smart home

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Чет 20 сеп 2018 10:43


аз вчера я ъпдейтнах, ще проверя дали има опция за други езици.
Иначе regional settings трябва да са ти China, защото само така имаш достъп до всички датчици.
За европейския пазар официално изнасят само 4-5 неща и почти нищо, което да ти свърши работа.
Трябва да проверя как е с руски сетинги.




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: smart home

Мнениеот milmar » Вто 25 сеп 2018 12:14


Някакво развитие?
Вече са открити и повече от недостатъците сигурно :biggrin .

Последна промяна от milmar на Сря 26 сеп 2018 9:07, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Вто 25 сеп 2018 14:58


Не говори на руски, мога да сменя само езика на апп-а и то става някъв микс м/у английски и руски.
Не съм сменял региона, защото пак трябва да инсталирам всичко наново, а вече няколко пъти го правя. След последният вече не мога да вържа бутона към алармата, дава ми постоянно някаква cloud грешка. За сега ползвам алармата през апп-а и чакам да пристигнат още датчици. Поръчал съм smoke detector, което ми се струва доста полезно. Следи за пушек и огън.

това може да ти е интересно
https://www.domoticz.com/wiki/Xiaomi_Gateway_(Aqara)#Adding_the_Xiaomi_Gateway_to_Domoticz
https://www.home-assistant.io/component ... omi_aqara/

да си допълня мнението, системата може да не е чаак толкова "умна" и раздвижена. Примерно това, как един датчик може да се ползва за различни сценарии нещо не мога да го подкарам ... или не го правя както трябва или просто не става...
Колега, като ти пристигнат нещата, пиши да да обменим опит и идеи :)

пак да си го допълня :)
подкарах и бутона и датчик да изпълнява различни сцеанарии. В момента съм забил на това, че ако ползвам обемния датчик да пали нощно време лампа, не мога да кажа на лампата след колко време да се самоизгаси.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: smart home

Мнениеот milmar » Пон 22 окт 2018 11:15


И моят комплект пристигна преди 5-6 дни. Обаче нямам време за сега да се занимавам много с него. Само ще го включа днес да видя дали работи, че китаеца тропа да му потвърдя,ч е съм доволен от поръчката си.
....................

ПП след още 5-6 дни:

Много съм доволен. Ако не броим това, че в мобилното приложение някои текстове не се събират на един ред и скритото няма как да се прочете, и че някои неща са на китайски и още някакви дребни кусури, системата няма сериозни бъгове.
Освен, че успешно може да се ползва за охрана, много готино се съставят алгоритъмчета с разни условия, при които да има следствия - ако ...еди какво си се случи да ти прати съобщение на мобилния , да ти включи печката примерно ако навън е под 5 градуса примерно и едновременно вътре е под 18 и т.н. Имам датчици за врата, датчик за движение и безжичен бутон. Всичко работи безпроблемно.
Поръчах си още умен контакт, термометър и още датчици за врата и движение.
Но китайците правят един куп устройства пригодени за тази система - от камери и осветителни лампи до прахосмукачка, пералня и готварска печка :th_up .
Не са скъпи нещата, примерно един разумен комплект за занимания е около и по-скоро под $150.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот hooligans » Пон 29 юли 2019 14:01


Има ли някакво развитие с тези системи?


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот Skruji » Пон 29 юли 2019 14:38


Аз поне от тази на Xiaomi не съм особено впечатлен, то няма и как да е иначе, тя просто не е правена за европейския пазар и трябва да се ползва китайския сървър, за да работят повечето външни аксесоари.
Приложението е бъгаво, бавно работи, изкачат реклами навсякъде. Да го свържеш с Sonoff прекъсвачи е някакво супер предизвикателство и аз не успях. Освен да си гледам температурата и влажността в жилището, за друго не го ползвам. А и имам датчик за дим Honeywell, който работи, но и дано да не се налага да го ползвам :stumm
IR дистанционното му не поддържа климатиците ми, да не говорим, че е само на китайски.
Радиото му работи само с някакви китайски станции, звукът е ужасен като качество.
Общо взето са си едно 100-150 лв на вятъра, но пък си почесваш крастата и минаваш на по-високо ниво.
Към момента проучвам това:
https://www.home-assistant.io/hassio/
И се ослушвам за изгодно raspberry pi.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Пон 29 юли 2019 15:19


и аз повече не съм го човъркал ... ползвам го за следните неща:
- аларма за влизане/излиза, огън и дим, наводнение
- зимата следя температурата и влажността в помещенията, но не съм го връзвал с термовинтили/климатици. Само за статистика и аз си играя с радиаторите. Дали заради това, или поради друго, топлофикация за първи път ми връщат 400 лева.

Китайският регион наистина много дразни. Когато съм така, нямам пълен достъп до функционалността на прахосмукачката. А като прехвърля на Европа, прахосмукачката е ок, но губя всички настройки на алармата.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: smart home

Мнениеот milmar » Вто 30 юли 2019 8:23


Аз имам 3 хъба, 6-7 магн. датчика за врата, 3-4 датчика за движение, 3-4 управляеми контакта, датчици за температура. Контактите ги използвам за контрол на разхода на климатиците вкъщи, а и също за дистанционно включване и изключване. Мислех с такъв контакт да реализирам аларменна система, като при следене на няколко датчика и някаква логика да се включва сирена .... но не посмях, ако бъгне посред нощ :-) .
Да, има бъгове по приложението. Често го ъпдейтват и хич не винаги става по-добре :-) . Понякога след ъпдейт приложението загубва устройствата временно, но с излизане и ново логване си ги намира. Никога до сега не ми се е налагало хардуерно да ги рестартирам, половината ми устройства са отдалечени и ако се налагаше...
Аз ползвам IR приложението много преди да се заема със Smart home-то и съм доволен. Намира повечето климатици, телевизори и т.н. които съм пробвал. Основно проблема е с измислените марки устройства, дето такива не съществуват. Телевизор Hitachi или пък особенно Crown или NEO, няма такива марки. Но понеже хардуера се прави в Турция, а софтуера в Индия (образно казано, но на 90% вярно) на всички подобни, пробваш с други марки и ги разпознава.

Skruji написа:....
И се ослушвам за изгодно raspberry pi.

Това не го разбрах, какво имаш предвид?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Вто 30 юли 2019 8:45


тва е ... компютърче. аз имам такова свободно, така че ако има нещо готово за него казвайте


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: smart home

Мнениеот milmar » Вто 30 юли 2019 9:05


Абе това, че е компютърче го разбрах, общо взето ми е в специалността, а и имам такова и други подобни, които аз правя като хардуер. Но какво има предвид :-) ? Готови софтуерни решения? Щото не всички във VW форума сме програмисти, за разлика от останалите 99% в България :-) .


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот Skruji » Вто 30 юли 2019 9:54


Имах предвид, че не ми се дават още 100-150 лв за raspberry pi 3 или 4, и после отделно за захранване, кутии, охлаждане и т.н, само за да кача на него Hass.io за тестове. Бих се занимавал, но само ако ми изпадне нещо втора употреба или ново на ниска цена.

А IR приложението на на телефона ми Xiaomi Note 5 и Xiaomi Mijia Universal IR Remote Controller, не командват климатици General, Fujitsu или Fuji electric. Не са измислени марки, но така и не успях да ги подкарам. С Broadlink rm rpo става без проблем, но цената е висока, а и периферията му (датчици за дим, температура, влажност) също е с високи цени.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот hooligans » Вто 30 юли 2019 22:16


Днес и аз поръчах , пък ще видим.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: smart home

Мнениеот milmar » Чет 01 авг 2019 13:51


Е, не е голяма инвестиция, поръчваш минимален комплект за тестове и ако ти хареса - разширяваш.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: smart home

Мнениеот k_garchev » Чет 13 яну 2022 10:11


Как вървят нещата?Има ли нови "играчки"?И аз от известно време се заигравам.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот fur1ous » Чет 13 яну 2022 10:18


Аз вкъщи съм го направил с raspberry pi с адаптер Aeotec ZWave Stick Gen5+, имам Z-Wave ключове на Neocoolcam от алито и си го управлявам през raspberry-то.
Качил съм му openHab което си превръща raspberry-то реално в хъб. ( демо тук - https://demo.openhab.org/ )

Якото е,че може да се смесват технологиите, може да вземете Zegbee модул и вече хъба ще поддържа Zigbee.

Z-Wave нещата идват леко скъпи за покупка, но пък са в mesh мрежа което е голям плюс за мен, другия плюс е,че работи на 868.42 MHz, а не на 2.4Ghz.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта