Проблеми с Lubuntu 18.04 на Thinkpad X220

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
simo
Мнения: 361
Регистриран на: Вто 04 окт 2005 0:28
Автомобил: VW Passat B2 1986
Двигател: DT 1600
Местоположение: Бургас

Проблеми с Lubuntu 18.04 на Thinkpad X220

Мнениеот simo » Съб 25 авг 2018 13:35


От няколко дни съм пак с Ubuntu, за всеки случай - Lubuntu (уж за да не мъча i2520M и 4ГБ РАМ). Обаче:
- след всяко гасене на лаптопа ОС се връща във вида след инсталирането; не пази никакви настройки
- същото е вярно и за паролата на безжичния нет дори
- както и за Мозила (Firefox 59), хем смених файла за профила - всеки път е първи път...
- в Терминала успях да променя поне клавиатурната подредба, та си върнах фонетичната кирилица,
обаче не успявам да изключа TouchPad-a (това Lenovo има и Trackpoint, и TouchPad, а второто ми пречи и не го ща, под Уин шунтирането му работеше) - т.е. там промяна не настъпва изобщо, не просто не се пази след гасенето.

Ако някой знае как, нека пише; ще спестя дългите обяснения или с TeamViewer, или с носене на това чудо някъде из Бургас (намирам се там).
Благодаря предварително!
:beer

(ПП: има и по-сериозен въпрос: след инсталирането на Lubintu всичко на харда си е там и се вижда, но в БИОС не мога да избирам дали искам Win или Lubuntu, a би било добре да си имам и Уиндоуса...)




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Проблеми с Lubuntu 18.04 на Thinkpad X220

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 26 авг 2018 14:04


Като първо бих те посъветвал да смениш лубунтото или с нещо Арч ориентирано като Манджаро например или ако искаш да останеш бунту базиран, препоръчвам линукс минт със синамон графична среда. Не съм много добре запознат с точно тези въпроси, но ако се регистрираш тук https://www.kaminata.net/forum/index.php има богат линукс раздел и ще ти се реши проблемът доста бързо

П.С Аз изключвам трекпойнта на моя лаптоп, щото левия и десния му клавиш са под спейса на клавиатурата и ги натискам неволно при писане.
Изключвам го по този начин
В терминал пишеш

Код: Избери всички

xinput list


Намира се името на устройството, при мен е PS/2 Generic Mouse" и пак в терминала

Код: Избери всички

xinput set-prop "PS/2 Generic Mouse" "Device Enabled" 0


После се прави на стартъп скрипт, т.е създаваш текстов документ в хоум директорията примерно mouse.sh и вътре в него слагаш това

Код: Избери всички

#!/bin/sh

xinput set-prop "PS/2 Generic Mouse" "Device Enabled" 0

Запазваш и файла го правиш изпълним, след което от контролния панел с настройките този скрипт го добавяш като стартираш се скрипт или програма и би трябвало да я изключи.
Със сигурност има и вариант да стане и само с цъкане с мишката в драйвера или на друго място, но ще трябва повече информация.

Относно не запазването на настройките търси в контролния панел къде да му зададеш да се стартира с нова сесия всеки път.


Потребителски аватар
simo
Мнения: 361
Регистриран на: Вто 04 окт 2005 0:28
Автомобил: VW Passat B2 1986
Двигател: DT 1600
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми с Lubuntu 18.04 на Thinkpad X220

Мнениеот simo » Сря 29 авг 2018 7:32


Благодаря за съвета! :th_up
Тъчпада не го ща по същата причина - палецът ми е все на него и прескачам къде ли не :twisted
Обмислях я тая Минт, но реших да е Лубунту заради уж по-малкото ресурси - машинката си е на години вече. Ще чета още.
С Уиндоус човек става голям мързел, ама с Линуксовите ОС кефа е несравним! :)


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Проблеми с Lubuntu 18.04 на Thinkpad X220

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 29 авг 2018 12:14


simo написа:С Уиндоус човек става голям мързел, ама с Линуксовите ОС кефа е несравним! :)

Ако искаш да се развиваш, чист Арч с Плазма 5, постоянни ъпдейти и промени, но имаш инсталирано само каквото искаш ти, без излишни неща. Малко е по хард, но работи супер.
Манджарото и Минта пак карат до размисли, но докато ги настроиш да работят, после става скучно и почваш да си измисляш :mrgreen Иначе готови за работа двата се инсталират графично за 3 до 5 минути :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта