Малцина от вас са чували някога за това странно хоби наречено РАДИОЛЮБИТЕЛСТВО. В България то е доста непопулярно и с течение на годините замира все повече и повече, понеже хората не са достатъчно информирани за него.За жалост младото поколение не се интересува от тези "големи мобифони" които ние често използваме за осъществяване на радиолюбителска връзка. Понеже това е безкрайно интересно, а хората са доста слабо запознати, ще се опитам да обясня на достъпен език ЩО Е ТО РАДИОЛЮБИТЕЛ. Вярвам, че някои от вас ще се запалят и живот и здраве ще се присъединят към нашето семейство. Аз самият също станах радиолюбител, не защото имам роднини "хам-ове", ами просто, защото един адски близък приятел, преди години ми обясни всичко много подробно, а аз от моя страна изкарах много дълги и безсънни нощи, мечтаейки за деня, в който и аз ще изкарам лиценз, с който да мога да практикувам.
Радиолюбителството е сравнително разпространено хоби в интернационален мащаб. Радиолюбителите, чрез използване на различни видове радиостанции, антени, техники и апаратури се стремят да осъществят радио връзка на различно разстояние със свои колеги на позволени за целта честоти. Това се прави не с цел по-евтини разговори или пък със стопанска цел, а единствено и само с идеята за по-далечна, интересна и екзотична радио връзка.Всеки радиолюбител има свой индивидуален и уникален повиквателен знак (както в случая моят LZ1KKA). Той носи в себе си информация за страната, от която е радиолюбителят(нещо като никнейм).Всички инициали на български радиолюбители започват с LZ отпред и след това има цифра от 1 до 9, която определя това, дали колегата е от северна или южна България.След цифрата следват 2 или 3 букви които са лични и индивидуални за всеки. Примерни радиолюбителски инициали са: LZ1KKA , LZ5AZ , LZ2ZB , LZ1TEE , LZ1KC , LZ3BO и т.н. Съществуват инициали и за ретранслатори, радио фарове, специално издадени повиквателни и др., но на тях можем да обърнем по-специално внимание друг път.
За да станете радиолюбители трябва да минете един съвсем елементарен изпит за Клас 2 и след това да регистрирате собствен инициал с който да излизате в ефир.В радиолюбителството се спазват етика, правила за общуване както и някой общоприети кодове.По радиостанцията можете да общувате както с радиолюбители от България така и с други по целия свят. Една от целите на радиовръзката е да се свържете с колега от възможно най-далечната точна на света, което в повечето случаи е сериозно изпитание и предизвикателство. Всичко това зависи от много фактори, като избор на подходяща апаратура, мощност, антена, подходящи атмосферни условия, географско местоположение и много други.
Много е приятно когато след тежък работен ден се приберете вкъщи и заседнете пред станцията, осъществявайки връзки с много колеги и приятели. Вечер можете да осъществите радиовръзка със стотици други радиолюбители в страната.Прието е в ефира да се говори на ТИ и всички да са приятелски настроени един към друг. Организират се многобройни състезания, както на местно така и на международно ниво. Много колеги по време на състезания, разпъват цели палаткови лагери по високи планински местности, с цел по-добри резултати в състезание.
Ето сега ще се опитам да опиша как протича една примерна връзка:
-LZ5AZ , LZ1KKA (Първо се казва инициала на този с който искате да разговаряте а след това вашият инициал).Ако никой не се обади повиквате отново...
-LZ5AZ , LZ1KKA.... (кореспондента ви чува, че го викате и се обажда..)
-LZ1KKA тук LZ5AZ
-Чувам те на 5-9 (така се измерва разбираемостта и силата на сигнала, като всъщност разбираемостта може да бъде между 1 и 5 а силата на сигнала между 1 и 9.По този начин се получава 5-9 което значи перфектен сигнал!)
-Името ми е Димитър и съм от с.Давидково.
-Здрасти Митко... Аз съм Коцето от Пловдив и ми е много драго да те чуя по радиото!Тук времето е доста слънчево и приятно и сега съм на разходка по тепето с носимата радиостанция, разхождайки успоредно с това и кучето.
-Чудесно Коце. Тук в Давидково вали дъжд и е доста мрачно. В момента работя от стационарното ми радио на 50 вата, вързано към саморъчно изработена антена за УКВ модел "Слим Джим".Радвам се че осъществихме радиовръзка и се надявам скоро пак да те чуя в ефир!
-Чао и от мен
- 73! (73 е код който означава най-добри пожелания)
- 73 от мен и SK! (SK-Код за край на връзката)
Ако пък не искате да се свържете с точно определен кореспондент то тогава използвате следното
- CQ CQ CQ тук LZ1KKA
- CQ CQ CQ тук LZ1KKA (CQ означава "Викам всички") .. и чакате някой да се обади отсреща.
Нещо много интересно е това, че всеки радиолюбител може да разговаря от собствената си радиостанция с екипажа на международната космическа станция ISS (International Space Station).На борда и е разположена радиолюбителска апаратура и много често когато екипажът има свободно време, горе в космоса и не е на мисия, сяда и провежда съвсем приятелска радиовръзка с хора радиолюбители от Земята с които е успяла да се свърже.В интернет има програми, които показват във всеки един момент къде се намира космическата станция и кога да речем ще мине над България.Доста често дори може да бъде наблюдавана как минава при ясно небе с просто око.Вижда се, като една движеща се звезда в небето. Инициалът, с който работят ISS е RS0ISS или NA1SS.За осъществяването на такава връзка не са необходими апаратури за хиляди левове а една проста носима радиостанция, както и подходяща антена.Това е така понеже връзката се осъществява директно и няма да речем планини, които биха могли да пречат на радиовълната.За сега аз самият не съм имал възможност да осъществя радиовръзка с ISS поради големия наплив на желаещи но редовно си слушам по радиостанцията как други радолюбители се свързват с тях. Честотата на която ние приемаме техният сигнал мисля, че беше 145.800 MHz а тази на която предаваме мисля, че беше 145.950 MHz.
Много интересно е също и провеждането на радиолюбителски състезания. Основната задача е всеки радиолюбител да направи възможно най-мнго на брой радиовръзки с възможно най-отдалечени станции. Състезанията обикновено започват в събота сутринта и завършват в неделя вечерта, като за по-голям успех много от радиолюбителите се качват по колите и отпътуват към някой висок връх с всичката си апаратура, за да имат по-добри резултати, както споменах вече. Всяка връзка се записва и след това всички се изпращат на организатора на състезанието за изчисляване на резултатите. Състезания се провежтат, както на УКВ (VHF) така и на КВ (HF).
Няма ме много в писането на подобни теми но поне всичко което обясних до тук го направих с огромно желание! За сега ще спра до тук а тези дни ще понапиша още доста интересни факти покраи чудното ни хоби. Искрено се надявам да съм успял, да възбудя интереса на част от потребителите във форума, понеже ми умръзна да слушам коментари по улиците от сорта на "Глей го па тоа с къв жи си ем ходи по улиците" или "Тва тея хора са се побъркали! Мъчат се да намерят извънземни в космоса", "К'ви са тея радиостанции бе! Нали живеем в 21 век и хората са измислили мобилни телефони за комуникация" Освен да взема да

Всичко това е поради липсата на информация.Това е и причината да напиша тази тема...
Всичко хубаво за сега и по-нататък ще напиша по-подробни и интересни факти!

Прикачам няколко интересни клипове на тематика радиолюбителство. (на английски)
Актуализиран списък на колегите радиолюбители във форума:
LZ1KKA - lz1kka
LZ1JOS - joser
LZ1AHM - naskogolf
LZ1BRT - bratt
LZ1IHM - IvanMan
LZ1VPT - vasstop
LZ4AN - porko
LZ1WZA - GOLF
LZ1RSM
LZ1NDI - nii
LZ5UL
LZ1LLL - veritas
LZ1MKS
LZ1BAU - Stoi
LZ1GGV - feat
LZ1HAK - Dare_Devil
LZ3SP - miroto
73!
LZ1KKA