Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Winner25 » Нед 01 юли 2018 20:40


Налага ми се да сложа допълнителен приемник и рутер в стая която е по-отдалечена от основните. Въпроса е възможно ли е да се ползва един кабел или трябва да се прекарат два отделни.
Знам че техниците ще кажат като дойдат, но искам да пробия дупките предварително.




Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Barboukov » Нед 01 юли 2018 20:54


Защо не опиташ да свържеш безжично втория рутер с първия? Ако се получи, няма да окабеляваш.


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот escrime » Нед 01 юли 2018 21:20


1 кабел е достатъчен за връзка от рутер 1 до рутер 2.
След това имаш пач кабел от рутер 2 до приемник 2.

Марто, ако са му далечни стаите, а ако има и малко шум, нито ще гледа телевизия, нито ще има интернет.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Winner25 » Нед 01 юли 2018 21:53


Има ли значение какъв е втория рутер за да върви телевизията без да насича. Моя е tenda нисък клас и за момента ми върши работа. По принцип не е проблем да пробия по-голяма дупка и да прекарам 2 кабела ако ще е по добре.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Barboukov » Нед 01 юли 2018 22:03


Желателно е да е същия. С друга марка и модел не е гаранция, че ще стане. Кажи само на какво разстояние ще са един от друг и колко стени има?


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот escrime » Нед 01 юли 2018 22:18


Момент да уточним и подредим, че стана объркано.

1. Ако в далечната стая трудно хваща безжичен, това може да се дължи не само на разстояние и стени (екран от арматура в стените), ами и на шум от други мрежи.
Наскоро брах ядове с невъзможност да се закра WiFi до съседна стая в блок, при това с качествен рутер. Решението беше сканиране по канали, скриване на мрежата и в крайна сметка връщане към 2.4Ghz за основно ползване и 5Ghz на някакъв много специфичен канал.

2. Може ли малко повече подробности за услугата - кой ти е доставчик, на каква скорост си, имаш ли филтриране по мак адрес и други особености?
Помислих, че рутер 1 е рутер на доставчика и че рутер 2 ще е отново от него и съответно от същия тип.

Принципно вида на рутерите няма да окаже влияние при кабелна връзка. Важно е да имаш достатъчно скорост.
Ако на второто място няма да ползваш безжичен интернет, не става ли и втория приемник да е свързан директно с кабел към рутер 1?


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Winner25 » Нед 01 юли 2018 22:49


В момента ползвам оптичен интернет и цифрова тв по коаксиален кабел. В отдалечената стая не мога да уловя wifi сигнала от основния рутер затова съм сложил още един. Разстоянието по права линия е около 7м но има много стени - 5(панел).
Новия доставчик ще е Виваком. Спрял съм се на вариант 50mbp/s интернет + тв за 3 приемника. Кабела за отдалечената стая ще е с дължина около 15м, ако е от значение. Втория рутер не е задължително да е в същата стая. В момента е в съседна и няма проблем.
Не е проблем да прекарам и два кабела, въпроса е кой вариант е по-удачен.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот stefan4o » Пон 02 юли 2018 6:43


Ако е с Gpon технология няма да стане с един кабел. Всеки от приемниците трябва да е свързан в ONT устройството. През рутер твой няма да стане. Ако са ти проблем два кабела може да се ползва само един като се раздели на две. Така получаваш два 100 мбит консуматора вместо един гигабитов. Не знам дали го обясних добре. В Казанлък каква технология ползват Виваком? Тук в Ст.З. вкарват лан-кабел в клиента на повечето места. Имат оптика до мазето и оттам - суич и по Лан към абонатите.
Вместо да окабеляваш имаш опция за PowerLine adapters, ако жилището не позволява прекарване на нови жици. Може да питаш и за още жокери дъртия ланаджия, понастоящем - оптикар.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Winner25 » Пон 02 юли 2018 20:23


Мисля че е GPON, но не съм сигурен на 100%. Със сигурност не е оптичен кабел до всеки приемник. Влиза оптичен кабел после има ONT, рутер, суич. Ако са 4 приемника трябва да има 2 суича - не знам защо :Mr Green Fun Има и нови устроства които са 3в1 - онт, рутер и суич. Не знам какво ще ми сложат, и не знам кое е по добре.
Към момента жилището позволява прекарване на кабели, така че май варианта ще е с 2 кабела. Другия вариант е да свържа безжично втория рутер и да го ползвам само за нет, а приемника да е с кабел. Само че тва не знам как става, ако остане този вариант ще пиша да помагате :smile


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Stivi » Пон 02 юли 2018 20:55


Щом така и така ще прекарваш кабел си пусни и един за рутера за да си спокоен,това с безжичното свърване....не е нещо на което бих разчитал !


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Barboukov » Пон 02 юли 2018 22:30


Пусни си едно FTP и го направи на двоен кримп. Ще имаш 2 х 100 mbit. Щом позволява окабеляване, спокойно пускай два кабела и заспивай спокойно.
Вариант 3: Без кабел, а с D-LINK DHP-P601AV POWERLINE AV2 1000 HD GIGABIT PASSTHROUGH KIT., но трябва да са в една и съща фаза.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот stefan4o » Вто 03 юли 2018 6:23


Принципно при нас са няколко варианта ONT. Базовият е с 4 лан и един оптичен порт. Ако се не лъжа портовете Лан са разделени 2 по 2. Т.е. два за ТВприемник и два за PC. Кофти е, че ако се появи 3-то ТВ или PC се добавя суич към някоя от съответните двойки.
Щом има възможност за окабеляване не се занимавай с безжични щуротии.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2206
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Каспър » Вто 10 юли 2018 21:24


Споделям как е при мен с Виваком, три IPTV приемника, един комп, един рутер и един суйч. Влиза един кабел в апартамента до суйча. От суйча излиза един пач за рутера, излиза още един кабел за приемник 1 и още един за приемници 2 и 3 който е разделен на два кримпа и заема два порта на суйча. Разделянето на въпросния кабел на два кримпа беше точно за да не се пробива втора дупка и да се пуска втори кабел. От рутера излиза един за компа.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот Winner25 » Сря 11 юли 2018 19:03


При мен влиза оптичен кабел в апартамента и стига до устройство което е комбинирано - онт + рутер. От рутера има кабели до всеки приемник и един до втория рутер. Не съм питал дали може да ползвам един кабел за две устройства, пуснахме отделни кабели за всичко. И телевизията, и интернета си вървят, така че съм доволен.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за свързване на IPTV приемник и wifi рутер

Мнениеот stefan4o » Сря 11 юли 2018 19:09


Най-добре си е с отделни кабели, когато има възможност и могат да минат. Не си сбъркал :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kiko26 и 33 госта