ти из нета.По скъпи са но казват че самите им терморегулатори са много чувствителни и добре регулират температурата с възможно най малко енергия.Пък като гледам и новите модели имат и визия добра.


Потребителски аватар
barezifranko
Мнения: 999
Регистриран на: Вто 17 ное 2009 14:34
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: Haskovo

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот barezifranko » Вто 12 окт 2010 11:51


Едни комшии имат фирма за отопление и главно се харчат стенни радиатори АДАКС. Топлят добре, по-икономични са, дори като съм ходил у тях гледам, че такива са си монтирали у тях. Цена незнам, но ще питам и ще споделя.


Потребителски аватар
chefito
Мнения: 9527
Регистриран на: Сря 02 фев 2005 12:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот chefito » Вто 12 окт 2010 12:09


Добри, драсни само колко квадрата отопляваш и колко климатика и ако може и крайната сметка /добави дали има и някакви други големи консуматори/. Благодарско!


Потребителски аватар
joro_tt
Мнения: 256
Регистриран на: Съб 08 апр 2006 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот joro_tt » Вто 12 окт 2010 12:19


В какво се изразява икономията на електроенергия на конвектора спрямо маслен радиатор?


Потребителски аватар
Tihon
Мнения: 309
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 19:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Студград :D

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот Tihon » Вто 12 окт 2010 12:25


Kатегорично инверторен климатик. Колкото по-качествен, толкова по добре /качествен е отделна тема, вж форума на сетком напр/
А иначе ако се огранича в рамките на въпроса:
Както и по горе ти написаха - масления радиатор е по комфортен - грее си постоянно, не се натрапва. Конвектора... ееее, в момента съм болен - настинка, хрема, гърло - всичко тръгна от конвектора - пуснах си го за през нощта, изсуши ми гърлото, сутринта ходих до вилата и следобяд - леле мале, не мога да се оправя вече трети ден. Но е факт че затопля много по бързо от радиатора. По същество за мен това си е обърната нагоре духалка с леки козметични промени. Скептик съм, че е много по икономичен от нормална духалка /със същите обороти на перката/ или маслен радиатор.
А сметката много зависи от топлоизолацията - дограма и саниране. Моят настоичив съвет е да започнеш от там. След това каквото и да сложиш вътре - много по евтино ще ти бъде като "консумативен разход" защото топлината, /респективно охлаждането през лятото/ ще си остават вътре при теб.

С една дума обаче, ако искаш само един отговор - половин глас за масления радиатор заради комфорта.
А по принцип - саниране, качествена дограма + инвертор /дайкин, фуджицу, мицубиши, тошиба/ и забравяш за вс проблеми докато има ток ;)


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mely » Вто 12 окт 2010 12:49


Tihon написа:Kатегорично инверторен климатик. Колкото по-качествен, толкова по добре /качествен е отделна тема, вж форума на сетком напр/
А иначе ако се огранича в рамките на въпроса:
Както и по горе ти написаха - масления радиатор е по комфортен - грее си постоянно, не се натрапва. Конвектора... ееее, в момента съм болен - настинка, хрема, гърло - всичко тръгна от конвектора - пуснах си го за през нощта, изсуши ми гърлото, сутринта ходих до вилата и следобяд - леле мале, не мога да се оправя вече трети ден. Но е факт че затопля много по бързо от радиатора. По същество за мен това си е обърната нагоре духалка с леки козметични промени. Скептик съм, че е много по икономичен от нормална духалка /със същите обороти на перката/ или маслен радиатор.
А сметката много зависи от топлоизолацията - дограма и саниране. Моят настоичив съвет е да започнеш от там. След това каквото и да сложиш вътре - много по евтино ще ти бъде като "консумативен разход" защото топлината, /респективно охлаждането през лятото/ ще си остават вътре при теб.

С една дума обаче, ако искаш само един отговор - половин глас за масления радиатор заради комфорта.
А по принцип - саниране, качествена дограма + инвертор /дайкин, фуджицу, мицубиши, тошиба/ и забравяш за вс проблеми докато има ток ;)


Конвектора няма вентилатор/перка/-поне тези за които говорим.Хубавия инвертор е най добрия/и скъп вариант-на него заложих и аз/ но човека може да е на квартира и после да иска да си го вземе ,а монтаж и демонтаж на климатик си е сума.


Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот kikata » Вто 12 окт 2010 17:44


Да колега, тука идва тънкия момент, на квартира съм, иначе съм обмислял варянти за климатик, но на този етап няма смисъл и най-вече финансовата възможност.
Може би ще е конвектор + някакъв овлажнител за въздух и това е!
:beer


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот ktamen » Вто 12 окт 2010 18:03


Консумацията на ток на всички духалки, конвектори, радиатори и пр. е точно толкова колкото топлят, при тях няма КПД всичкия консумиран ток се превръща в топлина не се хващайте на рекламата, че "нашта печка консумира по-малко, а топли повече" - това са глупости на търкалета, ако искате може да си включите 10 компютъра и да се топлите с тях и те отделят толкова топлина колкото ток консумират, ама конвектор за 50 лв ще върши същата работа и е доста по-евтин. Топлинната помпа наистина може да е в пъти по-ефективна, ама обикновения климатик (дето охлажда външния въздух и топли вътрешния) е малко по-добър от обикновените реотани, ако прочетете и това с малките буквички (ако изобщо ги има) там си пише, че климатика топли само с 20% повече от духалка и това, че топли четири пъти повече отколкото консумира не е съвсем така.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Маслен радиатор или конвектор?

Мнениеот mely » Вто 12 окт 2010 18:09


ktamen написа:, че климатика топли само с 20% повече от духалка и това, че топли четири пъти повече отколкото консумира не е съвсем така.


Ако разбирам правилно не ти се вярва климатика да гори 1 кВ и да отдава 5кВ.Ако е така .....вземи и повярвай.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта