Електронни пари - въпроси

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Електронни пари - въпроси

Мнениеот drmilendd » Съб 30 юни 2018 13:39


Въпросите възникнаха, докато изследвах въпроса с покупката на ПОС устройство, несвързано с банка, със "безплатна" IBAN сметка и карта.
Отговорите , които получих от съпорта ни ме удовлетворяват, нито в нета намерих достатъчно информация. Особено, предвид, че има и нов регламент от тази година.
Та въпроса ми е - какво се случва с парите, натрупани по сметката от ПОС устройството в сметката, при фалит или други проблеми на фирмата, предоставяща съответната услуга. От съпорта ми казаха, електроните пари (т.е. тези в сметката) не се покриват от Закона за защита на депозитите на гражданите и ЮЛ.
Моля сведующите по въпроса да се включат. Предварително благодаря!




Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Електронни пари - въпроси

Мнениеот minimiro » Нед 30 сеп 2018 16:58


Имам известна информация относно MyPOS, работих там допреди месец-два. При тях специално парите са си ти защитени до 100к евро, както си е във всяка една банкова институция. Така или иначе подобни финтех компании са под сериозни запрещения и нямат право да ти пипат парите, т.е. да ги въртят като една инвест-банка например, поради което парите ти са в банка, макар и не при тях точно, и в тоя ред на мисли са си защитени.
Специално в MyPOS, ПОС-терминала ти идва с безплатна дата-кард, т.е. мобилно свързан си е навсякъде където има обхват на оператора.
Предимството на подобни електронни пари е бързината на транзакциите. В момента в който ти направят плащане с карта, ти мигновенно виждаш парите в собствения си акаунт (сметка към ПОС-терминала) и можеш да ги изтеглиш от всеки един банкомат по света, буквално на момента. Както и, че си имаш app на телефона, през който съвсем пълномерно си управляваш акаунта - сметки, преводи, блокиране на карти, променяне на настройки и т.н. и т.н. Единствено притежателите на ойФон имат ядове т.к. имат някакви дертове с получаването на верификационни смс-и. А с последните изисквания за сигурност почти всички финтех компании въведоха подобни решения за временни пароли,допълнителни кодове за достъп и т.н. и т.н. и т.н.
Счетоводно, моята жена си пуска разпечатка от акаунта, която дава на счетитата си. Удобството е, че нямаш месечни такси, минимални изисквания за брой транзакции и т.н. и т.н. - не ползваш - не плащаш нищо.
Реално комисионната е определен процент (около 1 - 1,5% специално за myPOS беше....) това ти удържат при всяка транзакция. Таксата за теглене от банкомат, независимо чии беше 1 лв. А банков превод към фирмената ти сметка в друга банка е около 80 стотинки....
Ако с още нещо мога да ти помогна, насреща съм. че малко стана като реклама :)



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта